Een nieuwe reden voor géén culturele raad Cultuur week Schitterende aquarellen in Vlaardingse Artoteek Spelen met muziek Schiedam: Wallraff en Bild een ouwe baas De reiger als Henk de Vos kijkt naar theater Vlaardinger Vaart Wat heet mooi? DONDERDAG 25 OKTOBER 1979 SC/VD/ x£/t1ÜMn Een wekelijkse pagina vol infor matie over kunst en cultuur in de regio- Telefoni sche reacties graag voor dins dag: 010 352066 Gebrek aan ambtenaren is Posthoorns excuus, maar het verklaart onvoldoende waarom Schiedam nog steeds geen cultu rele raad heeft. Gebrek aan onderne mingszin, aan inspiratie, aan durf hebben de laatste jaren de Schiedamse Gemeen schap gekenmerkt in het merendeel van de discussies over hei ombuigen van deze stichting in zo'n culturele raad. Was niet de eerste streefdatum voor het instellen van die raad 1 januari van alweer een he leboel jaren geleden? Voor de goede orde (want daar is de SG zo gek op): het ontbreken van doorzet tingsvermogen wil niet zeggen dat er niets geprobeerd is. Kijk bijvoorbeeld naar al die leden van de culturele stich ting, die in het verleden zijn opgestapt, Zin hadden zij aanvankelijk echt wel. Maar de traditie wil, dat het dom der cul tuurregenten schrikt van sterker ge hechtheid aan een gemeentelijk orgaan, en daar heeft onbewuste vertraging inge- schuild. Nu dan eindelijk Posthoorn wat harder trekt aan het verschuiven van de beleidsvoering naar een culturele raad, waarbij hij inderdaad door weinig ambte naren geholpen wordt, gaan er alweer ge luiden op dat zo'n raad een achterhaald instituut is, omdat de democratie binnen de gemeente »s verbeterd, burgers via commissies inspraak kunnen hebben, de commissie voor vorming en recreatie evengoed een cultuurbeleid zou kunnen maken en desnoods subcommissies met daarin gewone Schiedamse burgers de smaakmakers kunnen wezen. Dat kan ook nog wel even eerst besproken wor den. Ziedaar een nieuwe reden om nog even te wachten met het instellen van een culturele raad. Henk de Vos, Fear not till Bir- nam wood, te kening film - passage Schiedam, passage, slangen (16 jaar), dagelijks 14.00 en 20 00 uur - passage bio sehiedam. heaven can wait (alle leeftijden), dagelijks 14 00. 19.00 en 21.15 uur daarnaast zorto de ontembare, zaterdag, zondag en woensdag 14 00 uur (jeugd) - stedelijk museum sehiedam. 26 oktober. 20 15 uur. documentaire Gunther Wallraff over zijn ervaringen btj „Bild" exposities - stedelijk museum schiedém. hoogstraat 112, tot 26 november, expositie 80 jaar Stedelijk Museum - artoteek vhiai dingen, oosthavenkade 8, henk de vos, tekeningen on aquarellen, met als onderwerp oade vlaardinger vaart, maandag t/m vrijdag van 1200 tut 1700 uur. vrijdagavond tol 2100, zaterdag 10 00 lot 17 00 - galerie de duig vlaardmgen smalk havenstraat 13. ad van sterns, schilderijen, donderdag 19 00 tot 2100, vrijdag 14.00 tol 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17 00 uur - gemeentemuseum maassluis, zuiddijk 16, losca van de haak (plastieken) en hans sterk (aquarellen), dinsdag t/t>i zondag !4 00 lot 17 00, donderdagdvoriv. 19.00 tot 21 00 uur - amrobank vlaardmgen. veerpiein, venetie behouden, informatieve expositie onder auspiciën van de unesco. - het zonnehuis vlaardmgen, dillen- burgsmge! 5, dagelijks van 14.00 tot 20.00, leo van vugt, etsen. - de rozenhof maasland, van 2 tot 10 no vember, van 15 09 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur, schilderij-expositie jan rebel, geschilderd ballet. - permanente exposities verder in vlaardmgen: archeoruimte (oosthavenkade 42). streekmuseum jan anderson (kethelweg 50) en vissenjmuseum (westhavenkade 53/54), tn maassluis: nationaal sleepvaart- museum (hoogstraat 1) en gemeente museum (zuiddijk 16), in Schiedam cooperotiemuseum (kethelstraat 10) - de leersioof Schiedam, meuwsiraat 12, 27 oktober, 14.30, de verloren kroon, al valery preston,poppen theater voorstelling werktheater vervalt - stadsgehoorzaal vjaardmgen.26 en 27 oktober, musical maud door carrousel, voorts 3 november. 