wm i Kinderen krijgen agressie met paplepel ingegoten' Huizenhoge mast is niet zo landelijk Besluitenlijst naar raadsleden Straatgeweld is voor PSP belangrijk thema Zie. ginds komt de PSP llll!lill!l!lll!!ii!lllllli!lllllil!liilllli College door de knieën t ij "V Blokje ^Irond/ „5 voor 25" in Teerstoof Woudi voor jong en oud 2 WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 $c/VP/WW 3 Geen ruimte voor zendamateurs in Holy-Noord' Vlaardingen Ja, kijk," zegt de heer de Jong van Bouw- en Wo ningtoezicht, „dat is een :consequentie van demo cratie. Als je een ver zoek richt aan een bestu rend orgaan, dan kan dat afgewezen worden. Zo'n bestuurscollege zal daar zijn redenen voor hebben." De reden waar om het college van Sinterklaas is voor de PSP altijd een goede impuls. Telkens weer, als pakjesa- vond nadert, gaan de paci- fisten de straat op om in de binnenstad winkelende mensen koopadviezen te geven. Speciale doelgroep zijn vaders en moeders, ooms en tantes, opa's en oma's van kleine kinde ren, die hun heil zoeken in speelgoedzaken. Want daar schuilt gevaar. Wa- terpistoolties, plastic sa beltjes, zakken vol soldaat jesde PSP is daar tegen, want zulk speelgoed ver- 't laagt de gezonde moraal en draagt bij tot agressie. I Zeggen dat het toch alleen maar onschuldig speelgoed is, betekent volgens de PSP niets meer dan het i - domweg goedpraten van wat in het groot oorlogen en ellende teweegbrengt. Al een paar jaar verkon- digt de partij dat en zo stonden de leden ook de afgelopen dagen weer op de Schiedamse Hoogstraat 1 met gepeperde noten op hun zang. Toch waren zij lang stil. Sinds de verkiezingen voor de gemeenteraad vo- rig jaar dacht Schiedam ei genlijk, dat de PSP op een bom was gelopen of zoiets, want acties uit de pacifis- tiseh-socialistische hoek kwamen nauwelijks meer voor. „Wij zaten wat met bestuursproblemen," zegt Eric Dijkhuizen. Hij is lid van de Schiedamse afde ling. En die afdeling, wa rempel, bruist van nieuwe energie waarmee zij tot lang na Sinterklaas voort moet kunnen. Er zijn plannen gemaakt Er is een hernieuwde aandacht voor het pacifisme, zonder dat aan socialistische be ginselen voorbij is gegaan. Het pleidooi voor vreed- zaam speelgoed is er een voorbeeldje van. De voor- genomen acties tegen de Wilton-korvetten voor In donesië maken de bedoe lingen tegen macht oorlog en terreur nog duidelijker. En er is meer. Hoor, wat klopt dat daar. kinderen? Verslaggever Kor Kegel kwam er eens kijken. B en W negatief heeft be schikt over het verzoek van de heer H. A. Sprin* gelïng om ten behoeve van zijn zendhobby een antennemast bij zijn wo ning te plaatsen, ligt min of meer voor de hand. Holy-Noord moet volgens het geldende be stemmingsplan een „lan delijk" aanzien hebben- Een mast van bijna Billy the Kid speelde in de wieg al met papa's re volver en hij is een slecht mens geworden. Oud werd hij dan ook niet, zo zie je maar. Speelgoed kan dus grote invloed hebben. Twee actiegroepen houden zich daarmee bezig- „On* kruit" terroriseert de Nederlandse speelgoed- handel door in waren huizen grote hoeveelhe den miniatuur-oorlog stuig te vernielen; „Stro halm" gooit het over een andere boeg door milieu vriendelijk speelgoed aan te prijzen. Ook de PSP als politieke groe pering, in Schiedam na geruime tijd weer actief, houdt zich met speel goed bezig. Niet dat de door Kor Kegel pacifisten tanks, kanon nen en geweren in speel goedwinkels vernietigen („De Hema verkoopt trouwens weinig oor logsspeelgoed," zegt Eric Dijkhuizen, die daar vlakbij woont), maar wel sympathiseert de PSP met de recente ac ties van Onkruit tot op zekere hoogte. „Het is niet een optreden, dat je van de PSP gauw zou ver wachten," zegt Eric Dijkhui zen, „want het komt erop neer dat geweld met geweld wordt bestreden en dat spreekt el kaar tegen. Bovendien krijg je door zo'n actie toch veel tegen je. Het komt te veel naar vo ren als alleen maar een spek takel. Maar ik heb verder nog in geen krant gelezen, wat de argumentatie erachter nou precies is." Ronald Kars: „Het is belang rijk, dat ouders eens bedenken welke gevolgen een speelgoed- geweertje voor een kind kan