¥ijf j Maatschappelijk Avondgebed de gemeenschappelijke weg van kerk en samenleving CDA-fractie oneens met verbetering BORG-blok MiÊhlkl Schiemond: tot 1985 ruimtegebrek fhemadèeiSfen ff Vlaardm&^.mm 11 J 0 Égpife "M WJÊÊÊdïm Bazar in Thurlede CO OP cfafSent Uzelf ,Dit leidt tot nieuwbouw" Van hel in hemeltoch niet meer zo ideaal... -mmm BiHBHinb Dubbele dag Vrouwenraad houdt studiedag Jeugdraad over stads vernieuwing CDA vergadert Fietser door gladheid verrast Echtparen bowlen om streektiel DONDERDAG 22 NOVEMBER 1979 sc/vd/ww 3 yiaardingen „Kerk en samenleving groeien uit elkaar." Voor de een is dit een blijde boodschap, voor de ander is het een klacht. De blijde boodschap, maar ook de klacht wordt verwoord door kerkelijke functionarissen. De kerk raakt aan de ene kant vervreemd van maatschappelijke ont wikkelingen door uitspraken over de pil, homofilie en niet-liuwelïjkse relatievor men. Aan de andere kant worden actie groepen binnengehaald en spreken kerken ach min of meer duidelijk uit over zaken als kernbewapening, apartheid en het pro bleem van arm en rijk. De werkgroep „Kerk en Samenleving" van de Raad van Kerken in Vlaardingen heeft Hie naam natuurlijk niet voor niets geko zen. Uit de activiteiten van de werkgroep blijkt duidelijk dat de kreet aan het begin van dit verhaal beschouwd wordt als een klacht die serieus genomen moet worden. Kerk en samenleving zijn voor de werk groep onverbrekelijk met elkaar verbon den. Dat heeft consequenties. Aanstaande zondag wordt your de tweede keer in Vlaar dingen het maatschappelijk avondgebed gehouden. „Een kerkdienst waarin de werke lijkheid van alledag wordt ge confronteerd mei de bijbel", zegt de folder. Poli lick Het Vlaardingse maatschappe lijk avondgebed heeft een lan delijke en plaatselijke voorge schiedenis. Om bij bet eerste te beginnen. Het Inter Kerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft een tijd geleden een brochure uit gebracht onder de titel „Poli tiek Avondgebed". Daarin ftairT suggesties over kerk diensten met een politiek the- jna. Uitgangspunt van de bro chure zijn de ervaringen die frien in Den Haag en Amers foort heeft opgedaan met deze diensten. Kort gezegd: kerk diensten waarin niet alleen pvangelie en voorbeden een- jraal staan, maar ook een we zenlijke plaats is ingeruimd voor een bepaald thema en een oproep tot actie. Vijf jaar geleden startte in Vlaardingen de Vredesgroep van de Raad van Kerken, Oorspronkelijk was dat een groep die uitsluitend de jaar lijkse Vredesweck voorbereid de. maar later werden er ook buiten deze periode bepaalde zaken aangepakt. Toen het IKV twee jaar geleden begon met de bekende actie „Help de kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland" sprong de Vredesgroep daar meteen op in. Het was een be trekkelijk nieuw verschijnsel, dat een nauw met de kerk verbonden groepering opriep tot een concrete actie. Er ont stonden in Vlaardingen vier IKV-kernen, die verder gin gen met deze actie. De Vredes- groep nam steeds de kerkelij ke kant voor haar rekening, terwijl de IKV-kernen meer de politieke en maatschappelij ke kant verzorgden. Schiedam CD A-frac tievoorzitter Slem Ros man is het niet eens met de plannen voor het tij delijk instandhouden van het woningcomplex tussen Bejjerlandse- straat, Ouddorpsestraat, Rozenburgsestraat en Goereesestraat, het zoge naamde BORG-blok. Bij de begrotingsbehande ling was de CDA-er van mening, dat het uitein delijke resultaat van de instandhouding nieuw bouw zal worden. ,De geplande instand houding houdt in, dat na tien jaar de huizen ge sloopt zullen moeten worden. In praktijk is deze tien jaar een soepel begrip, maar de huizen zullen in de loop der tijd toch worden vervangen door-nieuwbouw, en wij zijn van mening dat nieuwbouw niet past in de trant van Schiedam inzake de stadsvernieu wing," aldus Rosman. pe gemeente Schiedam heeft piet adviezen van het Bouw fonds van Nederlandse