Politiek' wil invloed op cultuur niet kwijt Meer rechtsbescherming nodig voor burgers van Maassluis -IS Pand wordt bouwvalliger Schiedamse Gemeenschap vat oude werkzaamheden weer op Charl Hendriks moet de SG uit HÉmM ■steeds:'"'" Bestuurders onder invloed Opbrengst bazar 14.000gulden Plakkers gepakt Evers en Hoogenraad maken nota ff 2 DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 VD/SC/WW 3 Schiedam Wie in Schie dam met het veelomvatten de begrip cultuur te maken heeft, verkeert momentcel in alle onzekerheid of de langverwachte culturele raad er wel komt. Een motie die daarover duidelijkheid bad kunnen verschaffen, vo rige week ingediend door VVD-raadslid Cor van Til- borg, werd door de gemeen teraad weggestemd om de verantwoordelijk wethouder Herman Posthoorn nog eni- gt speelruimte te geven. Die speelruimte is echter niet "groot, want dat is dc raad nu onderhand wel zo klaar als een klontje Posthoorn vindt niet het hele college van bur gemeester en wethouders ach ter zich. Zo zijn de financiële consequenties voor wethouder Reinier Scheeres een te hoge drempel. Raadsleden wijten het aan die conflictsituatie, dat Posthoorn zijn voornemen nog niet kon waarmaken. Immers, op 14 fe bruari van dit jaar beweerde de cultuurwethouder in onze krant met grote stelligheid, dat de culturele raad er deze zo mer had kunnen zijn. Het is momenteel de vraag, of het zelfs in 1980 zover zal komen. Van Tilborg voelde die dat aan en kwam daarom met een mo tie, waarin stond dat het colle ge binnen drie maanden mot kant-en-klare richtlijnen voor een culturele raad moet ko men, een zogenaamde concept verordening. Maar FvdA- raadslid Arie Verlïnde stelde daar namens zijn fractie iets tegenover: aan de motie-Van Tilborg had hij geen behoefte, indien Posthoorn binnen twee maanden zijn bedoelingen kenbaar maakt in de commis sie voor vorming en recreatie. De twijfel aan het nut van een culturele raad {de vraag of het geen achterhaald instituut is) is er nog niet zolang. Dat ver klaart, waarom na jaren van voorbereiding toch uiteindelijk kanttekeningen worden ge plaatst bij het functioneren van zo'n tamelijk autonome instelling. Wethouder Scheeres met name heeft ernstige be denkingen, omdat de bevoegd heden van een culturele raad veel verder zouden gaan dan die de Schiedamse Gemeen schap nu heeft en omdat dat in de praktijk zou gaan beteke nen dat het budget voor cul tuur in handen komt van de culturele raad, zonder dat door Kor Kegel Scheeres kan zeggen of de verdeling wel voldoet aan be paalde (socialistische) normen. Dat zou een wezenlijk verschil betekenen met de controle op Schiedams huidige culturele instelling, de Schiedamse Ge meenschap. Deze stichting moet elk besluit, zoals bijvoor beeld de verdeling van subsi dies, nog ter goedkeuring voorleggen aan het gemeente bestuur. Binnen de Schiedamse Ge meenschap (SG) krijgt, men in middels in de gaten, dat zich in politieke kring gedachten ontwikkelen waarbij handha ving van de huidige situatie nog te verkiezen zou zijn bo ven het instellen van een cul turele raad, omdat nu het poli tieke toezicht nog gewaar borgd is. Ook die theorie heeft een achtergrond. Ongetwijfeld zou Schiedam in een culturele raad dezelfde belangenbeharti gers terugzien als nu in de Schiedamse Gemeenschap zit ten. En niet voor niets was er begin dit jaar een overigens mislukte ,.coup" van de PvdA om enkele leden de va catures in de stichtingsraad te laten bezetten: in de SG wil den de socialisten al meer toe zicht. Bij een culturele raad zou dat dus nog veel sterker spelen en daar komt Schee res' bezwaar om de hoek kij ken. Vrij vertaald is het deze keus: geef je als socialist geld, dus macht, uit handen aan een minder socialistische club zoals de culturele raad die zou kun nen zijn, of geef je als socialist financiële middelen aan een club zoals de SG waarop je via Schiedam Charl Hen driks treedt af als voorzitter van de Schiedamse Ge meenschap. Zijn plotselinge vertrek bij de cultuur over