SCHIlïDAMSCHE COURANT Veel instemming, weinig kritiek Empeo houdt binnenstad voor gezien Beroering rond bow lingbanen Bk dêfifoef De Vishaak in kerstsfeer Rijk betaalt mee aan emancipatie-activiteit Nieuwe stichting wil oude panden opknappen ""SS- André uitverkocht onafhankelijk dagblad Tijdschema VCP-Holy bijgesteld Geld moet op korte termijn verdeeld worden Begroting '80 Maassluis: Bouwgigant wilruilen9 voor zonnewoningen Woudhoek-Noord Stedelijke Straat schiet op In Schiedamse binnenstad: W; n Dinsdag 11 december 1979- 10 We jaargang no. 26510-4 PAGINA'S Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 redactie 362566 - klachlenriienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL VI aardingen Nu hei rijk definitief heeft toe gezegd bij te dragen aan de emancipatie-ae- i tiviteiten op gemeente- r tijk niveau, zullen in Vlaardingen op korte termijn de gesprekken over de verdeling van het geld moeten begin nen. Wethouder Maar- leveld liet al weten de betrokken vrouwen- groepen zo snel moge- lijk rond de tafel te willen hebben. Vlaardingen Het col- j lege van BenW van Vlaardingen heeft beslo- ten om het eindverslag van het verkeers-circula- tie-plan (VCP) Holy pas op 15 januari 1980 met I de insprekers te behan- delen en de presentatie van het plan aan de „burgerij" te verschui- ven naar februari 1980. I Het tijdschema van het VCP-Holy is behoorlijk in de knel gekomen door de stroomversnelling waarin de planontwik keling rond de parkeer garages in het centrum terecht is gekomen. Oor spronkelijk zou het afge ronde VCP-Holy van- g al doorgepraat worden met de inspre kers. De uitwerking van üe vier nog overgebleven parkeerlo- katies, die de gemeente Vlaardingen voor 8 januari toegezegd heeft, eist alle aan dacht van de betrokken af delingen van het stadhuis op. Ten aanzien van het Cen trum hoopt men de procedu res rond de inspraak over de parkeergarages met nog twee of drie vergaderingen (om de twee weken) na 8 januari rond te hebben. De rijksbijdrage voor 1980 behoort nog tot de zogenaam de overgangsregeling. Die re geling is getroffen in afwach ting van de uiteindelijke plannen. In 1982 zal de rijks bijdrage alleen nog maar be trekking hebben op emanci-» patïe-actïviteiten die een „een duidelijk herkenbaar" onderdeel vormen van het sociaal-cultureel plan. De ge meente zal dan haar plan in de periode van 1982 tot 1985 en de jaarlijkse programma's tegenover het rijk moeten verantwoorden. De voorlopi ge regeling geeft Vlaardin gen voor 1980 de beschikking over 27.000 gulden, 34 cent per inwoner. Deze week nog gaat er een briefje naar alle bij de emancipatie betrokken instellingen, waaronder de Viaardingse Vrouwenraad, de VOS-werkgroepen, de vrouwencafé's en de wijk- en buurtcentra om te praten over de verdeling van dat geld. Ook de ABC-werk- groep, een groep mensen die zich onder andere bezighoudt met het onderricht van de Nederlandse taal aan vrou wen van gastarbeiders, zal in elk geval bij het overleg be trokken worden. Daarnaast kunnen ook andere groepe ringen, die niet zijn uitgeno digd maar wel bij de emanci patie zijn betrokken, contact opnemen met het stadhuis Het laatste kerstfeest van de zeventiger jaren komt in zicht en hoe weinig dit deeenium ook aan dynamiek heeft gebracht; het is en blijft een goede traditie om een boom in huis te halen en daaronder te mijmeren over het jaar dat alweer bijna voorbij is. Kerstbomen zijn er weer volop. Grote, kleine, volle en kale, al naar gelang het geld dat men voor wat I kerstsfeer wil uitgeven. ^Iniii ui in uuiiti iniiiintiiiiii luiiiiiiniiiiiiui uiiniti ititiiiiiiiiiiitnimiiiiiniimuriiiiiriiiiiiitiuiif in iiiiiiininituiiiiiiiiii i iiqiiiiiii itim i it min iiiinitiittiiiiiiuiiiiiiiiMmiiiiiiiiiii hui iiniuiii n i nmS Maassluis Jk heb bet idee dat het Rijksloodswe- ïen het allerlaatste over- blijfsel is van de oude glo rie van Maassluis. Als dat ook weggaat, hebben we al leen nog de bekendste be graafplaats van Neder land.