SCHlEDAMSCtiÊ COURAI IT Eerste paal voor Oostwij k in j anua Raad behandelt begroting '80 VVD-vragen versnellen verbouwing oud archief ijkgebonden aanpak sociaal cultureel plan Ik „neem- dêptoef PSP-proces tegen Wi ton-korvet!en Slopers hamer slaat toe MMÜl n Tienduizend jaar wonen in het Maasmond- gebied ..Water kering is enorm ver waarloosd' Gestolen Jeugdhaven Nieuwland: fWmm s^ Shell- aanvragen liggen ter inzage Drie jaar ontzegging rijbewijs Volgende proefvaart 8 februari r~ Woensdag 5 december 1979- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26506—4 PAGINA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klacht rnriicnst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De sloopwerkzaamheden in Land- en Rijkestraat in de Vlaardingse Vettenoordsepolder zijn in volle gang. Het gaat in het totaal om een zevental panden waarvan het college het. niet langer verantwoord vindt, de bouwvallen nog langer overeind te houden. Het ligt in de bedoeling dat te zijner tijd op de plek weer woningbouw zal verrijzen. Een bestek klaar plan daarvoor verdween echter in de ijskast. In Waterwegsteden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis zal binnenkort een grote archeo logische tentoonstelling te zien zijn met als onderwerp met als onderwerp „Tienduizend jaar wonen in het Maasmondge- bied". De expositie werd geor ganiseerd door het provinciaal bestuur van Zutd-Holland. De expositie zal een beeld ge ven van de resultaten die de uitgebreide archeologische on derzoeken in het maasmond- gebied tot nu toe opgeleverd hebben. Behalve diverse ande re oudheidkundige instituten doet het bureau van oudheid kundig onderzoek al twintig jaar lang systematisch onder zoek in deze streek. De tentoonstelling zal aanvan kelijk alleen in het Haagse Provinciehuis te zien zijn. Na 15 januari echter zal de exposi tie gaan rouleren langs de ver schillende maassteden, waar onder Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. Vlaardingen In de tweede of derde week van januari 1980 zal de eerste paal geslagen worden voor het nieuwbouw- complex op het kaalslagterrein aan de Eerste Van Leyden Gaelstraat. Op het stadhuis verwacht men dat op dat mo ment een huurprijs bereikt zal zijn van 306 gulden; het is echter praktisch uitge sloten dat die huur tot aan het moment van de oplevering hetzelfde zal blijven. Maassluis De gemeenteraad gaat zich in drie of wellicht zelfs vier vergade ringen buigen over de gemeentelijke begroting over 1980. Dat gebeurt op maandag 10, dinsdag 11, woensdag 12 en, zo nodig, donderdag 13 december aanstaande. Vereniging tegen Milieubederf Vlaardingen De noodwater- kering die het Vlaardingse stadscentrum vlak achter de spoordijk tegen een overstro ming moet beveiligen is ern stig verwaarloosd. Dat vindt de Vereniging Tegen Milieu bederf (VTM). De vereniging dringt er bij het Hoogheem raadschap van Delfland op aan snel maatregelen te nemen. De VTM constateert dat de spoordijk, die als een soort eer ste waterkering dienst doet, op een aantal punten niet meer voldoet. Zo zouden de vloed planken die in noodgevallen de spoorwegovergang moeten vrijwaren van de watervloed ernstig verrot zijn en niet meer bruikbaar. De muren, waaraan de planken bevestigd moeten worden, zijn gescheurd en een stuk van de kade tus sen de overgang en de uitgang van station-centrum zijn weg- gegraven. De VTM schrijft: „Wij vragen ons af waarom de noodwater- kering zo enorm verwaarloosd is en of de Vlaardingse wijken die voor de hoofdwaterkering, doch achter de spoorlijn liggen nog wel voldoende beveiligd zijn. Is een spoedige verbete ring niet dringend gewenst?" Zoals bekend ligt het in de be doeling dat de aanleg van de del tad ijk ovpr enige jaren de definitieve ot ;^ssing brengt. Schiedam Een 45-jarige huisvrouw uit Schiedam heeft aangifte gedaan van diefstal van een gouden ring en een horloge. De sieraden werden uit een onafgesloten kastje in het Sportfondsenbad aan de "Burgemeester Knappertlaan gestolen terwijl de vrouw aan het zwemmen was. Waarde van de buit is 275 gulden. Uit een woonhuis aan de Sin gel zijn een aantal grammo foonplaten en een dameshorlo ge gestolen. De voordeur was geforceerd. De vergaderingen beginnen steeds om 19.00 uur (een half uur vroeger dan gebruikelijk!) in de raadszaal van het stad huis in Koningshoek. Als gebruikelijk beginnen de debatten met de algemene be schouwingen van de fractie voorzitters van de diverse po litieke partijen, die in de ge meenteraad vertegenwoordigd zijn. Vervolgens behandelt men de diverse hoofdstukken van de ontwerp-begrotïng voor de