SCHIEDAMSCHE COURANT Opbouwwerk niet losmaken van Stichting Welzijn Raad komt op voor woonwagen bewoners 1111 Schiedam vecht tegen A VR-motie Ook Maassluis wil koopavond vrijdag Zoonlief heeft een ongelukje Werkgroep waar schuwt tegen methylbromide li IS Si; Heet hangijzer weer in discussie Winkeliers spreken zich uit: Ongewenst bezoek bij boetiek Tweede Kamer via kabel-tv Bewoners Kethel-Oost druipen massaal af Beperking van treindiensten Praatavond over de wij k al r? lil d£f*§r**tsMTB Jsi.k S. if© Vals biljet van honderd gulden Ruimtegebrek: Schiedam heeft geen plaats meer voor industrie Te hard gereden ■Woensdag 21 november 1979. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26496 -8 PAGINA'S Broers vi-st 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam „Tol hel uiter ste" zal de gemeente Schie dam zich verzetten tegen de Vlaardingse motie, waarin van heel Rijnmond finan ciële bijdragen worden ver wacht om de verliezen van de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) te dekken. „Daar beginnen wij niet aan. Wij hebben nog steeds goede motieven om niet in de sof van de AVR ie de len." zei gistermiddag Schïedamse wethouder van financiert Reinier Scheercs, waarmee hij doelde op het feit dat Schiedam geen ge bruik maakt van ver werking van huis- en ander vuil via Rijnmond. Schie dam doet dat via de VAM in Drente, maar draait als aandeelhouder van de AVR wel op voor een deel van de aanloopverliezen van deze „Rijnmond-Moloch" (woor den van Cor van Tilborg, VVD-raadslid in Schiedam).' Nog meer gaan betalen, om ook de tekorten in de che mische sector a 160 miljoen gulden terug te brengen, ziet Scheeres niet zitten. Hij vraagt zich trouwens af, of de Vlaardingse motie daar over, ingediend in de aan deelhoudersvergadering van de AVR. wél aan het juiste adres is gericht. ..Zoiets is een zaak voor Rijnmond, niet voor de aan deelhouders." zegt Scheeres. Vlaardingen De Stichting Welzijn Vlaardingen (SWV) wil, in tegenstelling tot het Vlaardingse college, het sa menlevingsopbouwwerk binnen haar eigen muren houden. De vraag of ook de burgerraadslieden straks binnen de SWV moeten blij ven laat de stichting echter nog open. Aldus de stichting in een onlangs verschenen publicatie over de toekom stige taak en positie van de stichting. Over die laak en positie is de laatste maanden veel te doen geweest. Het college heeft middels een notitie van zijn kant laten weten dat het de stichting als zodanig wil op heffen en onder grotere ge meente-invloed brengen. De samenlevingsopbouw zou bo vendien niet tot de oorspron kelijke taak van de SWV be horen en daarom van het in stituut losgemaakt moeten worden. De SWV heeft haar publicatie een „nadere standpuntbepa ling met betrekking tot taak en positie" genoemd. Daarin wordt behalve commentaar op de gewraakte college-notitie ook een argumentatie geleverd voor de wenselijkheid, het op bouwwerk binnen de SWV te houden. De SWV meent dat de samenlevingsopbouw en de zo genaamde ..instrumentarium- functie" van de stichting niet goed van elkaar te scheiden zijn. Die instrumentanum- functie zou betrekking hebben op het scheppen van een gun stig klimaat, waarin alle bij ge meentelijke plannen betrok ken mensen of groeperingen tot hun recht kunnen komen. In deze zin ongeveer hanteert het ministerie van CRM de term. Voor de SWV houdt een en ander in dat, om de inbreng van betrokkenen voldoende te garanderen soms ondersteu ning van „achtergestelde groe pen" noodzakelijk is. Instrumentarium en opbouw werk moeien derhalve binnen dezelfde organisatie blijven. Wel zouden deze twee secties ieder een eigen „sectiebestuur" kunnen krijgen, stelt de stich ting verder voor. „Deze bestu ren dienen zelfstandig een ei gen beleid te ontwikkelen. In ieder geval moet voorkomen worden dat het