Vredeskerk in gebruik TV-opnamen bij Jan Anderson Definitief ontwerp Graaf Florisstraat Zie, de zon scheen door de bomen Wethouder- \Mun - 'Mummelen:.. 'ietsers botsen: één gewonde Speeïtuinzoekt inedewerkers Pluimvee en konijnen in gebouw Triangel i Baanloos- waardeloos Overvaller vlucht „Accent niet weer naar oude centrum gaan verleggen" „Anti speculatie- beding is niet altijd heilzaam" Aankomst Sint Nicolaas: V! MAANDAG 26 NOVEMBER 1979' VD/SC/WW 3 fchiedam Een 18-jarige (holier had blijkbaar zo'n bast om naar school te fiet- dat hij een 63-jarige jouw omver reed. Beiden ieisten op de Schïedamseweg de richting van de school, jg scholier haalde de vrouw n maar sloeg vrijwel meteen daarna rechtsaf het terrein van de Rinmond-MTS op. Hierbij werd de vrouw door de Wen aangereden. Zij is met Jen hoofdwond in het Nolet tiekenhuis opgenomen. Hoek van Holland Het voortbestaan van de Hoekse speeltuin met haar unieke rol- ichaatsbaan kan op de tocht gomen te staan, als zich op korte termijn geen mensen melden die 2ich voor het speeltuinwerk willen inzetten. Niet alleen inwoners van Hoek van Holland die als vrij williger willen meewerken njn dringend nodig, maar ook meuwe bestuursleden. Binnen het zittende bestuur zijn op het pgenblik drie vacatures. }m de problemen uitgebreid op een rijtje te zetten wordt woensdag 28 november een al- jemene ledenvergadering ge- iDuden. Dat evenement vindt ilaats in een van de zalen van iet wijkcentrum De Hoekstee. Gaardingen De regionaal gerichte Vlaardingse Pluim vee- en Konijnen vereniging houdt van 29 november tot en met 1 december haar jaarlijkse onderlinge wedstrijd met de hieraan verbonden tentoon stelling. Het zijn allemaal ras dieren, die voor de keurmees ters verschijnen: dieren die door de inzenders zelf zijn ge fokt. Groot wordt dit jaar de ver scheidenheid aan hoenders, groot en klein. Daarnaast is er een collectie sierduiven die veel mensen slechts uit de lite ratuur kent. De zwijgende meerderheid wordt gevormd door konijnen- rassen. Er zijn grote en mid delgrote rassen, maar vooral dwergen, waaronder han gertjes en het pooltje. Deze :aatste soort wordt steeds meer als huisdier gehouden, evenals :de cavia's, die eveneens op de Siïiow te zien zijn. De expositie is voor het pu bliek toegankelijk op donder dag 29 november van 20 tot 22 uur, op vrijdag 30 november van 10 tot 22 uur en op zater dag 1 december van 10 tot 16 uur. Schiedam De Interkerkelij ke Werkgroep Arbeidsvraag stukken houdt morgen in khiedam een tweede avond n het kader van de reeks Haanloos-waardeloos?" The- toa van de bijeenkomst, die zal gorden ingeleid door dominee J. Pasveer, is: „Hoe moeten we arbeid waarderen?". De avond begint om acht uur en wordt gehouden in het dienstencen trum De Vier Molens. Schiedam Dankzij het op- heden van een tot nu toe bij de Schiedamse politie onbe kende man sloeg een over* valler, die een 19-jarige jon gedame haar tas afhandig wilde maken, op de vlucht. De man wist jongedame nog wel enkele forse klappen te geven, zodat zij zich later {noest laten behandelen in «et Nolet ziekenhuis. De vrouw fietste bij de spoor tunnel op de Johan de Wltsin- gel toen zij werd belaagd door een ongeveer 18-jarige jongen. Deze was op haar tas uit, die "r echter niet zomaar wilde feeven. Hij begon haar te daan, maar vluchtte toen hij aff merkte dat er iemand aam kwam. De politie van Schiedam tracht zich in verbinding te stellen met de voorbijganger, teneinde een beter signale ment van de overvaller- .te kunnen verkrijgen. De opening van de Vredeskerk, het tweede kerkcentrum in Vlaardingen- Holy. 