koepelende stichting heeft niets te maken met de onze kerheid over de komst van een culturele raad; Hen driks verhuist gewoon naar Vlaardingen. In de statuten van Schiédams culturele or gaan staat, dat de leden al len in Schiedam moeten wonen. Overigens is voor onbepaalde, tijd een uitzon dering gemaakt voor SG-lid Cees van der Geer, wiens nieuwe adres in Rotterdam is. Hendriks is vorig jaar voor zitter geworden, toen het tijdelijke presidium, be staande uit vier SG-leden. als oplossing niet geschikt bleek. Zijn voorzitterschap kenmerkte zich volgens een aantal stichtingsleden door formele haarkloverij en zeer stringente procedures, die de levendigheid in de culturele organisatie niet al tijd ten goede kwam. Wie hem opvolgt, is nog niet be kend. De SG moet nog tot een voordracht aan het ge meentebestuur komen. Charl Hendriks. het gemeentebestuur tenmin ste nog directe invloed kunt uitoefenen? Dat die keus gemaakt moet worden (in januari zijn sugges ties van Posthoorn te ver wachten) staat de SG nu voor ogen. De huidige onzekerheid is de stichting zelfs flink beu. Weliswaar heeft de SG jaren lang zitten vijven en 2cssen over de vormgeving van een culturele raad, maar niet te ontkennen is dat dat grondig is gebeurd: er werd geput uit de ervaringen met zo'n functio nele raad in steden zoals Dord recht en Delft en toetsing aan de Schiedamse situatie vond terdege plaats. Steeds moest zelfs de streefdatum voor in stelling van een culturele raad uitgesteld worden tot 1 januari van wéér een jaar later. En nu blijkt, dat het te lang heeft ge duurd. Nu de SG klaar is, komt de politiek met discussies opzetten. Die discussies wil de SG niet afwachten. Na Posthoorns uit spraken in onze krant, begin dit jaar, werden enkele cultu rele activiteiten stopgezet. Een culturele raad, die weldra had moeten komen, kon dan met die activiteiten fris van de le ver beginnen. Maar nu binnen de stichtingsraad de indruk wordt versterkt dat er hele maal geen schot zit in de zaak en dat de culturele malaise al leen maar groter wordt, als de SG wachtend op die culturele raad met de duimen gaat zit ten draaien, is er een opnieuw oplaaiend enthousiasme. Een Wethouder Posthoorn is voorstander van een culturele raad, maar ontmoet weerstanden binnen het college. neiging tot zelfmoord, zoals die in oktober vorig jaar kon wor den gesignaleerd, is overwon nen: "men wil activiteiten, die lang zijn blijven liggen, op nieuw „opstarten". Of het pop- gebeuren los moet komen te staan van de afdeling muziek, hoe het verder moet met de internationale uitwisseling, hoe de subsidieverdeling moet zijn tussen zang, toneel en mu ziek: dat zijn zaken waarover de SG zich toch weer zelf gaat beraden, want cynisch be schouwen de leden 1 januari Sint Juttemis als nieuwe streefdatum voor een culturele raad. Zelfs Posthoorn noemde het vorige week in een SG- vergadering zinvol „als de trein gewoon door blijft lopen" en gezien zijn relatief niet zo sterke positie in het college zegt dat de culturele stichting al genoeg. Dat betekent niet. dat alles in de Schiedamse Gemeenschap koek en ei is. De frustraties zijn door het wachten op een culturele raad in de hand gewerkt. Beleidsuitgangspun ten zijn wat anders komen te liggen. De afdeling vormings- en ontwikkelingswerk (V 8z O) wil met alle bestuurlijke spraakverwarring niets meer te maken hebben. De afdeling wil op eigen benen staan. Morgen in onze krant: de crisis tussen V O en de Schiedamse Gemeenschap en de mogelijke gevolgen van loskoppeling voor een culturele raad. Volgt het cursuswerk de PvdA-visie? Toekomst Excelsior nog niet duidelijk Vlaardingen Surveilleren de politiemensen hebben het fn het afgelopen weekend druk gehad met zogenaamde 26-ers: bestuurders die meer alcohol hadden gedronken dan volgens artikel 26 van de wegenverkeerswet toe laatbaar is. Zondagavond had men han denvol werk aan een 20-jarige Vlaardinger, die in eerste in stantie niet wilde reageren om het stopteken, maar wat later toch zijn wagen