SPORT Hermes weerstaat met geluk stormloop van HOV DHS rammelt aan alle kanten FC Vlaardingen: vechten tegen de bierkaai MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 Volop sensatie tegen Eindhoven DRZ houdt lang vol Ursus juicht te vroeg Martinit kwetsbaar Theo Dal redt Excelsior '20 Hattrick van GerDon VD/SC/WW ■U1MIJWW ■MM—I Bart Kreft geeft SVV weer moed Schiedam De sympathie voor Bart Kreft was even gemeend als opmerkelijk. Als gevolg van een waslijst aan blessures werd hij tegen Eindhoven weer eens van stal gehaald met voor SW grote ge volgen. Niet alleen stond de 26-jarige middenvelder aan de basis van alle vijf de doelpunten (uitslag 32), maar was een groot voorbeeld voor iedereen. Hij rekendê daardoor af met het verwijt erg gemakzuchtig te zijn, waardoor het er op lijkt, dat Pim Visser in het vervolg niet meer om hem heen kan. De Schiedam se trai ner, blij dat zijn tactisch con cept was geslaagd tegen de Brabanders: ..Eindelijk is-ie ook eens kapot, ga maar kij ken in de kleedkamer". En. vervolgens: „Ik hoop dat die ijver ook in andere wedstrij den tot uitdrukking komt. Vo rig seizoen stond hij nog in de basis, maar geloofde het toen wel. Had zelfs een broertje dood aan meeverdedigen, een eerste vereiste zou ik zo zeg- fen voor een club als SVV. Hij -cd zelfs uit de selectie gezet, _^ar omdat SVV te weinig spelers had, kreeg hij alsnog een contract aangeboden". Bart Kreft, gistermiddag om ringd door bewonderaars: „Ik ben écht wel van plan me an ders te gaan opstellen. Ik leef weer naar de wedstrijden toe. Het ging de laatste weken weer aardig. Gelukkig ben ik er in geslaagd in dienst v»r het elftal te spelen". Voorbe door Bas van den Berg den anders genoeg van situa ties, waarin Bart Kreft e** de voorkeur aan gaf, bijvoorbeeld Adrie Nanlohy, te laten sco ren. Hij was bet trouwens ook die SVV diep in de tweede helft over het „dode" punt heen hielp door na een weer galoze solo met Adrie Nan lohy, de linkerspits de beslis sende goal te laten scoren. Blij dat hy z n fout kon herstellen. Adrie Nanlohy haalt uit voor 20. want juist Bart Kreft zorgde er me' een levengrote „misser" voor dat Eindhoven op 22 kon komen. Kreft: „Eb was in derdaad paniek achter, nie mand organiseerde, ik dacht dat Bas van Noortwijk om de bal nep. dus ik liet het leer gaan". Tot grote ontsteltenis stond Huub Posthuma echter ir» vrije positie en gaf met een diagonaal schot van Noortwijk geen schijn van kans. Dezelfde Bart Kreft liep eer der na rust ook al in de weg, toen Leen Wamaar, die zich constant met de aanval be moeide, met een slimme pass de Schiedammer uit speelde en Chris Bruinen uiteindelijk kon uithalen naar 21. Tot overmaat van ramp het Leen VVarnaar de Schiedamse middenvelder ook nog eens struikelen, waardoor de ex- SVV'er tegen geel aan liep. En om het verhaal compleet te maken kwam SVV door toe doen van Bart Kreft ook al op een snelle 20 voorsprong. Er was geen houden aan, verdedi ger Cees Jonkers had aanval lende bedoelingen, waardoor hij compleet Kreft vergat. „Ik kon in het begin doen en laten wat ik wilde."Liep tot aan de achterlijn en zette de bal steeds op maat voor," In eerste instantie kon doel man Peter Adjanski de bal met zijn voet redden, maar toen Kreft de bal op het hoofd legde van Henk Salari, was het na negen minuten al 10. Hoewel Eindhoven tegen rea geerde met korte acties zonder enige snelheid, kon Bas van Noortwijk toch enkele malen zijn handen warmen op scho ten van Henk Bloemers en een kogel van Chris Bruinen. Totdat