9Het geld is er, maar waarom gebeurt er niets mee 9 Izaak van der Knaap: contact met middenstand hersteld Gordijn voor Olympiahal Informatie Politie treedt streng op tegen illegale vuurwerk-verkoop Algemene Beschouwingen Schiedam: Cultuur in de Rank Sociale kaart in de maak DINSDAG 20 NOVEMBER 1979 SC/VD£WW 3 Veel belangstelling voor bedrij fsgrond in Maassluis De restauratie van het Schuurkerkje kan pas beginnen, als de heiwerk zaamheden voor de koopwoningen achter de rug zijn. Anders zijn de scheuren in de kerk weer net zo groot als voor de opknapbeurt. Maassluis Er is een onverminderde be langstelling voor be- drijfsgrond in Maas sluis, Er zijn heel wat gegadigden voor het laatste stukje kade, dat langs de Buiten haven nog beschik baar is, terwijl ook ruimte in andere de len van de stad, zon der problemen ge vuld zou kunnen worden. Wethouder Izaak van der Knaap, die onder meer de portefeuille van economische aangelegenheden beheert: „Als ik nog een paar hectare bedrijfsgrond ter beschik king zou hebben, dan kwa men die ook zonder proble men vol. Onze positie als eerste stad langs de Water weg blijkt toch nog steeds een enorme aantrekkings kracht uit te oefenen. Dat is ook wel te verklaren: hoe dichter bij zee, hoe minder transportkosten." Die ruimte is er overigens Maassluis Afkijken kan straks niet meer, in de Maas sluise Olympiahal. Als de di- versé commissies en de ge meenteraad er mee akkoord -gaan zal binnenkort in het midden van de hal een twee meter hoog scheidingsgordijn worden opgehangen, als twee schoolklassen tegelijkertijd les in lichamelijke opvoeding krij gen. In de praktijk is namelijk' gebleken, dat het nogal hin derlijk is, dat een dergelijke afscheiding ontbreekt. Het gordijn, dat gemaakt zal worden van bisonyl, kost bijna drieduizend gulden. Viaardingen De sociaal- economische problemen in Suriname en de Nederlandse Antillen, en dan met name dé problemen rond het on derwijs, staan centraal tij dens een Informatie-avond, die morgenavond gehouden wordt in de burgerzaal van het IVIaassluise stadhuis. De avond vindt plaats in het kader van de samenwerking tussen de gemeentelijke coördinator voor migranten uit Suriname en de Neder landse Antillen en de Stich ting Gemeenschappelijke Samenleving Maassluis. Tijdens de bijeenkomst zal Stanley Wassenaar, onderwijs deskundige in Suriname en de Antillen, optreden als gast spreker. Hij zal ook ingaan op' de aansluitingsmoeilijkheden op het Nederlandse onder wijssysteem. Belangstellenden zijn tijdens de bijeenkomst welkom. Men begint om 19.30 uur. Viaardingen De politie heeft aangekondigd, streng te zullen optreden tegen het illegaal verko pen van vuurwerk. Even als voorgaande jaren zal aan slechts een beperkt aantal handelaren een vergunning worden gege ven, om vuurwerk te ver kopen. Uit een publicatie van de afdeling voorlich ting van de politie blijkt, dat het Vlaardingse korps van plan is de zaken dit jaar stevig in de hand te houden. Zoals bekend zijn er ten aanzien van het in.zijn bezit hebben en afsteken van vuurwerk nog meer bepa- lingen. Zo is het volgens de Algemene Politie Verorde ning verboden om „op de weg, op een andere voor het publiek toegankelijke plaats of op openbaar water vuur werk, zoals rotjes, zevenk lappers, vuurpijlen, be ngaals vuurwerk en luch thuiiers af te steken." Een uitzondering wordt ge maakt voor de periode tus sen 31 december 22 uur en 1 januari 02.00 uur. Voor per sonen beneden de 18 jaar is het echter ook in die perio de verboden, vuurwerk bij zich te hebben. Bij het nege ren van deze verboden zal het spul door de politie in beslag worden genomen. De' eerste partij is inmiddels binnen, op het bureau aan de Delftseveerweg. Begin' deze maand werd het nodi ge vuurwerk afgenomen van 12- en 13-jarige jongens, die er heel wat overlast mee veroorzaakten. De politie heeft meteen van de gelegenheid gebruik ge maakt, weer de bekende waarschuwingen te laten horen met betrekking tot het gebruik van vuurwerk. Nog altijd geldt: aansteken uitsluitend met een bran dende sigaar of sigaret, nooit in de richting van mensen of dieren gooien, jeugdigen moeten er afblij