SCHIEDAMSCHE COURANT College belooft onderzoek naar grotere openheid Provincie steunt Schiedam in hele stadsvernieuwing Ik -neem- de proef Groenoord krij gl haar binnenbad ■w n Een schrijver is eigenlijk een geestelijke voddeboer...9 Sint was er al Informatie over Wipperspark Lor jé naar Vlaardingen Tweede dag begrotings debatten: In advies aan minister: Laatste bouw in Holy- noord-oost Yvonne Keuls bij huisvrouwen: Sportfondsenbad nog enkele jaren open „Nu praten over sloop!" Ook KJV boos op Stuurgroep Veel oude kerstbomen bewaren mag niet Vrijdag 16 november 1979 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26493—6 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL In alle stilte was-ie er al: Sinterklaas. Gister morgen arriveerde de Goedheïligman in de Maassluise binnenha ven, waar hij diverse keren de loopplank van zijn boot op en afliep, in de richting van zijn schimmel. En dat vrij wel niemand het in de Maassluise binnenstad gemerkt heeft: dat was precies volgens plan. De Sint was er op ver zoek van de NOS. Deze omroep zorgt morgen voor het rechtstreekse te- levisieverslag van de of ficiële aankomst van de Sint in Rotterdam. Voor het geval er bij die ge beurtenis plotseling iets mis zou gaanbijvoor beeld door slechte weers omstandigheden wil de NOS wel wat achter de hand hebben. En van daar, dat gistermorgen schaduwopnamen wer den gemaakt in Maas sluis, die waarschijnlijk helemaal niet gebruikt zullen worden, maar je weet maar nooit. De Ruitersportvereniging Maassluis en de manege waren bij de opnamen nauw betrokken. Zij had den namelijk het paard geleverd. Maassluis De wethouder van volkshuisvesting en 1 ruimtelijke ordening, Han Hununelen, houdt woensdag 28 november om 20 uur een informatie-avond voor be woners van de wijk Wipper spark. Centraal staat dan het voorontwerp voor het" nieuwe bestemmingsplan, dat voor de wijk is gemaakt. In het nieuwe plan zitten geen schokkende veranderingen. Naast het legaliseren van de bestaande situatie zoals die, in afwijking van het nog steeds geldende bestemmingsplan, is ontstaan wordt ook ruimte ge schapen voor een beperkte uit breiding van woonruimten. De informatie-avond wordt in de Maassluise burgerzaal ge houden. Men begint om 20 uur. Vlaardingen - De eerste divi sieclub FC Vlaardingen heeft een speler gehuurd van FC Den Haag. Dat is John Lorjé, die zondag al zijn entree maakt tegen Heracles, de club van trainer Theo Laseroms. Lorjé (19) speelde tweemaal in het eerste elftal mee tegen Vi tesse en PEC/Zwoile. Tijdens de besprekingen met het be stuur van FC Den Haag is ge bleken, dat het niet afwijzend staat tegenover een vorm van samenwerking met de Vlaar- dingers. Op onze sportpagina meer over dit feit. Vlaardingen Tot twee maal toe heeft het Vlaar- dingse college gisteren, tij dens de behandeling van de begroting, de oppositie haar zin moeten geven. Twee door de oppositie ingediende moties, zij het één daarvan door de socialisten sterk af gezwakt, werden met alge mene stemmen aangenomen. De moties betroffen de open baarheid van bestuur en een onderzoek naar de werkom standigheden van ambtena ren. De eerstgenoemde motie was in haar oorspronkelijke vorm reeds tijdens de algemene be schouwingen door Rien Lens- velt (SGP/GPV) ingediend. Lensvelt vroeg, daarin onder steund door VVD en D'66, het college met ingang van het nieuwe politieke jaar voortaan raadsleden bij zijn vergadering toe te laten als waarnemers. Zowel college als coalitiepar- tijen werden door de motie enigszins overrompeld. Het college vroeg de motie te mo gen aanhouden om zich eerst eens elders te informeren en vervolgens met een pré-advies te komen, waarna de zaak naar de betreffende commissie zou kunnen worden doorver wezen. Gisteren bleek echter dat daarmee voor de oppositie de kous nog niet af was. De indie ners van de motie hielden koppig vast aan hun motie en wilden een stemming. Er ont stond een levendig debat tus sen coalitie en oppositie. PvdA en CDA hamerden bij voort- during op het aambeeld van: als u uw motie serieus bedoelt, kunt u er geen bezwaar heb ben tegen hebben dat we de zaak eerst nog eens goed on derzoeken. De oppositie sprak echter het vermoeden uit dat PvdA en CDA de boot af wil- - len houden uit vrees dat een grotere openbaarheid wel eens