SCHIEDAP SCHE C0UBA1" Vlaardingen sjoemelt met markt plaatsen" Ik „neem,, deproet Middenstanders willen betere doelstellingen „Willibrordus" wil snel nieuwbouw voor school veel bekeuringen Voor bouw parkeergarages: Brand rakelt oud sloopplan weer op 11 eniging Ambulante liamlel: Politie kent eigenaars teruggevonden buit niet Trash-bende opgerold na 20 inbraken Plantsoenendienst stopt bij Windas Kinderen nemen schooltuin over Blauwe zone: Nog een overval op pompstation Maassluizer Verongelukt Wijk centrum geplunderd Dinsdag 23 oktober 1979- ON AFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26475 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klnrhtendienst H4144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Centrale Vereniging voor de Am bulante Handel verwijt het gemeentebestuur van Vlaardingen „gesjoemel" met standplaatsen op de wijkmarkt in de Westwijk, die volgend jaar van start moet gaan. Het feit dat de gemeente markt kooplieden die op andere markten in de stad al een standplaats hebben bevoordeelt, is volkomen In het verkeerde keelgat geschoten. „Dat is onaanvaard baar, want op die manier komt er niets van een eer lijker verdeling van de standplaatsen terecht", zo •-meent woordvoerder F:Zappeij Van de Vereniging. Vlaardingen Bij het vaststellen van de cri teria ten behoeve van de parkeergarages dient voorop te staan, dat de regiofunctie van de Vlaardingse binnen stad moet worden ge handhaafd. Niet de rug- gegraaistructuur, maar juist het functioneren van het winkelgebied dient door het ver keerscirculatieplan te worden versterkt Dat is, in grote lijnen, de me ning van de middenstanders die deelnemen aan de in spraakprocedure voor het circulatieplan en de parkeer garages. In de inspraakverga dering van vanavond zullen zij aangepaste criteria presen teren. op hun verzoek ge- inaakt door het adviesbureau Goudappel en Cafferig cn het bureau Verkeer en Parkeren. Tijdens de discussie zullen de aanwezige middenstanders zich er sterk voor maken, dat „hun" aanpassingen worden overgenomen. Volgens de middenstanders, verenigd in de winkeliersve renigingen Koopcentrum Vlaardingen en d'Oude Hooghstract, is in de uit gangspunten. zoals die door het college van Ben W zijn geformuleerd in haar nota Parkeervoorzieningen in de binnenstad, te weinig waarde gehecht aan het bedrijfsle ven, dat in de binnenstad functioneert. Ook de regio functie, die de binnenstad heeft, komt in die gemeente lijke doelstellingen te weinig tot uitdrukking, zo vinden de winkeliers. In een brief aan alle aangesloten middenstan ders in het centrum wordt er dan ook op aangedrongen, te streven naar de overname van een „meer geïntegreerde doelstelling", zoals het in de brief wordt genoemd. Dat de middenstanders in de inspraak er veel belang aan hechten, dat een eventuele parkeergarage zo dicht moge-' lijk bij het centrum komt blijkt uit het gegeven, dat een van de gemeentelijke doelstellingen die op dit punt wat meer ruimte overlaat wordt afgewezen. Volgens het college van B en W moet de garage „zo dicht mogelijk bij het centrumgebied" ko men en moet er „een aan trekkelijke looproute tussen garage en winkelgebied" worden gemaakt, aldus een van de criteria, genoemd iri de Nota Parkeervoorzienin gen. De winkeliers vinden dit uitgangspunt niet aan vaardbaar. Hiervan moet volgens hen worden ge maakt: „Ligging in hei cen trum, aan het voetgangersge bied". Een criterium, dat heel wat minder ruimte overlaat voor situering van de garage op grotere afstand van het centrum. De middenstanders gaan ook niet aceoord met de eis van de gemeente, dat de parkeer garages moeten zorgen voor de opvang van de