Bart Kreft zich na 43 minuten aanbood voor een combinatie, er volgde een hele serie mistrappen van Brabantse makelij, waarna Adrie Nanlohy met een strak schot een einde maak te aan het spel der vergissin gen: 20. Kreft: „We hadden het daarna nooit meer uit handen mogen geven". Pim Visser: „De spelers dachten weer aan Helmond Sport, waar wij ook op 20 kwa men en alsnog gelijk eindig den. Niemand deed wat ach terin, vijf spelers stonden op een kluitje zonder iets te or ganiseren." Nadat het allemaal 22 was geworden en SVV „kapot" zat, had Bert Kreft de moed tegen het winst ruikende Eindhoven een solo aan te gaan met Adrie Nanlohy, met het gevolg 32. Daarna kanjerde Cor Peits- man voorlangs naast („een polletje gras zat in de weg") en schoof Henk Salarai, na Ad janski te hebben omspeeld, de bal tegen de paal. Pim, Visser, toen hij op de radio vernam dat Wageningen met 70 van FC VVV had gewonnen: „Het had ook bij ons 62 kunnen zijn". Maar de sensatie van dit scoreverloop (van 20 naar 22 en naar 32) had de toe schouwers (500 man) al lang blij gemaakt.... Aad Teijl...Ingevallen... VolendamOnvrede teken de toch de Vlaardingse ge zichten na de 2-0 nederlaag in en tegen Volendam. Niet zozeer de tweede treffer van de „palingboeren", gescoord in blessuretijd door Jonk, maar het verloop van de wedstrijd leverde weer een negatief resultaat voor de Vlaardingers op. „Die twee de goal was puur voor de statistiek. Wij hadden in de tweede helft een duidelijk vel do verwicht, maar on danks dc aanwezigheid van Mitrovic en de terugkeer Leerdam Ondanks dat DRZ van Leerdam Sport met 1-0 verloor heeft het een bijzonder goede wedstrijd gespeeld. Het moest het doen zonder de geblesseerde Ruud Gonlag. die echter goed werd vervangen door Willem Zagwijn. De verdedigingen waren bij beide teams het sterkste deel. Bij DRZ speelde vooral doel man Ton Collé een grote rol, al moest hij éénmaal assisten tie krijgen van Willem Zag wijn. De debutant kopte de bal fraai van de doellijn, toen zijn doelman al was gepasseerd. Tot een kwartier voor tijd dacht een ieder nog aan een puntendeling. Toen werd er echter een schot door Piet van Os van richting veranderd met het gevolg dat doelman Collé misgreep, 1-0, Het laatste kwartier heeft DRZ de thuis club wel ïu de verdediging ge drongen, maar zag geen kans om tot de verdiende gelijkma ker te komen. Schiedam Teleurstellend was de puntendeling die Ur sus op eigen veld toe moest staan tegen Rios. Kort voor tijd, toen Ursus zich al win naar waande, werd de ge lijkmaker 2-2 gescoord. In de eerste helft was het een open duel met aan beide kanten kansen die onge bruikt bleven. Toch nam uiteindelijk Rios ge heel onverwacht, en tegen de verhouding in, de leiding. Dat lukte uit een vrije trap: 0-1. Na de rust nam Ursus zeer duide lijk het initiatief in handen- De gelijkmaker kon niet uit blijven en het was Sjaak Nïeuwstraten die na een goed lopende aanval de stand op 1-1 bracht. Een kwartier voor tijd kwam de voorsprong voor Ursus van de voet van Bart Fiegel: 2-1. Met deze stand dacht Ursus de overwinning in handen te hebben, maar dat bleek niet waar. Kort voor tijd kwam na slecht uitverdedigen toch nog de gelijkmaker, tot grote te leurstelling van heel Ursus. Het was ook iets te veel voor Rios, dat zeker geen grootse indruk achter liet. van Stans cn Teyl (beiden ingevallen) ging de bal er niet in". De woorden van Hans Doijee klonken berustend. In de eer ste helft al had FC Vlaardin gen het niet echt moeilijk te gen de Volendammers, die