SCHIEDAMSCHE COURANT Wethouder spuwt gal over welzij nslobby Vlaardingen kans op proefproject voor kinderopvang Plaats bij CRM voor opbouwwerker migranten I I Brand verwoest wasserij Opnieuw prijs Schiedamse kunstenaars onafhankelijk dagblad Boete geëist tegen politieman Rijnmond adviseert positief Politie helpt m Sint opent gebouw GG&GD Be won ers ver en i ging wil burgemeester spreken Chirurg overleden: pijncentrum onzeker VVD stelt vragen over drugsinformatie Maandag 3 december 1979 - _104de jaargang no. 20504— 6 PAGINA'S Broers vost 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klacht en dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een uitslaande brand heeft in de nacht van vrijdag- op zaterdag voor aanzienlijke schade gezorgd fn het pand van de wasserij van Nij man aan de stadhou ders laan. Persoonlij.^ onge lukken deden zich niet voor. Dc brandweer, die met groot materieel uitrukte, kon na ruim een uur blussen het sein brand meester geven. Het nablussen duurde ech ter tot acht uur in de och tend. Schiedam vatte de brand ernstig op: loco-burgemees ter Reinier Scheeres, com- Delft Tegen een 24-jarige Vlaardingse agent, die werk zaam is bij de Delftse poli tie, heeft de officier van de Haagse rechtbank eind vori ge week een geldboete van vierhonderd gulden en vier maanden intrekking van het rijbewijs geëist. De openba re aanklager acht het ver oorzaken van lichamelijk letsel door schuld bewezen. De politieman hield op 24 april van dit jaar met zijn collega op de Ruys de Beerenbrouck- straat in Delft een auto aan. waarvan de chauffeur werd gecontroleerd op alcoholge bruik. Nadat duidelijk was ge worden dat de automobilist onder invloed verkeerde be sloot verdachte de wagen naar het bureau te rijden. Daarvoor wilde hij op de Ruys de Beer- enbrouckstraat met de auto keren,,.. Tijdens deze manoeuvre botste een motorrijder op de kerende auto. De bestuurder werd licht gewond, terwijl zijn duo-passa gier met een beenbreuk en een lichte hersenschudding in het ziekenhuis moest worden op genomen. Bij de behandeling van de reehtzaak stond de schuldvraag van het ongeval ter discussie. De verdachte verklaarde goed in de achteruitkijkspiegel te hebben gekeken alvorens hij met de auto ging keren. Hij had de motor niet gezien en concludeerde daaruit dat de motorrijder met hoge snelheid moet hebben gereden. Zijn verdediger merkte bovendien op dat het slachtoffer reed op een eross-motor, waarmee hoge snelheden kunnen wor den bereikt. De officier van justitie wees erop dat een autobestuurder nooit voorzichtig genoeg kan zijn bij het keren in een straat. Volgens de aanklager hadden de gevolgen van het ongeluk nog veel ernstiger kunnen zijn. Omdat het ongeval goed was afgelopen achtte hij eer der genoemde eis redelijk. De uitspraak is over veertien da gen. mlssarls van politie Cees van der Haagen en brand weercommandant A. Metaal waren ter plekke aanwezig. Over dc oorzaak van de brand, die vanaf de eerste etage het hele pand heeft verwoest, valt nog niets te zeggen. De wasserij aan de Stad- houderslaan werd door de m uitslaande brand bijna vol- ledig verwoest. Het nablus- sen duurde tot in de och tend. Vlaardingen „Ik ben productgericht, niet proces gericht. Het wordt tijd dat er eens een aantal dingen van de grond komt. Met alle kritiek op de nota mi granten: akkoord, het heeft té lang geduurd, maar hij ligt er tenminste." Woor den van Arij Maarleveld, wethouder van onderwijs, bij de behandeling van het onderwijs-hoofdstuk uit de Nota Migranten. In een tamelijk emotioneel be toog