hebben. Als kinderen elkaar op straat echter mekaar dood schieten, ook al is het dan een spelletje, dan wordt het zo'n normaal iets. Een kind slurpt op die manier agressie lang zaam binnen. En de maat- twintig meter past niet in dit streven en hoewel het woord „horizonver- vuiling" nog niet geval len is, zullen op dat be grip de belangrijkste motieven van het college gebaseerd zijn. De heer Springeling is niet zo maar een zendamateur; hij is al vele jaren, volkomen legaal, doende met het zenden naar alle delen van het land. Met deze nieuwe mast wil hij we reldwijde communicatie gaan bedrijven en daarvoor is „een sprietje" van drie of vier me ter niet toereikend. De anten ne, waarvoor de zendamateur een bouwvergunning heeft aangevraagd, moet meer dan zestien meter hoog worden. Springeling volgt al jaren di verse cursussen voor zendama teurs en heeft beslist niet de bedoeling om ook maar één medemens te hinderen met ztjn zendhobby. Op 17 januari van dit jaar be sloot Je Welstandscommissie, die in eerste instantie het ver zoek om een bouwvergunning ten behoeve van de benodigde antenne behandelde, dat er geen reden was om genoemde vergunning te weigeren. Den dienst van Bouw- en Woning toezicht vond echter dat de mast m de achtertuin op bouwtechnische bezwaren stuitte. Er komt tenslotte een grote hoeveelheid beton en draadijzer aan te pas en de zachte veengrond zou dat niet kunnen dragen. Opzij van het huis dan maar, zo was de sug gestie van Springeling. Maar daar had de gemeente Vlaar- dmgen moeite mee, wr.nt dan zou de mast aan de openbare weg komen en dan is een en ander in strijd met het gelden de bestemmingsplan. Op het dak kon ook met, want daarte gen verzette de huisbaas, wo ningbouwvereniging Samen werking '77, zich. Het college van B en W besloot de aan vraag van een bouwvergun ning uiteindelijk met te hono reren. „Ik dreig de dupe te warden van een verschil van inzicht van de betrokken ambtena ren." zegt zendamateur Sprin geling in zijn beroepsschrift aan de gemeenteraad. Tegen de beslissing van het college beeft hij een uitgebreid ver weer geschreven m de hoop de raad, het hoogste bestuurscol lege yan de stad. alsnog aan zijn zijdq te krijgen. Dat bezwaarschrift komt don derdagavond in de gemeente raad aan de orde en waar schijnlijk zal de raad het door verwijzen naar de desbetref fende commissie. Van het on langs afgekondigde antenne verbod zijn zendamateurs on der bepaalde omstandigheden uitgezonderd. „Bij het opstellen van bestem mingsplannen wordt kennelijk geen rekening gehouden met de aanwezigheid van zenda mateurs" zegt de heer Sprin geling. „Als ik de toestemming voor deze zend installatie met zou krijgen, dan zou dat bete kenen dat een aantal jaren moeite en studie voor mets zou zijn. Natuurlijk zal ik tegen een negatieve beschikking via de AROB-procedure m hoger beroep gaan. Ik vind namelijk dat ik geen mens htnder met mijn zendaktiviteiten en als ik de mast tegen de zijgevel mag plaatsen valt ook de ontsiering van de omgeving wel mee." Eric Dijkhuizen: „Het 2a! meer een la nge-termijn voor berei ding worden. Het is in het ver leden zo geweest, dat wjj ons meer bij verschillende acties aansloten. Als er een comité voor jonge ren huisvesting was opgericht, dan sloten wij ons aan cn af en toe kraakten wij eens een huisje mee. maar veel effect sorteert dat niet. Daar om ga?n wij proberen door analyse, door intensieve stu die, bepaalde problemen te helpen oplossen. Welzijn wordt een van de drie hoofd zaken, en dan met name de geweldpleging onder jongeren. Dat wordt ontzettend AJs je kijkt in de omgeving van de Goudsbloem, en m wijken zoals Oost, de Gorzen, Schie dam-Noord. het breidt zich uit." „Een ander thema zal de ver houding tussen werkloosheid en economie zim. Neem bij voorbeeld Wuton-Fijenoord. Je ziel daar hoe negentig pro cent van de productie wordt gericht op het maken van oor logstuig, om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan. Maar dat doel, werkge legenheid. heiligt geen midde len zoals oorlogswapens. Wij willen proberen de mensen er van bewust te maken, dat Wil- ton-Fijenoord van die rotzooi maakt." „De