Ge- hieenlen de plannen voor de Instandhouding van het BOPtG-blok opgesteld. Mede door nauwe samenwerking met de bewoners van het blok kwam men tot de conclusie, dat een instandhouding het meest geschikt was, omdat de bewoners in geen geval extra huur willen betalen voor de verbouwingen. De woningen zullen dan volgens het plan wind- en waterdicht worden gemaakt. De ernstige gebre ken zullen worden hersteld en het achterstallig onderhoud zal worden opgeheven. Dat houdt in, dat onder meer de daken, ramen en deuren van de wo ningen in Sehiedam-Zuid zul len worden hersteld of ver vangen. De houten vloeren in de benedenwoningen zullen worden vervangen door be tonnen vloeren en de vloeren van de bovenwoningen gere pareerd. Het geheel zal 1,3 miljoen gulden gaan kosten. Dat is ruim 18.000 gulden per woning. De gemeente Schie dam zal hieraan honderddui zend gulden bijdragen; de rest komt dan voor rekening van het Rijk. De vervanging van de riolering zal bij de instand houding de hoogste prioriteit krijgen, hopelijk nog voor de geplande officiële aanvang van de instandhouding (voor jaar volgend jaar). Chris Zijdeveld, die als wet houder ook stadsontwikkeling in zijn portefeuille heeft, vond het argument van Rosman dat nieuwbouw niet in de plannen van de Schiedamse stadsont wikkeling thuishoort een prin cipiële punt. Het gemeentelijk woningbehccr wilde toch tóch doorgaan, omdat de discussie van het wel of niet thuishoren van de nieuwbouw in de Schiedamse stadsvernieuwing een snelle beslissing in de weg stond. Vanavond zal tijdens het slot van de begrotingsma rathon in het stadskantoor over het agendapunt worden gestemd. Kerks Samenleving .werkgroep van de Raad van Kerken Vlaardingen Korrespondenhsadres Kees Bregman dr A Kuyoerstraal Vlaardingen tel 341215 Onder dit vignet wordt het Maatschappelijk Avondgebed naar buiten gepresenteerd. Langzamerhand groeide het dat er best meer maatschappe- besef binnen de Vredesgroep lijkc problemen binnen de kerk aangepakt konden wor den. Het oog is toen gevallen op de politieke avondgebeden in Den Haag en Amersfoort. De Vredesgroep veranderde m werkgroep „Kerk en Samenle ving". Hel politiek avondge bed moest ook in Vlaardingen van dc grond komen. Omdat „politiek" associaties oproept met de politieke partijen, die niets met dat avondgebed te maken hebben, besloot men in Vlaardingen de naam te ver anderen in „maatschappelijk avondgebed". Het doel van de onderneming: de kerken en de Vlaardingse bevolking samen te betrekken bij de vragen en problemen in onze samenle ving. In elk maatschappelijk avondgebed komen drie ele menten aan de orde: informa tie over het thema, verbanden tussen thema en evangelie en een oproep tot actie. Plannen Zondag 30 september hield dc werkgroep in de Pnielkerk het eerste maatschappelijk avond gebed van dit seizoen. Hel the ma was „Help de kernwapens de wereld uit, te beginnen in Nederland", een thema dat op gehangen was aan de Vredes- week. Er waren ruim 450 mensen aanwezig. Aanstaande zondag volgt het tweede avondgebed in de Hei lige Geestkerk aan de Van Ho- gendorplaan. Het thema: „Kinderen in de derde we reld". Zondag 2" januari volgt in de Ichtuskerk m de West- wijk het thema „Kriminele jeugd". Zondag 30 maart in de Remonstrantse kerk aan de Hoflaan een avondgebed met het thema: „Ooit een normaal mens gezien?" (over psychia trische patiënten). Het laatste avondgebed wordt gehouden in hel Holy-kerkccntrum en het thema is „Help, we zijn ontwikkeld". Een ambitieus programma, waarvan gehoopt mag worden dat er voldoende belangstelling voor bestaat. De onderwerpen zijn er belangrijk genoeg voor. Kinderen Het Jaar van het Kind en Sin terklaas waren natuurlijk de aangevers van het thema voor het avondgebed van aanstaan de zondag: „Kinderen in de derde wereld". Mevrouw De Boer uit Steen wijk, die m au gustus van dit jaar terug is ge- door Jan Geert Majoor komen uit Indonesië, waar zij heeft