complete parkeerbc-hoefte. De winke liers willen in de criteria tot uitdrukking laten komen, dat de garages een onderdeel moeten vormen van het tota le parkeersysteem. Met ande re woorden: niet uitsluitend garages, maar ook andere parkceroplossingen. De criteria, die moeten wor den gehanteerd voor het ma ken van de garage-plannen, worden vanavond behandeld in de in spraak vergadering, die plaatsvindt in de Burger zaal van het stadhuis. Schiedam De Sint Willibrordusstichting en de afdeling onderwijs van de gemeente Schiedam zullen niet treuren om het feit, dat gistermiddag brand ontstond in het verla ten scholencomplex aan de Prins Mauritsstraat. Zij willen namelijk het hele complex laten afbreken. Er zou een ge heel nieuw pand moeten komen, dat aLs vervanging zal die nen voor de Rijnmondschool aan de Warande 150. Deze lom school (leer- en opvoedingsmoeilijkheden) is te klein en te verouderd om optimaal tc kunnen functioneren. Het complex aan de Prins Mauritsstraat, dat al een tijd leegstaat, dient als illegale speelplaats voor kinderen uit de buurt. Zij kunnen zich door de geforceerde en vernielde vensters toegang verschaffen tot vrijwel elke plaats van het complex. Het brandje, dat gis teren op de eerste etage woed de, is waarschijnlijk ontstaan doordat kinderen met kaarsen speelden. Aanvankelijk was de Rijn- mond-MTS in hei complex on dergebracht. Deze verhuisde vorig jaar naar de Nieuwe Damlaan. De grond waarop het complex staat werd toen eigendom van het Rijk. De ge meente werd op de hoogte ge bracht van de plannen van de stichting om een geheel nieuw pand te laten bouwen. Deze zegde toe mee te zuilen wer ken aan dit plan. De afdeling onderwijs is toen in onderhan deling gegaan met het Rijk om het stuk grond te kopen. Ook is de minister van financiën benaderd om de kosten op zich te nemen. De Sint Willibrordusstichting, die in het bezit is van de rooms-katholieke lagere- en kleuterscholen in Schiedam, heeft toestemming gevraagd bij de minister van onderwijs voor de bouw. Of de „verhui zing" van de lom-school inder daad door zal gaan, is niet te zeggen aangezien de plannen nog in een pril stadium zijn. Wat er eventueel met het vrij gekomen gebied aan de Wa rande zal gebeuren, is niet be kend. Henk Lamphen, mede werker van de openbare wer ken van de gemeente Schie dam, verklaarde dat de ge meente in ieder geval zal pro beren woningen te laten plaat sen, dit om de lijn van de daar in de buurt aanwezige nieuw bouw van het project Over de Vesten (terraswoningen) te kunnen voortzetten. Het besluit, om vaste stand plaatshouders op een van de andere markten in Vlaardin gen voorrang te geven bij het toewijzen van plaatsen op de nieuwe markt in de Westwijk werd door het college van B en W al geruime tijd geleden genomen. Als gevolg daarvan werd drie jaar geleden al ge protesteerd door de Centrale Vereniging, die de belangen van de markt- en straathandel behartigt. Het Vlaardingse ge meentebestuur gaf aan, dat tot deze manier van toewijzen „was besloten na overleg met de in de gemeente functione rende marktcommissie. „Tja, dat zegt natuurlijk niets!", al dus de heer Zappcij. „Die marktcommissie wordt voor het overgrote deel gevormd door Vlaardingse marktkoo plieden en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur. Een dergelijke commissie heeft na tuurlijk alleen maar belang bij een dergelijke toewijzing!" De toewijzingsregeling zou zijn gemaakt om er voor te zorgen, dat marktkooplieden op de an dere Vlaardingse markten geeiVconcurrentie van die in de Westwijk zullen ondervin den. Voor de Vereniging is dat een onverteerbaar argument. „Als die invloed zo groot zou zijn