SCHIEDAMSCHE COURANT ..Gevaarlijke sldffen moeten woonwijken tiitl ISS Open Studio benieuwd naar gemeenteplannen Vee! belangstelling voor kunstzinnige presentjes K Rijnmond blijft bij „hoogwaardig" openbaar vervoer „Schiedamse koren moeten meer zingen" Wethouder Han Hummelen: Onderwijsnota pleit decen tralisa tie Boek over scheeps rampen Diefstal uit auto; buit: 1000 gulden Politie lost inbraak op r "4 Burgemeester heropent Roode Kruis gebouw Schaper: Pand open voor iedereen" Steen mist meisje SG waarschuwt comité: Maandag 26 november 1979 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD _104de jaargang no. 26499-3 pAGlNAS Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Wethouder Han Hummelen (PvdA) maakt zich ernstig zorgen over de grote hoeveelheden gevaarlijke stoffen, die da gelijks vlak langs de diver- se Maassluise woonwijken worden vervoerd. Het gaat hierbij vooral om vracht verkeer, dat vanaf Rozen burg komt en dat via dc pont de gemeente Maas sluis binnenrijdt. Om de rijksweg Rotterdam Hoek van Holland te berei ken moet dit gevaarlijke stoffen-vervoer langs dich tbevolkte wijken als de Sluis- en de Taanschuur- polder. „Zo langzamerhand wordt dat onaanvaardbaar. Je moet er niet aan denken wat er allemaal kan gebeu ren.", meent Hummelen. Het liefst zou de Maassluise lïjke vervoer. „Vroeg of laat wethouder de gemeente ge- moet je een bordje 'verboden woon sluiten voor dit gevaar- toegang' bij het begin van de gemeente ophangen, maar dat zou ons aan de overkant niet in dank word er. afgeno-' men. Je kunt die vrachtwa gens natuurlijk via de Eoo- nerviiet de gemeente uitkrij gen, maar hoe komen ze dan' op rijksweg 20? Ik zou het een zegen vinden als de Blankenburgtunnel er inder daad zou komen, want dan krijg je heel andere mogelijk heden." Op pagina drie een uitge breid interview met de Maassluise wethouder. C lommissie moet functionele raad worden VlaardingenEen flink deel -van de onderwijsta ken van de gemeenteraad en het college van B en W zouden overgedragen kunnen worden aan mensen, die directer bij het onderwijs zelf zijn betrokken. Aldus een suggestie uit de pasverschenen gemeente lijke discussienota Onderwijs In Samenhang. Het in de discussienota voor gestelde plan werd ingegeven door de overweging, dat de di recte invloed van de burger op tal van gebieden niet optimaal is. Formeel is de gemeente Vlaardingen het bestuur van het openbaar onderwijs. In de raad. het college en de raads commissie onderwijs vmdt derhalve de besluitvorming over bestuursaangelegenheden plaats. De wens om ook ande ren dan alleen gekozen volks vertegenwoordigers mee te la ten beslissen werd al eerder gehoord. Practische conse quenties "werden tot nu toe echter niet doorgevoerd. In de discussienota is nu de ,2/nssnede te vinden: „Met be trekking tot het onderwijs zou- sden in principe onderwijsta ken van de raad en B en W kunnen worden overgedragen aan een zogenaamde functio nele commissie." In zo'n func tionele raad kunnen ook niet gemeenteraadsleden zitting hebben. Voorbeelden zijn de sportraad en de culturele raad, waarvan mensen uit de wereld van sport en cultuur deel uit maken. De suggestie komt neer op een voorstel tot decentralisatie van bestuur. In de kringen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs is al vaker ge vraagd om een dergelijke dis cussie. Hoe de samenstelling van de functionele raad er uit zal moeten zien is een vraag die door de samenstellers van de discussienota opgeschoven wordt. Eerst wil men een fun damentele uitspraak over het voorstel van decentralisatie als zodanig, daarna zou pas aan de nadere invulling gedacht moe ten worden. Overigens noteert de nota ook een mogelijk bezwaar tegen deze vorm van decentralisatie. Door de zeggenschap over het openbaar onderwijs van geko zen vertegenwoordigers naar een minder democratisch ge controleerde groep mensen uit het onderwijs zelf te verleg gen, zou die democratische controle kunnen versnipperen. In de nota wordt het vermoe den uitgesproken dat een der gelijke ontwikkeling bij velen op bezwaren zal stuiten. Des ondanks menen de samenstel lers van de nota: „Niettemin zal een dergelijke mogelijk heid, waardoor ouders, onder wijsgevenden, ni et-onderwijs gevenden en leerlingen een duidelijker inbreng zouden kunnen hebben, moeten wor den onderzocht." De discussienota Onderwijs In Samenhang beslaat uil vier delen. Het eerste deel daarvan is nu gepresenteerd, hoewel voorlopig nog m conceptvorm. In dit algemene gedeelte wor den ondermeer doelstellingen en uitgangspunten besproken. Het voorstel tot decentralisatie komt voor