politieke schade aan deze coa litie aan zou kunnen brengen. Het bleek dat CDA en PvdA door de koppigheid van de op positie toch wel in verlegen heid werd gebracht. Niet in de laatste plaats omdat men zelf meermalen te verstaan had ge geven, tegen de gedachte van waarnemers bij collegeverga deringen zelf niet onsympa thiek te staan. PvdA-fractie- leider Hans Versluys diende Oók onderzoek naar werksituatie ambtenaren tenslotte een motie in waarin het college uitgenodigd werd de mogelijkheid van grotere openbaarheid te onderzoeken. De motie werd met algemene stemmen aangenomen, waarna de vrede getekend was. Een gevoelige nederlaag leed het college tijdens de behande ling van het personeelsbeleid. Alle woordvoerders hadden hun grote bezorgdheid laten blijken over de werksituatie van de gemeente-ambtenaren. Met name de leegloop op de afdeling stadsontwikkeling werd keer Op keer genoemd. Sinds januari 197? zijn daar maar liefst zeventien employ ees vertrokken. Floor Quast (VVD) diende reeds in het be gin van de discussies een mo tie in die op deze problematiek betrekking had. Voorgesteld werd een werkgroep in het le ven te roepen ter verbetering van de werksituatie op die af deling. Als taken van de werkgroep werden onder meer genoemd „een onderzoek uit te voeren op basis van strikt vertrouwelijke gesprek ken met ambtenaren...", een evaluatie van die gesprekken en een advies tenslotte naar het college van B en W. De Vlaardingse wethouder van personeelszaken, Cees Bot, voelae aanvankelijk niets voor deze motie. Hij noemde de mo tie „niet opportuun" en vond dat de ontwikkelingen op de afdeling stadsontwikkeling niet als abnormaal aangeduid konden worden. Toen even la ter echter duidelijk werd dat de motie met algemene stem men aangenomen zou worden krabbelde hij terug en verze kerde de raad dat het college deze niet naast zich neer zou leggen. Waarop de motie werd inderdaad unaniem aangeno men werd. Het valt op dat de oppositie ditmaal een veel grotere in breng heeft dan vorig jaar. Tij dens de begrotingsdebatten van 1973 haalden geen enkele motie van deze partijen de eindstreep. Vandaag zuilen de debatten naar alle waarschijn lijkheid voor het grootste deel gewijd zijn aan de stadsver nieuwing en -ontwikkeling. Wethouder Bas Goudriaan heeft al enkele niet mis te ver stane schoten voor de boeg ge kregen. Schiedam Rijnmond en de provincie steunen van harte de Schiedamse stadsvernieuwingsplannen. Gede puteerde staten van Zuid-Holland hebben de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening de aan beveling gedaan om op alle vier gebieden, die volgens Schiedam hard aan vernieuwing toe zijn, de interim- saldoregeling (ISR) toe te passen. Dat zou een rijkssub sidie van miljoenen guldens voor Schiedam betekenen. Schiedam Bewonersvere niging Schïedam-Zuid vindt, dat de gemeenteraad volgen de week moet beslissen over sloop van de sterk verwaar loosde woning in de Nieuwe Maasstraat. „Wij willen he lemaal geen uitstel om de beroepscommissie meer tijd te geven zich over de sloop te beraden." aldus bestuurs lid Anton Konings. „Je moet eens voor dat huis gaan staan. Je stinkt er weg. En als je desondanks het hart nog hebt om naar binnen te kijken, dan zie je het onge dierte in het hele pand rond- wriemelen. Het is een ellen de voor de omgeving." ïn onze krant van woensdag werd gemeld, dat de beroeps- Schiedam hoopt al sinds begin dit jaar aangewezen te worden als ISR-gemeente, samen met nog dertien vergelijkbare ge meenten met oude wijken. De minister, Pieter jonkheer Bee- laerts van Blokland, had toe zeggingen in die richting ge daan, als Schiedam plannen zou gaan voorbereiden. Gede puteerde staten geven Schie dam in hun zeer recente brief aan de minister een pluim: „De gemeente is reeds verge vorderd met de planvorming. Uit de opgestelde meerjaren planning blijkt tevens, dat ïn alle aangewezen gebieden op korte termijn met de uitvoe ring kan worden gestart." De vier gebieden, die Schie dam wil rehabiliteren, zijn Schienoko, het Singelkwartier, een deel van het westen en de Gorzen voor wat betreft de omgeving van Hoofdstraat en Dwarsstraat Gedeputeerde staten schrijven, dat zij het zouden betreuren, als om bud gettaire redenen uit deze vier aanvragen een keus moet wor den gemaakt. „Met het gemeentebestuur