wat wij overigens be twijfelen dan zou die markt in de Westwijk er helemaal niet mogen komen. Aan de an dere kant: Maassluis ligt vlak jn^de buurt: de marktkooplie den daar kunnen dus ook con currentie van de markt in de Westwijk ondervinden. Daar houdt men helemaal geen re kening mee," Formeel kan de Centrale Ver eniging voor de Ambulante Handel niets tegen het besluit van het gemeentebestuur be ginnen: het college van B en W heeft inderdaad de macht om een dergelijke beslissing te ticmen. Wei zal de vereniging zwaar protest aantekenen en proberen, alsnog een gesprek met het Vlaardingse gemeen tebestuur tot stand te brengen. De standplaat sen op da markt in de Westwijk vor men de inzet van alle pro blemen. Schiedam De jeugdbende Trash zit al dagen vast op het politiebureau in de Lange Nieuwstraat, om dat de leden ervan steeds meer inbraken hebben be kend. Het verhoor door de recherche duurt nog voort. De vijf bendeleden, allen uit Schiedam- Noord, variëren in leeftijd van 13 tot 16 jaar. Twintig inbraken heeft Trash (afval, uitschot) tot nog toe be kend, waarbij voor ongeveer 5500 gulden werd gestolen. Een groot aantal goederen is teruggevonden. Opmerkelijk noemen hoofdinspecteurs Piet van den Hengel en Jan van ,Hof het feit, dat in de meeste gevallen bij de politie hele- tiaal geen aangifte van dief stal is gedaan, waardoor het voor de politie erg moeilijk is "e eigenaars op te sporen. „En dan blijven wij met al die spul len in de maag zitten," aidus Van Hof. Ee politie kwam Trash op het spoor na een inbraak in win kelcentrum Dc Ketel, waar geld uit een kauwgomballe- nautomaat werd gestolen. Drie jongens, twee broers van 15 en 16 jaar en een 16-jarige vriend, werden daarbij in de kraag ge grepen. Tijdens het verhoor werden meer inbraken toege geven, waarbij ook de namen van de twee andere Trash-Ie- den vielen; deze 13- en 14-jart- Éje jongens hebben zich vooral beziggehouden met kelderin- draken, waarbij onder meer rier fietsen en vier bromfiet sen werden gestolen. „Het is een saillant detail, dat van de diefstallen van die acht voer tuigen slechts drie bij ons be kend waren," aldus hoofdin specteur Van den Hengel. „Er bestaal de tendens, dat mensen denken dat het toch geen zin heeft om voor een gestolen fiets naar de politie om te stap pen. Je krijgt het toch niet te rug, is een gedachte die wij vaak horen. Dat is jammer." De jeugdbende sloeg onder an dere toe in de kantines van SVV, Schiedam en SVDPW en in de kiosk van hel station Schiedam/Rotterdam-West. Alleen de inbraak in het stati on al leverde voor 3000 gulden aan lectuur, geld en snoep op, waarvan vrij veel is terugge vonden bij ae vijf bendeleden thuis. Het bleek, dat zij de buit steeds eerlijk verdeeld hadden. Ook aan vernieling maakten zij zich schuldig. Ruiten van de Hargahof aan de Valerius- straat werden ingegooid en van menige auto werd de an tenne „in een andere richting gedraaid", zoals Van Hof laco niek opmerkte. Schiedam Niet de plantsoenendienst maar een aantal scholieren gaat voortaan de school tuin onderhouden van het Windas, welke school aan de Nachte gaallaan in Kethel staat. Dat is een kleine veran dering in het activitei tenpatroon, sinds de „fu sie" van de Burgemees ter Verveenschool en Keteltje, maar moet be- schouwd worden als een eerste vrucht die na het samengaan van beide scholen geplukt kan worden. Ook is het onderhouden van een schooltuin door scholieren uniek in Schiedam. Gebruike lijk is een verzorging van de tuin door de plantsoenen dienst; deze staat echter de ge meentelijke schoolbioloog af voor de uren, waarin de leer lingen van het Windas met hun kleine aarde be2jg zijn en daarbij