SC: JIEDAMSCHE COURANT Gemeentezet VOP uit het Badhuis 2400 parkeerplaatsen nodig voor central*. Broekpolderplan scherp aangevallen Meeste bewoners William Pont tevreden over renovatie W armtemeter bespaart 40 gld, per woning Verkoop fahrïekspartij vloerbedekking Goudappel in rapport: En hij ploegde voort School mist casetterecorder Nieuwbouw GTB voorbeeld voor energiebesparing ifsi VTM: Kans op bebossing verkeken Schiedam in beroep tegen vlieg vergunning Vrouwen en de gezond heidszorg „nderdag 22 november 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26497-g PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtend ions! 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 'Vlaardingen De Tvijkverenlgltig Vette- noordsepolder moet het Badhuis aan de Valerï- usstraat verlaten, zodra de centrale wijkaecom- modatie aan de Willem Fijperstraat gereed is. Dat is de strekking van een besluit dat het col lege van B en W heeft genomen. Hiertegen heeft de wijkvereniging inmiddels scherp ge protesteerd. In de gesprekken, die de wijkvereniging met de ge meente heeft gevoerd over de nieuwe wijk accommodatie is het ontruimen van het wij kin formatiecentrum, zoals het onderkomen aan de Va- leriusstraat officieel heet. nooit ter sprake geweest. Vandaar dat de wijkvereni ging er steeds van uit is ge gaan, dat er in het nieuwe gebouw aan de Willem Pij perstraat maar één vergader ruimte hoefde te komen. De andere vergaderingen kun nen immers in het Badhuis plaatsvinden en dat zal in de toekomst ook onvermijdelijk anders kunnen. Ook nu komt het regelmatig voor, dat er twee vergaderingen op een avond plaatsvinden. „De kantoorruimte van het infor matiecentrum is dringend noodzakelijk voor de admi nistratie van de twee peuter speelzalen en om gesprekken te kunnen voeren.", aldus de vereniging in een brief aan het college van B en W. De wijkvereniging zegt over igens over informatie te be schikken, dat het besluit van het college over het Badhuis al in september genomen zou zijn. Het feit dat men hier pas maanden later van op de hoogte wordt gesteld vindt de vereniging „onbehoorlijk". De heer Schotel was indertijd de enige die zijn been stijf hield. Hij verzette zich tot aan de Kroon tegen de renovatie. Rechtbank president Schreuder kwam persoonlijk een kijkje nemen. Achteraf blijkt de meerderheid van de bewoners met de renovatie redelijk tevreden te zijn. Vlaardingen De mees te bewoners van de in dertijd gerenoveerde wo ningen in de Indische Buurt zijn tevreden over de wijze waarop die op knapbeurt is uitgevoerd. Dat blijkt uit een onder zoek, dat de buurtcom- missie naar de mening van de betrokkenen in stelde. De buurtgroep signaleerde echter wel een aantal tekortkomin gen en doet de gemeente de suggestie daaruit voor toekomstige reno vatieprojecten lering te trekken. Bewoners uil de lagere inko mensgroepen konden maar heel moeilijk bij de voorberei- dingsvergadermgen betrokken worden. Voorts zou door dc lange voorbereidingsduur van de renovatie van de William Pontwoningen teveel gevraagd zijn van het „uithoudingsver mogen "van de betrokken be woners. Verder meent de buurtgroep dat bij toekomstige projecten meer rekening ge houden zal moeten worden Vlaardingen Mini maal 2.400 parkeerplaat sen in 1985 en maximaal 3.300 in 1990 zullen in de yiaardingse binnenstad nodig zijn ten behoeve van het functioneren yan het centrum als -woon-, winkel- en werk gebied. Aangezien er volgens "de huidige plan nen ongeveer 450 par keerplaatsen op straat gehandhaafd kunnen blijven betekent dit dat er op korte termijn 1.950 parkerplaatsen moeten komen in parkeergara ges en dat er in de plan nen een reservecapaci teit van 900 parkeer plaatsen aanwezig is. Dat 2ijn conclusies die zijn te trekken uit het