Raadsleden al twee j aar betrokken bij collegewerk ff Bakker: ,Ik ging niet om Te Loo weg' Sloop liever niet, maar zó kan het niet langer!' Varia beleeft Moord-avond i yiaardingse angst ongegrond H. Geestkerk sluit zilveren jubileum af Bewoners Prins Mauritsstraat. 9 Babs jubileert 55 55 Gemeente bestolen Even een boodschap: 6000 gulden weg Auto binnen met valse sleutel BAANDAG 19 NOVEMBER 1979 SC/VD/WW 3 Waardingen Het zijn maar vier regeltjes in het Be- eidsprogramma van het Vlaardingse college van B en .V, Onder punt 5.7. staat te lezen* De verstrekking ,*an voldoende informatie aan de niet in' het college aiiBenW vertegenwoordigde fracties verdient grote jandacht." )p 10 oktober vergadert de commissie voorlichting en nspraak. Rien Lensvelt (SGP/GPV) grijpt de gelegen- rad aan om eens wat duidelijkheid te verkrijgen over lie grote aandacht. Zijn motieven zijn helder: fracties, lie leden in het college hebben zitten, hebben voorde en bij de informatie-verstrekking. lo Schriel (CDA) vindt dat gramma van alle leden van jeze vraag in de gemeenteraad sehracht moet worden, van- het grote belang dat ïiermee is gemoeid. Hotie Lensvelt gezegd, zo gedaan. Jo tfhriel brengt het voor alle ze- ierheid ook ter sprake in zijn oespraak tijdens de algemene «schouwingen van vorige week. Maar Rien Lensvelt is iel niet vergeten. Hij koml elfs met een motie. Hij nodigt iet college uit om met ingang ran 1 september 198D, voor ■en proefperiode van twee aar, raadsleden in staat te stel en als waarnemer college-ver keringen bij te wonen, foorzichter kan het bijna niet lij haalt Apeldoorn en Dron- len aan als steden waar dit al en goed gebruik is. let college van B en W stelt foor de motie aan te houden ,n later te komen met een ad- ies erover. Met andere woor- fen: we moeten er nog over -.adenken, stel de stemming even uit, wc komen later rop terug en geven dan met- len onze mening over de mo- ris ar- at:' St. I door Jan Geert Majoor tien Lensvelt en de mede-on- iertekenaars, VVD en D'66 ■oelen daar niets voor. De ydA en het CDA proberen len aan het verstand te bren- [en dat, als men het serieus neent met de motie, het colle- e de kans moet krijgen er- ver na te denken. Lensvelt, csteund door VVD en D'66, lelt daar tegenover: als je het lerieus neemt met de open- fiarheid, dan schuif je zo'n otie niet op de Aange baan. wee standpunten, schijnbaar n verzoenl ijk. Maar politiek ju geen politiek zijn als er sen compromissen bestonden, te fractie van de PvdA dient en aanmerkelijk minder ver- aande motie in, waarin het >llege verzocht wordt een on- erzoek in te stellen naar de e van Lensvelt en tventuele andere mogelijkhe- ten om punt 5.7. van het Be- adsprogramma nader inhoud e geven. Met algemene stem- nen wordt de motie aangeno- nen. Apeldoorn fe vraag is natuurlijk of die oorzichtigheid nodig is. Een intal gemeentes in Nederland tent het verschijnsel raadslid- 'aamemer bij college-verga- leringen al jaren. Dronten Ieet de spits af in 1973, Wer- ershoof volgde in hetzelfde ar, Den Helder in 1974 en ïoorn in 1975. Het Apeldoorns allege van B en W nam eind 976 initiatieven in die rich- ir.g en in juni 1977 verscheen iet eerste raadslid als waame- aer, in Apeldoorn „bijzit" ge- loemd, bij de college-vergade- ingen. "ieter de Vries (CDA) was de elukkige. Vier weken liep hij aee met het college. Hij kreeg - Ie smaak te pakken. Op het genblik is hij wethouder. Hij s de man bij uitstek om iets te 'ertellen over deze „experi menten". Van beide kanten «an hij erover meepraten; als ed-raadslid en als college-lid, 'ieter de Vries; „Vier weken mg heb ik toen van 's mor- ens vroeg tot 's avonds laat net het college meegelopen, kreeg het complete pro- het college voor me en kon uitkiezen. Er waren voor mij twee mogelijkheden; óf alle leuke dingen eruit pikken, óf consequent zijn en bepaalde wethouders volgen. Voor dat laatste heb ik gekozen. En bij die twee wethouders heb ik dan ook werkelijk alles ge volgd. Ook de zogenaamde vertrouwelijke vergaderingen. Er was