achten wij een verantwoorde keus uit de vier gebieden niet wel mogelijk," aldus GS. Enig uitstel voor Schienoko zal niet leiden tot onoverkomelijke be zwaren vanuit de regionale programmering voor stadsver nieuwing, maar het college van GS stelt daartegenover dat verbetering van dit gebied voor „werk en wonen" geheel past in het rijksbeleid. Tussen de drie overige gebieden kan volgens het dagelijks bestuur van de provincie geen onder scheid gemaakt worden. De problematiek van het Singelk wartier is eenzelfde als van West (Mariastraat) en de Gor zen (Hoofdstraat en GTB-ter- rein) en volgens de redenatie van GS zou minister Beelaerts van Blokland Schiedam tekort doen, als hij er een wijk uit pikt Bij het uitbrengen van het ad vies hebben GS rekening ge houden met het overleg, zoals dat gevoerd is in de PPC- werkcommissie voor stadsver nieuwing in Zuid-Holland en de PPC-werkgroep voor be stemmingsplannen (de PPC is de provinciale planologische commissie). Daarin is Schie dam vertegenwoordigd ge weest. De vier vernieuwings plannen werden behandeld aan de hand van nota's, die deze zomer door Rijnmond ambtenaren zijn opgesteld. Hierin waren de voorbeschou wingen van de directie volks huisvesting Zuid-Holland verwerkt. De reacties van de verant woordelijke wethouder in Schiedam, Chris Zijdeveld en zijn staf staan op pagina drie. Dit nieuwsblad, waarin u al bet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. teValo00' Vlaardingen Wethouder J. Wijnstok van woonruimte verdeling slaat dinsdag 27 no vember de eerste paal voor het laatste bouwproject in het oostelijk deel van Holy-Noord. Het bouwwerk omvat 44 pre miekoopwoningen, die ge bouwd worden door S.S.N. Bouw BV in Schiedam. Het ontwerp is gemaakt door ar chitectenbureau Kokon in Rotterdam. Het bouwterrein ligt tussen de Amsterdamlaan en de Utrech- tlaan. Yvonne Keuls, die met haar boek Jan Rap en z'n maat ook in het buitenland veel succes boekt, gisteren met Schiedamse huisvrouwen. Schiedam Op uitnodiging van de Schiedamse afdeling van de Nederlandse vereni ging van huisvrouwen hield de schrijfster Yvonne Keuls een lezing over haar werk in zaal Irene. Om uit te kunnen leggen wat voor soort werk zij doet haalde zij het voorbeeld van een voddeboer aan. „Op de ene dag vindt hij een step- frame en bergt die op. Een paar dagen later loopt hij te gen een paar wieltjes op. Dan vindt hij in een mandje weer een chromen fietsbel. Als hij van al die losse onderdelen een step in elkaar zet, kan hij hem aan bijvoorbeeld zijn kleinkindje geven en zeggen dat het een nieuwe step is. Zo gaat het ook met mijn werk. Ik heb daarom ook een vaste scharreldag, waarbij ik in kroegjes zit of zomaar met mensen praat. Aan de hand van die gegevens, al zijn ze nog zo klein, probeer ik een verhaal in elkaar zetten". Naast het verhaal schrijven is ook het ordenen van een stuk volgens Yvonne behoorlijk in gewikkeld. De schrijfster, die onlangs het zilveren jongeren paspoort in ontvangst mocht nemen voor het door haar ge schreven toneelstuk Jan Rap en z'n maat, vertelde voor zo'n 150 huisvrouwen verder met een voorbeeld hoe zijn aan de hand van welke gegevens een verhaal in elkaar zet. ijiiiiiiitiiiiniiitiiiiiiiiniiiiitinniiuiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiEiEiiiiniiiifiiiiiiiiiiiiiijiiitiiiiiiinriiiiiiiiiiiiiiiiiiiutiiiiiiiufiKiiiiutiiiiiiiitiiiiiifuiiiiiiiiiiiiiiiEiiiftiiiiiiiitiJiiiJiiiiiiifiiii Schiedam Als de gemeenteraad volgende week akkoord gaai kan binnenkort worden begonnen met voorbereidingen voor de bouw van een derde overdekt zwembad in Schiedam. Het bad zal worden ge bouwd op het terrein van het on overdekte zwembad Groenoord. Er is voor deze plaats gekozen, omdat in de toekomst, als het Sportfond senbad aan de Burgemeester Knap per tl aa n wordt gesloten, een gat valt in de zwem voorzieningen in het noorden van de stad. De plannen voor een nieuw overdekt zwembad vloeien voort uit de werk zaamheden van een commissie, die zich enkele jaren heeft bezig gehou den met de zwembadenproblematiek in Schiedam. De commissie werd op gericht in de tijd, dat de gemeente zich boog over een subsidietoeken ning van het Sportfondsenbad en er behoefte bestond om de subsidie in een ruimer kader te bezien. Uit de rapportage van de commissie hebben B en W