'Je kunt geen goede huizen meer bouwen' Maassluis „Het is erg frustrerend in die woningbouw. Je weet dat het allemaal zoveel beter kan, maar je krijgt de gelegenheid niet om goede huizen te bouwen. Daarom vraagje je wel eens af, of de toetsing van het rijk nog wel in overeenstemming is met de eisen, die je tegen-' woordig aan een woning moet stellen. Wel, dat is duidelijk al lang niet meer het geval." Wethouder Han Hummclen (PvdA) heeft ernstige zorgen over hoe het binnen afzien bare tijd allemaal moet. Hoe wel het eigenlijk niet zozeer zijn problemen zijn Maas sluis heeft immers geen mo gelijkheden voor nieuwe uit- b> eidïngsplannen is hij er van overtuigd, dat het in de nabije toekomst steeds moei lijker 2al worden, om huizen neer te zetten. „In Steendijk- polder-Zuid bijvoorbeeld hebben we die woningen al leen kunnen realiseren door een goede locatiesubsidie. Als je dat niet hebt, dan kun je nauwelijks meer bouwen. Echt iets goeds neerzetten is er helemaal niet meer bij: daar is eenvoudig geen geld voor." Maassluis heeft nog maar één stuk bouwgrond ter beschik king: Steendijkpolder-Noord. Ais dat vol is, over enkele ja ren, dan heeft de stad het er op zitten. Afgezien van hier en daar wat kleinere invulprojec- ten in de binnenstad zai er de komende jaren geen nieuw bouw meer worden gepleegd. Juist met betrekking tot dat laatste lapje grond in de Steen- dijkpolder zijn de plannen de laatste maanden drastisch ge wijzigd. Omdat het beleid er op gericht is, vooral nog te bouwen om de behoefte van de eigen bevolking te kunnen bevredigen wordt een nieuw bouwprogramma samenge steld, waarin tweehonderd wo ningwetwoningen méér zijn opgenomen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. De reden: enerzijds de grote belangstel ling voor dat soort woningen, vooral in de eengezinssector en anderzijds de stagnerende markt van nieuwbouw-koop woningen. Want dat die markt voor een flink deel ap zijn gat ligt: dat is in Maassluis goed te voelen. Huxnmelen: „De appartemen tenverkoop gaat nog iets beter dan die ven eengezinswonin gen, maar over het algemeen genomen ligt het allemaal erg moeilijk. Ook in Koningshoek r Han Hummelen: „De derde aansluiting moet er niet komen, ook al is het verkeert- i vellicht de beste oplossing." en Steendijkpolder-Zuid gaat het erg matig met de verkoop. De koopwoningen in Koning shoek-Noord zijn zelfs wat goedkoper gemaakt, zodat ze nog net binnen de grenzen van de gemeentegarantie val len. Op die manier is er wel licht toch nog wat meer be langstelling voor te krijgen. Ook Woudenberg wil rond de Schuur kerk goedkoper bou wen: hij raakt die dure wonin gen toch niet kwijt. Aan goedkope huurwoningen is wél een enorme behoefte: dat blijkt telkens weer, als er woningen uit te geven zijn. Dat Is niet alleen af te leiden uit het grote aantal inschrij vingen, dat dan wordt geregi streerd, maar het bleek ook nog eens uit het onderzoek, dat in het kader van de huis vesting van een- en tweeper soons huishoudens is verricht. Goedkope woningwetwonin gen: die zijn heel best kwijt te raken. Zoals al werd aangegeven: makkelijk is het niet, om goedkope huizen neer te zet ten. Hummelen: „Je kunt de prijs een beetje beïnvloeden door de prijs, die je voor de grond rekent. Maar dat is ook slechts in zeer beperkte mate mogelijk. Het ligt allemaal heel simpel: je moet een keuze maken. Er