;CH!:DAMSCHE COURANT TNO zeer somber over deel Zeehelden buurt Maarleveld opent scholencomplex vrij Transacties in onderzoek van notaris Van der Valk Begroting Maassluis: 125.000 gulden over 'Ontmanteling: bokkesprohgen Lutke Meijer schrijft boek 1 over oud Schiedam I m Renovatie vrijwel uit gesloten m Museum moet ogen openen' Interviews oud-journalist in bundel van 400 pagina's j Auto met dode bestuurder botst sa Nederland: Paalman over expo- Wallraff: Mede dankzij tariefsverhogingen: 'V/WH Maandag 29 ofctober 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26479-8 PAGINA'S Broersvsst 3 - telefoon administratie 26809! redactie 262566 - klachtendienst M4I44 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen „Bokkesprongen", noemt het Komité Jongeren Huisvesting de plannen van het college van B en W, om leegstaande panden in de Vette- noordsepolder die vanwege hun technische staat niet meer verhuurd kunnen worden te ontmantelen, om daarmee kraken te voorkomen. Het Komité is bang dat er op die manier weinig meer terecht komt van de eerdere voornemens, om voor sloop bestemde pan den op basis van een tijdelijke huurovereenkomst uit te geven. „De ervaring heeft ons geleerd, dat zeer veel kraakbare woningen vaak in dezelfde staat verkeren als de wonin gen die U misschien met een tijdelijke huurovereen komst wilt gaan verhuren. Wij stellen daarom voor dat er met dit ontmantelen even gewacht moet worden, om dat er anders van Uw eerste voorstel geen moer terecht kan komen of in ieder geval extra kosten met zich mee gaat brengen.", aldus het Komité. Het K.J.V. geeft aan dat dergelijke noodmaatregelen volgens haar voortko men uit een falend beleid of helemaal geen beleid. Met ontmanteling wordt bedoeld het in een dusdanige staat brengen van leegstaande panden, dat zelfs krakers er niet meer in willen: vloeren verwijderen en andere voorzieningen slopen. Schiedam Eén hartverlam ming heeft zaterdagavond om negen uur een 54-jarige Schie dammer getroffen, terwijl hij in zijn auto reed op de Nieuwe Haven, richting Vlaardinger- dijk. Mensen uit de buurt van de Gordonstraat zagen hoe de wagen plotseling ging slinge ren, naar de linkerweghelft reed en daar tegen een lan taarnpaal tot stilstand kwam. In het Noletziekenhuis werd geconstateerd, dat de Schie dammer, wiens naam nog niet kon worden prijsgegeven om dat familie eerst nog ingelicht moet worden, diverse verwon- dingeruhad opgelopen door het ongeluk, maar dat de vermoe delijke doodsoorzaak een acuut hartinfarct is. gimimiiniiimmmiiiiniiiiiimiiiiiiimiiiniwfitfflminwiimiiiiimimniimiiiiMiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiu Vlaardingen Wethouder Arij Maarleveld (onderwijs) opende vrijdag aan de Albert Schweitzersingel in Holy- Noord het -scholencomplex van „De Singel" en „Het An ker". Dat gebeurde, in innige sa menwerking met de heer Dë Ligt van de Vereniging voor 'Christelijk Schoolonderwijs en de heer Heyboer van de Stich ting Kindercentra in Vlaar dingen, door het onthullen van foto's die gemaakt waren van de ingebruikneming van de school. Dat was namelijk eerder al door de scholieren zelf gedaan. Het complex omvat een open bare en een protestants-chris telijke kleuterschool en lagere school, een gymnastieklokaal en een peuterspeelzaal. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiuiiitmiiniinniiiiiiiiiiiiMHiniiiniiiititniiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEEiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiimiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiuuiiuiiiiiiiiiiiiiiiimumuiiiiitiimimiiii?. Vlaardingen Een groot deel van de woningen uit de zogeheten Zeehelden buurt, bezuiden de Twee de Van Ley den Gael-* straat, is niet meer te re noveren. Dat is de conclu sie die volgens de bewo- nersgroep en bewoners- deskundigen uit het pas gereedgekomen bouw technisch onderzoek van TNO getrokken kan wo» den. De gemeente Vlaar dingen gaf TNO destijds de opdracht te onderzoe ken in hoeverre in tech nisch opzicht renovatie in de Zeeheldenbuurt moge lijk was. De renovatiekos- ten mochten