gewerkt als maatschap pelijk werkster, gaat vertellen over haar ervaringen. Domi nee Van Kampen, gerefor meerd predikant uit Vlaardin gen, houdt een meditatie over Mauheus 2: 13— 18. het frag ment over de kindermoord in Bethlehem. Naast gezang -en voorbeden wordt cr verder veel informatie gegeven over actiemogelijkheden door orga nisaties als Unicef (hel kinder fonds van de Verenigde Na ties), Terre des Hommes, Fos ter Parents Plan (beiden bie den mogelijkheden om kinde ren uit de derde wereld finan cieel te adopteren). Bureau In terlandelijke Adoptie (het bu reau dal bemiddelt bij daad- Schiemond scheurt uit zijn jasje, maar moet het tot 1985 aanhouden. Schiedam De Bedrijfs- gemeenschap Schiemond kan nu al geen kant meer op. De behuizing in het Wenneker-pand aan de Vijgensteeg, dat in 1975 werd betrokken, is in enkele jaren te klein geworden voor de nog steeds groeiende sociale werkplaats. Daardoor dreigen bedrijfsecono mie en doelmatigheid in de nabije toekomst te „floppen". Juist nu over zelfstandig worden van Schiemond wordt ge sproken, een soort los koppeling van de ge meentelijke sociale dienst (GSD), wordt de situatie problematisch. Vóór 1985 moet de ge meente Schiedam nieu we ruimte zien te vin den. In dat jaar loopt het tienjarig huurcon tract af, dat met de eige naar van de vroegere VVenneker-distilleerderïj is gesloten. Tot die tijd moet Schiemond het met de kleine behuizing doen. Waar de nieuwe ruimte moet worden ge zocht, is een vraag die de raadscommissie voor so ciale zaken de komende jaren moet proberen te beantwoorden. Nieuw bouw is te duur, zoals het er nu uitziet en pan den die groot genoeg lij ken staan in Schiedam niet in overvloed. Schiemond. opgericht in 1970 voor destijds 140 Schiedam mers, die via de WSW-rege ling wildon werken, heeft anno 1979 meer dan 400 ar beidskrachten. Ze werken niet allemaal in de voormalige dis- Schiedam In het bejaarden centrum Thurlede aan de Nieuwe Damlaan 759 zal zater dag en zondag weer een bazar worden gehouden. Een groot gedeelte van de opbrengst gaat naar de Schiedamse invaliden- sportvereniging De Ooievaars en het geleidehondenfonds in Amsterdam. De rest is be stemd voor het bewoners- fonds. dat op zijn beurt het geld weer zal besteden aan een actueel doel. Ook dit jaar zullen de prijzen laag liggen en zal de bewo nersvereniging de nodige sma kelijke hapjes verzorgen. tilleerderij, maar de behoefte aan meer ruimte wordt nij pend, Toen het ADC, het ad ministratief en documentatie centrum van Schiemond, vier jaar geleden verhuisde van de Korte Haven naar het pand tussen Vijgensteeg. Groen- weegje. Sint Annazusterstraat en Schie, leek het alsof men van de hel m de hemel kwam, zoals wethouder voor sociale zaken Riet Taverne deze weck tegen de gemeenteraad zei. „Nu echter blijkt het gebouw niet meer zo ideaal als toen ge dacht werd. Bedrijfsecono misch gaat het zo niet goed." Overlast De problemen liggen niet al leen intern. Vier omwonenden van de sociale werkplaats heb ben een procedure in het ka der van de hinderwet aange spannen, omdat het lawaai van de zuigafdeling hen over last bezorgt. Een beroep hiero ver loopt bij de raad van state. ren worden nu opgeslagen in oude panden aan de Noord- vest, naast hel voor sloop be stemde Rijn bende-complex. Zou dc gemeente Schiedam er wel op korte termijn in slagen voor Bed r ij fsgem ee n schap Schiemond andere luimte te vinden, dan moet toch tol 1985 worden gewacht mei de ver huizing. Het rijk is wel bereid in een nieuw gebouw voor Schiemond te investeren, zelfs liefst zo snel mogelijk, rnaar is niet van plan een deel van het verlies te dragen, dat dan ver oorzaakt zou worden door het vaste huurcontract. Als Schie mond binnenkort al kon ver huizen, zou dat een verlies van vijf a zes ton opleveren. Daarbij komt de sociale zorg voor de 409 mensen, die inge volge de wet op de sociale werkvoorziening bij Schie mond terecht kunnen. Nu Schiemond