in het hoofdstuk over democratisering. Daarin passeert ook de ouderpartici patie de revue. Dc inhoud van dit eerste deel van de nota staat nog ter dis cussie. Op 15 februari sluit de termijn waarin op het stuk ge reageerd kan worden. In mei zal de nota aan de gemeente raad ter behandeling aangebo den worden. Schiedam Uit een op het Chopinplein geparkeerde auto is in de nacht van zaterdag op zondag een polstasje gestolen, waarin ongeveer 1000 gulden aan contanten, tien a dertien eurocheques met een pasje, een paspoort, rijbewijs en een kentekenbewijs zaten. De auto was opengemaakt met een val se sleutel. Vlaa rd inge n De pol i tie heeft vier Vlaardingers aange houden, die twee weken gele den bij een inbraak in een be drijfspand aan de Produkties- traat kantoormachines ter waarde van 80.000 gulden heb ben buitgemaakt. Een deel van de buit is teruggevonden in Rotterdam. De rest zou het viertal in het water hebben gegooid. Schiedam Wethouder Her man kwam zaterdagmiddag naar het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat om een officieel tintje te geven aan de verkooptentoonstelling t' Is geen kunst ora Sint te zijn. In een korte toespraak zei hij, hoewel hij geen re^ clame wilde maken dat hij instond voor de kwaliteit van de door het museum uit gekozen waren. De .te jaren is het in Sc' een traditie gewor- dr- het stedelijk museum énkele weken voor vijf de cember een verkooptentoon stelling houdt, waar kunstzin nige cadeautjes, voor redelijke prijzen worden aangeboden. Zaterdag waren heel wat men sen naar het museum geko men om te kijken of er iets van hun gading bij was. In de tentoonstellingsruimte gingen heel wat pakketjes over de toonbank en in de aula kon het pubiek -onder de tonen van een gezellig muziekje- ge nieten van een glaasje bis schopswijn of cacao. De ver kooptentoonstelling is geopend tot zes december. In de Rijnmond-aanbiedmg- snota wordt aangegeven dot het Openbaar Lichaam van plan is, zich de komende peri ode nog meer met de kwestie bezig te houden. „De bemoeie nis van Rijnmond met het o- penbaar ervoer zal het ko- Schiedam Met het hijsen van een vlag verrichte burge- =j meester Te Loo de officiële heropening van het gereno- veerde Roode Kruis-gebouw aan de Warande. Na jaren- s lang improviseren beschikt de afdeling Schiedam van het s Roode Kruis nu oyer een pand, waarin het vele werk van de afdeling naar behoren kan worden uitgevoerd. s Tevens gaf de burgemeester door enkele stoten op de s claxon het sein voor de indienststelling van een nieuwe bus, voorzien van de modernste snufjes op het gebied van invSlidenvervoer. s Bij de heropening van het gebouw werd mevrouw Garlier- van Mol, die zich jarenlang voor het Roode Kruis als ad- s ministratrice heeft ingezet, herdacht. Vorige week is zij plotseling overleden, terwijl zij nog druk bezig was met de laatste voorbereidingen voor de ingebruikname van het s gerenoveerde pand. Om die reden hing de vlag, die bur- es gemeester Te Loo had gehesen, zaterdag halfstok. Ij iiitiiiiiiitiiiuitiiiii[umi[iimutiiiiiiiiiiuutiiiiuimiiumuiiiimiiuiiiiimiiiuiimuiiuiuiiuinW Als vissersplaatsje werd Vlaardingen in het verleden meermalen in rouw gedom peld als gevolg van scheeps rampen. Voor het eerst in de geschiedenis is over al dat leed nu een boek samenge steld. Het kreeg de toepasse lijke titel „Een zee te hoog". Vrijdagmiddag werd het boekwerk in het Visserijmu seum aan de officiële instan ties aangeboden. Op de foto van links naar rechts één van de auteurs, dr. J.P.v.d.Voort, wetenschappelijk medewer ker van het Visserijmuseum, de voorzitter van de Stichting Visserij, de heer D. den Duik, de mede-auteur, dr. H.A.H. Boelmans Kranenburg en de voorzitter van de vaste ka mercommissie voor de zee visserij, de heer R.A. Roels. Schiedam Jan Schaper zal zich niet zonder slag of stoot uit het zakkendragershuisje laten zetten. Hij is verontwaar digd over de in de Schiedamse gemeenteraad aangenomen motie, waarin de raad zich uitspreekt om de huurovereen komst met hem te beëndigen en het monumentale pand aan de Oude Sluis daarna open te stellen voor de bevolking om het intensiever te benutten. Schaper zal in ieder geval een forse vergoeding eisen voor de restauratie, die hij heeft uit gevoerd. „Wij zullen blijven ijveren voor de ontsluiting van de nieu we woonwijken van Vlaardingen cn Capellc aan de IJssel door hoogwaardige openbaar vervoerverbindingen." Dat schrijft het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond in haar geleidebrief bij de ontwerp-begroting over 1980. Gedoeld wordt onder meer op de railverbinding, die Rijnmond graag