zijn voor de Maas- sluizer tegenwoordig heel wat voorzieningen. Een gemeente lijke muziekschool, goede scholenvoorzieningen, een vrachtwagen-parkeerterrein, noem maar op: het zijn alle maal zaken die enorm veel geld kosten. De gemeente moet er dikwijls veel bijpassen en dat geld komt in veel ge vallen uit het grondbedrijf. Dat is het enige waar je nog wat vandaan kunt halen. Dat is jammer natuurlijk: die grond zou misschien best wat goedkoper kunnen. Maar je móet wel, als je ook nog ande- Schiedam De gemeente Schiedam begint binnenkort met de herindeling van de Graaf Florisstraat tussen Aleidastraat en Vondellaan. In het definitieve ontwerp, dat het gezicht van de straat gaat bepalen, heeft de dienst gemeentewerken reacties van straatbcwoners verwerkt. In totaal komen in de straat 58 parkeerplaatsen. Op de hoe ken met zijstraten worden groene paaltjes geplaatst om onjuist parkeren te voorko men. De aansluitingen met de Bilderdijkstraat, Da Costas- traat en Aleidastraat worden tot stoepniveau gebracht. Het geringe hoogteverschil dat daardoor op deze drie punten ontstaat wordt aan beide zij den van het schuin oplopende, gedeelte geaccentueerd door een smalle strook van keitjes. Ook in de bocht tussen Jan van Avennesstraat en Aleidas traat komen twee smalle strookjes van keibestrating om de snelheid van het autover keer te beperken. De hoek met de Aleidastraat wordt een voorrangskruising. Aan beide zijden van de straat zijn tien lichtmasten gepland. Als de herindeling een feit is zullen er 22 bomen staan. Door de ingrijpende verandering zal er één moeten verdwijnen, maar daar staat tegenover dat er veertien bijkomen. Op de hoek met de Aleidastraat ko men aan weerszijden twee ho gere bomen. Tevens zullen er in de straat twee gemetselde plantenbakken worden ge plaatst. Indien de bewoners een geveltuintje willen aanleg gen, zal de benodigde aarde door de gemeente worden ver strekt. Voor groen moeten de bewoners echter zelf zorgen. re dingen in de stad wilt reali seren." Er zijn nog meer zaken, die de wethouder van ruimtelijke or dening zorgen baren. De forse winsten bijvoorbeeld, die m het verleden nog vaak werden gemaakt op huizen binnen de gemeente. Binnen afzienbare tijd kan de gemeenteraad een eindrapport van het college van B en W verwachten over het anti-speculatiebedmg, dat moet gaan gelden bij premie koopwoningen. In de raads commissie is een ontwerp on langs al behandeld. Toch moet niemand verwach ten dat het ideaal wordt, als die regeling er eenmaal is. Hummelen: „Het zal zeker met in alle gevallen heilzaam werken. Je kunt zo'n anti-spe- culatiebeding nou eenmaal niet aan een al te lange ter mijn koppelen. Het mooiste zou zijn om vast te leggen, dat men een premiekoopwoning gedurende tien jaar niet mag verkopen, maar is dat wel he lemaal realistisch? Dat zal waarschijnlijk hooguit vijf jaar moeten worden. Eigenlijk zou je moeten zeggen: dat beding duurt net zo lang als er nog premie wordt uitgekeerd." Vraagtekens Er zijn nog andere zaken, waar Han Hummelen zich de komende periode druk over zal moeten maken. In zijn por tefeuille bevindt zich ook ver keer en in die hoek is heel wat te doen in Maassluis. Het be langrijkste vraagstuk in het komende jaar: moet de derde aansluiting van de stad op de rijksweg er nou wel of niet ko men? Het conflict is bekend. De ge meenteraad heeft enige tijd geleden aangegeven, die derde aansluiting graag te willen hebben. Het college meldde onlangs echter, er niet mee