20.00 uur, toneelgroep om en muziek henk govaarts - openpodiumtheater de kweekbak, hoek van holland, harmoruestraat 1", elke woensdagavond muziek - triangel vlaardmgen, fransenstraat, 26 ok tober, 20 00, friese avond „Lyts Bigjin" -triangel vlaardmgen ,25 oktober, 20 00, soosavond all mn. - stadsgehoorzaal viaardingen.3 november, 20.00,toneel- en muziekavond met toneel groep om en ensemble henk govaert - grote kerk maassluis, 26 oktober, 20.15. chr oratorium vereniging de iolstem. concert - emauskerk vlaardmgen 26 ok,tober. 20.15. orgelconcert guus korpershoek - grote kerk vlaardmgen, iedere donderdag 12 45 tot 13 15, lunchconcert van vaste organist aad zoutendijk - de qutbus sehiedam, lange haven,28 okto ber. 21.30, folkgroup john ryce Morgenavond in het ste delijk museum van Schie dam een documentaire over de Duitse journalist- /schrijver Günther Waff- raff. Wallraff werkte enige tijd onder vermomde identiteit bij het boule vardblad Bildzeitung. Zijn spectaculaire ervaringen met deze soort van jour nalistiek onthulde hij later in boekvorm. Wie de do cumentaire wil zien: 26 oktober, aula van het museum, aanvang 20.15 uur. hoewel scheepje, het ding was elf meter lang en het fascineerde me Zo'n schip is grotemannenspeel- goed, je staat daar met een soort heersennsunkt en ontdekt dat als je dit hendellje overhaalt er zus gebeurt en dat hendcltje zo. Uit eindelijk hebben we toch maar zelf een scheepje gekocht. De „Goeie Maatjes"." „In het voorjaar van 78 zijn we er de Linge mee op geweest. Wat we door Walter van Ginneken daar zagen! Eenden, reigers, aal scholvers, Ik ben toen een boek over vogels gaan kopen, puur uit interesse. Van een eend kijk ik nu niet meer zo op, maar die reigers blijven intrigerende dieren. Zoals ze aan komen zeilen en dan als een ouwe baas wat om zich heen kijkend aan de waterkant gaan staan. Nu ik een verrekijker heb kan ik het allemaal zien. Het is formidabel mooi. Je leert ook dat eenden een eigen territorium heb ben, je herkent ze op den duur. Die scheepje*!ui geven ze soms zelfs namen." „Je merkt ook hoe stil het westen van het land nog kan zijn. Een voorbeeld: we waren van Meer kerk onderweg naar Vianen en hadden 's nachts m het Merwede- kanaal aan de kant gelegen. Als je dan 's ochtends wakker wordt en ziet hoe het nog een beetje heïTg is boven het water en de zon die langzamerhand een rol gaat spe len. Gean sterveling, geen schip, niets, zó'n weldadige rust. Dat is iets fantastisch! Dat scheepje is voor ons weer iels van avontuur gaan betekenen. Ik ben er zelfs weer door gaan zwemmen. In de Einge. Twintig jaar lang had ik het niet gedaan en als je dan van de boot af het water m springt en merkt dat je het nog kan, dan voel je: hé, ik ben nog niet zo'n ouwe! Straks kan ik nog schaatsen ook." In de Vlaardingse galerie artoteek is het afgelopen weekeinde een schitterende eenmanstentoonstelhng ge opend van de Rotterdamse kunstenaar Henk de Vos (1911). En Vlaardingen als plaats van expositie is met zomaar toevallig, een groot deel van het geexposeerde werk heeft betrekking op deze stad: aquarellen van de Vlaardinger Vaart. Henk de Vos is een natio naal gewaardeerd kunste naar die zijn sporen al ruimschoots heeft verdiend Hij studeerde in het begin van de dertiger jaren af aan de Academie voor Beelden de Kunsten. Daarna ont wikkelde hij zich op een breed artistiek terrein, waarbij hij zowel werkzaam was als schilder, tekenaar, illustrator, typograaf en de- kor- en costuurn-ontwerper De laatste tijd heeft De Vos zich weer toegelegd op zijn oude liefde, landschappen Wat daarbij opvalt is de be- wonderingswaardige wijze waarop De Vos het thema beheerst. Misschien komt het omdat hij bij de samen stelling van de expositie in de artoteek de luxe heeft gehad het beste te kiezen uit een groot arsenaal, maar iedere voorstelling heeft de spanning en lading die het landschapschilderen tot zo'n subuete bezigheid maken. Goede landschapschilders