ven en in zijn algemeen heid: wees er uiterst voor zichtig mee. Het Rotterdam se Oogziekenhuis heeft het iedere jaarwisseling weer razend druk. niet. Er zijn voor de gemeen te weinig mogelijkheden, om nieuwe bedrijven aan te trekken. Want, precies zoals de wethouder 2elf aangeeft: „De weinige plekjes die we nog over hebben zijn hard nodig om bedrijven op te vestigen die de binnenstad verlaten." De wethouder ziet, bij de pre sentatie van de gemeentelijke begroting over 1980, de econo mische toestand van de stad optimistisch tegemoet. Hoewel er de komende jaren nog heel wat te doen slaat, om alles te laten reilen en zeilen zoals het college van B en W dat graag zou zien. Een van de belang rijkste ontwikkelingen op eco nomisch terrein zal het toe komstig functioneren van de haven worden. De aanbieding snota bij de begroting meldt, dat aan het bureau Twijnstra Gudde NV de opdracht is ver strekt, een knelpuntennota uit te brengen met betrekking tot de Maassluise haven. Van der Knaap: „Tijdens de behande ling van de begroting over dit jaar heeft de gemeenteraad om een studie over de haven ge vraagd. Toen hebben we toe gezegd, dat er met drie tot vier maanden een nota over zou verschijnen. Maar inmiddels is cr ook in Rijnmond-verband behoefte geuit aan een uitge breide inventarisatie van de havengebieden en dat is na tuurlijk logisch: zoiets moet je gezamenlijk aanpakken. Aan dat onderzoek werken wij na tuurlijk mee: de Schiedamse wethouder Scheeres zit na- Wethouder izaak van der Knaap: „Veel belangstelling voor Maassluis." mens de drie steden ten noor den van de Waterweg in dat Rijnmond-overleg. Met die ge gevens en met die van Twijn- stra Gudde NV kun je tot een goede afweging komen van wat straks met de havens moet gebeuren." Volgens Van der Knaap zal ook regionaal moeten worden bekeken of bedrijven die aan de havens gevestigd zijn, daar vanwege hun havengebonden heid ook werkelijk thuishoren. „Als dat uit dat Rijnmond-on derzoek niet voldoende naar voren komt, dan zullen wij zelf aan de slag moeten." Verplaatsingen Een actief beleid heeft de ge meente de afgelopen periode gevoerd met betrekking tot het verplaatsen van hinderlij ke bedrijven in het centrum van de stad. Maar er zijn nog steeds wensen op dat gebied. „We zijn in onderhandeling met Wijnands: die zouden we graag op een andere locatie willen hebben. Er is nu een uitstekende mogelijkheid, maar het moet nog worden be keken of het financieel haal baar is." Ook met een loodgie- tersbedrijf in de Maassluise binnenstad worden besprekin gen gevoerd. De contacten met de midden stand zijn volgens wethouder Van der Knaap weer zoals ze horen te zijn. De problemen, die zich de laatste maanden voordeden in het overleg met de gemeente zijn volgens de wethouder achter de rug. „Het overleg is geherstructureerd. zoals dat heet. De middenstand wil graag een verbreding van bet overlegorgaan: er moeten ook anderen dan alleen mid denstanders zitting krijgen. Ik heb daar geen moeite mee. We zuilen de komende periode zien hoe zich dat ontwikkelt" Opschieten De belangrijkste zorg uit een andere belangrijke portefeuille van Van der Knaap, cultuur, is waarschijnlijk de vertraging rond de restauratie van het Schuurkerkje. Dat met dat karwei moet worden opge schoten: daarvan is de-wethou der overtuigd. „Er zal inder daad snel begonnen moeten worden, want anders hoeft het niet meer. Er wordt door de jeugd steeds meer vernield: als het nog even duurt dan valt er niets meer te restaureren." De restauratie van het kerkje vormt zoals bekend onderdeel van een totaalplan: er omheen moeten koopwoningen komen. Die woningen moeten eerst gebouwd worden, voor men aan die opknapbeurt kan be ginnen. De wethouder „Er moet eerst voor die huizen ge heid worden, want als je dat doet na de restauratie, dan kun je meteen weer opnieuw beginnen. Dan zitten er weer net zoveel scheuren in ais vóór de opknapbeurt. Het probleem met die woningen is echter, dat de markt voor koopwonin gen op het ogenblik nauwe lijks gunstig te noemen is. Men staat dus niet te dringen om met die bouw te beginnen." Pauze in de gemeenteraad: onderwerp van gesprek