onderstreepte de wethou der herhaaldelijk de moeilijke VI aardingen De ge meente Vlaardingen maakt een behoorlijke kans in aanmerking te komen voor een proef project kinderopvang. Dit blijkt uit antwoor den van het openbaar li chaam Rijnmond op vra gen uit de Rijnmon- draad naar de stand van zaken. Begin dit jaar had de gemeente zich voor de regeling inge schreven om zo betere overblijfmogelijkheden te scheppen voor de la gere schooljeugd. dag. De actiegroep Tijd voor School heeft in dit verband nogal van zich laten horen. Van de kant van Rijnmond is nu gebleken dat Vlaardingen goed in de markt ligt. Rijn mond is bereid bij het ministe rie van CRM voor Vlaardin gen te pleiten. Om in aanmer king te komen voor een proef project moeten er in de stad reeds voorzieningen voor kin deropvang en een plaatselijke projectbegeleiding aanwezig zijn. Vlaardingen voldoet aan die eisen, zo meent Rijnmond; vandaar ook dat de stad voor komt op het lijstje van serieuze kandidaten waaruit een lande lijke werkgroep uiteindelijk de definitieve gegadigden zal kie zen, Rijnmond zal in die keuze overigens geen doorslaggeven de stem hebben, maar slechts een vrijblijvend adviserende. Daarom raadt het openbaar li chaam Vlaardingen aan nu reeds actie naar de de landelij ke werkgroep te ondernemen. omstandigheden waaronder maatregelen op onderwijsge bied voor migranten tot stand komen. In dat kader deed bij een beroep op de actiegroepen om het doel van alle inspan ningen niet uit het oog te ver liezen en de structuren die be staan goed te gebruiken. Maar- leveld:„Onze eerste zorg be treft de nederlandstaligen. Het bereiken van de Nederlandse ouders is verschrikkelijk be langrijk, maar ook ontzettend moeilijk (een hordeloop met wel 35 horden!). In de Oost- wijk zitten 82 Nederlandse kinderen; daar kunnen u*e ge noeg klassen mee vullen.1' In zijn betoog liet de wethou der regelmatig zijn gedachten doorschemeren over de aan pak van de actiegroepen die, overigens met de beste bedoe lingen, werkzaam zijn op het gebied van de anderstaligen. Een paar citaten: „De proble matiek is een andere aanpak waardig". „De frustraties van vijf jaar worden geprojecteerd op de Oost wijk", „Er liggen problemen die dc oplossingen bemoeilijken", „Prestigeslagen zijn het", „Door deze welzijns- discussie komen we niet toe aan echt belangrijke zaken". En later en later wat minder emotioneel: „De gemeenteraad kan het zich niet permitteren om zoveel van zijn kostbare tijd te besteden aan actiegroe pen. Ik ben het eens met wat laatst in Rotterdam gezegd is. Langzamerhand komt er tus sen bestuurders en buitenlan ders een soort welzijnslobby te zitten. Al dat agogisch gepraat! De stad moet bestuurd wor den." i Landvreugd honderd kin-1 deren die aan de Sint Nico-1 laasprijsvraag hadden mee- gedaan. De kinderen uit l Schiedam-Noord kregen i daar een feestmiddag aan- geboden met de nodige pre- santjes en versnaperingen. Een geweldige belangstel- ling heeft de Sint zaterdag i tijdens zijn bezoek aan j Schiedam-Noord gekregen. a Zijn tochtje naar die wijk Smt OT} WCg I begon zaterdagochtend van- uit boerderij Landvreugd 2= en ging langs het winkel- centrum aan de Laan van B'J'es naar winkelcentrum ,e Ketel. Daar moest de Sint. die dit keer vergezeld werd door tien pieten, met behulp van politie zich een weg banen door de menigte. Dezelfde middag ontving dc qoedh ciligm a n in boerderij In het totaal gaat het om acht tien proefprojecten. Een deel daarvan is toegespitst op jon ge buitenlandse kinderen, een ander deel voor schooljeugd van 4 tot 