zijn m zekere zin waarne mingsfilosofen. Zij reprodu ceren niet zomaar een land schap alsof hun schilderen een soort spiegel zou zqn. De Goeie Maatjes aan de kant... en als je dan 's ochtends wakker wordt en ziet hoe het nog een beetje heiig is boven het water... „Een natuurliefhebber ben ik ei genlijk altijd wel geweest. Als je me vroeg, vmd je de natuur mooi?, dan zei ik: ja die is wel mooi, hoor. Maar de laatste tijd krijg ik er steeds meer oog voor. Nu ligt het voor de hand dat een schouwburg directeur bij de vraag wat hij nu mooi vindt met iets op komt dra ven uit zijn eigen theater. En het is ook wel zo, er zijn hele mooie din gen geweest waar ik ademloos naar heb staan kijken, zó zelfs dat ik vergat dat ik in mijn eigen the ater stond: maar het blijft subjec tief," „Mijn liefde voor de natuur is vooral gegroeid sinds ik dat schee pje heb. Het is pas van de laatste jaren. Daarvoor heb ik altijd ge dacht; niets voor mij, veel te druk, te oud al. Ik had wel eens wat ge varen op een geleend scheepje, maar halen hun visuele in drukken door de fijne filter van hun persoonlijkheid. Vertellen zo, zij het heel on nadrukkelijk, iets over de gevoelsband die er tussen mens en wereld bestaat. Niet voor niets dat de Fran- door Jan Hendrik Bakker se waarnemingsftlosoof Merleau-Ponty een groot deel van zijn inzichten ge baseerd heeft op het werk van de sublieme landschap schilder Paul Cézanne. Al heeft elke vergelijking iets willekeurigs, de landschap pen van Henk de Vos zou den zich voor zoiets zeker lenen. Wie de Vlaardinger Vaart een beetje kent, hetzij van de zondagmiddagwandeling, de bootrecreatie, de winter se schaatstochten of er een „stekkie" heeft, zal ontdek ken dat de vaart van Henk de Vos een speciale „behan deling" heeft ondergaan. Hij laat de kijker iets zien waarvan hij zich zonder die aquarellen misschien nooit bewust zou zijn geweest. En toch is het er. Dat ietwat verloren, verknipte karak ter van een gebiedje dat zo vlak legen een grote woo- nagglomoratie eigenlijk net geen eigen gezicht heeft. In dat opzicht heeft De Vos een veel scherper objective rende blik dat de schrijver Maarten 't Hart bijvoor beeld, die ook veel over het gebied geschreven heeft. Op de aquarellen van De Vos zijn altijd wel ergens de horizonten van de stad aan wezig. Het Holy ziekenhuis, de schoorstenen van Pernis En anders wel de bootjes. Ook tekenen van menselij ke bemoeienis. Door ge bruik te maken van een knappe kleurtecbmek komt er over de vaart een indus triewaas tc hangen. En het moet gezegd, zo'n sluier hoeft nog met het lelijkste op aard' te zijn. Henk de Vos leert je zien dat hei ding prachtige tinten heeft en evenals het licht varieert naar het uur van de dag Behalve van de vaart han gen er in de artoteek ook een paar aquarellen van Franse landschappen. Daar onder het imposante drie luik „Plame de Laragne". waaraan De Vos' teehmek wellicht het duidelijkst geïl lustreerd kan woruen. Hei element waaruit zijn aqua rellen zijn opgebouwd „Spelen mei muziek"is de goed gekozen titel van hei theaterevenemenl dat za terdag 3 november m de Viaardmgse stadsgehoor zaal zal plaatsvinden. To neelgroep ONI en een mu zikaal ensemble onder lei ding van Henk Govaart zullen beurtelings op el kaar inspelend hun kun nen tonen. Voor Vlaardin gen een betrekkelijk unie ke gebeurtenissen. Aan vang 20.00 uur. Kaarten kunnen eventueel besteld worden onder telefoon 343707 of 357144. wordt gevormd door een enkelvoudig streepje. Door een vermmftige opeensta peling van die bouwsteent je* ontstaat een uiterst rit misch patroon, ook qua kleur, De techniek is een variant op het zogenaamde „pot n ti 11 isme" {waarbij puntjes het bouwmateriaal zijn) maar hel resultaat geeft eer» veel grotere hel derheid, althans bij Henk de Vos De expositie is tot 10 no vember te bezichtigen. De artoteek is gevestigd aan de Oosthavenkade 8. Vlaardm gen. Henk de Vos, Zomer 197G, aquarel

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4