SCHIEDAMSCHE ÏOURANT I chiedam loopt zonneënergie Ik „neem.- de proef VOP biedt zwartboek aan over stadsvernieuwing Eurotax in beroep bij GS 'Voorlichting geen controleur van pers' ;s Energievoorziening primeur voor Nederland Kwarteeuw West wijk Cees Bot ontvangt Engelse zwemmers Politie voert verlichtingsactie Gemeente raad wordt wakker Baggeraars Amerikaans congres van -[I f Hi B invloed op alle nieuwbouw Vrijdag 19 oktober 1979- ONAFHANKELIJK-DAGBLAD _104de jaargang no. 264-73 —8 PAGTNA'S Broersvest'3 - telefoon administratie 266091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Een Engelse zwemploeg, die op bezoek is bij VZC, is gistermiddag pp het Stadhuis ontvangen. Sportwethouder Cees Bot sprak de buitenlandse gas ten toe en liet dat vergezeld gaan van een fotoboek over .Vlaardingen. De Engelsen zelf brachten een plaquette mee. Namens VZC sprak voorzitter Jan Edelijn een welkoms woord. Vanavond zijn er voor de eerste maal zwemwedstrijden in... Ro zenburg, omdat het Kolpa- bad niet beschikbaar is, en morgen staat er een interna tionaal toernooi in bad Weist op het programma. <k" éhft d le' ieit: ndt; om' «Slt. «en. ét.' ubs. ter- }GS apt lexan jk hi :ze af fvooi lusse gese i afde n va •n At 211 Vlaardingen-De verkeersdienst van de Vlaardingse politie zal de komende weken ex tra aandacht besteden aan de verlichting van weggebruikers, met de nadruk op het langzame verkeer. Er zal onder meer worden gecontro leerd op de rode reflector en de reflecterende pedalen, die per I november aanstaande ver plicht worden voor fietsen'. Ook de verlichting van auto's zal door de poli tie worden gecontroleerd, evenais de rest van de "technische staat PLANN£n Zo ziet de tekenaar van het VOP-zwartboek de stadsvernieuwing in die wijk. Een langzamerhand met spinrag overdekte bewoner, versteend in de vraaghouding die de laatste tijd op de lagere school al enigzins in onbruik geraakt. ol. rd veld al: D iotf 7-4 sldfl riitf IH iVS-1 BS- 0-4 -sw ;l-4 initl-, ;C«IS Zkt PPÖ Sï'l or idvj 1-3 0,E* emoe VlaardingenDe wijkvere- niging Vettenoordsepolder heeft gemeente en gemeente raad vandaag een zwartboek aangeboden over de voort gang van de renovatie- en stadsvernieuwingsprojecten In de wijk. Uit het zwart boek kan de conclusie ge trokken worden dat er van een voortgang nauwelijks sprake is geweest. Het zwartboek is samengesteld ter gelegenheid van de derde verjaardag, 2oals de opstellers het noemen, van het zoge naamde VOP-actiepIan. Dat plan werd indertijd door het vlaardings college gepresen teerd en riep een golf van pro test op uit de wijk. Wethouder Goudriaan werd door de be woners demonstratief een sy mbolisch bulldozertje aan ge boden. Dit in verband met de massale sloop waarin het ak- tieplan toen nog voorzag. Hoewel de samenstellers van het zwartboek enigszins opge lucht constateren dat het di recte sloopgevaar is afgewen teld, lijkt er "verder weinig weinig reden tot vrolijkheid. Bij de evaluatie van alle lopen de projecten die respectievelijk m het zwartboek de revue pas seren is de conclusie steeds de zelfde: er is nauwelijks iets ge beurd. Ten aanzien van de renovatie wordt opgemerkt „dat de ge meenteraad zich weinig in spant voor sociale woning- De sloot tussen de Parkweg en .ne Schravénlandseweg werd Jfleren druk uitgebaggerd. jnt ;n het kader van de onder houdswerkzaamheden die een indeel te van Schiedam Nieuw- *_«üd op het moment onder gaat Naast het baggeren