daarbij de marges van de woningwet niet overschrijden (in dit Schiedam Binnen enkele weken ver schijnt van de hand van de Schiedamse oud-joumalist Gerard Lutke Meijer eén boek onder de titel: „Het levend verle den van Schiedam". Uitgever is de Euro- ïese Bibliotheek te Zaltbommel. Het >oek gebonden telt omstreeks 400 bladzijden en zal ongeveer 55 gulden gaan kosten. Gerard Lutke Meijer (74) heeft van 1954 tot 1970 het Schiedamse nieuws verzorgd voor het Rotterdamsch Nieuwsblad en de Schie- damsche Courant. Zijn boek is de neerslag van die journalistieke arbeid. Het komt uit op een voor Lutke Meijer merkwaardig moment, te weten omstreeks 15 november, de dag waarop hij en zijn vrouw hun gou den bruiloft hopen te vieren, en in het jaar dat de tegenwoordig in Amsterdam-Zuid wonende publicist 75 jaar wordt „Het levend verleden van Schiedam",is een bundeling van talrijke artikelen, waarin de schrijver hoofdzakelijk oude Schiedammers aan het woord laat over allerlei facetten uit* de nabije, historie van hun stad. In een aan kondiging van het boek schrijft de Europe se Bibliotheek: „Die oude Schiedammers zijn beslist representatief voor de echte, au tochtone bevolking van Schiedam en zij vertellen onder andere over oude panden in de stad, het onderwijs en de scholen., oude beroepen (mandenmakers, kuipers, zakkendragers, kaaskopers, glasblazers), de bewustwording van de arbeidende klasse, bekende typen in Schiedam, oude kinder spelen, de paardetram, de tollen, de brand weer, het oorlogsgeweld enzovoorts." En verden „Een kostelijk boekwerk, dat onge twijfeld door de echte Schiedammers met graagte gelezen zal worden en duizend en één herinneringen' zal oproepen aan het nog niet zo verre verleden. Maar ook een unieke gelegenheid voor de jonge generatie om kennis te maken met het oude Schie- dam." Enkele weken geleden verscheen bij het Spectrum het boek „De Nederlandse land schappen" met daarin een bijdrage van "Ge rard Lutke Meijer: „Het land van de grote rivieren". Gesprekken over het oude, maar nog niet zo heel oude Schiedam zijn opgenomen in Lutke Meïjers boek, dat medio november uitkomt. Schiedam Naar de tran sacties van de Schiedamse notaris C.F.J. van der Valk worden al sinds'deze'zomer onderzoeken ingesteld door de Koninklijke Notariële Broederschap en de Kamer van Toezicht in Rotterdam, Met die onthulling komt Ru- dJe van Meurs in Vrij Neder land van deze week. Onder de kop '„De stille uur tjes van notaris Van der Valk" gaat Rudie van Meurs onder meer in op recente transacties van Van der Valk notaris praktijk BV aan de Nassau- laan. Hij schrijft dat voorzitter Santen van de broederschap vari mening ïs dat Van der Valk niet „giek" handelt e.n vraagt zich af. of de handel en wandel van de Schiedamse no taris in onroerend goed niet op gespannen voe( staat met de boodschap van de broeder schap, „dat een notaris zich dient te onthouden van handel en actieve belegging in onroe rend goed". Eigenaar is, Van der Valk van minstens 120 ap partementen, vijf portiekhui zen en twee bedrijfspanden voornamelijk gelegen - in Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. Van der Valk, die naast zijn notarispraktijk nog twee-BV's heeft opgericht, de beleggingsmaatschappij Noval BV en de handelmaatschappij Valno Vastgoed, balanceert volgens Van Meurs op Het smalle koord tussen wat wel en wat niet verboden is. Citaten uit Vrij Nederiand; Vrijwel alle actes van koop en verkoop door Valno wor den ten kantore van Van der Valk notarispraktijk BV ge transporteerd. Dat kan, al is een juridische spitsvondigheid noodzakelijk. Zou Van der Valk zélf namens Valno optre den, dan Is dat in strijd met ar tikel 21 van de wet op het no tarisambt. Daarom heeft Van der Valk zijrf kandidaat-nota ris mr H. C. M. M. Janssen tot mede-directeur van zijn BV's gebombardeerd. Zodra nu No- val of Valno als partij voor de notaris verschijnen, worden ze vertegenwoordigd door mr Janssen. Op die manier is er geen vuiltje aan de lucht." „De transacties worden er nog aantrekkelijker op. Naast de winst die 3e huizen opbren-* gen. levert