*' Woorden van Piet de Geus, fractievoorzitter van het CDA in de Maas- sluise gemeenteraad, met «en knipoog naar het laat- ge boek van Maarten *t Hart, sprekend over de Maassluïse haven. Naar rijn mening moet het colle ge van B en W snel komen met plannen om het haven gebied door een aantal in grepen zo in te richten, dat de veerdienst op Harwich «n de rijksdiensten (loods wezen en waterstaat) er de numte krijgen die ze in Hoek van Holland niet kunnen verwachten. Hij was, overigens samen met een aantal andere partijen uit de gemeenteraad, niet geluk kig met het uitstellen van de college-nota over de haven en werkgelegenheid in Maas sluis. Het college was tot dit uitstel gekomen vanwege de oprichting van een Regionale Raad van Advies voor de Ha ven en de Economische Ont wikkeling. Veel fracties in de raad vinden de regionale aan pak van deze problemen uit stekend, maar willen dat daar naast ook specifiek aandacht besteed wordt aan Maassluis. Riet de Geus (CDA): „Voor Maassluis vallen er vele vlie- :n in één klap te slaan. Snel indelen is geboden, anders kat het rijk de Berghaven in Hoek uitbreiden. Naast kleine puntjes van kri tiek die dan ook nog vaak bij alle partijen leefden, zoals het bovenstaande, was er veel waardering voor het college op de eerste avond van de begro tingsbehandeling in de Maas sluïse gemeenteraad. Het colle ge zal het dan ook bij de be antwoording van de vragen niet moeilijk krijgen. Er waren natuurlijk de onver mijdelijke Maassluise zaken, zoals de affaire De Jager en Klein. Klaas de Roo (VVD) en Jaap van der Griend (PPR) stelden er vragen over aan het college. De Roo ging daarin het verst en beschuldigde het college van een verkeerde voorlichting tijdens de aan deze affaire bestede besloten raadsvergadering. Ook de veelvuldig voorko mende, maar door de meeste fracties met altijd begrepen, vertragingen bij de afwikke ling van bestemmingsplannen, beleidsvoornemens, aangekon digde nola's, beloofde meerja renramingen enzovoorts, kwa men regelmatig in de verschil lende betogen voor. Pieter de Geus bracht de gevoelens van de raad onder woorden: „Col lege, liever niet te veel praten en papieren, maar doe wat!" Maar vóór er door het college van Maassluis wat gedaan gaat worden zal het vanavond om zeven uur eerst antwoord ge ven op de vragen die de ver schillende sprekers gesteld hebben. Binnen enkele uren waren elfhonderd kaartjes voor de twee André van Duin-shows in Passage uitverkocht. Geruime tijd voor de kaartverkoop gisteren om één uur begon stonden honderden mensen voor de van het Passagetheater hun beurt af te wachten. De maatregel van het theater om voor de shows van 16 en 17 december niet meer dan tien kaartjes per persoon te verkopen, had extra veel mensen op de been gebracht om plaatsen voor de show te bemachtigen. Fans, die telefonisch een kaartje wilden bespreken kregen de hele middag een antwoordapparaat aan de lijn met de voor hen teleurstellende mededeling: „Uitverkocht"! Schiedam Projectont wikkelaar Empeo heeft zich in principe bereid verklaard, het miljoe nencontract met de ge meente Schiedam voor het volbouwen van de binnenstad te verbreken. Op het stadskantoor is die mededeling met gejuich ontvangen: Schiedam, dat in 1970 de samenwerkingsovereen komst met de Utrechtse bouwgigant sloot, kreeg in de jaren daarna spijt en zat met handen en voeten gebonden aan de projectontwikkeling smaatschappij. Empeo was meer