maar één restrictie. Als een wethouder met iemand een afspraak had die bezwaar maakte tegen mijn aanwezig heid, dan verdween ik natuur lijk. Ook de college-vergade ringen maakte ik mee. Ik kon meepraten en zelfs via zoge naamde interne mededelingen bepaalde suggesties doen. Als raadslid-waarnemer zette ik ook mijn paraaf onder stukken die vielen onder de „paraaf- besluiten". Als het een ak koord-paraaf was, was er na tuurlijk niets aan de hand, maar in het geval van een be- spreek-paraaf van mijn kant, dan werd het betreffende stuk ook besproken in het college, ook als de wethouders alle maal een akkoord-paraaf had den gezet. Alecn bij stemmin gen deed ik natuurlijk niet mee." Vier weken Het systeem van raadslid-bij zitter functioneert tot ieders tevredenheid nog steeds in Apeldoorn. Het enige pro bleem 'is de tijd. Raadsleden hebben natuurlijk hun dage lijkse werk en niet iedereen kan zich zo maar vrijmaken voor deze initiatieven. Pieter de Vries is van mening dat drie a vier weken het mini mum én het maximum is. „Als je het korter doet dan haal je er net iets te weinig uit Het duurt immers even voor je het klappen van de zweep kent. Als je het langer gaat doen dan loop je het gevaar als raadslid' te veel begrip op te brengen voor de wethouders. Je gaat je dan met ze identificeren en daar moet je voor oppassen. Maar een periode van vier we ken is uitstekend. Wederzijds ervaren we het hier als erg nuttig. Raadsleden die meelo pen. maken na afloop van de periode een verslag, dat ter in zage ligt voor college en raad. En ik verzeker je dat daar vaak zinvolle zaken voor bei de partijen in staan." Verkeerde motieveji Apeldoorn, een gemeente van 136.464 inwoners en een uit 39 zetels bestaande gemeente raad. Een „programcollege op afspiegelingsbasis" met drie CDA wethouders, twee PvdA wethouders en een van de VVD. De overgrote meerder heid van de raad in Apeldoorn (32 zetels) heeft een vertegen woordiger in het college. En toch raadsleden-waarnemers! Er spelen dus andere motieven dan in Vlaardingen. Pieter de Vries: „Als de oppo sitie in Vlaardingen op die ma nier meer of eerder informatie wil hebben, dan hanteren ze voor dit initiatief verkeerde motieven. Het is de taak van het college om de raad op tijd te informeren over allerlei za ken. Het motief bij ons is even helder als eenvoudig: raadsle den de mogelijkheid bieden om de sfeer te laten proeven van wat er omgaat in het col lege." Apeldoorn bewijst al een paar jaar dat de angst bij de Vlaar dingse college-partijen voor deze- vorm van openbaarheid eigenlijk onzin is. iiinniiiiiiiiüi IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIFlIIJIill Vlaardingen De rooms-ka- tholieke parochie van de H. Geest heeft zondag de festi viteiten rond het zilveren jubi leum afgesloten met een plechtige hoogmis in de H. Geestkerk aan de Van Ho- gendorplaan. Alle oud-pastores van de kerk waren voor die gelegenheid naar Vlaardingen gekomen. Om kwart voor tien verzorgden zij gezamenlijk een eucharistie-viering. Wil van de Berg, Ger van Slobbe, Ruud Kuypers, Hans Blaauwhof, Nol Duyvesteyn en de huidige pas tor Cyril Giesbers, stuk voor stuk verantwoordelijk voor een stukje historie van de pa rochie in de Babberspolder, waren na de concelebratie het middelpunt van een gezellige bijeenkomst met koffie in de kerk. Later werd in min of meer besloten kring, onder het genot van een aperitief, het verleden afgedronken 'en op de toekomst getoast. •ji <Jiiedam Hans Bakker, onlangs opgestapt als ecretaris van de PvdA-afdeling Schiedam, ontkent t iet gerucht dat hij vanwege de benoeming van mr I ohn te Loo tot burgemeester van Schiedam zijn be- hiursfunctie heeft neergelegd. Ht was vóór de aanstelling 30 de nieuwe burgemeester ten Schiedam al van plan er- »ee op te houden. Als Jacques V hallage als burgemeester was ^gesteld, had ik het alleen l immer gevonden dat ik niet iet hèm kon samenwerken, teden is volgens Bakker al pen, dat hij te weinig tijd had Wüt het PvdA-secretariaat. li) vond het een te