langs de kant zette. Hij had toen inmiddels ettelijke overtredingen be gaan. Vervolgens weigerde hij, om zijn papieren te tonen en, toen de agenten constateerden dat er alcohol gebruikt was, om mee te gaan naar het bu reau voor nader onderzoek. Daarbij werd zelfs verzet ge pleegd tegen de agenten. Uit eindelijk bleek het alcoholge bruik nog wel mee te vallen: hij kon met een 8-urig rijver bod naar huis. maar wel met een fraai proces verbaal. Ook een 46-jarige Vlaardinger en een 31-jarige Rozenburger kregen een proces verbaal we gens rijden met teveel alcohol in het bloed. Van een 27-jarige inwoner uit Capelle aan de IJs5e! werd zelfs zijn auto in beslag genomen. De man was al eerder voor hetzelfde feit veroordeeld. Schiedam De bazar in het bejaardencentrum Thurlede heeft ongeveer 14.000 gulden opgeleverd. De opbrengst zal worden verdeeld tussen de in val idensportvereniging De Oo ievaars. het geleidehonden fonds in Amsterdam en het bewonersfonds voor bijzonde re doeleinden. Vlaardingen „Wat ons betreft hadden die verenigingen niet hoeven op te stappen, al denk ik wel dat bouw- en woningtoezicht op den duur het pand ongeschikt had yi^Kiaard en dan hadden ze alsnog op straat gestaan." Dat meent de heer de Jong van het bouw- en aannemingsbedrijf Van Neerbos BV, de huidi ge eigenaar van het pand waarin vroeger zaal Excelsior was gehuisvest. Het pand aan de Oosthavenkade staat al meer dan anderhalf jaar leeg. Het verkeert in een ernstig ver waarloosde staat en eigenlijk zou het het beste zijn als het voormalige zalencomplex werd af gebroken. Zover is het echter nog niet. Het pand, waarin het vroegere Excelsior gehuisvest was. Nog altijd is er geen duidelijkheid, wanneer de sloper zijn werk kan beginnen. Zaal Excelsior was oorspron kelijk eigendom van de Bond van Geheelonthouders, die zalen verhuurde aan diverse clubs en verenigingen. De exploitatie werd voor de bond echter te kostbaar, het pand „verpauperde" en ruim anderhalf jaar geleden werd het bouwvallige zalencom plex verkocht aan buurman Van Neerbos. Voor de verenigingen bete kende deze transactie het sein om te vertrekken. Elders in Vlaardingen was op dat mo ment vervangende ruimte, zo dat het leed aanzienlijk werd verzacht. Zaal Excelsior bleef leeg staan, werd bouwvallig en deed zijn naam {vertaald: Steeds Hoger) nog maar wei nig eer aan. Van Neerbos had het pand aangekocht met c!e bedoeling er te zijner tijd een uitbreiding van de ernaast lig gende zaak te realiseren; hetzij door restauratie hetzij door nieuwbouw. Nu, meer dan een jaar later staat het pand er nog altijd: nog iets bouwvalliger en nog meer geschikt voor de slopers hamer, Van Neerbos kan ech ter nog niet tot een beslissing komen. „Als we het pand laten slopen, zijn we verplicht op dezelfde plaats iets nieuws te bouwen en dat heeft uiteraard nogal wat financiële conse quenties. Op korte termijn ho pen we echter toch tot een be sluit te komen." zegt de heer de Jong. „Het is natuurlijk ook niet uitgesloten dat we het pand weer doorverkopen, maar we realiseren ons wel dat de kans om in een naastge legen pand een uitbreiding te vestigen zich geen tweede keer zal voordoen." Vlaardingen Vier scholieren in de leeftijd van 16 tot 18 jaar hebben zich het afgelopen weekend beziggehouden met het volplakken van gebouwen en winkels in een gedeelte van het centrum met affiches die aandacht voor een scholieren - raad vragen. In deze bezigheid werden ze gestoord door sur veillerende politiemannen, die proces verbaal opmaakten en de overgebleven affiches en een emmer met lijm in beslag namen. Schiedam Een 54-jarige Schiedamse heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van haar beurs met vijftig gul den. De vrouw liep "s middags in de Hoogstraat toen zij ont dekte dat het geld. dat zij in haar jaszak had opgeborgen, was verdwenen. Maassluis Mijnheer Jan sen wil zijn huis verbouwen. Hij heeft een forse uitbrei ding van zijn woonkamer voor ogen. De pui moet eruit en wordt een paar meter