12-jaar. Vlaardingen heeft destijds gevraagd, voor het laatstgenoemde experi ment in aanmerking te ko men. Een en ander houdt ver band met de steeds groter wordende behoefte aan over blijfmogelijkheden voor schoolkinderen tussen de mid- Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten besorgd in combinatie ,t het Botterdame Nieuwsblad ate*5 Schiedam De bewonersve reniging Schïedam-Centrum heeft in een nieuwe brief nogmaals bij Schiedams burgemeester John te Loo erop aangedrongem om na der in contact te komen met de vereniging. Als antwoord op de eerste uitnodiging kreeg de - bewonersvereni ging te horen, dat Te Loo geen tijd had voor een ont moeting, maar dat hij zich wel bereid verklaard om zich in de problemen van dc vereniging te verdiepen. De bewonersvereniging vindt dat erg jammer, maar acht het geen redelijk argument. „Wij betreuren dat u geen gelegen heid kan vinden om in nader contact met ons te komen, te meer daar -wij in de pers slechts vernemen, dat de bur gemeester van Schiedam wel regelmatig en direct ingaat op uitnodigingen van organisa ties, die ons inziens minder aandacht vragen en minder problemen opleveren," De be wonersvereniging Schiedam- Centrum spreekt de wens uit dat de burgemeester alnog een afspaak wil maken. Vlaardingen Uit overleg met het ministerie van CRM is gebleken, dat er mogelijk heden zijn om een opbouw werker aan te stellen die speciaal zal functioneren voor de migranten. CRM heeft een experimentenpotje om dit soort activiteiten te financieren. Het is de bedoe ling dat een dergelijke op bouwwerker vanuit het soci aal-cultureel werk iets gaat doen aan het voor migran ten toegankelijk maken van allerlei instellingen. De Contactgroep Migranten Oostwijk heeft al geruime tijd geleden een verzoek tot de ge meente gericht om over te gaan tot het aanstellen van een speciale opbouwwerker voor migranten. Het college van B en W moet nog een be slissing nemen over het al dan niet aanvragen van een derge lijke opbouwwerker. CRM neemt, als de aanvraag wordt goedgekeurd, twee a drie jaar de kosten van die opbouwwer ker voor haar rekening, maar daarna zal de gemeente Vlaar dingen die overnemen. kosten moeten Het is bekend dat de gemeente Rotterdam een aanvraag heeft ingediend bij CRM voor vier van dergelijke opbouwwer kers. Er is dus enige spoed ge boden, want ook deze moge lijkheid is niet oneindig. Als Vlaardingen de aanvraag in derdaad indient, zal het waar schijnlijk pas volgend jaar zijn dat de opbouwwerker aan de slag gaat voor de migranten in Vlaardingen. Sehiedam/Amster- dam Voor de derde achtereenvolgende maal idjn Schiedamse kunste naars onderscheiden met de koninklijke subsidie voor de vrije schilder kunst Sjef Henderiekx en Inge van Haastert hebben de aanmoedi gingsprijzen eind vorige week ontvangen uit han den van koningin Juliana. Dat gebeurde in Amsterdam in het paleis op de Dam. Het gaat om geldprijzen van vijfdui zend gulden, die uit het privébezit van de konin gin komen. Schiedamse kunstenaars, die in de vorige twee jaar in de koninklijke prijzen vielen, zijn Albert Verkade en vorig jaar Cees Bouw. In Schie dam is men geneigd daarin een algemene waardering en erkenning van plaatselijke kunst te zien. Voorzitter van de jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilder kunst is Hans Paalman, direc teur van Schiedams stedelijk museum; de jury beslaat ver der uit Peter Blokhuis, Jef Diederen, Jaak Frenken en Kees Franse. Naast Hende riekx en Van Haastert be kroonde de jury het werk van Egidius Knops, Pi eter Willem Mol, Mare Volger en