gebaat bij het bouwen van gro te projecten zoals een verlengde Passage en parkeergarages. Schie dam daarentegen ging in de loop der jaren steeds meer voelen voor hand having van het typische binnenstadskarakter waarin „betonblokken" niet voorkomen. Vooral om die reden is zo'n lan ge tijd nauwelijks iets aan woningbouw in de binnenstad gedaan. De exploitatie woog zeer zwaar. Als Empeo de binnenstad de rug toe keert, is daarmee een laatste peiler van het be stemmingsplan voor de binnenstad uit 1974 weg gehaald. Empeo wil voor eventueel te rugtreden uit de binnenstad wel wat terugzien. Een af koopsom van miljoenen gul dens, waar in het verleden door politieke (progressieve) tegenstanders van Empeo nog wel voor gepleit is, kan Schie dam bespaard worden, nu het initiatief van Empeo zelf komt maar daar staat tegen over dat de projectontwikke laar wensen koestert om el ders in Schiedam bouwplan nen uit te gaan voeren. Wet houder Chris Zijdeveld heeft onlangs ideeen ontvouwd om bij de stadsuitbreiding m Woudhoek-Noord en Spaiand vooral te gaan denken aan zonnewoningen, waarbij de energievoorziening voor een belangrijk deel rechtstreeks van de zon komt; en Empeo is, nu overal betonblokken uit de mode raken, zich daarin juist gaan specialiseren. Bekend van wethouder Zijdeveld is, dat hij al jaren de ontwikke lingen volgt in Zoelermeer, waar zonnewoningen door Empeo zijn gerealiseerd. Vanmiddag vond in het Schie damse stadskantoor een bij eenkomst plaau», waar wethou der Zijdeveld uitgebreid in ging op de mogelijkheden, die er nu xn de binnenstad zijn bij gekomen. 's-Gravenzande Het VGra- venzandse gemeentebestuur heeft gisteravond geen beslis sing kunnen nemen over de vestiging van een bowlingcen- trum m de gemeente. Een groot gedeelte van de 's-Gra- venzandse raad bleek zich mei te kunnen verenigen met het voorstel van burgemeester en wethouders om een stuk grond te verkopen aan twee 's-Gra- ven zand en aren, die daarop een dergelijk centrum willen vestigen. Aanleiding tot de verwarring vormde een bericht, dat eerder die dag in deze krant ver scheen, dat ook in Naaldwijk plannen bestaan om een bow lingcentrum op te richten. Na lang beraad besloten bur gemeester en wethouders het agendapunt aan te houden tot donderdag, om in de tussentijd met de beide initiatiefnemers over de gewijzigde situatie le pra ten De twee inwoners uit 's-Gra venzande die willen komen tot vestiging van een bowlmgcen- trutn hebben laten onderzoe ken of er m het Westland nog ruimte is voor deze tak van re creatie. Dit onderzoek wees uit dat er, naast de reeds bestaande tien banen die het Lierse centrum telt, in het Westland nog gele genheid is om een centrum met ongeveer veertien banen te exploiteren. Beide heren denken aan een centrum met twaalf banen Een simpele rekensom leerde dat wanneer in Naaldwijk een centrum met twintig banen wordt gebouwd en er in 's- Gravenzande een cc-ntrum niet twaalf banen gaat verrijzen, het maar zeer de vraag is of de exploitanten het hoofd boven water kunnen houden „Bo vendien", zo werd door enkele raadsleden voorzichtig opge merkt, „gaan er geruchten dat ook m Monster wordt gedacht aan vestiging van een bow- lingcentrum." Slecht» de VVD, de PvdA en enkele leden van de CDA- fractic bleken zich achter het voorstel van BenW te kun nen scharen De heer J L.Bax (PvdA) wond zich er bijzonder over op dat nu plotseling in de raad werd gediscussieerd over de vraag of het centrum wel of met rendabel zou zijn. „Daar nbbcn we ons in de raad nog nöbit mee bezig gehouden, bij vestiging van welk bedrijf dan ook," merkte de fractievoorzit ter van de progressieve partij op. Nog afgezien van de vraag of er in het Westland behoefte