wor den nieuwe parkeerplaatsen gecreëerd, bomen verplant en joegen aangepast bouw Er wordt voorbij ge gaan aan de belangen van wijkbewoners die zich geen hoge huurprijs voor nieuw bouwwoningen kunnen per mitteren Het zou zeer laak baar zijn als in de gemeente Vlaardingen geen renovatie haalbaar blijkt, omdat ge meenteraadsleden liever tegen nieuwbouwgevels aankijken." Bij het nu al zeventien jaar lo pende project stalen ramen* constateert het zwartboek „enorme vertragingen die niet veroorzaakt zijn door bewo- nersdeeiname." Bij de nieuwbouwprojecten is de kritiek nog scherper. Zo wordt opgemerkt dat de "nieuwbouw Landstraat/Zo- merstraat deze maand een lus trum te vieren heeft. Als oor zaken van die trage gang noemt het zwartboek vooral dat er van de positieve invloed en kennis van de bewoners geen gebruik is gemaakt. „Alle onderhandse overiegjes tussen ambtenaren en archjtekt heb ben niets anders opgeleverd dan een zee van tijd voor de architekt en dan nog een slecht plan .ook. Alles bij el kaar ao'n drie jaar vertraging en nu dus bijna "opnieuw be ginnen." Bij het nieuwbouwproject voor het Lamoenterrein conclu deert het zwartboek iets der gelijks. „Ook bij dit project hebben bewoners grotendeels buiten spel gestaan. De goede ideeën die ze hadden zijn steeds weggewuifd en eerst veel later als „idee van de ge meente" weer ingebracht, wat allerlei tijdverlies tot gevolg had." Tot zover een paar opvallende zinsneden uit het boekwerkje, dat voorts ook inspeelt X)p de_ discussie rond de gemeentelij-" ke nota organisatie stadsver nieuwing. Veel goeds wordt er van die nota niet verwacht. Integendeel, men vreest dat de situatie alleen maar erger zal worden en besluit daarom met de dringende oproep: „Gemeenteraad, wordt wak ker! De stadsvernieuwing in Vlaardingen wordt stelselma tig onmogelijjt gemaakt en het belooft nog veel erger te wor den. Kies eindelijk voor de be woners van de oude wijken, die echt niet in krotten willen wonen.! Die er ook geen be hang bij hebben dat het alle maal zo lang duurt, maar die goed en vooral betaalbaar wil- -ïen wonen! Daar willen we ook over meebeslissen, want het gaat ons zelf aan!" Een deel van de E: West wijk in Vlaardingen. Een kwart ^'eeuw geleden ging de eerste spade in de 3 grond. (Luchtfoto. Sijthoff Pers.) RiiiiMiiiiiHmmmiiiiiiiiiimiiiJiiiimmmiii Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mét het Rotterdams Nieuwsblad. Vlaardingen Op 20' oktober 1954 werd de Vlaardingse West- wijk officieel ontsloten. De toenmalige wethouder van stadsuit breiding, T. de Bruijn, stak in aanwezigheid van vele autoritei ten de eerste spade in de grond. De toenmalige burgemeester mr. J. Heusdens was op dat moment op zakenreis in Amerika. Zeker in die tijd fungeerde hij zo'n beetje als reizend ambassa deur van Vlaardingen en heelt op die manier verschillende in ternationale bedrijven naar de Rijnmond gehaald. De loco-bur gemeester, H. K. van Minnen, bracht de burgemeester telegra fisch op de hoogte van de op dat moment onverwachte ontwik kelingen in de Westwijk. Deze gebeurtenis, morgen 25 jaar gele den, was het ingehouden begin van een wjjk, waar op dat mo ment nog koeien vredig graasden, maar op den duur 18.000 mensen moesten komen te wonen. Vandaag het verhaal van de na-oorlogse stedebouw in Vlaardin gen, onverbrekelijk verbonden met het ontstaan van de West- wijk. Uit gesprekken met oud-wethouder De Bruijn en zijn rechterhand uit die