zou zien via Schiedam-Noord naar Vlaardingen-Holy en wellicht nog verder. Zoals bekend wil het Vlaardings gemeentebestuur de Holy-wijk niet doorsne den zien door een gelijkvloerse railverbinding. Schaper; „Ik begrijp niet wat de gemeente bedoelt met een intensiever gebruik van het zakkendragershuisje door de Schiedamse bevolking. Het pand staat open voor iedereen. Als het intensiever gebruikt moet worden, kunnen wij daar ook voor zorgen, We plaatsen er nog twee bierpompen bij en maken er een echte kroeg van. Maar die manier lijkt me met de beste. Daarom ben ik be nieuwd wat er vanuit de ge meente voor plannen zullen komen om het zakkendragers- huisje intensiever te benutten. Temeer daar in het contract staat dat bij beëindiging van de huurovereenkomst beide partijen het over de nieuwe bestemming eens moeten zijn. Als de gemeente besluit om de VVV erin onder te brengen dan noem ik het gewoon af pakken." In het begin van de zestiger ja ren, toen Jan Schaper in op dracht van de gemeente een film over Schiedam maakte viel zijn oog op het verwaar loosde zakkendragershuisje. Met een aantal medewerkers bracht hij het pand weer in de oorspronkelijke staat terug en startte er een ontmoetingscen trum (Open Studio). De be langstelling was groot. Langza merhand is het bezoek terug gelopen, maar nog steeds is het centrum vrijdag-, zaterdag- en zondagavond geopend. In de door de gemeente uitgebrachte gids, die het publiek moet wij zen op de mogelijkheden in Schiedam staat echter dat hel zakkendragershuisje niet te bezichtigen is. „Onze bedoeling met het zak kendragershuisje was om de interesse voor film. toneel en zovoorts bij de Schiedammers op te wekken. Maar dat schijnt nu eenmaal erg moeilijk te zijn. Ook in Rotterdam, waar de Kunststichting De Lanta ren een flinke subsidie geefl lukt dat nauwelijks. Tegen woordig heerst er een grote matheid. In dc zestiger jaren wilden de mensen iets. Wat ik bij jongeren van nu zie is dat ze naar café's gaan en uit ge woonte - met veel pils er bij tegen elkaar aan staan te praten. We kunnen in het zak kendragershuisje w-el allerlei voorstellingen en lezingen or ganiseren, maar ik vind dat ei ook iets uil de mensen zeil moet komen", aldus Schaper. mend jaar toenemen. De tot standkoming van de Advies raad voor het Openbaar Ver voer legt immers bij Rijnmond verantwoordelijkheden, die nog niet eerder werden opge dragen.", zo meldt het dage lijks bestuur. VlaardingenDe bewoners van een woning aan de Heer- dehoeve in Holy-Noord wer den zaterdagnacht uit hun slaap opgeschrikt toen er een steen door het raam in de slaapkamer van een zevenjarig meisje vloog. De steen raakte het meisje niet, maar haar bed lag vol met glassplinters. De politie zoekt de daders onder een groep jongeren, die naar huis gingen na een avondje in een clubhuis nabij de Lemster- landhoeve. Omstreeks hetzelf de tijdstip moesten nog enkele ruiten in de omgeving het ont gelden. SchiedamHet comité Schiedam Zingt is gewaarschuwd: het mag er niet meer klakkeloos van uitgaan, dat ze subsi die zal ontvangen voor concerten waaraan mensen van bui ten Schiedam hun medewerking verlenen. Dat heeft de Schiedamse Gemeenschap vorige week duidelijk gesteld. Deze subsidies verdelende stichting heeft in haar midden Piet Smit van dc afdeling zang, die al geruime tijd van me ning is dat het comité de naam Schiedam Zingt niet waar dig is. Smit ergert zich eraan, dat zoveel koren en zangers voor met name de kerstconcerten van het comité in de Gro te Kerk van elders worden aangetrokken. Met Smit deelt nu de hele sticbtïngsraad van de SG het idee, dal de Schiedamse koren meer benaderd moeten wor- den.„Pas dan zingt Schiedam echt." zal de SG het comité duidelijk proberen te maken. Volgt het comité de raad niet op. dan zullen subsidieverzoe ken voortaan zeer kritisch be keken worden. Het comité komt daarmee voor grote problemen te staan. Voor een concert, dat met de komende kerstdagen gegeven zou worden, is de voorberei dingstijd nog zeer kort en het zal moeilijk zijn nog Schie damse koren te „strikken". Het zit er dan ook dik in dat. al zou het comité het willen, Schiedam Zingt ook deze keer Schiedam niei kan laten zin gen. En toch... De Schiedamse Gemeenschap bemoeit zich met die moeilijk heden verder niet. De stich-. ting heeft zelf een concert ge-' organiseerd, dat op 23 decem ber in het Passagetheater wordt gehouden. Bij deze Pas sage Kerst-zing-in, waaraan wel Schiedamse koren en een orkest meewerken, is het de bedoeling dat ook het publiek meezingt. Schiedam zingt dus toch.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1