I 'la sland in trek bij antiekhandelaren m Wat is antiek? W: Antiek, het blijft mooi MAANDAG 26 NOVEMBER 1979 SC/VD/WW 8 Schoonhoven Het is al door velen gezegd, antiek is de laatste jaren enorm in de belangstelling komen te staan. Het is de gewoonste zaak van de wereld geworden dat iemand een stuk antiek aanschaft. i>at kan varieren van een ouderwets suikerpotje tot een compleet 18e eeuws ingerichte huiskamer toe. Hoe komt het nu dat er zoveel belangstelling is voor het oude? Is het een erkenning van alles wat met vroeger te maken had, is het een modever schijnsel of een belegging? De meningen over antiek zijn verschillend. Antiek heeft altijd zijn plaats gevonden in Nederlandse huis kamers. Veelal echter bij men sen die er het geld voor hadden. of beter nog, voor over haddea Een aantal decennia terug, vooral na de tweede wereldoor log, wilde de bevolking vooruit Naast de vele kasten verkoopt Casaitso in Giessenburg ookveel kleinere dingen. -v Een fauteuil zoals die te zien is in de Giessenhoeve te Hoornaar. De moderne tijd stond te wach ten en iedereen wilde daarvan mee profiteren. In die tijd kwam ook de moderne architectuur opzetten. Bij de bouw van nieu we fabrieken werd rekening ge houden met de vormgeving, iets wat tot die tijd totaal niet leefde bij de mensen. Nu opeens moes ten de gebouwen er mooi uit zien. Architecten deden hun best hun tijd ver vooruit te zijn. Het bleef echter niet alleen bij de gebouwen, ook het interieur werd moderner. De stoelen, ta fels, bureaus en kasten kregen een andere vorm. Na verloop van tijd maakte de nieuwe vormgeving ook haar intrede bij de Nederlanders thuis, o Het begin van de jaren zestig was het hoogtepunt van de mo derne tijd. Toch kwam in die tijd al duidelijk naar voren dat er een ommekeer op komst was. Waren het tot die tijd de welge- Stelden die belangstelling voor antiek hadden en het ook koch ten, nu kregen steeds meer men sen interesse. Volgens velen was de oorzaak pure nostalgie naar het verleden, naar de tijd dat alles nog rustig was. Doch dit was niet de enige oorzaak. Het ging in die jaren goed met onze economie, de salarissen gingen flink omhoog waardoor de men sen luxer gingen leven. Men hoefde geen geld te steken in de aanschaf van huishoudelijke apparatuur, want dat was al aanwezig. Men moest naar iets nieuws gaan zoeken, en als het kon moest het ook nog exclusief zijn. Wat is er exclusiever dan antiek? Het is uniek. Iets wat vroeger gemaakt is komt niet meer terug, het is origineel. Zo is ook de gedachte in de wereld gekomen dat het hebben van antiek niets meer is dan het verwerven van een statussym bool. Wanneer men een origine le broodkast heeft gekocht hoeft men niet bang te zijn diezelfde kast enkele weken later bij de buren in de kamer te zien staan. Toch was die behoefte aan het méér hebben, en vooral mooier, er de oorzaak van dat antiek plotseling bij een groot deel van het Nederlandse publiek ontzet tend populair werd. Boerderij Men hoefde niet ver meer te reizen om antiek te bekijken. Antiekzaken schoten als padde stoelen uit de grond. Het was niet voldoende. Naast de vele antiekbeurzen die in het gehele land worden gehouden worden er de laatste tijd ook steeds meer antiekboerderijen geo pend. Er wordt ergens op het platteland een boerderij ge kocht en men richt het in als antiekhandel. Wanneer we bij voorbeeld door de Alblasser- waard rijden komen we er velen tegen. Op het eerste gezicht zijn ze allemaal hetzelfde. Toch zijn er veel verschillen. Door de toenemende belangstelling voor antiek komen ook de niet bona fide handelaren opzetten. Dat niet bonafide kan variëren van het verkopen van zogenaamd nep-antiek tot het verkopen van rommel, wat men dan maar gemakshalve antiek noemt Van iemand die een Van Meegeren koopt kan nu niet bepaald ge zegd worden dat hij belazerd is, Van Meegeren mag immers als een bekend Vermeer-verval ser bekend staan. Doch, er zijn. ook antiekzwendelaars. Nieuwe houten kasten worden zodanig bewerkt dat het voor de leek niet te