beleid van de secties bepaald wordt door di rectieven (richtlijnen - Red.) van het gemeentebestuur." al- du? de stichting in haar publi catie. Maassluis Ook in Maas sluis zijn er wensen, om de wekelijkse koopavond bin nen afzienbare tijd te ver-' plaatsen naar de vrijdag. Dc Ondernemers Federatie, Maassluis (OFM) heeft zich hier in meerderheid over uit gesproken. Tijdens de leden vergadering, die deze week werd gehouden, zijn de re sultaten bekendgemaakt van een peiling onder dc IVIaassluisc winkeliers. Van 'de 178 deelnemers spraken zich 81 uit voor een verplaat sing van de koopavond naar de vrijdag, 27 hadden geen voorkeur. Schiedam Uit een boetiek aan de Appelmarkt in Schie dam hebben onbekenden een partij kleding, geluidsappara tuur. een telmachine en 150 gulden kasgeld gestolen. De waarde van de gestolen goede ren is nog niet bekend. De die ven kwamen binnen door een deur te forceren. Opvallend was dat de winke liers in de grote centra Ko ningshock en De Lantaren (het oude stadscentrum) zeer verdeeld waren: daar hielden de voor- en de tegenstanders van het handhaven van de donderdagavond elkaar in evenwicht. In de wijkwinkel- centra Palet en Steendijkpol- der echter was vrijwel ieder een voor de vrijdagavond. De OFM wacht nog even af, hoe de discussie zich op ge meentelijk niveau ontwikkelt. Het gemeentebestuur heeft zich er onlangs over uitgespro ken. dat ook de mening van de consument over de koopavond moet worden gevraagd. Schiedam In februari, of wellicht iets later, zal Schie dam via de kabeltelevisie de zittingen van de Tweede Ka mer kunnen volgen. Rond die tijd gaat de gemeente mee draaien in het experiment, dat in onder andere Spijkenisse is gehouden en waarbij de be langstelling wordt gepeild voor rechtstreekse uitzendin gen vanuit het parlement via de beeldbuis. Schiedam Bijna vierhonderd bewoners van Kethel- Oost en het woonwagenkamp hebben gisteravond met hun aanwezigheid geprobeerd, de gemeenteraad voor hun zeer uiteenlopende standpunten te winnen. Op het agendapunt stond de herziening van het bestemmings plan van de driehoek bij de Koekoekslaan in Kethel- Oost. De plannen zijn om woonwagenbewoners naar dat gebied toe te halen, in het kader van de plannen van het CRM en Schiedam om de woonwagenbewo ners, die op het moment in het afgelegen centrum aan de Schiekade wonen, te integreren in Schiedam. diet verlening heeft gegeven voor een kampje in Kethel- oost. CDA-er .Piet Roosen is van mening dat de woonwa genbewoners „heel gewone mensen" zijn en hij zag dan ook geen reden om daarom te gen te stemmen. ,.ïk weiger inee tc werken aan mensen die vinden dat woonwagenbe woners louche figuren zijn, die aan de zelfkant van de maat schappij staan." Wel vond Roosen de plaats van bestem ming niet zo geweldig. Verhulsdonk, Cor van Tilborg en Annie Renskers, CPN- raadslid Collé en de CDA-ers Rosman. Piet Poot, Luud Snel, Tegen stemden: Rob Hijmans Aad van Lmgen en Rita van van D'66, de VVD-raadsleden Lambalgen. Het voorstel, dat gezien de massale opkomst V3n woonwa genbewoners en bewoners van Kethel-Oost eerder werd be handeld, werd met een over- wacht grote meerderheid van de raad aangenomen: 24 stem men voor en 10 stemmen te gen. Het gejuich van dc woon wagenbewoners was groot, re den voor burgemeester John te Loo om hen vermanend toe ..te spreken: „U. mag de raad niet beïnvloeden." Opvallend was dat de CDA- rneningen sterk waren ver deeld. De ene helft van de fractie was voor het doorvoe ren van de plannen, de andere helft pleitte voor een terugna me van het voorstel, daarin gesteund door VVD cn CPN. Els Hellwig van de CDA-frac- tie vond dat de commissie, die zich met de zaak had bezigge houden, een juiste keuze had gedaan met de Koekoekslaan. Zij sprak dan ook de hoop uit