rapport over de parkeerproblematiek in de Vlaardingse binnenstad, dat is pitgebracht door het Bureau Goudappel en Coffeng uit De venter. In opdracht van de winkeliersverenigingen Koop centrum Vlaardingen en D'Ouwe Hooghstraet heeft dit bureau een onderzoek inge steld naar de noodzakelijke parkeerbehoefte en de manier waarop in deze behoefte voor zien kan worden. Goudappel doet geen uitspraken over mo- gelijke plaatsen voor parkeer- garages. De verschillen tussen de uit komsten van het rapport Gou dappel en de volgens de ge meente Vlaardingen noodza kelijke parkeerplaatsen zijn aanmerkelijk. Vlaardingen wil op korte termijn ongeveer 1000 plaatsen scheppen in par keergarages, terwijl Goudap pel uitkomt op een aantal van 1.950. Die verschillen worden voornamelijk veroorzaakt, doordat het bureau een ander uitgangspunt heeft dan de ge meente. Goudappel acht het noodzake lijk, dat het aantal parkeer plaatsen wordt afgestemd op berekeningen naar de behoef te op middellange termijn. Maatgevend daarvoor is, vol gens de nota, de minimaal noodzakelijke parkeerruimte in 1985 met een reservecapaci teit tot het maximaal noodza kelijke in 1990. De gemeente Vlaardingen heeft een ander uitgangspunt. In eerste instan tie wil de gemeente de binnen stad autovrij maken. Dat wil zeggen dat er minimaal het zelfde aantal parkeerplaatsen moet komen als er nu aanwe zig is in de binnenstad: onge veer 1450. Daarvan blijven er 450 bestaan, er moeten dus parkeergarages komen voor ongeveer duizend wagens. La ter zal dan bekeken worden wat er verder nog aan par keervoorzieningen nodig is. Een berekening die duidelijk uitgaat van de huidige situatie. De Inspraakwerkgroep voor het verkeerscirculatieplan in het centrum heeft in ha ar ver gadering van dinsdagavond besloten om vijf van de der tien locaties nader te laten on derzoeken door de gemeente. Na een tumultueuze vergade ring in de kantine van het ge meentehuis bleven de volgen de locaties over: Afrol. Gasfa briek,'. Veerplein/Weeshuis plein, Kop Liesveld en Stad huis. Op 8 januari komt de in spraakwerkgroep weer bij el kaar om de resultaten van dat nader onderzoek te bespreken. Men besloot ook om het rap port van het bureau Goudap pel en Coffeng een volgende keer te bespreken, Schiedam —Nog dit jaar zal de gemeente Schiedam beginnen met het plaatsen van warmtemeters in zes complexen gemeentewo- ningen, die zijn aangeslo- ten op een centrale verwar- raingsinstallatie. Door de [operatie hoopt de gemeente 'i een besparing van het energieverbruik in dc in totaal 1026 woningen van tenminste vijftien percent te bereiken. [Momenteel vindt de afreke ning van de stookkosten plaats "öp basis van de vloeropper vlakte van de woningen, zodat alle huurders van gelijke wo ningenongeacht het warm- tcgebruïkhetzelfde betalen. Door de installatie van warm temeters. die worden geplaatst op de radiatoren en die de ver bruikte warmte registreren, komt daar een eind aan en zal een huurder alleen de eigen stookkosten betalen. De ge- Schiedam Bij een inbraak in de Prins Willem Alexander- school aan de Willem Pas toorsstraat in Schiedam is een casetterecorder ter waarde van 400 gulden gestolen. De daders kwamen binnen door een ruit te vernielen. meen te verwacht dat de bewo ners daardoor bewuster ge bruik zulien maken van de centrale verwarming. De honderd gemeentewonin- gen aan de Nieuwe Dam laan zijn het eerst aan de beurt. Daarna zullen volgen 160 wo ningen aan het Herman Heijermansplein, 160 aan het Van Beethovenplein, 126 aan de Verdi- Rossini- en Pucci- nistraat en 480 aan het Schu bert- en Lisztplein. Onder de bewoners van het complex in de Nieuwe Damiaan Is een en quête gehouden, waaruit blijkt dat 98 van de honderd huur ders voor plaatsing van warm temeters