het transport van de actes Van der Valk als no- taris een honorarium op... Op die manier bent u bezig self supporting te worden, zeg ik tot de notaris." En over het nieuwe kantoor annex woonlagen met tiental len flats aan de Parkweg 228- 290, dat Van der Valk alleen „in zijn totaliteit" heeft kun nen kopen voor zijn notaris praktijk: „Het behoorde toe aan Philips. Van der Valk kocht het voor de som van 6,5 miljoen gulden van de ven nootschap naar Zwitsers recht Maldorais SA in Zug (Zwitser land). De-notaris weet niet van wie Maldorais is. Hij zegt: .Het zou van Philips kunnen zijn'. Dat is overigens een affaire die niet op de weg van de no taris ligt. Hij nam een hypo theek voor de aankoop van een pand ,dat nodig is voor de ambtsbediening'. Daarmee handelt Van der Valk formeel naar de letter der wet. Hij kan er niets aan doen dat het nieu we kantoor veel te groot is voor zijn werk. Hij kon het immers alleen ,in z'n totaliteit' kopen." Rudie van Meurs meldt ook, dat het notariskantoor Van der Valk zich voorbereidt op verdere expansie. Op dit ogen blik wordt overwogen om naast de drie bestaande in Schiedam een vierde notaris praktijk te vestigen. „Het is bekend dat Van der Valk zijn kandidaat-notaris en mede-di recteur van Valno en Noval mr H. C. M. M. Janssen graag wil laten gaan om voor zich zelf te kunnen beginnen," al dus Van Meurs. ,',In dat geval zouden Van der Valk en Jans sen zich willen associëren." geval spreekt het rapport over 50.000 gulden). Op grond van de vermelde kwalitatieve gebreken van de woningen kan uit het rapport geconcludeerd worden, dat veertig pro cent van alle huizen niet te renoveren is. Het merendeel van die veertig procent is gelegen op en rond de Van Kinsbergenplaats, waar zelfs enige woningen als „niet te handhaven" worden gekwalificeerd. Over de reste rende zestig procent geefthet TNO-rapport weinig duidelijk- heid. De uitslag van het nu op tafel liggende rapport zal op geteld moeten worden bij de gegevens, die het Laboratori um voor Grondmechanica in december zal publiceren. Dan moet blijken of de genoemde zestig procent de aanleg van de Deltadijk nog zal kunnen verwerken. De bewoners benadrukken dat de discussie over al dan niet slopen van de wijk straks ge voerd zal moeten worden in nauwe relatie met de huren van de vervangende nieuw bouw, op het huidige kaalslag terrein. Die nieuwbouw is vol gens een raadsbesluit in eerste instantie bestemd voor de be woners uit de Zeeheldenbuurt. Uit eerder onderzoek bleek echter dat deze bewoners vaak beneden het minimuminko men zitten. Uit het rapport blijkt dat het juist de woningen van déze mensen zijn waarvan de kwa liteit hoogst twijfelachtig is. De huizen zijn voor hét overgrote deel in bezit van de woning bouwverenigingen Patrimoni um en De Samenwerking. De huizen die in het bezit zijn van particulieren vallen min of meer buiten de bedreigde zóne, zoals de gemeente toegaf. Aanvankelijk nad de gemeen te de inhoud van het rapport nog enige tijd geheim willen houden. De bewoners echter zagen daar weinig heil in en maakten hun conclusies eind vorige week bekend. Omdat geheimhouding daarom nog weinig zin heeft heeft de ge meente besloten deze week haar visie op het rapport be kend te maken. Nadat overleg met de woning- bouwvereningingen en de ge meentelijke technische dienst heeft plaatsgevonden zal de gemeente de betreffende be woners van de Zeehelden buurt een brief sturen waarin zij ondermeer de haarpnziens juiste consequenties van het rapport zal vermelden. Men oordeelde het besluit van de bewoners de gegevens naar buiten te brengen overigens „niet erg elegant". Alle bewoners zullen binnen kort over de gegevens kunnen beschikken. Eind deze week ontvangt men deze via de buurtkrant, waarna men zich met verdere vragen tot het buurthuis kan wenden. Ongeveer vijftig mensen kWamen vrijdagavond af op de opening van drie exposities: van Günther Wallraff, van Amerikaanse lappenkleden en van Henri Plaat. Schiedam „Hoe moeilijk deze tentoonstel ling misschien ook in een museum is, moei lijk om te presenteren en om