lllllill]!tllllll!ll!IHIIllltllll!lilHilllt]liiHniil[III!IIIIHilllllinilllllIII!lll!llUlliHtM!lllllllll!llllll[lllllini[|inilIIII[|llinill!HltilMIIIlllIIIiiIll{llilll :T>e politie in Hoek van Holland trof aan de verwondingen huiswaarts zou zijn gekeerd kant van de Haakweg dit verlaten autowrak m me5 u w fr aan. De wagen was kennelijk uit de bocht ge- meldde de eigenaar van de auto z.ch bij de poh- vlogen, iets wat op deze weg vaker gebeurt en tse met de mededeling, dat zijn zoon „een onge- vervolgens door de; bestuurder achtergelaten. Ifkj® had gehad en dat de auto kon worden In eerste instantie vermoedde men dat de weg- weggesleept, gelopen bestuurder waarschijnlijk niet zonder iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiTiiiiJiniitnitiiiiniiiiiiiiiiittiiiHHiiiiiiiiiHiinniHiHiHitiiiiHmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimHimHiuiiiimniiiiiiiiittmimwiiiit dat vooral de ontplooiing van de kinderen van de woonwa genbewoners een goede kans zou krijgen in Kethel. Partij genoot Siem Rosman raakte echter „gefrustreerd door de gang van zaken." Hij was van, mening dat de politiek verant woordelijken op grond van te weinig informatie advies had den uitgebracht over de gang van zaken. Rosman vond dat de mogelijke andere terreinen voor een kamp te weinig zijn onderzocht en dat de voor- en nadelen van een woonwagen kamp in Kethel-Oost niet vol doende waren bekeken. Ook D"65 dacht onderling anders over de gang van zaken. Rob Hijmans stemde tegen: er werd volgens hem aan een belang rijk deel van de voorwaarden niet voldaan. Anne-Marijke Peterhans stemde na enige toelichting van wethouder Chris Zijdeveld toch voor. PvdA-raadslid Ruurd van der Veer, huisarts van de woon wagenbewoners, begreep heel goed dat de integratie van een woonwagenkamp in Kethel- Oost niet zomaar zal verlopen. „De integatie van de woonwa genbewoners in Kethel zal na tuurlijk worden tegengegaan door de omwonenden van het betreffende terrerin aan de Koekoekslaan. Ik weet echter zeker daL in de loop der jaren het project zal slagen." VVD- raadslid Gerard Verhulsdonk vond het collegevoorstel on aanvaardbaar. Allereerst haal de Verhulsdonk het feit aan dat het voorstel te lang op zich liet wachten. „Hel zou binnen zes maanden komen, maar in feite heeft het anderhalf jaar geduurd." Verder merkte het raadslid op dat er geen regel matige informatie over hel wel en wee van het plan aan de raadsleden was gegeven. „Ik kreeg eens één keer een lijstje met een aantal locaties, waar het kamp eventueel zou kunnen komen, onder ogen geschoven," Chris Zijdeveld, wethouder ruimtelijke ordening en mi lieu. merkte op, dat er in de procedure nog geen woord is gevallen over een definitieve bestemming van het plan. „Als de herziening van het bestem mingsplan van Kethel-Oost vanavond wordt goedgekeurd, dan volgt er nog een hele in spraakprocedure waarbij .het plan geruime tijd ter inzage wordt gelegd." Eef Collé van de communistische partij be sloot tegen te stemmen toen hij ven de wethouder te horen kreeg, dat CRM slechts kre- Eef Collé {CPN) in druk overleg met VVD-er Cor van Tilborg: ,,Er moeten toch meer locaties zijn?" Poeldijk Het grondont- smcttingsmiddel methylbro mide wordt slechts ver plaatst en meer gecentrali seerd opgeslagen, waardoor het gas in ons midden blijft. Dat schrijft de methylbro mide-werkgroep van het vormingswerk jonge vol wassenen uit Poeldijk (VJV) in het verslag van haar bijeenkomsten. De werkgroep vraagt zich daar bij af of de Westlanders er wel op vooruit gaan. De groep wijst nog eens op de gevaren, waaraan do Westlan ders al sinds 1966 blootstaan. Contact met het gas kan aan tasting van het centrale ze nuwstelsel en daarmee invali diteit veroorzaken. Zij zegt, dat het zenuwgas nu opgeslagen ligt bij enkele grote distributiecentra als het bedrijf Beukel-Comtu