zijn. Voor het stook - seizoen in 1980 begint, moeten alle 1026 woningen zijn voor zien van warmtemeters. De aanschafkosten voor alle woningen bedragen ongeveer 130.000 gulden. Dit bedrag zal worden verrekend in de huur. Per woning betekent dit een gemiddelde huurverhoging van 1,25 gulden per maand. De jaarlijks terugkerende kos ten bijna 19.000 gulden zullen in de stookkosten wor den verrekend. Gemiddeld gaat een huurder daardoor bij na twintig gulden per jaar meer betalen. Maar daar staat tegenover dat volgens bereke ningen van TNO en de Natio nale Woningraad per jaar on geveer 75 gulden op stookkos ten kan worden bespaard. Uit eindelijk levert dat de huurder van een gemeentewoning ge middeld veertig gulden op. SchiedamVoor de energicbewustwordïrg in het Schiedamse bedrijfsleven vindt verantwoordelijk wet houder Reinier Scheeres de nieuwbouw van de Gemeen telijke Technische Bedrijven (GTB) zeer belangrijk. Het nieuwe complex in industriegebied 's-Graveland wordt voorzien van allerlei energiebesparende snufjes, zoals zoncollectoren en warmtepompen die energie put ten uit koelwater. „Het zal voor het bedrijsleven een schoolvoorbeeld zijn van hoe je met betrekkelijk eenvoudige middelen grote hoeveelheden energie kunt besparen," meent Scheeres. Hij verwacht dat een aantal industrieën voor dergelijke besparende voorzieningen enthousiast te maken zijn. Die weg bewandelen lijkt Scheeres gezonder, maar ook ef fectiever dan het stellen van zeer strenge voorwaarden aan bedrijven. PPR-raadslid Herman Noordegraaf neigt naar maatregelen om bedrijven, die zich in Schiedam willen vestigen, te weren als zij niet aan energtebezuini- ging doen. Scheeres ziet evenwel grote moeilijkheden in hei stellen van voorwaarden, die voor vestiging of her ziening van erfpacht doorslaggevend zijn en verwacht veel meer heil van projecten „waarmee je kunt laten zien hoe het ook kan", zoals de GTB-nieuwbouw, die be gin volgend jaar in gebruik wordt genomen. Vlaardingen De Vere niging Tegen Milieube derf (VTM) heeft zich in een scherp betoog ge keerd tegen het nieuwe bestemmingsplan voor de Broekpolder. Dat plan werd onlangs door het college vastgesteld en bij Rijnmond ter goedkeuring gedepo neerd. De VTM meent dat met dit plan de kan sen op bebossing van de polder verkeken zijn en drukt de gemeenteraad op het hart daarom niet met het plan akkoord te gaan. In tegenstelling tot wat het college staande houdt is de vereniging er van overtuigd dat de term „wervend woon- milieu" uiteindelijk tot wo ningbouw zal leiden. Door het college wordt steeds beweerd dat deze sleutelterm de juridi sche mogelijkheid geeft alleen te bebossen en het bouwen achterwege te laten. De VTM benadrukt echter dat de term misleidend is en de interpreta tie van het college onjuist. De term „wervend woon mi lieu" is volgens de vereniging alleen van toepassing bij een tuindorp/villadorp/bungalo wachtige bouw, waarin uiter aard ook veel duurdere wo ningen voorkomen. „U dient zich door de term „wervend woonmilieu" niet te laten mis leiden." schrijft de vereniging aan de raadsleden. Het uitvoerig schrijven gaat verder diep in op de argumen tatie. Zo wordt er ondermeer een aantal nieuwe redenen aangevoerd die voor bebossing pleiten. De vereniging noemt onder andere dat de luchtve rontreiniging in Vlaardingen erger blijkt te zijn dan men tot nu toe altijd heeft gedacht en dat bebossing van het giftige havenslib, waarmee de Broek polder werd volgestort, nood zakelijk is. Voorts doet de ver eniging de enigszins bitse con statering dat indertijd met de aanleg van een golfterrein ak koord is gegaan onder voor waarde, dat de rest van de Broekpolder bebost zou wor den. Een gecombineerde bos- woningbouwbestemming voor dit gedeelte zou dus tevens tot