ak koord te gaan. Hummelen: „Zuiver verkeerstechnisch ge zien is die derde aansluiting wellicht inderdaad de beste oplossing, maar we vinden toch dat we andere mogelijk heden moeten zoeken. We hebben er binnen het college maandenlang over gesproken: iedere week stond de kwestie weer op de agenda. Mijn be langrijkste overweging is wel: ik zet grote vraagtekens bij het uitgangspunt, dat het autover keer de komende jaren zal blijven toenemen. Volgens mij komt er toch een duidelijke kentering in. Dat zal ook wel moeten, gezien de energie- en ruimteproblemen. Daarnaast' zijn er nog meer argumenten tegen die derde afslag: de ge meente Maasland wil niet meewerken (en we moeten over hun grondgebied) en landschappelijk gezien zou het een enorme aantasting van de Weverskade betekenen: je krijgt daar een soort Kleinpol- derplein. Daar komt nog bij, dat we binnen afzienbare tijd gaan beginnen aan de recon structie van de Haagse afslag. Als daar de aanpassingen zijn gemaakt die wij in het hoofd hebben, dan is het voor de au tomobilist in Maassluis-West die naar Rotterdam wil veel gemakkelijker en korter, om even dat kleine stukje naar Den Haag te rijden en daar de rijksweg naar Rotterdam te nemen. Temeer omdat hij dan helemaal niet meer door de Maassluise binnenstad hoeft." Diezelfde binnenstad vormt overigens het tweede grote knelpunt in de verkeerspara- graaf. Enerzijds de parkeer- maatregelen en anderzijds de afwikkeling van het verkeer: er moeten in het komende jaar nogal wat beslissingen worden genomen. De proef met de zogenaamde blauwe zóne, die op diverse plaatsen in de binnenstad ge durende enkele dagen per week genomen wordt, loopt volgens de wethouder uitste kend. „Je kunt nu al spreken van een geslaagd experiment: dat gaat erg goed. Je kunt op de dagen dat de blauwe zóne van kracht is zonder meer je auto kwijt: dat kost geen moei te meer." In 1980 zal ook een beslissing moeten worden ge nomen over de bouw van een parkeergarage. De enige loca tie die het college aanvaard baar acht: het terrein achter de Nieuwstraat. In de garage die daar zou moeten komen zouden zo'n 140 auto's onder dak moeten kunnen vinden. „We zullen er overigen wel voor moeten zorgen, dat de parkeercapaciteit redelijk over de hele stad wordt verdeeld. We moeten met weer het ac cent naar het oude centrum verplaatsen, door alleen daar te werken aan goede parkeer voorzieningen. We hebben ons er destijds immers zeer duide lijk over uitgesproken: Ko ningshoek is het centrum van de stad en niet de Markt en omgeving. De oude binnenstad blijft wat winkelvoorzieningen betreft toch in hoofdzaak buurt- en wijkverzorgend. En het fijne is: dat wordt door het pubhek inderdaad als zodanig* ervaren. Er is grote vraag naar uitbreiding van bepaalde bran ches. C A bijvoorbeeld moet volgens de consument naar Maassluis komen. Maar dan we! in Koningshoek, zo vindt men vrij algemeen." Belangrijke knopen moeten in 1980 ook worden doorgehakt over de verkeersafwikkeling in de binnenstad. Het streven van het stadsbestuur is er im mers op gericht, om autover keer zoveel mogelijk te weren. Hummelen: „Daarbij moeten we ook aandacht besteden aan het verkeersregime in het stadsgedeelte tussen de P. C. Hooftlaan en de Zuiddijk: dat is erg onbevredigend in al die kleine straatjes. Ook daar over zijn we op het ogenblik een nota aan het maken." Vlaardingen Het is er uiteindelijk toch van gekomen: de NCRV maakte afgelopen vrijdag opnamen in het streekmuseum van Jan