drukke aan naast zijn studie. „Ik wil og erg veel dingen gaan doen a ik weet niet waar ik de tijd andaan had moeten halen," aldus Bakker. Zijn aftreden als secretaris volgde kort na de bekendmaking van Nikolaj Dielemans, dat hij niet nog een periode fractieleider zou wil len zijn. Dielemans noemde als reden onder meer wèl de komst van Te Loo. Opvolgster van Hans Bakker is de oud-woordvoerster van de Raoie Vrouwen in Schie dam, Truus de Nijs, geworden. Bij de laatstgehouden be- rstuursvergadering van de PvdA zijn er vijf bestuursle den herkozen. Netty Leeman, Yvonne Siljee, Ben Stuiven- berg, Maureen Verlinde en Hans van der Vlist komen dit jaar het bestuur van de PvdA in Schiedam versterken. Het dagelijks bestuur bestaat nu uit voorzitter Wim Oomen, pen ningmeester Hans Koning en secretaris Truus de Nijs. Het bestuur zal dit jaar twee nieu we leden kennen: Henk de Veld en Ben Schweers, Henk was actief bij de jonge socialis ten en Ben is actief op het ge bied van de binnenstad van Schiedam en de stadsuitbrei ding. Hans Bakker blijft wel actief bij de PvdA. „Ik kan nu eens brandende vragen tijdens de ledenvergadering stellen, het geen ik als secretaris niet kon doen." Het verlaten scholencomplex aan de Prins Mauritsstraat, een aanlokkelijke spelplaats voor kinderen... Schiedam „Ze laten de boel moedwillig verpau peren en wachten net zo lang dat de fik erin komt." Die uitspraak wordt onder de bewoners van de Prins Mauritsstraat de laatste tijd veel ge hoord. Het gaat dan over het al twee jaar leegstaan de scholencomplex in die straat, iets vóór het M. C. M. de Groothuis. Plannen voor de toekomst van het scholencomplex zijn er wel, maar nog in een pril sta dium. Vooral de rooms-katho- lieke Sint Wiilibrordusstïch- ting heeft veel belangstelling. De grond zou kunnen dienen voor vervanging voor de Rijn- mondschool die op het mo ment aan de Warande 150 staat. Deze schooi voor kinde ren met leer- en opvoeding smoeilijkheden werkt momen teel in een te krappe ruimte om optimaal to kunnen functi oneren. Als de Sint Willibror- dusstichting haar plannen om de Rijnmondschool aan de Prins Mauritsstraat te vestigen mag doorvoeren, dan zal daar de hele boel gesloopt worden en een nieuw gebouw worden gebouwd. Wat vinden de bewoners hier van? De meesten zijn allang blij als er iets aan gedaan wordt, want volgens hen is de situatie nu onmogelijk gewor den doordat de jeugd uit de buurt volledig bezit heeft go- nomen van het voormalig MTS-pand. „Het is gewoon be angstigend, Ze spelen nu met vuurwerk en in die lege ruim tes klinkt het zo vreeslijk hard. En we kunnen de politie wel bellen, maar die komt toch niet." Een bewoner, die drie jaar in de Prins Maurits straat woont, was naar het po litiebureau gegaan. „Zij had den mij toegezegd om om de twee uur door de straat te sur veilleren. Dat is nou een paar weken geleden en ik heb ze nog niet gezien." Veel bewo ners vrezen het ergste met de komende kerstbomen periode. In deze periode vezamelen verschillende groepen jonge ren in Schiedam kerstbomen die dan met nieuwjaar worden verbrand. De bewoners vrezen dat de school als opslagruimte van de bomen zal fungeren, waarbij dan het gebruikelijke handgemeen tussen de groe pen niet zal ontbreken. Een bewoner kan heel goed begrijpen dat de jeugd uit de buurt recreatieruimte nodig heeft. „Ze moeten de school ook niet gaan dichtspijkeren, want dan breek ik de boel net zo hard weer open. Want naast het 'feit dat er nogal wat ge sloopt wordt, in de gymzaal wordt nog bijvoorbeeld serieus aan volley- of zaalhandbal ge daan". De huishoudschool ernaast staat ook leeg. Volgens een be woner bestaat de kans dat de huishoudschool binnenkort wordt gekraakt door mensen van de sociale academie. De bedoeling is dan dat er ruimtes beschikbaar worden gemaakt waar iedereen aan verschillen de soorten hobbies kan doen. Het schoolpand aan de Prins Mauritsstraat, waar tot voor twee jaar de MTS was geves tigd, dateert uit 1904. Bij de vraag of de bewoners het niet jammer zouden