„Daar Komme De Rojje" geheugenopfrissertje voor historici WAT HEET MOOI? Cultuur deze week V r ou wencabar et gaat niet door Tentoonstelling muurschilderingen wellicht ook naar Vlaardingen ^DRIEL;ROO| Fleurige expositie van amateurs ARetfficHsKASSE .èPM^ PLAATStqe: :".HAAD i^JEZÜWröTEMTiSS. Die onbegrijpelijke vlakjes... wmtm. >/AT rt»2*fi»H.,SrF.HfiST ...fojf.ÖÏ j,t DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 SC/VD/WW Trijnie Boerema, wanddecoratie met droogbloemen. Bloemen blijven boeien. Wat het precies is, waarom een bloem meer tot de menselijke verbeelding spreekt dan een pakweg een straatweg, is raadselachtig. Toch is het zo. Dat blijkt eens te meer nu er in het Holland!- agebouw een zaal vol mee hangt. Schilderwerk, bor duursel. collages, keramiek, alles van Vlaardingse amateurs. Het amateurleven in Vlaar dingen bloeit. Net als de ge schilderde bloemen. Maar liefst 74 werken werden er ingeleverd op het thema „Zeg het met bloemen". Het totaal leverde een letterlijk bonte mengeling op van amateurkunst op, weliswaar sterk variërend in kwaliteit maar alles met duidelijk herkenbare liefde gemaakt. Speciale aandacht verdient het werk van Trijnie Boere ma die een aantal schitte rende uit droogbloemen sa mengestelde werken inle verde. Zij heeft een groot stijlgevoel; haar.,Bieder- meier"en „Wanddecoratie" zijn prachtige composities, uitgebalanceerd en heel fijnzinnig. Verder een spe ciale vermelding voor het borduurwerk van mevrouw C.van IJ peren-Coens, die een boeket zo fijn borduur de dat de afzonderlijke steekjes niet meer te zien zijn en over het geheel een fluwelen glans ligt. Het zou ondoenlijk zijn al het andere goede en knappe werk uitvoerig te vermei den. Maar het hangt er wèï. De tentoonstelling is nog tot 7 december te bezichtigen. Het adres van het Hollandi- agebouw is Oosthavenkade 42, de openingstijden; maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Za terdag van 10.00 tot 12.30 uur. Jan Hendrik Bakker Hen wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór dinsdag 12.00 uur. W«:S^<W;;4S8Sip - Bt Sc«®sl«r tafewgt «63 i f* S8®f» De arbeidersbeweging in de gemeenteraad, een van de actiepunten van de eerste soci alisten. „Van nature ben ik lui. Dertig jaar lang heb ik het steeds maar opgeschoven. Er 2ijn slechts twee manie ren waarop ik in aktie kom. Als ik verontwaar digd ben of als ik uitge daagd wordt. Dat eerste ge beurde tijdens de tentoon stelling „Een sociale zaak" in het Vlaardingse Visserij museum. Toen ik zag dat de hele arbeidersbeweging daarbij niet genoemd werd, voelde ik verontwaardi ging. Ik heb toen de Vlaar dingse geschiedsschrijvers ter verantwoordiging ge roepen. Die zeiden natuur lijk: ja maar, meneer Boen der, wó&r zijn die gegevens dan? En dat was de uitda ging." En zo werd Wout Boender Sr. dertig jaar na dato geprikkeld alsnog zijn plan len uitvoer te brengen: een onderzoek naar het eerste begin van de socialis tische beweging in Vlaardingen. Boender heeft een witte plek in de locale geschiedenis ingevuld waartoe niemand tot nu toe de moeite had genomen., ,Een kwestie van historische hygië ne," noemde wethouder Maarle- veld, zelf PvdA-er. Boenders duik in de geschiedenis. De Stichting Volksgebouw greep de unieke verzameling van rijk materiaal, dat Boender bijéén wist te brengen, dankbaar aan om er een tentoonstelling van ie maken, „Daar Komme De Rojje!" werd de expositie in goed Vlaardings gedoopt. Vana vond, morgenavond (19.30 tot 