zien is dat ze een kat in de zak kopen. Navraag bij de Kamer van Koophandel wel ke zaken als antiekhandel staan ingeschreven kan een hoop er gernis voorkomen. Het meest voorkomende euvel is echter het verkopen van rommel. Rommel in de ruimste zin van het woord. Potjes, pannetjes, kandelaars, kopjes, bordjes, ze worden vlot verkocht ondanks het feit dat ze geen enkele aanspraak ma ken op het predicaat antiek. Op zich is deze handel ook niet te veroordelen. Het is wel een kwa lijke zaak dat de zaken die de rommel verkopen zich maar wat graag antiekzaak noemen. Hobby Waar komt het antiek vandaan? Nederland heeft zelf niet zoveel antiek te bieden. Het meeste is afkomstig uit andere landen. De Het is niet eenvoudig te zig gen wat nu precies antiek is. Volgens een Nederlands woordenboek is antiek datge ne wat afkomstig is uit vroe gere tijden of iets dat afkom stig is uit een vroegere stijl- of cultuurperiode. Het begrip antiek is echter te gecompli ceerd om de betekenis ervan in. twee zinnen uiteen te zet ten. Over het algemeen slaat het op voorwerpen die ten minste 100 tot 150 jaar oud zijn. Maar ouderdom alleen is niet voldoende. Er is wel ,.s gezegd dat antiek alleen vo r die dingen geldt die typisch zijn voor de tijd waarin ze gemaakt zijn. Zo hoeft een kist uit 1800 geen echt antiek te zijn omdat het misschien wel een kopie is van een kist uit 1700. Andere voorwaarde om het predi kaat antiek te mogen dragen is dat het artikel met de hand gemaakt moet zijn- Er be staat ook een wettelijke grens, die is honderd jaar. Dit is met name belangrijk bij het in- en uitvoeren van antiek. Ongeveer 30 procent van een antiek voorwerp mag gerestaureerd zijn, meestal wordt er echter uit gegaan van 20 procent. Het is natuurlijk onmogelijk dat iedere kast van een paar honderd jaar oud nog nooit gerestaureerd zou zijn. Te genwoordig worden ook spullen uit grootmoeders tijd antiek genoemd, helemaal juist is dit niet Misschien is het beter die artikelen curio sa te noemen. Onder curiosa verstaan wij dingen die zeld zaam of merkwaardig zijn. "eigenaresse van de Giessenhoe ve in Hoornaar heeft zich gespe cialiseerd in klokken, kasten en meubilair. Het meeste antiek wat zij verkoopt is afkomstig uit Spanje. Een aantal keren per jaar rijdt zij met een vrachtwa gen naar de binnenlanden van Spanje om daar haar inkopen te doen. Zij heeft kennis van zaken. Volgens haar is dat ook een eerste vereiste als je een antiekhandel begint. Voor haar is het allemaal begonnen als een hobby. Door de vele contacten die ze door die hobby kreeg zag zij de mogelijkheid een zaak op te zetten. In de Giessenhoeve staan veel kasten die best uniek genoemd mogen worden. Zij heeft bovendien een groot aan tal klokken aan de boerderij muur hangen. Bewijs voor de kwaliteit en de echtheid van het antiek wat rij verkoopt is de kwaliteit en de echtheid van het antiek wat zij verkoopt is de garantie en de toezegging dat het gekochte artikel altijd terug gegeven kan worden. Mevrouw Dubbelman is ervan overtuigd dat er voorlopig nog geen tekort aan antiek ontstaat. Het wordt wel duurder. Niet alleen door de grote vraag, maar ook door de landen van herkomst Was men bijvoorbeeld vroeger in Spanje blij als er wat verkocht kon worden aan die rare buiten landers, de laatste tijd is men in gaan zien dat er veel geld aan te verdienen is. Ook is men het antiek zelf mooi gaan vin den. Curiosa Martin van de Berg heeft een antiekzaak aan de Slingelandse- weg Casamo. Ruim tien jaar geleden is hij in de Alblasser- waard komen wonen, waar hij ook nooit meer weg zou willen. Hij vindt de Alblasserwaard de plaats bij uitstek om tot rust te komen. Dat hij daarnaast handelt in antiek en curiosa is bijzaak. Wanneer dat wegvalt is er immers wel wat anders om van te leven. Martin van de Berg is niet zo'n liefhebber van het woord an tiek. Het doet volgens hem zo denken aan iets heel ouds ter wijl een voorwerp wat niet zo oud is veel mooier kan rijn en ook veel meer waarde kan heb ben. „Ik verkoop dingen die ik