een heel bedrijf is geworden is het voor de socia le dienst, die veel meer taken heeft, ondoenlijk geworden die verantwoording te dragen. Vandaar dat Schiemond bin nen afzienbare tijd meer zelf standigheid zal krijgen. Voor de GSD mag een dergelijke ontkoppeling echter nic-t bete kenen. dat de dienst van Ge rard Smits alleen als „uitke- nngs fabriek" blijft draaien, zoals PvdA-raadslid Jos van der Lugt dat deze week uit drukte. In de eerste helft van 1980 zullen de doelstellingen van de GSD worden bijgesteld. Een nieuw aspect voor Schie mond wordt de „opvang" van geschoolde werklozen, vooral ouderen, die met name uit de scheepsbouw zijn afgevloeid. In antwoord op vragen van PPR-raadslid Herman Noorcle- graaf heeft wethouder Reinier Soheeres deze week gezegd, dat het oprichten van een am bachtelijke werkplaats voor oen flink aantal werklozen een redelijke oplossing zou be tekenen. Binnen Schiemond kampt men ook met de geluidhinder. Daarnaast is, samen met het aantal mensen, het machine park de laatste jaren sterk uit gebreid. Op 27 juli nog consta teerde Schiemond-bedrijfslei der van der Veen in onze krant het groter wordende ruimtegebrek. Voor een maga zijn is niet eens plaats. Gocde- ADVEPTENTlE Als klant hóóft u a utomatisch COO f<onsumen*er}veren'y'n9 COOP is vèn u en vóór u. Verder hoert COOP aan niemand verantwoording af te leggen. Bij COOP is de klant nog koning. Maar bovendien de baas! werkelijke adoptie van kinderen uit de derde wereld) enzovoorts. Amnesty Interna tional zal een toelichting ge ven op een actie die gevoerd wordt om kinderen in Zuid- Af ri ka vrij te krijgen. Na af loop van de dienst is er koffie en bestaat bovendien de moge lijkheid tot napraten met me vrouw De Boer en de andere medewerkers. Maatschappelijk avondgebed: zondag 25 november in de Heilige Geestkerk, aanvang: 19.00 uur. - - x. Vlaardingen Vanavond wordt in het ontmoetingscen trum west de discussiefilm „De dubbele dag" van regis seuse Jacqueline Bakker ver toond. De voorstelling wordt georganiseerd door het Vrou wen ka Ié West wijk. De film handelt over de rolverdeling tussen man en vrouw. Het ont moetingscentrum west is gele gen aan de Floris de Vijfde laan 2. Aanvang 20.15 uur. VlaardingenDe Vlaarding se Vrouwenraad houdt 29 no vember in de burgerzaal van het stadhuis een studiedag. Onderwerp zal zijn de geeste lijke volksgezondheid. Inlei dingen worden verzorgd door Nora Talma, psychologe, en Betsy Hengeveld, maatschap pelijk werkster. Aanvang 10.00 uur, kinderoppas aanwezig- Aanmelden bij mevrouw J. Schumacher. Berkendreef 93. telefoon 743751. V laa rd L ngc n De je u gdge - meen te raad van Vlaardingen gaat zich buigen over de stads vernieuwing. Op de agenda voor de komende vc-rgadering staan de Noia Organisatie Stadsvernieuwing en de nota van dc* PvdA over dn onder werp. Andere punten op de agenda zijn: de beleidsnota „Onderwijs in Samenhang", bestuursverkiezing en het voorbereiden van de gemeen teraadsvergadering van 6 de cern be- r. De vergadering van de jeugd- gemeenteraad wordt gehouden op woensdag 28 november in kamer 1 van hei stadhuis en begint om half acht. MaassluisDe M a ass! u ise af deling van de CDA houdt dinsdag 27 november haar al- gernenc j.ia r vergadering n ge - bouw De Ark. Aanvang: 20.00 uur. Schiedam Door bevriezing van een nat weggedeelte on der de spoortunnel aan de Jo- han rie Witsmgel in Schiedam raakte een 48-jange Vlaardm- ger met zijn fiets in de slip. Bij de val raakte de fietser licht gewond aan het hoofd. Hij werd ter observatie naar het Gemeenteziekenhuis gebracht maar mocht al spoedig huis waarts gaan. De Lier In het bowlingcen trum aan de Veilingweg te Dc Lier wordt vanavond het eer ste Westlandse echtparen toer nooi bowlen afgewerkt. Op de tien beschikbare baner. bestrijden veertig echtparer elkaar ove vier games. Dc wedstrijden beginnen om zes uur 's avonds.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3