SCHIEDAMSCHE COURANT InformatiéïavÖrid over Turken apert probleem bij stadsvernieuwing Renovatie in Kapelpolder IIL dêjfroef -.ftCOft GS kiezen voor optimale uitbreiding bibliotheek Toch kerstboom voor Vlaardingen Praten over drugs in De Ark imimêtÊÊmM Jammerdat 1 bewoners niet I Concentratie levert unieke situatie op uitgenodigd waren Inspectie blijft op Parallelweg Oud-raadslid KVP overleden Wonderlijke vis A.Westein met pensioen Dinsdag 6 november 1979- onafhankelijk dagblad Broersvesl 3 telefoon administratie 268091 redactie282566 - kl.ichn-ndienst M4M4 I04de jaargang no. 26485 —4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen In de burgerzaal van het stad huis wordt vrijdagavond aanstaande een informa tie-avond gehouden over het ontwerp-hestem- mingsplan voor de Broekpolder. Op die bij eenkomst zullen de wet houders Cees Bot. Bas Gondriaan en Jelle Wijnstok uiteen zetten, hoe het gemeentelijk be leid met betrekking tot de polder luidt. Ook zal duidelijkheid worden verschaft over de wijze, waarop de gemeente Vlaardingen de Broek polder voor bebossing denkt te kunnen behou den. Zoals bekend is er een al jaren durend conflict tussen het ge meentebestuur en het Open baar Lichaam Rijnmond. Die laatste instantie wil de Broek polder beschikbaar houden voor mogelijke woningbouw na 1986 Dit standpunt is ook terug te vinden in het Streek plan. Op bestuurlijk niveau is nu overeenstemming bereikt tus sen Vlaardingen en Rijnmond over het bestemmingsplan, dat voor de polder gemaakt kan worden. In dat plan wordt bij de bedoelde terreinen uitge gaan van een zogenaamde dubbele of gemengde bestem ming, die de juridische betite ling ..wervend woonnulieu" zal krijgen Hierdoor kan al vast bos worden geplant, voor uitlopend op de vraag of er in de toekomst wel of met ge bouwd zal moeten worden. Op de informatie-avond kun nen belangstellenden al vanaf 19 uur m de Vlaardingse bur gerzaal terecht. Dan zal kaart materiaal worden tentoonges teld en zal de nodige docu mentatie ter inzage liggen Om 20 uur begint het officiële* ge deelte. Schiedam Gedeputeerde staten van Zuid-Holland is van mening, dat een grote prioriteit moet worden gegeven aan de uitbreiding van het pand van de Verenigde Provinciale Bibliotheek Centrale (VPBC) op de Westfrankelandsedijk in Schiedam. Het college wil dat de uitbreiding van 3000 vierkante meter in zijn geheel dient door te gaan. De VPBC vreest dat de geplande fusie met de CPBC (christelijke pro vinciale bibliotheekcentrale) hierdoor op het Spel komt te staan. De uitbreiding van de huisves- dat niet direct 3000 vierkante ting van de VPBC zal trapsge- meter wordt bijgebouwd, maar wijs geschieden Dat betekent dal er begonnen wordt mei een aanbouw van 1000 vier kante meter. Kosten daarvan zijn 313.400 gulden. De CPBC zal een tijdelijk onderkomen huren in Papendrecht Later kan zij in een nieuw gebouw in Zuid-Hoiland-Noord te recht. GS blijft van mening, dat voor een verspoediging van de plannen een fusie tus sen VPBC en CPBC een grote rol speelt i Schiedam Achteraf ziet de gemeente Schiedam het als 5 een te betreuren verzuim, dat bcwonersverenigingen niet uitgenodigd zijn om met de raadscommissie voor ruimtelijke ordening mee te gaan naar Amsterdam. Vo- rige week vrijdag vond een excursie plaats langs nieuw- bouwprojecten ïn oude Amsterdamse stadsdelen. Na af- loop zeiden raadsleden zowel als ambtenaren: „Het was E toch nuttig geweest als ook andere betrokkenen mee 1 waren gekomen." De commissie heeft het uitstapje zinvol gevonden. Het bezoek aan enkele volksbuurten in de hoofdstad, waar zowel nieuwbouw als renovatie heeft plaatsgevonden, j§ werd min of meer beschouwd als een warming-up voor de Schiedamse stadsvemieuwingsproblematiek, waarbij een indruk werd opgedaan van hoe contacten tussen ambtenaren en burgerij kunnen worden verstoord èn I verbeterd. Later deze week zal onze krant nog uitgebreid 5 terugkomen op de excursie en de voorlopige resultaten E daarvan. Juist omdat het uitstapje naar Amsterdam zo vruchtbaar is geweest, volgens ambtenaren en commissieleden, vindt men het jammer dat er van te voren niet aan gedacht is om bewonersverenigingen uit de betrokken wijken in 5 Schiedam uït te nodigen. „Het had de informatietoevoer H naar de wijken kunnen verbeteren," aldus een woord- E voerder van gemeentewerken. „Nu zit je weer in een 5 haast traditionele situatie, dat de bestuurders hun des- kundigheid