met behulp van het nu eenmaal aanwezige technische surplus toch wel gevaarlijker waren. Toon Eggers was in het doel echter een voorlopig niet te nemen bolwerk, totdat een in directe vrije trap in het straf schopgebied tegen Mitrovic ineens het volle rendement opleverde. Een kort tikje op Gerrie Miihren, die eigenlijk uit de wedstrijd werd gespeeld door Johnnie Jansen, een on achtzaamheid tn de Vlaardmg- se muur en het was 1-0. Omdat Dick Oranje na zijn gele kaart van scheidsrechter Maurice de Hond dicht tegen een tweede doelpunt aan zat, besloot Dorjee tot in het veld brengen van Aad Teyl. Er zat gelijk wat meer stootkracht in de VJaardingse aanval en tien minuten voor rust kreeg Ron Bongers uitzicht op de gelijk maker. Doorgebroken werd hij echter neergelegd door Keje Molenaar, hetgeen de jonge Volendammers ook geel ople verde. „Wij wisten dat het spel de tweede helft moesten gaan maken met alle risico's. Maar je moet dan ook durven". Na de hervatting kon FC Vlaardingen, waarbij ook Frans Stans na drie weken weer zijn opwachting mocht maken voor verdediger Bep de Ruijter, verrassend Volendam terugdringen. Dichtbij een ge lijkmaker waren Herman den Haag en Ron Bongers (Frans Hoek redt) én de mee opgeko men Krsto Mitrovic zag een daverende knal net over gaan. Terwijl FC Vlaardingen in de laatste fase met iedereen voor in te vinden was, besliste Vo lendam de strijd via een uit val. De kleine Jonk schoot vanaf twintig meter onhoud baar in: 2-0. Schiedam Wie mocht den ken dat DUS ten onrechte door het veel lager spelende Tonegido uit de bekerstrijd is gewipt, heeft het hele maal mis. DHS verkeert mo menteel in een fase, dat het de klappen moet incasseren. Zelfs zo, dat het, na de de gradatie uit de hoofdklasse, ook in de eerste klas in de onderste regionen verblijft. En de weinige toeschouwers die DHS tegen HION zagen stuntelen, zullen moeten be amen dat die lage klassering terecht is. DHS rammelde aan alle kan ten. De Schiedammers kregen desondanks heel wat kansen, daar ontbrak het niet aan. Slechts één kans werd omge zet in een doelpunt HION was zeker niet sterker dan DHS, maar benutte de kansen wel. Tot drie keer toe, zodat DHS simpel met 13 verloor. „Je zal de kansen iedere wedstrijd zo krijgen", analyseerde DHS- trainer Jan Kooiman na af loop. „Daar kan je alleen maar van dromen". Vooral in de eerste tien minu ten na de thee was dat het ge val Karei Doesburg, Nol Roo ien en andermaal Doesburg. grepen die gelegenheden ech ter niet aan. Doesburg schoot twee keer te zacht in om de uitstekende HION-keeper Joop Mom te passeren, terwijl Nol Roozen de kans van de' dag naast lepelde. En dat alle maal nog bij een 00 stand, zodat DHS nog steeds het beste mocht verwachten. DHS mocht overigens best tevreden zijn met die blanko ruststand, want HION kreeg in de eerste helft nog de meeste en beste kansen. „Vooral voor rust speelden we erg onzeker", aldus Jan Kooiman. Desondanks pro fiteerde HION voor de rust, en mocht DHS nog -tevreden gaan rusten. Tevreden over de stand dan wel te ver staan, want daarmee kwa men de Schiedammers goed weg! DHS kon zich daarbij slechts beroepen op twee kansen voor Karei Does burg, kort voor de rust De eerste bedwong doelman Mom ten koste van een hoekschop en daaruit schoot Doesburg zelf maar rake lings naast Toen DHS in die eerste fase na de rust niet scoorde, was het meteen daarop snel gedaan. HION benutte" in de 15e mi nuut de eerste kans namelijk wel, dankzij een aarzelende Schiedamse defensie: 0—1. Jan Kooiman: Toen