algemene dienst van de gemneente en de diverse takken van dienst. De raadsle den gaan daarbij ook in op de plannen, die het Maassluise college in de aanbiedingsnota bij de begroting heeft vastge legd. De behandeling van de begro ting is openbaar: iedereen die tijdens deze vergaderingen een kijkje wil komen nemen is welkom. Wie zich van tevoren in de materie wil orienteren kan tijdens de openingstijden van het stadhuis terecht in de informatie-hoek, waar de onl- werp-begroting en de aanbie dingsnota ter inzage liggen. Achterafbeschouwd is geble ken dat het merendeel van de problemen rond de bebouwing van de kaalslag teruggevoerd kan worden op de moeilijkhe den rond de huurhoogte. Voor velen van de eerste gegadig den van de woningen, de be woners van de met sloop be dreigde Zeeheldenbuurt was die huur te hoog. In de raads commissie voor de stadsont wikkeling werd een maximale huur genoemd van 306 gulden. Zoals de zaken er nu voor staan lijkt die eis niet zonder een zogenaamde prïjspeilcor- rectie haalbaar; ofschoon het er enige tijd geleden naar uit zag dat de huren nog veel ho ger uit zouden komen. De ge meente Vlaardingen sprak toen tegenover Den Haag het onaanvaardbaar uit. Een her nieuwde berekening, op basis van het ontwerp-plan, bleek toen wat gunstiger uit te val len. Gebruik werd gemaakt van de zogenaamde interim- huur regeling. De verwachtin gen zijn dat als het Vlaarding- se aannemersbedrijf Van der Waal morgen met een defini tieve prijsopgave komt de huur nog verder gedrukt kan worden. Tot zover is er reden tot opti misme. Wat betreft de prijs- peilcorrectie zegt men op het stadhuis: „Toch wel ongunsti ger dan we gedacht hadden," Over de haalbaarheid van 306 gulden een bedrag dat is geba seerd op een Rotterdams voor beeld, is men weliswaar opti mistisch; toepassing van de m- terim-huurregeling brengt echter met zich mee dat tij dens de bouwwerkzaamheden de normak* huurverhoging doorloopt. En hoewel de aan nemer gebonden is aan een strak tijdschema, zal de ople vering met voor juli 1982 ge reedkomen. Op het moment dat de woningen betrokken kunnen worden zal de huur- f>rijs dan rond de 350 gulden iggen. Schiedam De eigenaars van het voormalig gemeentearchief zullen zo snel mogelijk een begin maken met de verbouwing van het pand aan het Oude Kerkhof, zodat zij erin kunnen trek ken. De eigenaars, PvdA-raadshd Ton de Vos en Ieraar Fred Mayer, hebben dat verklaard na schriftelijke vragen daarover van VVD-raadshd Cor van Tilborg. Sinds ongeveer twee jaar bekijken De Vos en Mayer de finan ciële mogelijkheden om het pand volgens de afspraak met de ge meente die het aan hen verkocht op te knappen. Daarbij zeggen zij echter zoveel problemen te ontmoeten, dat er tot nu toe nog niets van is gekomen. Voor Van Tilborg was het uitblijven van de verbouwing en het nog steeds leegstaan van het pand aanleiding om het college van burgemeester en wethouders te vragen, waarom er nog niets is gebeurd met het voormalig archief. Enkele jaren geleden verkocht de gemeente het gebouw on der de voorwaarde, dat het zou Schiedam Stichting Jeugdhaven Nieuwland wil een wijkgebonden aanpak bij de voorbereidingen van een sociaal cultureel plan. De stichting meent dat met een dergelijke aanpak niet voorbij gegaan hoeft te worden aan stedelijk overleg. De Jeugdhaven vindt de voorbereidingen voor een sociaal cultureel plan per wijk het voordeel bicden dat er een duidelijker inventarisatie komt van be staande activiteiten. De wijze, die de gemeente volgt om tot zo'n inventarisa tie te komen door middel van een enquêteformulier, gericht aan alle wel- /djnsinsteUingen keurt de stichting af. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, word! zonder ertra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad Zij wijst daarbij op het gevaar dat instellingen uitsluitend voor hun eigen belangen opkomen om hun subsidies veilig te stellen. In een brief aan hel Schiedamse college van burgemeester en wethouders schrijft de Jeugd haven dat de gemeente bij een wijkgebonden aanpak het landelijk decentralisatiebeleid als uitgangspunt moet laten dienen. Tevens kan dit beleid fungeren als leidraad bij de besluitvor ming en de samenstelling van werkgroepen die zich met het sociaal cultureel plan bezighouden. Enkele andere voordelen van een wijkgebon den aanpak zijn volgens de stichting onder meer een grotere waarborg voor medezeggen schap, een duidelijker beeld van de verhoudin gen, direct en intensief bereik van de bewoners en een afbakening van de witte vlekken in het sociaal-cu Hu reel werk in Schiedam. In de