vergroten en de burgers die van inspraak ge- bruik gaan maken een achterstand krijgen. Dat zou meer gelijkgetrokken moeten worden. Intern zullen wij het er i daarom nog over hebben. Bij een volgende activiteit, bij- voorbeeld een tweede excursie, zullen wij proberen meer 5 aan bewonersverenigingen en dergelijke te denken." nu ini nuf tniiiiiiiiuiiiiiin mtni nun iiiii i init i tun if n 111 m i ituu i uiiniti 11 ui 111 in m it im MaassluisAls de raad voor volkshuisvesting morgen avond accoord gaat met de voorgestelde renovatie van de woningen in de Kapelpolder zullen om te beginnen zes wo ningen aan de Piersonstraat worden verbeterd. Het voorstel aan de raad be helst een kostenraming voor de renovatie van één woning. Zon woningverbetering komt dan op 65.000 gulden en vol gens de directeur van het ge meentelijk woningbedrijf, Jan Barendrecht, is dit de enige mogelijkheid om de huizen te redden. Sommige woningen in de Kapelpolder zijn al met meer te redden, maar voor anderen is het misschien nog met te laat. Als er op korte termijn niets aan deze huizen wordt gedaan zullen ook deze snel verkrotten en op den duur al leen rijp zijn voor de slopers hamer." aldus de heer Baren- d recht Na de renovatie zullen de wo ningen voorzien zijn van een gewijzigde dakpartij. De bo venverdieping wordt ver ruimd en ze worden voorzien van centrale verwarming. De bewoners beslissen natuurlijk mee. Vlaardingen Ondanks het feit dat de gemeente Vlaardingen haar gratis kerstboom kwijt is, zal de stad de traditionele boom in de december toch niet hoe ven te missen. Burgemees ter en wethouders hebben besloten de boom nu maar voor eigen rekening te ne men. Tot aan vorig jaar kreeg de gemeente de boom bij wijze van relatiegeschenk cadeau van het Noorse stadje Lar- vik, waarmee Vlaardingen een jumelage onderhield. Onlangs zegde de gemeente die betrekking op. De gratis kerstboom was daarmee ook van de baan."We kopen er voortaan wel een, heeft het college nu besloten". Waar deze boom geplaatst zal worden is nog niet ze ker. Zowel het Veerplein als de Markt voor het stad huis worden als mogelijke locaties genoemd. Het grootste deel van de kosten voor de nieuwe boom wor den opgeslokt door de ver scheping en het vervoer over land. Want dat een beetje kerstboom uit het buitenland zal moeten ko men is duidelijk. Misschien zelfs wordt het weer Lar- vik. Schiedam „Drugs, stuff tot nadenken". Dat is de ti tel. van de film die vana vond om acht uur wordt ver wond in De Ark aan de Zwaluwlaan. Na afloop is er de mogelijkheid om over het -obleem te praten onder leiding van M. Kuiper, jeugdwerkadviseur. De heer M, Kooyman, expert op het gebied van de drugs, zal het onderwerp inleiden. Ieder een is welkom bij deze avond die door de kerken in Kethel- Groenoord is georganiseerd. 'M y*xfX~ In de vier oude wijken, waar Schiedam stadsvernieuwing wil plegen, speel! het probleem hoe Turken inspraak moeten krijgen, tn Oost en West geldt dat nog sterker dan In Zuid of in de brandersbuurt (Groenweegje). Foto Jaap Rozema. Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad VJooOP1^3' TetalooD' Schiedam De Turkse inwoners van Schiedam vormen een hoofdstuk apart bij de Schiedamse stadsvernieuwingsplannen. De gemeente ziet zich voor de taak gesteld ook de concentraties van bui tenlandse werknemers in de oude wijken bij de stadsvernieuwing te betrekken, maar op het stads kantoor ziet men dat als een groot probleem. In spraak voor Turken vereist een andere aanpak, waarmee nog geen gemeente in Nederland ervaring heeft Schiedam verkeert m de unie ke situatie, dat het als eerste Nederlandse gemeente oude wjjkdelen wil gaan opknappen waar juist veel Turken wonen. Ambtenaren en raadsleden hadden aanvankelijk enige hoop tijdens de excursie naar Amsterdamse stads vernieu wingsprojecten iets meer te horen over ervaringen met deze problematiek, maar bij het bezoek aan de hoofdstad bleken die projecten te zijn uitgevoerd in wijken zonder noemenswaardige aantallen gastarbeiders. Vooral bij stadsvernieuwing in het Singelkwartier (Stations straat en omgeving) en het westen (Manastraat en zijstra ten) komt het „Turkenpro bleem" om de hoek kijken. In mindere mate is dat het geval in de Gorzen, waar de omge ving van Hoofdstraat en Dwarsstraat aan de minister is voorgedragen om voor de rijksbijdrageregeling (ISR) m aanmerking te komen. Maai zelfs in de brandersbuurt (Schienoko), waar