begeleiding nodig heb ben. Ouders, onderwijskrach ten en gemeente hopen daar mee meer zorg, liefde en ken nis van natuur bij de kinderen aan te kweken. Het initiatief wordt vanavond nog besproken tijdens de oude ravond, die om acht uur begint in het schoolgebouw aan de Nachtegaallaan. Dan wordt ook ingegaan op het besluit van de oudercommissies van de twee voormalige scholen om samen te smelten: met in gang van dit schooljaar is er één oudercommissie aan het werk en daarmee is de samen voeging van beide scholen in het Windas helemaal afge rond. Maassluis Op die dagen dat in Maassluis van dc parkeer- schijf gebruikt moet worden, op donderdag, vrijdag en za terdag, heeft de politie handenvol werk aan het uitschrij ven van bekeuringen. Het komt regelmatig voor dat veertig automobilisten op die dagen in het centrum van Maassluis een bon tussen de ruitenwissers vinden, omdat zij de par- keerschi jf niet voor de voorruit hadden geplaatst. De Maas- sluise politie wijt de parkeerovertredingen niet aan onwe tendheid, maar aan de nonchalance van de automobilisten, ..Gezien de publiciteit en hei tot 17 uur het gebruik van een feit, dat wij een proefperiode parkeerschijf in het centrum hebben ingesteld waarin niet verplicht is. De proefperiode is verbaliserend werd opgetre- enkele weken achter de rug. den, moet iedereen nu weten (Jlis treden we verbaliserend dat voor parkeren op donder- op", aldus een woordvoerder <feg. vrijdag en zaterdag van 9 van de politie. Schiedam/Vlaardingen De politie sluit niet uit. dat de overvallers van benzines tations in Vlaardingen en Maassluis dezelfden zijn als de gemaskerde mannen die in Schiedam een pompbe diende hebben overvallen. Dat gebeurde bij de pomp van Van Rijswijk in het in dustriegebied 's-Graveland in de nacht van donderdag op vrijdag. Een 57-jarige pompbediende uit Rotter dam werd bedreigd met waarschijnlijk een pistool cn in een kast opgesloten. Hij wist zichzelf te bevrij den en de politie te alarme ren. De overvallers waren er toen echter al met ongeveer 1200 gulden vandoorgegaan. De pompbediende kon slechts een vaag signalement geven van een van de twee, die eerst zonder doek voor zijn hoofd gebonden een blikje olie voor zijn auto had besteld. Terwijl de bediende naar wisselgeld stond te zoeken, vermomde de overvaller zich. Hij moet zo te gen de dertig jaar oud zijn. al dus de overvallen pompbe-, diende. Amsterdam Een 48-jarige man uit Maassluis is gistermid dag bij een verkeersongeluk op de Bultenveldertselaan in Amsterdam-Zuid om helleven gekomen. Het slachtoffer werd bij het oversteken op een ze brapad aangereden door een auto en was vrijwel op slag dood. Omdat zijn familie niet onmiddellijk kon worden ge waarschuwd. heeft de politie zijn naam nog niet vrijgege ven. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uil eigen omgoving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad i - ^jootiP Vlaardingen De diverse wijk- cn ontmoetingscentra worden regelmatig geteis terd door inbraken en ver nielingen. Afgelopen vrij dag was ontmoetingscen trum Oost in de Oosterstraat liet slachtoffer. Inbrekers hadden zich *s nachts toe gang tot het gebouw ver schaft en er een aantal ver nielingen aangericht Vervolgens plunderden de die ven een kast waarin ongeveer 2500 gulden zatToen het de daders duidelijk werd dat er in het Ontmoetingscentrum ver- der niets te halen viel richtten zij hun aandacht op de rest van het gebouw. Daar maak ten ze nog een paar honderd gulden buit en namen boven dien nog voor 137 gulden aan postzegels mee. De Vlaarding se politic stelt een onderzoek in.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1