een dubbele bestemming van het golfterrein moeten leiden; en wel bos-golfterrein. Tenslotte merkt de vereniging nog op dat zij in beroep zal gaan wanneer de gemeente raad ja zegl tegen het ontwerp bestem mi ngsplan Een sprankje zon breekt het barre, herfstachtige landschap. Even lijkt de polderweg, ergens tuaaen Benthuizen en Lelden, een zonovergoten oerhollands oord. De wolken zijn echter sneller, de wind slaat toe. Even later striemt de regen het koude asfalt. En de boer, hij ploegde voort... (foto Fré Leenart) met de wensen over de ligging van de vervangende woon ruimte. Ook blijkt uit het on derzoek dat voor vele bewo ners zeven a tien dagen te weinig was om hun gereedge komen woning opnieuw in te richten. Tenslotte doet de buurtgroep een merkwaardige constate ring: „Gezien de grote tevre denheid onder de bewoners over de gerenoveerde woning is het grote aantal tekortko mingen dat wordt genoemd opvallend. Het grote aantal klachten heeft er inmiddels toe geleid dat een groot aantal bewoners heeft geprotesteerd tegen de laatste trendmatige huurverhoging". aldus de buurtcommissie die verder nog aankondigt het onderzoek naar de verhouding tussen de huren en de inkomens de ko mende jaren te herhalen. Schiedam Het Schie damse college van B en W zal zeker in beroep gaan tegen de beslissing van de staatssecretaris voor verkeer en water staat, om Rotterdam Air lines vergunning te ge ven enkele diensten van af Zestien hoven te begin nen. Dat blijkt uit het antwoord van wethouder Chris Zijdeveld op vra gen. die de PvdA-er Ruurd van der Veer over dit onderwerp heeft ge steld. De PvdA-er wilde ook weten of er al een claim aan de staatssecre taris kan worden voorge legd voor de schade, die zal ontstaan omdat de ge meente haar bouwplan nen niet kan voortzetten door de ondragelijke ge luidsoverlast, die in de betrokken gebieden zal ontstaan. Zijdeveld kon daarover nog niet oorde len, aangezien er nog geen reëel inzicht is in de grootte van de gebieden, die in de aanvliegroute van Zestien hoven liggen. Vlaardingen Vrouwen en gezondheid. Dit thema staat de komende maanden centraal in het vrouwencafé Vlaardingen. Morgenavond zullen twee hiervoor speciaal uitgenodigde spreeksters in het vrouwen café (clubhuis De Haven, Weeshuisplein 17 links) aan wezig zijn. Die avond zal dan tevens een initiatief van een aantal vrouwen besproken worden om een spreekuur op te richten voor vrouwen die met problemen kampen over de gezondheidszorg of hun ei gen gezondheid. Voor meer in formatie Jannemieke van Leeuwen, telefoon 344713. U kunt nu in twee dagen honderden guldens verdienen. De Tapijtcentrale Holland komt 2 dg. naar Vlaardingen. Met medeneming van een kolossale partij vloerbedekking, zo uit de fabrie ken naar het publiek. Mei vijf jaar fa brieksgarantie tegen weggeelprijzen. Enige tips om voordeel te behalen zijn: collectie nyiontegels 40 x 40 zelfklevend 0.98 cent in dozen van 50 stuks. Tapijttegels in zes kleuren los te leggen v a. 3 per stuk. Schitterende Engelse bloemtapijten in wol en nylon. Huiskamerbreed nylontapijt in 400 cm breed va. 29,75 39,75 49,75 per strekkende meter. Beibertapjten 400 cm breed per meter va. 79.- AJs speciale aanbieding: zuiver scheerwollen handgeknoopte kanpetten, 2200 gram per nu, zowel in klassiek als modem, in elke maat te leveren v a tto,- per rro. Er kan besteld worden op afroep, er kan gelegd worden. Betaling bij ontvangst tapijt De koffie slaat voorU klaar. Deze eenmalige verkoop wordt gehouden in öe Stadsgehoorzaal van de "Harmonie" Sctvedamseweg 5la Vlaardingen, en wel op vrijdag 23 november van 14.00 uur tot 18 00 uur en zaterdag 24 november van 10.OQ uur tot 17.00 uur. TAPIJT CENTRALE HOLLAND Utrecht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1