22.00) en zaterdag (10.00 tot 16.00), is de tentoonstelling nog te bezichtigen in het volksge bouw aan de Sehiedamseweg. Gelukkig echter bestaat er van de expositie nu ook een neerslag in meer blijvende vorm. Het Vlaardingse drukkerijtje Rid derhof liet een prachtige catalo gus van de pers rollen, waarin de geïnteresseerden de eerste geschiedenis van het arbeiders- verzet nog eens op hun gemak na kunnen lezen. Vormgever Jan Vrijhof, de man bij wie al les begon. Jan Does heeft de catalogus heel functioneel verzorgd; de informatieve waarde van het boekwerkje is dan ook voor een belangrijk deel aan hem te dan ken. De wijze waarop hij de col lages, portretten en ander foto materiaal door de tekst heen heeft weten te monteren geeft - ongemerkt misschien een goe de indruk van hoe de socialisti sche voorvaderen actie pleeg den te voeren. Er wordt ons iets over de stijl verteld; een door actievoerders tegenwoordig te- zeer onderschat strijdmiddel. Het eigenlijke verhaal van de opkomst van de Vlaardingse so cialistische beweging begint rond de eeuwwisseling. Vlaar dingen, een stadje waar zelfs nu nog, ondanks de socialistische raadsmeerderbeïd, een fors con fessioneel stempel op staat ge drukt, kwam pas laat in bewe ging. Voor een .deel houdt dat verband met de machtspositie van de kerken (gehoorzaamheid aan de overheid), voor een deel ook zal de aard van de Vlaar dingse arbeidende bevolking daar oen oorzaak van zijn ge weest. Vissers zijn individualis ten, vaak door hun geïsoleerde werk zo geworden. Onderling overleg, vakorganisatie en wat dies meer zij, daarmee hebben ook de binnenschippers nu nog de grootste moeite. Men ziet el- exposities - stedelijk museum Schiedam, hoogstraat 112, tot 26 not'ember, expositie CO jaar stedelijk mu seum, schilderijen van henri plaat, documen taire tentoonstelling gümher wallraff. heden daagse amerikaanse quilts (lappendekens), da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur, zondag vanaf 12.30 uur, bovendien vanaf 1 december in kel der franse keramisten. - artoteek vlaardingen, oosthavenkade 8, vanaf zaterdag 17 november, ed van zanden, teke ningen. litho's en gouaches, maandag t/m vrij dag van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 21.00, zaterdag 10.00 tot 17.00. - galerie de duig vlaardingen. smalle haven straat 13, peter dumas, aquarellen, donderdag 19.00 tot 21.00, vrijdag 14.00 tot 17.00 en zater dag 13,00 tot 17.00 uur - gemeentemuseum maassluis, zuiddijk 16, ver koopexpositie van o.a. babs haencn en peter schenk, dinsdag t/m zondag 14.00 tot 17.00, donderdagavond 19.00 tot 21.00 uur. - koningshof maassluis, winifred halls, schilde rijen met botanische onderwerpen, - visserijmuseum vlaardingen. westhavenkacle 53. vanaf 9 november, expositie over het ne- derlandse visserskind van 1860 tot 1920. - hollandiagebouw vlaardingen, oosthavenka de, vanaf 23 november, zeg het met bloemen, dagelijks van 10.00 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 18.