is tussen de diverse politici „de grote'matheid". Schiedam Muziekvereni ging Ambrosius en toneelvere-, niging Alberdink Thijm ver-= zorgen morgen een culturele avond in de Rank, Sehiedam- seweg 122, Kethel. Het pro gramma bestaat uit muzikale optredens van het jeugden- semble en de harmonie van Ambrosius, gevolgd door de vrolijke eenakter „De 16e van de maand" door het toneelge zelschap Alberdink Thijm. Aanvang acht uur; kaarten aan de zaal. Hoek van Holland Een kleine honderd verenigin gen, commissies en instelling gen zullen in de komende weken een vragenlijst ont- vangen die is opgesteld door de commissie wijkwelzijns- planning van de Hoekse deelgemeenteraad. Deze lijst is bedoeld om een inzicht te j^erkrijgen in de wensen en behoeften van deze vereni gingen. Met deze lijst tracht wen te komen tot de realise ring van een sociale kaart. voor Hoek van Holland. In die sociale kaart wil men een cijfermatig overzicht ver krijgen van alles wat de strand-deelgemeente op soci aal-cultureel gebied te bieden heeft. Deze inventarisatie vormt een belangrijk onder deel van het volgend jaar in te dienen plan voor uitbreiding en verbetering van de voorzie ningen. Voor eventuele problemen bij de invulling van het vragen formulier kan men contact op nemen met de secretaris van de commissie voor de wijkwel- zijnsplanning, mevrouw I. Pet- tinga-Hensen. Het is mogelijk dat van de zijde van de vereni gingen behoefte bestaat aan wat mondelinge toelichting. Ook daarvoor is zij beschik baar. Schiedam Gemeentevoorlich- ter Dolf Buschkens zat een beet je te lachen als de bekende boer met kiespijn. Het was gistera vond niet de eerste keer, dat hij de politieke partijen, stuk voor stuk, hoorde zeggen dat er aan voorlichting aan de Schiedam mers veel meer moet worden ge daan en dat Buschkens dus meer mensen naast zich nodig heeft. „Waarom gebeurt dat dan niet?" was een vraag, die PvdA- fractieleider Lou van der Stel over allerhande puntjes enkele malen stelde en waar Busch kens wat betreft zijn situatie evenmin een antwoord op wist. Al jaren wordt gesproken over een tweede voorlichtingsambtenaar voor de gemeente Schiedam, die met dit apparaat aanzienlijk achterloopt op een vergelijkbare gemeente als Viaardingen. Verder is men nog niet: het bleef tot dusver bij toezeg gingen, En wat dat betreft had Buschkens niet alleen ie klagen. Tij dens de eerste zitting van de begro tingsmarathon zijn gisteravond meer oude liedjes gezongen: „Waarom is er nog niets gebouwd in de binnen stad? Hoe stoppen wij de leegloop van de stad en proberen wij de Schiedammers te behouden? Waar blijft nou die culturele raad? Waar blijven de extra woningen voor be jaarden en invaliden? Hoe ver staat het met de fusie lussen Gemeente en Noietziekenhuis?" Het verschil was met ai die vragen eigenlijk al leen, dat elke partij in zijn eigen too-' naarden zong. Het is vandaag aan het college van burgemeester en wethouders om al die oude koeien weer uit dezelfde sloten te halen. „De tijd slaat stil in Schiedam." zo begon D'66-raadslid Rob Hijmans heel toepasselijk zijn toespraakje, met dezelfde woorden als vorig jaar. Onbegrijpelijk Tijdens de algemene beschouwingen noemde Pvd A-fractieleider Van der Stel het onbegrijpelijk dat een aantal zaken nog niet wordt gerealiseerd. „We willen het zo graag, het geld is beschikbaar, waarom duurt het zo lang?", was dan ook het thema van de socialisten bij de begrotingsbe handeling. Als een eerste eis noemde de PvdA- het snel ontwikkelen van initiatie ven om andere relatievormen dan hel huwelijk in de ambtelijke recht spositieregeling te erkennen. Daar over was de VVD het van harte met de socialisten eens, in tegenstelling tot enkele andere punten. De VVD maakte van de beschou wingen gebruik om uit te halen naar de samenwerking tussen PvdA en CDA. Van een springlevende demo cratie is in Schiedam volgens de li beralen geen sprake. „Alles wat in deze raad moet gebeuren wordt eerst door de PvdA, en daarna in overleg met het CDA, voorgekookt", zei woordvoerder Cor van Tilborg. Te vens hekelden de liberalen het weg blijven van enkele PvdA-ers bij de installatie van Te Loo. Naar