werd ons spel nog onzekerder". Daar door ook kon HION op 02 komen, al moest eerst Sjaak Lemen de bal nog een keer van de lijn halen. Aan de an dere kant had DHS bepaald pech, dat goed leidende scheidsrechter Van den Heu vel een handsbal binnen de lij nen van HION's laatste man Freek Muhlenbruch niet zag. In de 33e minuut, op het mo ment dat Ferrie Holster ge blesseerd afhaakte, zette Frans van Houwelingen HION op 02. De voor Holster inval lende Kees van Kralingen schoot de eerste de beste bal die hij kreeg wel meteen ach ter Mom (1—2), maar de Schiedamse hoop bleek ijdel. Vijf minuten later namelijk werd Hennïe Sla er royaal uit gelopen en restte Sjaak Lemen niets meer dan de vrijgeko men Vermeer neer te halen. De penalty was een zware straf, maar van elf meter faal de Johan Versluis niet, waar mee de wedstrijd was beslist: 1—3. Dordrecht Martinit heeft het tegen Fluks niet kunnen bolwerken en verloor met niet minder dan 3-1. Fluks bleek iets doortastender dan Martinit, dat het zonder de geschorste Peet van de Burg en Kees Hoogwerf moest stellen. In de eerste helft kreeg Marti nit ook wel kansen, maar de voorhoede zag geen kans ora die in een doelpunt om te zet ten. Vijftien minuten voor de rust kon de thuisclub de lei ding nemen. In de tweede helft zag de scheidsrechter dat Ron Brust een trappende beweging naar zijn tegenstander maakte en dat kwam Martinit op een strafschop te staan. Daaruit werd het 2-0. Kort daarop ver keek een verdediger van Fluks zich op een verre trap van Giel Gouka en kopte de bal langs zijn eigen doelman, 2-1. Toen was er nog van alles mogelijk. Martinit drong aan, maar een counter van de thuisclub bracht de stand 3-1 op het bord en daar moest Martinit het dan maar mee doen. Schiedam Trainer Piet Roozen van Ex celsior '20 kon na de wedstrijd tegen DHZ niet tevreden zijn over het spel van zijn pupillen. „Het was voor de rust bar en boos", verzuchtte de trainer na het in een gelijkspel (1-1) geëin digde duel. In die eerste helft was Excelsior Voortdurend in balbezit, maar er kwam niets uit. De slecht uitgedeelde pas ses leidden voortdurend tot balverlies en gevaar lijk konden de Schie dammers dan ook niet worden. Ook het zich hoofdzakelijk tot verde digen bepalende DHZ kon niet tot gevaarlijke momenten komen. Het eerste gevaar van Excelsior kwam kort na de rust Een kogel van Rob Koevermans ging net naast. Verrassend kwam DHZ aan de lei ding. Een heel ver schot dwarrelde net onder de kruising, 0-1. Vijf minu ten had Excelsior nodig om zich te herstellen. Een voorzet van Kees Schouwenburg werd door de doelman het veld weer ingetikt Frans Wou terse retour neerde het leer wel, maar op de grond lig gend kon de doelman weer redding brengen. Zeven minuten voer tijd werd Kees Schou wenburg onheus onder uitgehaald en de scheidsrechter gaf een strafschop en daaruit was het Theo Dal die de gelijkmaker kon scoren: 1-1. Schiedam - Fortuna heeft door de ruime 6-1 zege op SJC de koppositie van PDK, dat in de uitwedstrijd tegen Teylingen puntloos bleef, overgenomen. Ger Don had met vier doelpunten een be langrijk aandeel in de Vlaardingse zege. Fortuna kwam al na twee mi nuten op een voorsprong, toen Ger Don gretig ja knikte op een voorzet van aanvoerder Hans van Os. Het duurde tot j de dertigste minuut, voordat de thuisploeg de marge ver grootte. Ger Don gaf de bal af en Kees van der Lugt schoot 2-0 in. In de veertigste minuut kopte Ger Don uit een voorzet van Peter Sonneveld zijn tweede doelpunt in, waarna drie minuten later de