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. zondags gesloten, zaterdags tot 12.30 uur. - de noordmolen, scbiedam, noordvest 38. schilderijen van bert van der nagel, maandag t/m vrijdag 12.00 tot 22.00 uur, zaterdag 16.00 tot 23.00 uur. - permanente exposities verder in vlaardingen: archeoruimte (oosthavenkade 42), streekmu seum jan anderson (kethelweg 50) en visserij museum (westhavenkade 53/54); in maassluis; nationaal sleepvaartmuseum (hoogstraat 1) en gemeentemuseum (zuiddijk 16); in Schiedam: eoöperaticmuseum (ketheistraat 10) theater - de teerstopf schiedam, meuwstraat 12, voor stelling natascha emanuels vervalt. - stadsgehoorzaal vlaardingen, 30 november, 20.15 uur, ramses shaffy en liesbeth list, paso double, 6 december 20.15 uur, zaal harmonie, de bloemgroep, ik weet niet wat ik heb. muziek - kerkcentrum vlaardingen-holy, reigerlaan, 30 november, 20.00 uur, concert gewestelijk or kest, holst, ravel, mozart. - wijkcentrum oostwijk, vlaardingen, ooster straat 86, 1 december, 21.00 uur, popgroep jen- nifer. - grote kerk maassluis, 1 december, 20.15 uur, advenisconcert van organist d.j. zwart, back, mendelsohn en eigen composities, - ojc ozobleu maassluis, pres, steynstraat 2, 1 december, 20.00 uur, hardrockgroep picture - openjongerenwerk maassluis, lange boo nes- traat 33, 1 december, 20.00 uur, pop van spec trum en safari. - passagetheater schiedam, passage. 2 decem ber, 10.30 uur, doreen chadwick, orgelconcert. - de quibus schiedam, lange haven, 2 decem ber, 21.30 uur, angolese trompettist en zanger bonga plus quartet; 6 december, spaanse avond. - grote kerk vlaardingen, iedere donderdag 12.45 tot 13.15, lunchconcert van vaste organist aad zoutendijk kaar nauwelijks. Daarom is het niet zo verwon derlijk dat de kiem van de Vlaardingse arbeidersbeweging ligt bij de kuipersgezellen. Juist deze mannen hadden tijd voor een onderling gesprek. Immers als walarbeiders ontmoetten ze elkaar elke dag. De eerste Vlaardingse vakvereniging wordt er dan ook eentje van kuipersgezellen. Op 11 augustus 1980 wordt de kuipersgezellen- vereniging „Wij streven naar verbetert ng"opgericht. Zoals de naam al aangeeft, een schuchter begin, geen harde klassenstrijd, maar redelijkheid en vriende lijkheid voeren aanvankelijk de boventoon; geheel in overeen stemming met de liberale inslag van deze kuipersgezellen. Allengs echter, zoals uit het ma teriaal van Wout Boender op te maken valt. radicaliseert de be weging en sluipt het revolutio naire élan van de landelijke SDAP ook Vlaardingen binnen. Zo vermeldt de catalogus dat dc lokaliteit waar „Wij streven naar verbetering" werd opge richt, De Vriendschap, „rond de eeuwwisseling verwordt tot een haard van verzet tegen sociale, maatschappelijk en politieke ongelijkheid."Hoe dat proces verloopt wordt in het boekje „Daar Komme De Rojje!" helder en bondig uit de doeken gedaan. Het moet een heksenwerk ge weest zijn al die daartoe beno digde gegevens op een rij te krijgen. Neem alleen al het identificeren van de gezichten op de oude foto's. Wout Boender komt de eer toe dat karwei ter hand te hebben genomen cn daarmee het geheugen van offi ciële geschiedschrijving te heb ben opgefrist. Eén ding vraag ik me af: zal straks wanneer de Vlaardingse socialistische ge schiedenis vanaf zeg maar 1950 tot 2000 geschreven is een zelf de idealistische toon lot de lezer spreken? Het boekje is verkrijg baar bij drukkerij Ridderhof, Valeriusstraat 51 -53. Vlaardin gen en verder bij de Vlaarding se boekhandel; 3 gulden 50. Jan Hendrik Bakker De voorstelling van het vrouwencabaret Natascha Ema nuels morgen en overmorgen in het Schiedam.se zolder theater De Teerstoof gaat niet door. De pianist van het gezelschap heeft het af laten weten, zodat ook elders in het land de voorstellingen komen te vervallen. Er bestaat een redelijke kans dat de Rotterdam se tentoonstelling over muurschilderingen ook naar Vlaardingen komt. Wethouder Maar- leveld wil proberen de gehele