Anderson. Dit museum, en dan met name de zogenaam de oorlogskamer, speelt een belangrijke rol in een serie, die de NCRV over de hongerwinter zal uitzenden. Oorspronkelijk zou dit programma worden gemaakt en gepresentreerd door Jan van Hillo, maar vanwege diens ziekte heeft Paul Hollaar die taak overgenomen. De eerste van de drie afleveringen wordt op 24 december uitgezonden. GaardingenAan de Ol- mendreef in Holy-Noord is vrijdag het tweede Vlaar* dingse Kerkcentrum geo* Pend: de Vredeskerk, die door de samenwerkende Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk is bouwd. Met dat karwei precies een jaar gemoeid geweest: de eerste paal werd in november vorig jaar geslagen. In het kerkcentrum, dat iets kleiner is dan het complex aan de Reigerlaan, zijn naast de kerkruimte onder meer twee zalen voor jeugdclubs, een vergaderzaal en een spreekkamer voor de predi kanten ondergebracht. Het complex werd ontworpen» door architect L. Snijders en gebouwd door Delf en Schie- land BV. De Vredeskerk is overigens twee keer ingewijd. Donder dagavond gebeurde dat door. de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Bond sa men, en zondag door de Her vormde Gemeente en de Ge reformeerde Kerk. Dat zou 2ijn gebeurd op aandringen van de predikant van de Bond, die de inwijding niet samen met de Gereformeer de Kerk zou hebben wijlen doen. Schiedam Sint Nicolaas had geen betere dag kunnen uitkiezen voor zijn intocht 'in Schiedam. Een lekker zonnetje zorde ervoor dat niemand van de kou met zijn voeten hoefde te trappe len. Duizenden kinderen be-' zorgden de Sint een harte lijk -welkom en de Sint deed zijn uiterste best om kennis te maken met zoveel moge lijk Schiedamse kinderen. Voordat de Spaanse bisschop voet op Schiedamse bodem zette, maakte hij eerst een boottocht door de havens. Honderden kinderen zwaaiden hem vanaf de kant toe. Om streeks een uur meerde de boot, met enkele Pieten in de mast, af bij het Overschiese- plein. Daar stond een open koets klaar om de hoogbejaar de man over de Broersvest naar de Hoogstraat te brengen. Om met nog meer kinderen kennis te kunnen maken stap te de Sint uit de koets en liep vanaf de Koemarkt door de Hoogstraat naar het de Grote Markt Hoeveel handen de goedheiligman op zijn wande ling heeft geschud is onbe kend, maar eén van de zwarte Pieten vertelde dat hij zijn baas nog nooit zo enthouisiast had bezig gezien. Inmiddels had zich voor het stadhuis een grote menigte verzameld, die halsreikend uitkeek naar de bisschop in zijn rode mantel. Ook burge meester Te Loo stond nieuws gierig door een raam van het stadhuis te kijken, waar de be zoeker uit Spanje bleef. Toen de Sint moeizaam de trappen van het stadhuis had beklommen verwelkomde de burgervader hem hartelijk. Sint Nicolaas maakte van de gelegenheid gebruik om de burgemeester veel succes toe te wensen in zijn nieuwe stad. Na de officiële ontvangst ver dween de goedheiligman in het stadhuis om even uit te rusten van de lange wandeling en even bij te praten over de gebeurtenissen van het afgelo pen jaar in Schiedam. Maar na een halfuurtje moest hij al weer verder. In het Pas sagetheater zaten ruim vijf honderd kinderen te wachten om samen met hem feest te vieren. Een uur lang werd ei heel wat afgelachen en gezon gen. En of dat nog niet genoeg was. kwamen na afloop van de eerste bijeenkomst nog eens vijfhonderd kinderen Sint Ni colaas feliciteren met zijn ko mende veijaardag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3