SPOUT 'Meer doen aan opleiding rappor e urs' Wie controleert de controleur" Harga en Spirit nog zonder punten Dames MVC naar de top m WèêmmÊmm. Ex-voorzitter Muurïing van DSC: §j Nieuwe praeses Gerard van Rijk: 99 ^\JSüMB£mz k2L,* -„ItfUlfe ■y-'Smü llllllllllllllililillll Pupillen- uitslagen Resultaten „Keer Weer" Zwarte banders. DINSDAG 11 DECEMBER 1979 SC7VD/WW1 Johan Muurling, die vanaf 1932 in het scheidsrechters wereldie heeft gezeten, houdt het op z'n 65e jaar voor gezien. Gouda "Voor mcoelf heb ik gesteld: als ik 65 jaar ben geworden zet ik er een streep onder. Eigenlijk is het vreemd. Toen ik mijn sportzaak nog had, be schikte ik over minder tijd om het scheidsrech- terswerk te doen. Nu heb ik de hele dag de tijd om aan dit werk te besteden. Toch is het we hoe minder tijd je hebt, hoe meer er wordt ge presteerd". Op 1 augustus van dit jaar legde Gouwenaar Johan Muurling (65) zijn functie als voorzit ter van de districts scheldsrechterscommis- sie in West II, die hij een jaar eerder van Piet Roomer had over genomen, neer. Na 47 jaar in de scheidsrech- ierswereld actief te zijn geweest, waarvan 25 jaar in de afdeling Gou da en 22 jaar op dis trictsniveau, besloot Muurling zich terug te trekken. Een opmerkelijke beslissing, omdat de Goudse scheids- rechtersbaas zijn taak met een grote nauwgezetheid ver richtte en regelmatig op de voetbalvelden te vinden was. Zijn besluit wekte zo links en rechts toch wel wat verwon dering. Muurling: "Op 10 mei al heb ik het sectiebestur amateurvoetbal bericht dat ik niet voor herbenoeming m aanmerking wilde komen. Een besluit dat is ingeslagen als een bom. Men had dat door Bert Hertog met van mij verwacht, omdat er geen leeftijdsgrens is. Nu, naar aanleiding van mijn be sluit, is er gesteld dat men voortaan bij het bereiken van de leeftijd van zeventig moet opstappen. Voor mij was ook van belang dat ik n waardig opvolger uit het Goudse zou krijgen. Meine Boers uit Stolwijk, die nog altijd rapporteur is in het betaald voetbal, heb ik helaas niet bereid kunnen vinden mij in de DSC op te volgen. Hij zag meer in de politiek. Mijn opvolger (niet ais voor zitter maar als secretaris) is Dirk van Dam wiens promo tiekansen als scheidsrechter niet groot meer waren." Ondanks het feit dat Muur ling, die in 1932 z'n scheids- rechterscarrieère startte en die in 1950 afsloot, een ver dienstelijk arbiter was is zijn grootste hobby toch altijd het werk in de scheidsrechters- commissie geweest. Eerst was hij actief in de sub-scbeids- rechterscommissie Den Haag om er later toen de commis sies Den Haag en Rotterdam werden samengevoegd tot het district West II, opnieuw bij te zijn. Als secretaris hield hij, aan de hand van de bin nenkomende rapporten, de prestaties van de fluitisten bij. Een werk waarbij tien den van punten vaak over promoties beslissen. Muurling: "Elke scheidsrech ter is afhankelijk van de be oordeling van de rapporteurs. Ik moet helaas stellen, dat de kwaliteit van de rapporteurs nogal verschilt. Er zou meer aan de opleiding moeten worden gedaan. Anderzijds is er ook een schrijnend tekort aan rapporteurs (in West II ca. 150). Dat is funest voor de scheidsrechters, In wezen zijn ze belangrijker dan een commissielid. Óóit heb Ik eens in 47 clubbladen van verenigingen in de afdeling Gouda een oproep gericht om rapporteur te worden. Er kwamen zeven aanmeldin gen binnen, daarvan 2iin er nu nog twee rapporteur Het grote verloop onder de scheidsrechters, vooral op af delingsniveau, baart Muur ling zorg. Hij zegt: "Dit jaar heeft de KNVB de onkosten vergoeding opgetrokken tot f 21,50 per blok. Als je op een middag drie blokken in