rehabilitatie hoogst noodzakelijk is, wonen wel Turken die ook in de in spraakprocedures gekend moeten worden. „Het is heel nuttig geweest om in Amsterdam eens rond te kijken en om te informeren naar het gevoerde overleg tus sen gemeente en bewoners en naar de resultaten daarvan," zeggen Schiedamse ambtena ren, die vrijdag met de raads commissie voor ruimtelijke or dening zijn meegegaan. „Het is altijd nuttig om te horen van ervaringen elders. Maar elk stadsvernieuwingsproject is anders en kent zijn eigen spe cifieke problemen. Bij ons is het taalprobleem een grote moeilijkheid Hoe betrek je de Turken erbij7" De vraag is niet alleen hoeveel tolken ingeschakeld zouden moeten worden Een goede voorlichting, behalve in Ne derlands ook in Turks, is een eerste vereiste om alle inspre kers de verschillende moge lijkheden te laten weten (met soort nieuwbouw, woningtype, doorstroming) en daarbij komt het vraagstuk of de in spraak voor Nederlandse en Turkse Schiedammers inte graal moei worden aangepakt of gescheiden voor beide be volkingsgroepen moet worden gehouden. Die vraag rijst, om dat conflicten niet uitgesloten worden (in beide gevallen overigens). De ambtenaren en m latere instantie de gemeen teraadsleden zullen naar ver wachting een gevoelsmatige keus moeten maken. „Het wordt een reusachtig pro bleem, ivaarbij ook Amster dam ons geen raad kon ge ven," zeggen ambtenaren van gemeentewerken. Een voorzichtig begin is ge maakt met de opening van het informatiewinkeltje »n de Ma- nastraat. Enkele weken gele den ging dit centrum met veel tam-tam in de buurt open om enerzijds belangstellende om wonenden op de hoogte te houden en anderzijds alvast de interesse voor inspraak .te pei len. In de informaUewinkel is doorgaans ook een Turkse tolk aanwezig om zijn landgenoten bij te staan. Vlaardingen In tegenstel ling tot eerdere berichten in deze krant (niets menselijks ts ons vreemd), blijft de inspectie der directe belastingen gehuis-* vest op het oude adres Paral lelweg 2 in Vlaardingen. De diensten die naar het oude GAK-kantoor op de Nijver heidsstraat 28 verhuizen zijn: het ontvangkantoor der rijks belastingen (vroeger Parallel weg 2) en sectie il van de Post Douane en Accijnzen te Rot terdam (vroeger Fultonstraat 44). Schiedam Gisteren ïs in Kethel het oud-KVP-raads lid N. J. J. van de Water be graven. Na een ziekbed van drie jaar overleed hij vorige week op 65-jarige leeftijd. Vó6r de totstandkoming van het CDA maakte Nico van de Water jarenlang deel uit van de KVP-fraetie in de Schie damse gemeenteraad. In 1974 moest hij om gezondheidsrede nen zijn raadswerk beëindi gen. Van de Water was behal ve raadslid ook lid van het be stuur van het Kethelse Oran- jecomtté. Namens het CDA werd de begrafenisplechtig heid bijgewoond door oud- KVP-raadsltd Cees Lansber gen, die jarenlang de nestor van de Schiedamse gemeente raad is geweest en vele jaren met zijn partijgenoot Van de Water optrok. Hoek van Holland Leden van de Hoekse Watersport Vereniging haalden vorige weck in hun garnalen-Sleepnet een wonderlijke vis op. Het dier was ongeveer zestig centimeter lang, twintig centimeter hoog en had een bek vol naaldscherpe tanden. Voor de sportvissers van HWV een totaal onbe kend waterwezen, al op perden sommige leden toen al de veronderstel ling dat het bier een zo genaamde zeehrasem be trof. Deze leden kregen gelijk. Na een onderzoek kwam vast to staan dat hier wel degelijk sprake was van één van de vele varian ten van do Bramaraii, een vis die doorgaans al leen in de subtropische wateren van de Middel landse Zee voorkomt. In het najaar trekt de zee brasem soms naar noord elijker gebieden. Bij de kenners bestaat verschil van mening of deze vis als een diepwa- ter- of als een kustvis be stempeld moet worden. Diepwater lijkt de voor keur te gemeten. De zee- brasem is goed voor de consumptie geschikt, dót in ieder geval! MaassluisIn verband met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd vertrok hoofdopzichter A.Westein op 31 oktober bij de dienst ge meentebedrijven. Op zijn ei gen verzoek werd er geen offi ciële afscheidsbijeenkomst ge houden. Wel bezochten wet houder van der Knaap, ad junct-directeur de Krosse en enkele collega's de vertrek kende hoofdopzichter thuis. De heer Wetstein begon m 1937 als monteur bij het elec- triciteitsbedrijf en werd in 1972 hoofdopzichter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1