een aantal aanbeve lingen overgenomen, die zij volgende week in de raad brengen. Het college heeft ervoor gekozen de gemeente raad al in een vroeg stadium toestem ming te vragen, omdat het om een kostbare zaak gaat en het niet achter af. wanneer de plannen een duidelij ker vorm hebben, met de raad in de slag wil gaan. In tegenstelling tot de commissie vinden burgemeester en wethouders het niet noodzakelijk om het Sportfondsenbad op korte termijn te sluiten. Een sluiting van het bad in de eerste jaren achten zij niet wense lijk. In een pré-advies aan de raad, dat tot stand is gekomen na overleg met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, schrijven B en W, dat zij er naar streven het nieuwe bad niet de traditionele vorm te geven. Zij den ken aan een meer speelse opzet, waarin het recreatieve element voor op staat „Als enige absolute eis geldt daarbij, dat de sport de beschikking krijgt over een 25-meter baan ten be hoeve van wedstrijden", zo staat in de raadsstukken te lezen. De totale oppervlakte van het toekomstige bad zal ongeveer 600 vierkante meter gaan bedragen. Bij het opstellen van een definitief plan voor het nieuwe bad zal worden bezien of door middel van een sluis of een andere technische voorziening, een verbinding kan worden gemaakt tussen het binnen- en buitenbad. Als het nieuwe zwemhad een feit is en het Sportfondsenbad, waarvan de gemeente het jaarlijkse tekort voor haar rekening neemt, is gesloten, be schikt Schiedam over ongeveer 930 vierkante meter overdekt zwemwa ter. Een oppervlakte, die gezien het teruglopende zwembadbezoek door burgemeester en wethouders redelijk wordt genoemd. Nieuwe Maasstraat: commissie heeft gevraagd om de zaak samen met andere problemen te bespreken in de decembervergadering. Door diverse omstandigheden had men zich nog niet kunnen bui gen over het bezwaarschrift van de voormalige Fennis- BV's HIM en GAB, waarin te gen sloop geprotesteerd wordt De gemeente was echter van mening, dat zelfs een grondige beurt door de Vrom-dienst (ontsmetting) niet afdoende zou kunnen 2ijn: het pand is door en door verwaarloosd en schimmels dringen door de muren heen. Konings, namens de bewo- nersverenigïng, weet echter zelfs nog kopers voor het pand in de Nieuwe Maasstraat te vinden. Maar ook sloop zou hij beter vinden dan handhaving van de huidige situatie, zelfs als die situatie nog een kleine twee maanden blijft bestaan. Overigens maakt hij de ge meente erop attent dat het gaat om het pand Nieuwe Maasstraat 29a en -b en niet om nummer 20, zoals abusie velijk in de gemeentelijke 'stukken staat. „De bewoners van nummer 20 zijn zich een breuk geschrokken," zegt Ko nings, die zelf in de Nieuwe Maasstraat woont en de situa tie derhalve goed kent Vlaardingen Het Komité Jongerenhuisvesting Vlaar- dingen (KJV) heeft in een brief aan de Stuurgroep 1 2 (een- en tweepersoonshuis houdens) zijn teleurstelling uitgesproken over het be sluit niet 's avonds meer te vergaderen. Het KJV wijst er op dat al zijn leden óf op school zitten óf werken en dat het door deze beslissing erg moeilijk wordt om aan de Stuurgroep-activiteiten deel te nemen. Bij de instelling van de Stuur groep 1+2 moesten ook de belangengroepen van consu mentenzijde betrokken wor den. Het KJV is van mening dat nu de laatste echte consu- mentendub in de Stuurgroep (het JAC heeft de Stuurgroep onlangs verlaten) het werken onmogelijk wordt gemaakt, ook de voorwaarde voor het voortbestaan van de Stuur groep is verdwenen. Het KJV doet een beroep op de Stuurgroep 1 2 om terug te komen op haar besluit en zo te voorkomen dat de enige overgebleven belangengroep van „consumentenzijde" in de Stuurgroep buitenspel gezet wordt en het bestaan van de hele Stuurgroep op losse schroeven komt te staan. Vlaardingen Het opslaan van grote hoe veelheden kerstbomen zal in de toekomst strafbaar worden ge steld. Met het oog op de naderende jaarwis seling heeft het colle ge van B en W de raad een voorstel in die lichting gedaan. Hoewel in het verleden reeds een algemene verordening van kracht was die verbood mak kelijk ontvlambare stof fen in grote hoeveelhe den op te slaan, wilde het college de oude kerstbomen en takken bossen graag met name in de verordening ver meld zien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1