tijd, M. Bot, proberen we en beeld te schet sen van de sfeer en de achtergronden van de sterke groei van Vlaardingen na de oorlog. Volgende week schenken we aan dacht aan de huidige situatie in de Westwijk en eventuele toe komstplannen. Op pagina 5 van de krant het eerste artikeL iiiiiiiiiiiii[iiiiiijiiNriiiii(ii!iini][ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiijiiii(Miiiiiiiiiiiiiiiii{iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii Schiedam Met een grootscheepse toepassing van zonneënergie zal Schiedam op het gebied van energiebesparing een voortrekkersfunctie krijgen in Nederland. Bij de bouw van vrijwel alle vijfduizend woningen, die volgens de structuurschets in Woudhoek eh Spaland ge bouwd gaan worden, zullen Amerikaanse technieken gebruikt worden, waardoor de zon kan zorgen voor in ieder geval de warmwa tervoorziening. Ondanks het klimaat van kik kerland staat volgens wethouder Chris Zijde veld vast, dat ook het grootste deel van de ge wone verwarming binnenshuis door zonneë nergie kan worden geregeld. Enorme besparingen zijn daardoor mogelijk, aldus de wethouder voor stadsontwik keling en milieu, die twee weken geleden met drie van zijn ambtenaren een congres over zonneënergie heeft ge volgd in Kansas City. Daar aan namens tweeduizend Amerikanen deel. Schiedam was een van de weinige ge meenten van buiten de Vere nigde Staten, die vertegen woordigd was. De enige an dere Nederlander, die zes da gen lang de talrijke simul- taanzittingen van het con gres volgde, was Ton Trijsse- naar van de vereniging Mi lieudefensie. Eerder dit jaar was Zijdeveld al in Amerika geweest. Hij is al jaren lid van de Interaatio- - nai Solar Energy Society (ISES) en was daardoor een van de weinigen in Nederland, die van het congres op de hoogte was. Met zijn ambtena ren Jan Goed van de afdeling stedebouw, Henk Lamphen van de werkgroep energiebes paring en K. de Boer van wo ningbouw ging hij 2ieh nader orienteren en allen kwam zeer enthousiast terug. „Wij zétilen ons als zendelingen van de zon opstellen," zei Zijdeveld gister middag. „Het is eigenlijk onge lofelijk, dat van alles, wat er in Amerika al ontwikkeld is op het gebied van energiebes paring door van de warmte van de zon gebruik te maken, nog zo weinig is doorgedrup peld in Nederland. Niet alleen in Schiedam wil het gemeentelijke viertal alle informatie „als een olievlek" naar buiten brengen. Initiatie ven van Schiedammers, die mogelijkheden van zonneëner gie willen toepassen, zullen ondersteund worden. Duur hoeven zulke toepassingen he lemaal niet te zijn: met een glasplaat, een gewone stenen muur en zwarte verf is al te bereiken dat het water uit de kraan gedurende het hele jaar door de zon verwarmd kan worden. „Zelfs niet-idealisti- sche maar heel commerciële* instellingen prijzen in Ameri ka al het zogenaamde green house aan, een soort kippen hok, dat aan de woning wordt gebouwd en via simpele hulp middeltjes het huis kan ver warmen. En met twee luikjes is doodeenvoudig te bereiken, dat de woning s zomers niet oververhit wordt maar goed geventileerd," aldus Zijdeveld. De scepsis, die vooral ambte naar Lamphen aanvankelijk had vanwege het Nederlandse zeeklimaat, maakte volgens zijn zeggen snel plaats door op zienbarende resultaten in kou- J dere gebieden. j Over de Schiedamse plannen 1 met de zon staat meer op pagï- I na drie. Vergunning Lentefeest ongeldig" Schiedam Taxibedrijf Eu rotax heeft zich