aanleidïng_van de schamele portefeuille van Te Loo vroegen de liberalen hem wat zijn taken met name de posten algemene beleids coördinatie en algemeen beheer eigenlijk inhouden. Straatterreur Ook wat betreft een ander punt uit het takenpakket van Te Loo vestig de de VVD-fractie de aandacht op zich. Commissaris Cees van der Haa- gen en hoofdinspecteur Piet van den Hengel spitsten op de publieke tribu ne de oren toen Van Tilborg, ge volgd door PPR-spreekbuis Herman Noordegraaf, met een aanzienlijk aantal voorstellen kwam om de Schiedamse politie beter te laten functioneren. Noordegraaf wees vooral op landelijke discussies onder meer over reorganisatie bij de korp-. sen: „De politie moet meer de straat op, van hoog tot laag. Het moet daar bij gaan om meer dienstverlening." Zoals Van Tilborg daarvoor al had gezegd: „De indruk bestaat dat de politie optreedt tegen de nette bur ger die braaf een bekeuring betaalt en het lieEst de werkelijke boosdoe ners uit de weg gaat." De VVD pleit te voor hardere aanpak van vanda lisme en straatterreur. Zowel Van Tilborg als Noordegraaf brachten overigens veel begrip op voor de moeilijke situatie van politieagenten. Beiden vonden CPN-raadslid Eef Collé naast zich in vrager over de problematiek van minderheden („Valt dat onder U, meneer Te Loo?" vroeg Van Tilborg). Gevraagd werd om een duidelijk Turkenbeleid met aandacht voor de relatie tussen eigen identiteit en integratie. Collé vroeg zich vooral af, wat de gevolgen voor het onderwijs zullen zijn van een spreiding van buitenlanders over de stad. Collé had trouwens vorige week bij de begrotingsbehandeling in Viaar dingen een ideetje opgedaan (van SGP/GPV-raadslid Kien Lensvelt): hij wil de raadsleden bij toerbeurt vergaderingen van burgemeester en wethouders laten bijwonen om in de gaten te krijgen, waarom er minder wordt gedaan dan de raad in feite wil. Dat plannetje kwam er in het Vlaardingse niet door. De Schiedam se reacties waren zeer verrast. Zo zag Nikolaj Dielemans van de PvdA zichzelf tóch nog op de wethouderse tage belanden. Volksgezondheid Hoewel de sector volksgezondheid volgens de PvdA in zijn totaal met het accent op de oude wijken veel aandacht verdient, kende fractie voorzitter Van der Stel de hoogste urgentie toe aan de fusie van het No- let- en het Gemeenteziekenhuis. Een door de VVD ingediende motie, waarin wordt gepleit voor het bin nen een jaar evalueren van tot stand gebrachte projecten, die de woonom geving moeten verbeteren, werd ge steund door de CPN en D'66. Volgens democrate Anne-Marijke Peterhans is het D'66 in het afgelo pen jaar opgevallen, dat ieder lid van het college van B en W met de eigen winkel bezig is, maar dat van een geïntegreerd beleid nauwelijks iets te bespeuren valt. Daarbij noem de zij ais voorbeeld, dat-de binnen stad niet alleeen een zaak van ruim telijke ordening is. „Andere zaken, zoals huisvesting, onderwijs en volksgezondheid moeten eveneens bij de voorbereidingen worden be trokken". Hetzelfde geldt voor de stadsvernieuwing en uitbreiding. Om dit te onderstrepen kwam D"66 met een motie, waarin wordt gepleit voor de instelling van een centrale coördinatie-commissie voor de ont wikkeling van een gemeentelijk welzijnsbeleid, bestaande uit verte genwoordigers van de verschillende welzijnssectoren. Voorts kwamen de democraten met een motie, mede- ondertekend door PPR, PvdA en CDA, die moet leiden tot een op energiebesparing gerichte voorlich- tingsactie in 1980. Om alvast een aanzet te geven overhandigden de democraten het college een lijst met meer dan 125 energiebesparende tips, onder het motto: besparen is vooruitzien; energieke aanpak ver eist. Evenals alle andere partijen stond ook het CDA even stil bij hel hoofd stuk energiebesparing. Woordvoer der Piet Poot merkte echter wel op dat wethouder Zijdevelds uitstapje naar Amerika om zonneënergie te bestuderen natuurlijk wenselijk kan zijn, maar dat Schiedam in de aller eerste plaats woningen nodig heeft. Daarmee doelde hij op de witte vlek ken in de stad, waar mogelijk wo ningwetwoningen gebouwd kunnen worden. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3