gastarbeiders zullen het derde hoofdpunt voor ons worden, en dan vooral het on derwijs en de problemen van de tweede generatie. Die drie hoofdpunten zullen eerst door het bestuur worden voorbe reid, en dan moeten wij maar hopen dat het wat oplevert." Niet bang Door zich op drie Ingewik kelde vraagstukken te stor ten zal de PSP nauwelijks tijd overhouden om de Schiedamse gemeentepoli tiek op de voet te volgen. Een nadeel vinden Dijkhui zen, Kars en Geijp dat geen van drie. Buitenparlementair bezig zijn heeft bij de PSP ook in het verleden voorop gestaan, onder het motto; het denken cn doen van dc mensen dirigeer je niet van uit het parlement. „Daarmee heeft de PSP juist een belangrijke functie," vindt Eiic Dijkhuizen. „Wij hoeven met bang te zijn om zulke pro blemen als de verhouding tus sen werkgelegenheid en scheepsbouw aan te pakken. onderwerpen, uitgewerkt op Andere partijen laten die pro blemen liggen. Juist daardoor is de PSP in staat zich heel duidelijk te profileren temid den van de andere partijen, ook van de linkse partijen. De PSP wordt vaak in het linkse blok gesehoven, maar wat moet je daarmee? De PvdA siaat vaak dichter bij bet CDA en de VVD dan bij de PSP. Kijk. ik bedoel natuurlijk niet dat het allemaal heel anders zal worden, als er honderdvijf tig kamerleden van de PSP komen. En daarom zijn wij juist zo gereserveerd tegenover het parlementaire werk." Maasland Onder druk van alle raadsleden zal het college van BenW "met ingang van heden ^een „besluitenlijst" aan *de raad doen toekomen. .-Dit houdt in dat alle be slissingen die binnen het 'college vallen direct aan tde raad worden bekend ^gemaakt. Op voorstel ■van de fractie van de .Open Groepering werd me t volledige instem- ^ming van de WD en, na benige aarzeling, ook if'door de CDA-vertegen woordigers hiertoe be sloten. Tot verrassing van de CDA-wethouders die in deze hun volledige fractie tegenover zich vonden. De beide wet houders waren de enigen die tegen het voorstel stemden. Het voordeel van een „beslui tenlijst" uit de schoot van het college is voor de raadsleden hei feit. dat men eerder op de hoogte is van gemeentelijke zaken en hier dus tijdig op kan inspelen. De raadsleden is in deze geheimhouding geboden. De inlevering van een „beslui tenlijst" zal bij wijze van proef voor drie maanden gelden. Burgemeester van der Brink liet overigens duidelijk mer ken weinig voor deze proefne ming te voelen. „Raadsleden kunnen alle informatie krijgen die zij wensen en bij de inge komen stukken ligt al vaak de correspondentie die tot hei college is gericht.", zo liet hij weten. De raadsleden dachten er echter anders over. Johan de Wit (Open Groepering): „Als we toch al een groot deel van de inlichtingen krijgen is er geen enkele reden om op een besluitenlijst tegen te zijn". Leen de Nie vertolkte de mening van het CDA: „Hoe meer ik de discussie beluister, des te meer ga ik voor zo'n be sluitenlijst voelen". Signalement: Naam: Hertha Ras: Duitse Herder Leefdtijd: circa 2 jaar Kleur: zwart-geel Geslacht; mannelijk Deze keer wandelen we met Herth muit de Hargahoe- ve 3 ïchiedamsc* Sport- laan blij opgewonden als hij du riem tn de gaten krijgt De Duitse herder, zoals Hertha. staat bekend als een zeer gehoorzame trouwe hond. Toch zijn ook veel mensen bang voor de Duitse herder. Dit is met altijd onge grond, wanneer de herder zijn tanden laat zien bij het verdedigen van zijn territori um. Voor deze taak worden de Duitse herders gefokt en opgevoed. Omdat hij zijn scherpe karakter menigmaal toont en daarbij moedig en trouw is, kan de Duitse her der een populaire bond wor- den genoemd. Hertha is echter geenzins een scherpe hond en zal nimmer de kwaliteiten bereiken van een echte waakhond. Bij onze wandeling kwamen wjj ver- schillende wandelaars tegen, maar Hertha toonde hier geen belangstelling voor. Aan commando's moet Her tha echter nog wennen, hij geeft geen enkele reactie en hhjft stug trekkend doorlo pen Welhcht komt het door het langdurig verblijf m de kennel dat hij nu met 20 graag wil luisteren. Elke hond heeft een eigen karakter en van dit karakter kan men gebruik maken om