leuk vind, of dat nu antiek is maakt me niet zoveel uit Wat ik verkoop is echter wel apart, curiosa dus". Volgens Van de Berg is de belangstelling voor antiek niet meer dan een modeverschijnsel. De mensen hebben geld en dat moet besteed worden. Grote trendsetter op het gebied van antiek is het maandblad Ave nue. Tien jaar geleden kwam dit blad regelmatig met artike- doorJohn Stael foto's Jan Beernink len over antieke meubelen en hoe je je huis het best in kon richten. Na een aantal jaren kregen ook andere bladen als Margriet, Libelle en Viva inte resse. Met de regelmaat van de klok konden en kunnen we le zen hoe we ons huis op kunnen sieren met oude dingetjes. Hoe mooi is het niet om een antieke kast te hebben, het past zo goed bij de leren ritcombinatie. Van de Berg is ervan overtuigd dat de media de koers bepalen: „Wanneer er nu iets nieuws op de markt komt en alle bladen nemen dat over dan heeft bin nen afzienbare tijd half Neder land het aangeschaft. Met an tiek is dat ook zo gegaan. Er is zoveel vraag naar, dat het op een gegeven ogenblik wel op raakt. Wat je dan overhoudt is curiosa. Dat is er nog verschrik kelijk veel". Wit-hout Het huis van Van de Berg staat vol met curiosa. Vooral veel ouderwetse winkel blikken. Wat de verkoop betreft heeft hij rich gespecialiseerd in wit-houten kasten. Hij vertelt dat hij de eerste in Nederland was die antiek grenen op de markt bracht, origineel grenen. Wat men tegenwoordig ziet is massa- produktie, geplastificeerd hout De winkel van Van de Berg staat vol met wit-houten kasten. Wanneer de prijzen van antiek grenen en moderne meubelen vergeleken worden is het opval lend dat er maar weinig verschil in zit Toegegeven, antiek is duurder, maar het houdt zijn waarde. Dat kan van nieuwe meubelen niet gezegd worden. Na vijf jaar rijn ze nauwelijks iets meer waard, terwijl de an tieke kast waarschijnlijk zelfs in waarde is gestegen. Antiek is ook handwerk. Het is dege lijk, aan de honderd jaar die het voorwerp oud is kunnen nog best wat jaartjes vastgeplakt worden. In feite is het kopen van antiek dus een belegging. De meeste kopers denken daar echter niet aan. Ze kopen iets omdat ze het mooi vinden of omdat een ander het niet heeft. Van de Berg vindt het leuk om mensen te adviseren bij het inrichten van hun woning. Het zijn vooral jonge mensen die bij hem kopen. Zij rijn het die er geld voor overhebben. Het is echter wel dezelfde groep men sen die door de media beïnvloed wordt, zodat de mogelijkheid aanwezig is dat over een aantal jaren de belangstelling voor an tiek opeens weer afneemt. Echt verdwijnen zal de handel na tuurlijk nooit, er blijft altijd een bepaald publiek bestaan, net zoals vroeger toen het slechts voor een kleine groep was weg gelegd. Tegen die tijd zullen er echter weer genoeg andere din gen rijn die een grote belang stelling genieten. Martin van de Berg is vrij gemakkelijk in dit soort zaken, het antiek en curio sa verkopen is ook voor hem een hobby, wanneer het niet meer loopt gaat hij wat anders doen. Naast de twee antiekzaken die in dit artikel genoemd rijn is er natuurlijk nog een groot aan tal te vinden in de Alblasser waard en-daarbuiten. De eige naars hebben allemaal hart voor de zaak. Antiek is hun leven geworden. De kopers moeten echter de keus maken. Het is wel raadzaam goed na te denken voor je wat koopt Een goede antiekzaak is niet zo moeilijk te vinden. Er blijven echter ook minder goede zaken. Iemand heeft eens gezegd dat je het beste 10 jaar lang antiek kan gaan bekijken en dan pas iets kopen, omdat je er dan misschien wat verstand van hebt. Dan heb je iets gekocht dat waarschijnlijk goed, en niet te vergeten mooi is. Want antiek blijft iets waarnaar je uren kan kijken. Een van de antiek-grenen kasten van Martin van de Berg «tv, Yvonne Dubbelman heeft zich gespecialiseerd in antieke klokken. \SvTJf in Giessenburg'0 660 9r00t 230(31 wit-houten kastBn (antiek-grenen) in aijn zaak aan de Slingelandseweg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 8