expositie of een deel daarvan rond de jaarwisseling in de bur gerzaal van het stad huis te hebben. Veel zal afhangen van de kosten uiteraard. Overigens gaat het met de Vlaardingse muur schilderingen goed. Op een project dal aan de muren van het pand op de hoek van de Hoog straat en de Westhaven plaats gerealiseerd moet worden hebben nu onge veer vijftien kunstschil ders ingeschreven. De jury, waarin onder ande re Maarleveld en mensen uit de culturele raad zit ting hebben, zal uiteinde lijk drie exemplaren daarvan uitverkiezen. De drie makers van deze ontwerpen krijgen ver volgens twee maanden de tijd om hun ontwerp verder uit te werken. Na een expositie in de arto teek zal uiteindelijk be paald worden welke van de drie op de muur mag worden aangebracht Voor het project is in het totaal 20 duizend gulden beschikbaar. Lokaal De Vriendschap, toen nog gelegen op de grens van de stad (hosk Marktgraaflaan/Joubertstraai). Hen haard van verzet tegen sociale en politieke ongelijkheid. zult zien: kinderlijk een voudig. Mijn eerste werk is inmiddels ook af: „Dia gonaal met schokje". Het was zo voor mekaar, een kwestie van enkele mi nuten. En U bent het toch met me eens? Het doet toch niet onder voor al die schitterende spullen, die je soms bij eert galerie ziet hangen. Het is min stens net zo mooi. Al blijf je je natuurlijk afvragen, wat heet mooi? Paul Houkes „Diagonaal met schokje", pentekening van Paul Houkes, 28 bij 28 centimeter, uitgevoerd od bank- postpapier. Een muur schildering van Co Wes- terik op een blinde muur van het Rot terdamse poli tiebureau. Ik heb er (och een enor me bewondering voor, voor al die mensen die er verstand van heb ben. Die het precies zien, bij de eerste be schouwing: „Dat wordt er mee bedoeld F' Beel dende kunst. U weet precies wat ik be doel, Vlakjes, lijntjes, ras- tertjes en puntjes: dal zijn de belangrijkste kunst- werkvormen. Het resul taat; interessante doeken, dikwerf in contrasteren de, maar vaker in pastel tinten uitgevoerd. Maar Ik kan er de waarde niet aan aflezen. Het is leuk, hoor, 20*n lij nenspel. Ik kan daar be langstellend naar kijken. Maar verder zie ik er niet zoveel aan. Ik geef er geen vierhonderdvijf tig gulden aan uit, om het thuis aan de muur te kunnen hangen. Aan „ouderwetse" kunst trou wens ook niet, maar dat is omdat het daar nou eenmaal niet van komt Maar wat ik me altijd wel afvraag, bij zo'n ab stract werkstuk; hoe be paal je de waarde ervan? Als mij gevraagd zou worden, een schatting te maken hoeveel zoiets "zou moeten opbrengen, dan zou ik onwillekeurig gaan vergelijken met de prijs van een gemiddelde rol behangpapier. Toch Is dat niet de be langrijkste reden, dat ik die kunstvorm niet zie zitten. Voor mij is kunst iets, dat niet door ieder een gemaakt kan wor den. Dat is nou eenmaal voorbehouden aan enke lingen: aan kunstenaars. En dat is met die moder ne werken nou precies wat er aan mis is: ieder een kan het. Iedereen die een potlood kan vasthou den en de beschikking heeft over een stuk pa pier. maakt net zulke fraaie werkstukken. „Ja, maar dat is nou juist het mooie: kunst is nu niet elitair meer.", zo zeggen de kenners dan. Maar, hët woord „kunst" zegt toch al dat er iets bijzon ders mee aan de hand is? En dat mis ik. Eén ding moet me echter wel van het hart. Juist omdat het niet meer aan enkelingen is voorbehou den, kunst te bedrijven zou iederéén eens een po ging moeten wagen. U

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4