duidelijkheid te verschaffen tegenover de Schiedammers, het gaat om zaken waarmee wij bijzonder op onze hoede moeten zijn. En dan moet een museum proberen mensen de ogen te opc-' nen," Die woorden sprak museumdirecteur Hans Paalman vrijdagavond bij de opening van de documentaire-tentoonstelling van Gtinther Wallraff, de Westduitse schrijver/journalist die twee jaar geleden enkele maanden onder valse naam bij Bild Zeitung werkte om het sensatie blad aan de kaak te kunnen stellen. Het lever de hem talrijke processen op, onder meer naar aanleiding van een boek dat Wallraff schreef over zijn ervaringen. De opening in Schiedams stedelijk museum werd verricht een dag na het uitkomen van Wallraffs tweede boek, waarin volgens Paal man Bild opnieuw in het hemd wordt gezeL Dat maakt de documentaire-expositie enigszins actueel. Het betekende ook, dat door de drukte rond dat tweede boek Wallraff niet in staat was naar Schiedam te komen. Maassluis De gemeente raad van Maassluis heeft voor het volgend jaar een bedrag van 125.000 gulden ter beschikking, waarvan nieuwe activiteiten binnen de gemeente kunnen worden ontwikkeld. Dat is ongeveer net zoveel als in de begro ting over dit jaar was ge raamd. Toch mag dit zeer opmerkelijk worden ge noemd: het is voor wethou der Izaak van der Knaap (financiën) en de betrokken afdelingen niet gemakkelijk geweest, de begroting slui tend te krijgen. Over het volgend jaar moet de ge meente Maassluis namelijk rekenen op een sterke ver mindering van de inkom sten van het rijk. Dit jaar kreeg de afdeling fi nanciën namelijk nog een ex tra bijdrage in het kader van de zogenaamde verfijningsre- gelïng ongewoon bevolkings verloop. Dat zal in 1980 niet gebeuren en dat betekent een tegenvaller van maar liefst 676.000 gulden. Om het Maassluise huishoud boekje sluitendte krijgen is wel een verhoging van een aantal gemeentelijke tarieven nodig. Enkele van die verho gingen zijn onlangs al door de gemeenteraad goedgekeurd. De raad zal zich binnenkort nog buigen over een verho ging van de onroerend goed- belasting met 3,5 procent (op brengst: 151.000 gulden), over duurder wordend water (vast recht wordt drie gulden duur der, terwijl de kubieke meter- prijs met ruim 6 procent om hoog gaat) en de reinigings rechten. De commissie voor fi nanciën en economische aan gelegenheden is eind vorige week inmiddels accoord ge gaan met die tariefsverhogin gen. Wat de reinigingsrechten be treft; het college kan nog niet precies aangeven, hoe groot de verhoging uiteindelijk zal moeten worden. Voorlopig is er een voorstel voor een bij stelling van 10%, maar dit zal nog moeten worden aangepast als definitief bekend is, hoe groot de definitieve verhoging wordt van de tarieven van de Afval Verwerking Rijnmond. Zoals bekend zijn het de finan ciële problemen en daardoor de enorme tariefsverhoging bij dit bedrijf, die de gemeenten dwingt de reinigingsrechten enorm op te trekken. De deel nemende gemeenten, waaron der ook Maassluis, dienen im mers voor de enorme verlie zen van de AVR op te draaien. Het zal volgens wethouder Izaak van der Knaap ook voor een flink deel van de proble men rond de AVR afhangen, hoe het de gemeente Maassluis in 1981 financieel gezien zal vergaan. „We vrezen dat we er nog lang niet zijn met die AVR: er zouden best nog eens méér tariefsverhogingen uit voort kunnen komen. Dat wordt voor de gemeenten een gigantische ellende." aldus wethouder van der Knaap. Maar ook vanwege andere fac toren is de wethouder er van overtuigd, dat het voor 1981 nog heel wat moeilijker wordt om een sluitende begroting te krijgen. „We zullen steeds meer moeten bezuinigen en moeten kijken, of we de zaken nog efficiënter kunnen aan pakken. Dat mag echter niet gepaard gaan met verlies aan dienstbetoon door de gemeen te." Toch geeft Van der Knaap aan, gematigd optimistisch te zijn over de financiële toe komst van de gemeente Maas sluis. Op pagina drie meer nieuws over de plannen van het col- lege van B en W met betrek king tot het volgende begro tingsjaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1