gisteren tij dens de openbare zitting van GS van Zuid-Holland gepro testeerd tegen het feit dat de gemeente Schiedam de Stich ting Lentefeest vergunning heeft verleend voor het ver voer van gehandicapten met een speciale bus. De bus wordt gereden door vrijwil ligers tegen een zo laag mo gelijk tarief. Eurotax is van mening dat de vergunning, niet geldig is omdat zij niet is vastgelegd in de Wet Au tovervoer Personen. Lentefeest is een Schiedamse stichting die op initiatief^van Rietje Konings in 1971 is ont staan. De. Stichting heeft als doel hulp en bijstand te verle- Vlaardingen De gemeentelijk afdeling voorlichting mag niet gaan functioneren als controleur van de pers. Dit is de essentie van een brief die de afdeling, met instem ming van voorlichtingswethouder Wijnstok, aan het college beeft verzonden. De brief haakt in op een opmerking van wet houder Goudriaan gemaakt tijdens de laatste gemeenteraadsvergadering. Aan de orde was op dat moment een discussie over de opmerkingen die de wethouder gemaakt zou hebben tijdens een persconferentie. Die opmerkingen versche nen in vier kranten en veel raadsleden toonden hun ongenoegen over dat feit Goudriaan verdedigde zich met de opmerking dat de gemeenteraadsleden maar eens bij de ambtenaren voorlichting „natrekken" moesten wat er nog meer gezegd zou rijn tijdens de be wuste persconferentie. Het hoofd van de afde ling voorlichting laakt deze uitspraak en voert aan dat een van zijn ambtenaren weliswaar bij persconferenties aanwezig behoort te rijn. „Hij zit hier echter niet primair bij om indien er publikaties over het behandelde verschijnen derden over een al dan niet juiste of onvolledi ge verslaggeving van het besprokene in de kranten te informeren. Zou dit wel het geval zijn dan dreigt het gevaar van een aantas ting van de persvrijheid omdat dan ambtenaren van de afdeling voorlichting als „controleurs" van de journalisten gaan optreden." Aldus de i' .rief van de afdeling voorlichting aan het collegt nen aan invalide medemensen. Zij is in het bezit van een tref- centrum aan de Broersvest waar gehandicapten samenko men. Voor het vervoer van en naar de trefcentrum schafte Lentefeest een nieuwe bus aan, voorzien van een hydrau lische lift om het in en uit la ten tillen van de invalidewa gentjes te vergemakkelijken. Stichting Lentefeest heeft toen bij de gemeente een vergun ning aangevraagd zodat het vervoer wegens vrijstelling van wegenbelasting goedkoper zou worden. Eurotax heeft nu geen enkel bezwaar tegen het vervoer verzorgd door Lentefeest Wel is de taxi-on derneming van mening dat B en W een vol gens de wet niet bestaande vergunning heeft verleend. Eurotax vreest dat hierdoor op den duur grote problemen zouden kunnen ontstaan. Uit hun pleitnotitie dat aan GS werd aangeboden, blijkt dat het door de gemeente gebruik te woord 'groepsvergunning' en het vermelden van artikel 32 van de Wet Autovervoer Personen een vermoeden ont staat dat het om een 'groeps- vervoervergunmng' gaat. Eu rotax vindt dit niet meer als een vermoeden want het staat er in elk geval niet Verder is Eurotax van mening dat de Stichting aan interlokaal ver voer doet Immers, de StlcB1 - ting haalt en brengt de gehan dicapten niet alleen in en naar Schiedam, maar ook uit de omstreken. De gemeente zou hierover geen bevoegdheid hebben en dus niet gemach tigd rijn om daarvoor een ver gunning te verlenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1