in Monster en bij enkele particuilere gron den tsmeuers. De werkgroep Is ook be nieuwd waar net gas volgens de nieuwe regeling, opgesteld door de Wesllandraad, wordt opgeslagen. De milieu-com missie van de raad beval viji centrale plaatsen aan, waar dc methylbromide moet worden opgeslagen. Deze zijn echter nog steeds niet voor publicatie vrijgegeven. In verband met een reorganisatie van de Centrale Verkeersleidingspost te Rotterdam zal het treinver keer tussen Rotterdam CS cn Hoek van Holland op zaterdag 24 november vanaf 16.00 uur worden be perkt. In Rotterdam wordt het seinhuis, waarin alle wissels en seinen van het baanvak Rotterdam-Hoek van Holland, uitgebreid, hetgeen vooral consequenties voor de elektri sche installatie. Tussen beide steden, Rotterdam en Maas sluis, wordt normaal een „kwartierdienst" gereden. Op zaterdag 24 november zal dat na vieren veranderen in een halfuurdienst. omdat er tot zondagochtend maar van één baanvak gebruik kan worden gemaakt. Maassluis Bij een Maassluise winkelier hebben onbekenden betaald met een bankbiljet van hondefd gulden, dat later vals bleekte zijn. Het biljet onder scheidde zich van bet echte geld door de vet gedrukte crf>'* iercombinatie. De ontdekking werd gedaan, toen de kas werd opgemaakt. Schiedam Nu al heeft de gemeente Schiedam industrieën moeten afwij zen voor vestiging in Schiedam. Vol gens wethouder voor financiën en eco nomie Reinier Scheeres wordt de ruimte in industriegebied 's-Graveland zo schaars, dat grotere industrieën die voor Schiedam belangstelling hebben getoond niet eens plaats konden krij gen. „Dringend moet gezocht worden nadr..andere vestigingsmogelijkheden binnen onze gemeen ten grenzen," aldus Scheeres 'gistermiddag tijdens de twee de zitting van de begrotingsmarathon, Welk industrieën Schiedam heeft moeten afwijzen zei de wethouder niet, onder meer om de bedrijfsprivaey niet te scha den. Scheeres zei wel in Schienoko in de toekomst een aantal bedrijven „kwijt" te kunnen. De wethouder onthulde ook. in antwoord op vragen die Aad van Lingen (CDA) en Herman Noordegraaf (PPR) maandag hadden gesteld, dat mr. Jaap Brouwer van het gemeentelijk bureau voor econo mische aangelegenheden sinds enkele da gen versterking heeft gekregen. De Schïedamse middenstand heeft sinds de oprichting van dit bureau zo n sterke be langstelling getoond, dat het volgens Scheeres onverantwoord zou zijn geweest om Brouwer nog langer in zijn eentje te laten opereren. De bedoeling is om naast de tweede kracht ook nog een part timer aan te trekken. „Het blijkt dat het bureau veel ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf wegwijs kan maken in welk opzitht dan ook," aldus Scheeres. Dit nieuwsblad, waarin u ai bat nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad eW1 e\°P DeveC .(JjïtV- 83*' ltv,oo,l .A.-"** MaassluisDe werkgroep „Aanpassing oude/nieuwe binnenstad", die bestaat uit vertegenwoordigers van de bewoners van tie Sluïspol- der-West ten zuiden van dc P.C.Hooftlaan, heeft de plannen voor de verbetering van deze wijk zover gereed dat zij aan de bewoners kun nen worden voorgelegd. Dit zal gebeuren in een op donderdag 29 november in de burgerzaal te houden openbare hoorzitting. De bewoners en eventuele andere belangstel lenden zullen dan van gedach ten kunnen wisselen over de verkeers. voorzieningen, de handhaving van de bebouwing van de oude binnenstad, de aankleding en de verfraaiing van de wijk. Wethouder Hummelen zal de avond, die om 20.00 uur be gint, voorzitten. Schiedam Bij een controle op de Churchillweg heeft de Schïedamse politie gistermid dag viif processen-verbaal op gemaakt wegens te hard rij den. De hoogste snelheid, die door de radarapparatuur werd geregistreerd, bedroeg 75 kilo meter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1