een fijne huisvriend tc krij gen. Het karakter van Her tha is zachtaardig. Voor men sen zonder kinderen is dit een ideale hond. Alleen thuis zijn is geen probleem; er wordt mets gesloopt en een autoritje wordt zeer op prijs gesteld. Hertha is wat ang stig, onevenwichtig. Als men hem wil aaien, doet hij net alsof hij niets merkt en kijkt c!e andere kant op. Maar ei genlijk is hij wat nerveus, wat hij niet wil laten mer ken. Hij zal nooit iemand bij ten Daar beeft hij eenvoudig de moed met voor. Daarom kan Hertha niet bij kinderen. In het begin zal hij alles ac cepteren, maar wanneer hij helemaal gewend is, slaat ttjn nervostteit om in moed. Hij waarschuwt de desbetreffen de kinderen door gegrom en zijn lip op te trekken. Daar om is de hond ook in het asiel terecht gekomen. Om terugbrengen te voorkomen zoekt de Hargahoeve nu een goede baas en bazin zonder kleine kinderen. En wie toch een hef beestje voor kleine kinderen wil, kan een zwart wit konijn m de Hargahoeve komen afhalen. De gewonde basset van vori ge week is door dierenlief hebbers uit Maassluis opge haald. JA Eric Dijkhuizen. Ronald Kars en John Geijp: ,,Als kinderen elkaar in hun spel al dood schieten, dan wordt hel zo gewoon." schappij stimuleert dat Goed, als je een kind geen mitrail- leurtje geeft, zal hij niet met een pacifist worden, maar toch..." John Geijp: „Ik heb vroeger zelf nooit zulk speelgoed ge kregen, en dat vond ik toen jammer. Al mijn vriendjes hadden het wel en ik kon dus niet meedoen. Maar toen ik op latere leeftijd plotseling van iemand een geweer m mijn handen kreeg, scirok ik mij rot." Boeven zijn de vriendjes van John Geijp niet allemaal ge worden. Maar de PSP-theorie is de volgende: „Achteraf be denk je dan hoe dat komt, waarom zoveel mensen met eens meer schrikken van ge vaarlijke wapens en ander tuig." zegt John Geijp. „Zij groeien ermee op. Het is toch veelzeggend, dat ouders zon der er verder over na te den ken speelgoed tanks en -gewe ren aan hun kinderen cadeau doen. Moet je dat eens in het groot zien! Straks worden atoomwapens net zo vanzelf sprekend." Ronald Kars: „Daarom blijven wij bezig met daarop de aan dacht te vestigen. De afgelo pen dagen hebben wij weer op de Hoogstraat gestaan met in formatie daarover. Sommigen kunnen wel denken: oh, daar heb je ze weer, en dan bereik je nog geen ene sodemieter, maar aan de andere kant doen wij zoiets één keer per jaar en dan heb je toch een goede kans dat er bij ouders een bewust wording optreedt." Vandalisme Zonder tc stellen dat toene mend vandalisme en ge weldpleging onder de jonge ren van vandaag de dag het zichtbare gevolg is van stuk jes speelgoed, sluit die pro blematiek aan op de gedach te achter de PSP-Sinterklaa sacties. En met die proble matiek wil de Schiedamse PSP-afdeling zich intensief gaan bezighouden. Het is een van de voornemens voor de jaren tachtig. De PSP is van plan problemen anders aan tc pakken. Schiedam Om te bewijzen, dat het lang niet zo slecht is gesteld met het Nederlandse cabaret start het Zolderthea ter in de Teerstoof het ko mende weekeinde een serie cabaretvoorstellingen: „5 voor 25". Doel van de voorsiellingen is het geven van een kans aan vijf pas beginnende cabaretiers om te laten zien wat ze in hun mars hebben. De serie is „5 voor 25" gedoopt, omdat het pubhek een kaart voor alle vijf de voorstellingen kan ko pen voor 25 gulden. Het komend weekeinde bijt Joke van Leeuwen de spits af met haar cabaret „Moeder dan gisteren". Enige tijd geleden won zij samen met haar pia niste Hcnriette Oudshoorn de hoofdprijs tn het Delftse caba retfestival Camaretten. Vrij dag- en zaterdag zal zij het pu bliek tracteren op een avondje rt.J mnt p. een zeer persoonlijke wijze en gebracht met een geheel eigen taalgebruik. Aanvang van bei de voorstellingen is orn negen uur 's avonds. Schiedam Clown Woudi komt zaterdagmiddag weer naar de Teerstoof. Daar zal hij kinderen (vanaf vier jaar) en ouders bezighouden met 2ijn programma, waarin hij niet al les kapot gooit, geen nare grappen maakt; maar jong en oud aan het dromen zet. Aan vang 14.30 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3