bestaat aan meerdere bowling centra, had de heer J. P. Flik- weert (CDA) al bezwaar aan getekend legen het feit dat tuinbouwgrond moet worden opgeofferd om realisering van het bowhngccntrum mogelijk te maken „De grens is be reikt." aldus de christen-de mocraat, „het kan met alle maal tegelijk gebeuten." De fractie van D'G6 plaatste grote vraagtekens bij het hele plan. Zij meldde zelf een onderzoek naar de mogelijkheid om te komen tot een centrum m 's- Gravenzande te hebben uitge voerd en hun conclusies waren wemig hoopgevend. Maassluis De bouw van de zogeheten Stedelijke Straat, een complex van 140 woning wetwoningen, komt weer een stapje dichterbij. Het Maasslui se college stelt de raadscom missies voor om de bouwgrond alvast aan de betreffende wo ningstichting te verkopen en medewerking te verlenen aan de financiering van het bouw plan. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra Schiedam Om daadwer kelijk bij te dragen tot het behoud van waardevolle panden in de binnenstad hebben inwoners van Schiedam en instellingen uit deze stad de Stichting Stadsherstel Schiedam (SSS) opgericht Doel van de stichting is om zonder winstoogmerk in de bin nenstad panden die archi tectonisch of voor het stadsbeeld karakteristiek zijn en die historisch van belang kunnen worden ge noemd op te knappen en zo nodig te exploiteren. Denieuwe stichting krijgt steun van woningbouwvereni ging Volkshuisvesting, die is aangesloten bij de SSSW, de stichting van samenwerkende Schiedamse woningcorpora ties. De SSS had bij de corpo raties aansluiting gezocht, om dat verbetering van panden en het opvullen van braakliggen de stukken grond steeds hoge re eisen stelt aan aanpak en organisatie. Door de samen werking tussen de SSS en de Volkshuisvesting wordt een goede garantie geboden voor de nodige voorfinanciering van een aan te pakken project en de ondersteuning tijdens de uitvoering en het beheer na afloop. Ook worden daarmee meteen de belangen van een goede volkshuisvesting in Schiedam ingebracht Daar naast is er meer zekerheid, dat van de specialistische kennis, op het stadskantoor gebruik gemaakt kan worden. Dat blijkt onder meer uit het feit. dat de Stichting Stadsherstel Schiedam morgen in het bij zijn van wethouder Chris Zij develd haar plannen nader uiteen zal zetten. „Terecht worden in Schiedam zorgelijke geluiden gehoord over de onderhoudstoestand van een aantal monumenten en andere karakteristieke ge bouwen in de binnenstad." meent de SSS. „Bovendien roept de verandering van be stemming van een aantal van deze panden, bijvoorbeeld tot kantoorpand, de nodige vra gen op." Hoewel de gemeente inmiddels enkele maatregelen heeft getroffen zoals de aan wijzing van een beschermd stadsgezicht en de historische vereniging Schiedam zich ook niet onbetuigd laat, vinden de Schiedammers die in de SSS willen samenwerken, dat een aparte aanpak van vooral klei nere maar toch waardevolle gebouwen hard nodig is. „Het zijn vaak de kleine pandjes die niet direct een monument zijn te noemen en daardoor voor commerciéle instellingen veel al niet interessant zijn, die tus sen wal en schip dreigen te ge raken." aldus de SSS. „Maar deze panden zijn niet minder interessant, want zij bepalen immers mede het stadsbeeld en zijn het waard behouden te blijven." De SSS. die uit particulier ini tiatief geboren is. wil een de mocratische instelling zijn met een open structuur en met de mogelijkheid tot een ruim aan tal bestuursleden. Vanuit de belangstelling van de burgerij hoopt men volgende bestuurs- kandidaten te vinden. kasten bezorgd m comb malie mot hel Rotterdams Nieuwsblad. ïoaw*4' „j0ol>ïte5<

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 1