vinden als het 75 jaar oude pand tegen de vlakte zou gaan, is het ant woord vrijwel unaniem. De bewoners vinden in het alge meen, dat het pand teveel past in het beeld van deze wijk om het zomaar te slopen. Een groenteman, die al bijna vijftig jaar in de buurt zijn groente rondbrengt en ook behoorlijk gehecht is geraakt aan het ge bouw, zou het slopen van het gebouwencomplex goedkeuren als er woonruimte voor in de plaats zou komen. Een andere bewoner zou graag een zelfde pand weer op de plek willen zien verschijnen als er gesloopt moet worden. Een paar bewo ners, die circa twee jaar in de straat wonen, kan het niet zo schelen wal er in de plaats 2ou komen als het maar een oplos sing zou geven voor de huidige situaüe, die naar hun zeggen steeds verslechtert. Om deze zaak meer importan tie te geven hebben de bewo ners onlangs een intekenlijst met handtekenigen aan de be woners vereniging Schiedam- Zuid overgedragen, waarin en kele eisen stonden opgesteld. Zo wilden zij ondermeer dat het schoolplein wordt opge knapt en dat de hekken wor den weggehaald. De bewo nersvereniging heeft op haar beurt de lijst toegespeeld aan de gemeente. Wat er ook gebeuren zal of moet met het scholencomplex, de bewoners zullen bhj zijn als zij eens van de chaos, die op het scholencomplex steeds gro ter wordt, afkomen. Echter, als het pand moet worden ge sloopt zullen zij het over het algemeen missen. Liefst zagen zij dat het gebouw rereno- veerd zal worden. Vlaardingen—Vijftig jaar bij het amateurtoneel, bij één vereniging, en dan ook nog een grote inzet bij spel, regie en bestuur. Iemand die dat alle maal in één persoon verenigt, moet wel met een lampje gezocht worden. Zaterdag had het Vlaar dingse Varia zo'n bijzondere figuur in haar mid den. Babs de Jong-Bink werd dan ook niet alleen door haar ei gen vereniging —die overi gens ook van de jubileum- speech een aardig sketchje had gemaakt— uitbundig in het zonnetje gezet, maar ook door vele anderen. Als hoog tepunt werd haar de (bij hoge uitzondering toegekende) zil veren Rederijkerspenning met oorkonde van het Neder lands Centrum voor Ama teurtoneel uitgereikt. Het siert de club-zin van Varia en de bescheidenheid van de jubilaris zelf dat da uitvoe ring van die avond niet tot een soort benefiet-voorstel ling gemaakt was. Tijdens het spel viel alleen aan de ruim aanwezige avondkle- door NaneyMac Gillavry ding (blote schouders, fluwe len strikjes, zware parfums) op ie maken dat er iets bij zonders aan de hand was. Het stuk („Acht vrouwen" van Robert Thomas) was zó gekozen dat er geen hoofdrol tn voorkwam, alle rollen wa ren even groot. Ook in het spel voerde niemand de bo ventoon. waaraan zeker de voortreffelijke regie veel bij gedragen heeft. In het twee de bedrijf kon men welis waar het enorme tempo van het begin niet meer opbren gen, maar daar was ook het stuk schuldig aan, dat eigen lijk een te magere intrige had voor een lengte van drie be drijven. Wie, zoals de jongste dochter Catherine, veel de tectives leest, kon aan het eind van het tweede bedrijf de ontknoping van deze thriller al zien aankomen. Toch bewees ook deze „moordavond" dat Varia niet alleen een oude (vanaf 1875), maar ook een gerenom- meeerde firma mag heten. Schiedam Uit een gereed schapswagen, eigendom van de gemeente Schiedam, is een aantal stuks gereedschap ont vreemd. De wagen stond op de Maasdijk geparkeerd, De waarde van het verdwenen goed bedraagt circa achthon derd gulden. Schiedam Toen een 29-jari- i ge Sehiedamse directeur even zijn woning verliet om een boodschap te doen, werd uit een geldkist in de woonkamer door onbekenden een bedrag van 6000 gulden ontvreemd. Van de daders ontbreekt elk spoor. Schiedam De 31-jarige J.P. zit voorlopig zonder muziek in de auto. Onlangs hebben onbe kenden de wagen, die op de West Frankelandsestraat open gemaakt, larschijnlijk met een valse sleutel. Zij namen toen een radio-casseterecorder mee. De waarde van het gesto ken goed is nog niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3