brief wijst de Jeugdhaven hel college op het ontbre ken van een toelichting bij de informatie, die de welzijnsmsiel 11ngen ontvingen over de voor bereidingen van een sociaal cultureel plan. Om de grieven te onderstrepen bood een ah Sint Nicolaas verklede medewerker van de Jeugdhaven vergezeld van enkele zwarte pieten twee gemeente-ambtenaren, die naar Nieuwland waren gekomen om het enquêtefor mulier toe te lichten, een kwartetspel aan, dat de draak moet steken met het gemeentelijk be leid bij de totstandkoming van het sociaal cul tureel plan. De als zwarte piet verklede medewerkers van de Jeugdhaven 2ongen de ambtenaren toe worden bewoond door twee aan Schiedam gebonden huis houdens, die bereid waren het met elkaar te delen en te ver bouwen. Van Tilborg huldigt daarbij het principe, dat ge meenteraadsleden, in dit geval De Vos, in dit soort kwesties net zo op de voet moeten wor den gevolgd als alle andere burgers. g Eigenaars Fred Mayer en Ton de Vos wilden voor zij met de verbouwing zouden beginnen eerst weten in hoeverre het rijk bij zou springen in de kos ten. De Vos: „Zo'n verbouwing kost aardig wat geld en alvo rens we naar de bank stapten voor een lening moesten we weten hoeveel subsidie we zouden krijgen voor woning verbetering en restauratie. Die regels zijn veranderd en daar door was het moeilijk om har de toezeggingen te krijgen over de hoogte van de subsi dies. We komen in aanmer king, dat weten we in ieder geval en daarom beginnen we nu piaar vast met eigen mid delen de boel op te knappen". In de openbare centrale biblio theken in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis ligt tot en met 31 december een aanvrage voor een luchtverontreiniging en hinderwetvergunning van de Shell voor iedereen ter in zage. De raffinaderij van Shell Nederland wil het bedrijf aan de Vondehngenweg bij Pernis uitbreiden met een gasturbine en een afgaskelel, om de hoe veelheid zelf-opgewekte elec- triciteit te kunnen vergroten. Tot en met het einde van het jaar kunnen alle betrokkenen schriftelijk bezwaren indie nen. Dat dient te gebeuren bij het Rotterdamse college van B en W. Tijdens de normale openingsuren kan men op de gemeentesecretarie van Rot terdam, maar ook in de biblio theken aan de Uiverlaan 18 in Maassluis, de Fransenstraat 6 m Vlaardingen en de Lange Haven 131 in Schiedam de aanvragen ter inzage krijgen. Vrijdag 21 december wordt vanaf 16 uur een hoorzitting over dit onderwerp gehouden in het stadhuis in Rotterdam. Rotterdam Een 38-jarige Vlaardmger zal drie jaar lang zijn rijbewijs moeten missen. Aldus de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank. De man had op de Van Leyden Gaelstraat een fietser aangereden en vervolgens de bloedproef geweigerd. Tegen hem werd drie maanden gevangenisstraf en driejaar ontzegging van de rijbevoegdheid geeist. De gevangenisstraf i op twee maanden bepaald. t is door de rechter Schiedam Over een maand dient in Den Haag het proces, dat de PSP tegen de Staat der Nederlanden heeft aangespan nen over de levering van dne korvetten aan Indonesië. Deze korvetten worden gebouwd bij de Schiedamse scheepswerf Wi 1 ton-Fije noord en één er van, met bouwnummer 809, is al opgeleverd. Indonesië wil de korvetten gebruiken in de oorlog tegen Oost-Timor. Voor de PSP is dat in 1975 aanleiding geweest tegen de levering van de korvetten ac ne te voeren, In Hengelo be gon die actie en de Schiedamse pacifistisch-sociahsten sloten zich daar meteen bij aan. De Schiedamse afdeling houdt sinds die tijd het actievoerend comité, genoemd naar Oost-Ti- mor, zoveel mogelijk op de hoogte van de activiteiten bij Wilton- Fijenoord. De waakzaamheid van enkele tipgevers, die de PSP op de werf heeft, kon echter met voorkomen dat het eerste kor vet plotseling onder alle ge heimhouding van WF vertrok. Dat was m juli, drie maanden eerder dan aanvankelijk de bedoeling was. Maar de ople vering van het tweede korvet wil de PSP door niet nader omschreven acties ongedaan proberen te maken. Dat twee de korvet, de 810, gaat op 8 fe bruari proefvaren en wordt waarschijnlijk in april aan In donesië overgedragen m Den Helder: om moeilijkheden te voorkomen. Tegelijk met de overdracht van het tweede zal het derde korvet, de 811, zijn proefvaart beginnen. Advocaat van de PSP en het comité Oost-Timor zal op 7 ja nuari de Utrechtse jurist W. .van Bennekom zijn. In Schiedam heeft de PSP de laatste dagen na lange tijd weer eens van zich laten ho ren. Dat ging om Sinterklaas; heel andere koek dus, of toch niet? Zie pagina.drie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1