het kun stenaarscollectief Alumet, be staande uit Astric! Tielemans, Albert de Kruif en Aart Els- hout. Hun werk wordt voorlo pig nog in het paleis op de Dam tentoongesteld. Over Sjef Henderiekx staat in het juryrapport onder meer, dat zijn schilderijen evenwich tig en helder van voordracht zijn en dat zij met een overtui gende beheersing van de ma terie zijn uitgevoerd. „Hij heeft in zijn monumentale doeken potlood en verfstructu ren met elkaar verweven. Op uiterst gevoelige wijze heeft hij een detaillistische opper vlaktebewerking met een groot formaat gecombineerd," Over het werk van Inge van Haastert staat in het rapport: „Zij neemt het stilleven als uitgangspunt voor haar schil derijen. Zij balanceert in haar werk op de grens van daar waar een abstracte verfvlek overgaat in de suggestie van een figuratief realisme. Dit schilderkundig probleem heeft zij origineel en spannend in haar doeken verwerkt." Tot op het laatste mo ment wist bijna nie mand, hoe het nieuwe ge bouw van de geneeskun dige- en gezondheids dienst aan de Vlaarding se Soendalaan geopend zou worden. Een menigte wachtte in de regen voor een gesloten deur, tot opeens een ambulance met loeiende sirenes de bocht om kwam scheu ren. Het was niemand minder dan Sint Nico- laas, die met zijn pieten uit de ziekenauto stapte om aan directeur E. H. E- .Wolffs de sleutel te overhandigen. Het nieuwe gebouw in Vlaardingen zal functio neren in het kader van de samenwerkingsrege- ïing Gezondheidszorg Nieuwe Waterweg Noord. Aan deze nieuwe gezondheidsregeling wordt deelgenomen door de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis. Schiedam De dood var» chirurg Adil Mansoer heeft niet alleen vele col lega's. personeel van het gemeenteziekenhuis en patiënten bedroefd; ook de realisatie van een „pijncentrum" in Schie dam komt ermee op los se schroeven te staan. De bekende heelkundige had zich vooral dc laat ste tijd sterk gemaakt voor een dergelijk cen trum, waar mensen aan lichamelijke pijnen kun nen worden behandeld. Dr. T. A. Mansoer over leed vrijdag op 52-jarige leeftijd na een ziekte van ruim anderhalve maand, die zich hegin oktober openbaarde tijdens de o- peratie van een jongetje in het gemeentezieken huis. Dc* chirurg kreeg ernstige pijnstcken in zijn hoofd en moest de verdere operatie aan een andere arts overlaten. Sinds die tijd verergerde zich de toestand van de specialist. Dr. Mansoer is lange tijd bestuurslid geweest van de medische staf van het gemeenteziekenhuis; na een iets meer gestructu reerde samenwerking met het Noletziekenhuis werd hij tevens lid van het gezamenlijk bestuur van de medische staven GZ en Nolet. Woensdag om drie uur vindt de crematie plaats in Hofwijk, Delft weg 230 in Overschie, Maassluis De Maassluise VVD-fractie is gevallen over een gemeentelijk schrijven van de consulent jeugd- en jongerenwerk met als onder werp voorlichting over druggebruik. De VVD wil graag van het college weten waarom de commissies volksgezondheid en welzijn niet in de zaak gekend zijn. Verder vraagt de VVD aan het college wie de geadres seerden van de brief waren en onder wiens bestuurlijke verantwoordelijkheid deze brief verzonden is. De betreffende voorlichting wordt gehouden in het Open Jongeren Centrum Ozobleu, waar vanaf 6 december een .speciale voorlüchtingsweek start. Er zal aandacht besteed worden aan drugs als alcohol, nicotine, soft en hard drugs. De voorlichting bestaat onder meer uit een expositie van de Koninklijke Volksbond tegen Alcoholmisbruik.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1