hattrick voor de Vlaardinger een feit was (voorzet Ron Hofman). Stanley Nooitmeer redde in de 28-ste minuut van de tweede helft de eer voor SJC, De Viaardingse verdediger raakte de bal ongelukkig en onhoud baar voor doelman Remy Leerdam verdween de bal in het doel: 4-1. Fortuna beant woordde met een snelle tegen treffer. Een mislukt schot van Victor Mion kwam voor de voeten van Ger Don, die van dichtbij 5-1 inschoot Vijf mi nuten voor tijd maakte Victor Mion op aangeven van Ger Don het halve dozijn vol: 6-1. Schiedam Hermes DVS heeft bij HOV een gelukkig (2-2) gelijkspel uit het vuur weten te slepen. Niet alleen werkten de Rotterdammers nadrukkelijk mee aan de beide doelpunten van Her mes DVS, ook in de slotfase van het alleen in de tweede helft aantrekkelijke duel glipten de Schiedammers nog door het oog van de naald. „Wij kunnen nu een maal niet omschakelen van kort snel tikwerk naar di rect spelen en zoveel moge lijk het middenveld over slaan", verweerde Wim Ver hoorn zich. „Op dit veld kan je normale spelletje niet spelen", ging de duidelijk niet tevreden Her mes-trainer verder. „Wij heb ben wel gesproken over aan passing, maar m het veld kwam het er niet van. HOV deed wel wat de omstandighe den eiste: aanpassing en geen combinaties". Toch hadden de Schiedammers de wedstrijd, die uitmuntend werd geleid door scheidsrechter De Wit, in de eerste helft goed onder con trole. Verder dan afstands schoten, die een roemloos ein de m de balie n van ger of de handen van doelman Hans Jonker vonden, kwam HOV niet. Sterker nog, lachend bereikte Hennes DVS de kleedkamers na de eerste 45 minuten. Wat was er gebeurd Drie minuten voor rust probeerde Frans Bouman vanaf 25 meter de bal door Emile Schelvis over doelman Cock Roos heen te lepelen, maar de „mini- voetballer" raakte de bal ver keerd. Tot zijn grote verbazing en geluk verkeek Cock Roos zich volledig op de raar stuite rende bal en via kin en dij been van de ongelukkige Rot terdamse goalie verdween de bal in het net: 0-1. „Gewoon een kwestie van goed topspin geven", lachte Frans Bouman na afloop. Gelijk Met alle macht -eindelijk liet HOV het angstige concept va ren- probeerden de Rotter dammers de tweede helft naar hun hand te zetten. En dat lukte ook, omdat Hermes in eerste instantie middels Martin en Cock de Zwart weigerde een 2-0 voorsprong te nemen. De gelijkmaker in de 25-ste minuut kwam dan ook niet onverwacht Robert de Haan, verreweg de gevaarlijkste HO V-speler, verlengde ineens een lage voorzet achter Hans Jonker: 1-1. Een al lang op stapel staande wissel (Frans Bouman-Jeroen Rovers) leverde ïn de minuut na de gelijkmaker resultaat op. Een vrije trap van Jeroen Ro vers werd door de jarige Mar tin de Zwart tussen de lange HOV-verdediging schitterend ingekopt 1-2. Wie dacht dat de Rotterdamse stormloop hier mee een vroegtijdig einde kreeg, kwam bedrogen uit. HOV bleef komen en kreeg loon naar werken, toen op nieuw Robert de Haan in de 35-ste minuut een hoekschop langs de mistastende Hans Jonker kopte: 2-2. In de reste rende tijd, waarin dezelfde De Haan een unieke kans op 3-2 ongebruikt liet, bleek de door Wim Verhoorn naar het hart van de defensie gecomman deerde Rob van Vooren goud waard. De lange voorhoedes peler hield het kopgevaar Fred Lezer goed in bedwang, zodat de -bijzonder giftige- an gel uit de HOV-angel was ge trokken. Peter Boon en Frans Bouman stoppen de opmars van Nells van de Meer (HOV). V.'-v Aad TeljL.lngevallen...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 6