worden verplaatst; het be staande schuurtje zal door deze oj^eratie moeten sneu velen en zal op een andere plaats in de tuin weer wor den opgetrokken. Met zijn bouwplannen stapt mijn heer Jansen naar de gemeen tebestuurders die na enig wikken en wegen de beno digde toestemming verlenen. Bestemmingsplannen hoe ven voor deze verbouwing niet gewijzigd te worden, dus verdere publiciteit wordt er niet aan gegeven. Mevrouw Pietersen, die naast mijnheer Jansen woont, ziet de steigers en bouwmaterialen echter met enige bezorgdheid naderen. Haar tuintje is ai niet bijster gunstig gesitueerd en als de uitbreiding van het buurhuis doorgang vindt zal het schaarse zonlicht nog ver der worden weggenomen. In gevolge de wet AROB {Admi nistratieve Rechtspraak op Overheads Beschikkingen) kan zij haar bezwaren kenbaar ma ken tegen buurmans expan siedrift. Maar waar komt me vrouw Pietersen in eerste in stantie terecht met haar be zwaren? Inderdaad: bij dezelf de gemeentebestuurders die hun fiat gaven aan de verbou wing van mijnheer Jansen. Twee juristen uit de Maasslui- se gemeenteraad, J. M. H. E- vers (VVD) ,en R. Hoogenraad (PvdA), hebbèn- zich gebogen over deze g£ng van zaken en de mogelijkheden, die er bin nen de wet overblijven. Van hun hand verscheen de Nota Rechtsbescherming, waarin een nieuwe ontwerp-verorde- ning werd opgenomen. Wan neer de Maassluise raad haar goedkeuring aan deze verorde ning zal hechten, dan zal met ingang van februari 1980 een nieuwe regeling van kracht worden die inhoudt, dat meer rechtsbescherming zal worden geboden aan burgers dte zich door een beschikking van de gemeentelijke bestuurders te kort voelen gedaan. De nieu we regeling vloeit regelrecht voort uit de wet AROB, die onder meer inhoudt dat zij, die het niet eens zijn met een ge meentelijke of andere over heidsbeschikking daartegen bezwaar kunnen aantekenen. Deze burgers komen met hun bezwaren echter wel bij het zelfde „orgaan" terecht dat de beschikking heeft afgegeven. In de praktijk blijkt clat in de meeste gevallen het college van burgemeester en wethou ders te zijn. De raadsleden Evers en Hoo genraad stellen dat de wet eveneens de mogelijkheid biedt om een „bezwaarschrif ten-commissie" in het leven te roepen. Deze commissie advi seert in de richting van het or gaan dat de beslissing nam. Hierbij wordt de beslissing niet alleen beoordeeld op de juridische gronden (rechtma tigheid) maar ook op het in houdelijk aspect (doelmatig heid). „Het is een ingewikkeld lij kende constructie, bedoeld voor diegenen die met hun be zwaren nergens anders terecht kunnen." zegt Arjan Korthout, die sinds kort als juridisch medewerker aan de gemeente is verbonden. „De nieuwe ver ordening biedt de burger ech ter nog een voordeel. Indien een bezwaarschrift wordt in gediend en de commissie be zwaarschriften anders advi seert dan in eerste en in twee de instantie door het college werd gedaan, dan krijgt de burger behalve de officiële be schikking ook het ander sluidende advies van de commissie toegestuurd. Gewa pend met deze twee documen ten kan hij dan, alleen of met een raadsman, afwegen of ho ger beroep bij de Raad van State een haalbare kaart is". De nieuwe commissie be zwaarschriften zal volgens de nota bemand moeten worden door vijf raadsleden, vertegen woordigers van de verschillen de fracties in de Maassluise ge meenteraad. De voorzitter wordt uit hun midden geko zen. Tijdens de laatste vergadering van de raadscommissie voor algemene zaken konden de meeste raadsleden zich wel verenigen met de concept-ver ordening, zoals die in de Nota Rechtsbescherming was opge nomen. Jan Meester (D'66) bracht evenwel in het midden, dat het ook om raadsbesluiten kan gaan en dat de burgers die bezwaar of beroep aantekenen tegen zo'n besluit dan toch ook weer bij de vertegenwoordi gers van hetzelfde orgaan te recht komen. Naar zijn me ning zou de commissie ten dele moeten bestaan uit neutrale buitenstaand ers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3