rekening kan brengen krijg je voor je vrije tijdsbesteding 65,-. Desondanks is dit niet voldoende de scheidsrechters te binden." Tot slot: voelt Muurling er zelf niets voor om voortaan als rapporteur op te treden? Hij; "Nee, daar toe ben ik niet bereid." Rotterdam Vorig sei zoen blies Gerard van Rijk nog wekelijks z'n partijtje ais KNVB- scheidsrechter in het zaterdagvoetbal. Nu hanteert hij sinds begin september als „groen tje" de voorzittersha mer van de West n scheidsrechterscommis- sie. Uiteraard kent Van Rijk de problemen in het roerige scheidsrech- terswereldje als z'n broekzak. Toch rijst de vraag waarom men juist hem aanzocht en bijvoorbeeld niet een van de zittende com missieleden. Gerard van Rijk (43), in het dagelijks leven directeur van een waar borgfondsstichting Voor koopwoningen, tast over het hoe en waarom eveneens in het duister. Zegt met een glimlach: „Ik weet het echt niet waarom de keus op mij is geval len. Ik moet je eerlijk zeggen dat ik het feit, dat ze mij hebben geko zen, een moedige zaak vind. Je moet rekenen dat ik nog nooit in een dergelijke commissie heb meegedraaid. Met mij lopen ze toch echt wel een bepaald risico vind ik. Van de commissieleden ken de ik tot voor kort alleen maar Herman Merkesteijn en Piet Kardux. M'n voorganger Muurling heb ik naar mijn weten maar één keer ont moet Ziet U dat als een nadeel? Gerard van Rijk: „Als commissie gaan praten met vooral de scheidsrechters die lager blazen". Een probleem ia natuurlijk hoe je het tekort opheft. Be langrijker vind ik echter nog de kwaliteit. Een goed rap porteurscorps is de rugge- graat van een scheidsrech- terscommissie. We zoeken het dus nog liever in kwali teit dan in kwantiteit. Het zal naar mijn mening wel altijd een moeilijke zaak blijven" verzucht Van Rijk. Om te vervolgen met: Je moet niet vergeten dat ook zij hobbyis ten zijn. Wie controleert de controleur kan je je dan ook afvragen. Hel vervelende is dat door één verkeerd rap port het hele seizoen van een scheidsrechter wordt ver ziekt. Veel oud-scheidsrech ters, die nu als rapporteur optreden, gaan er bij het be oordelen te veel vanuit boe 2e vroeger zelf zouden heb- door Henk Stolk ben gehandeld. Ze proberen iets van zichzelf bij zo'n scheidsrechter terug te vin den. Dat is onjuist omdat de omstandigheden de afgelopen jaren door de toenemende agressie op de velden niet met elkaar kunnen en mogen worden vergeleken. Deze zaak vooral krijgt bij ons de hoogste prioriteit" belooft Van Rijk. Gerard Van Rijk, die als ar biter ooit in groep I was inge deeld („Het betaald voetbal ambieerde ik niet. Zo goed was ik trouwens niet") werpt zich tijdens dit gesprek her haaldelijk op als bestrijder van de alsmaar toenemende spelverruwing. Als bestrijder van geweld verscheen er van zijn hand dan ook een scrip tie met als strekking; waar eindigt het spel en waar be gint de overtreding ergo mis daad. „Ik vind dat de scheidsrechters veel te wei nig gebruik maken van de middelen die hen ter be schikking staan" stelt Van Rijk onomwonden. Anders gezegd: Van Rijk, die al op z'n 18e jaar de scheïds- rechtersfluit ter hand nam en bij Sparta, Naaldwijk en Hil- legersberg voetbalde, zou graag zien dat ook de arbiters in het amateurvoetbal stren ger en sneller gaan straffen. Zeker is dat, wanneer straks de zes districts voorzitters ter vergadering bijeen zullen ko men Van Rijk zich sterk zal maken voor een meer unifor me (strengere) aanpak. Van Rijk beslist: „Nee hoor. Het heeft, dacht ik, meer voor- dan nadelen omdat ik er geheel onbevangen en on bevooroordeeld tegenover sta. Ik meen te mogen zeggen dat we ziu een goede mix van jong en oud hebben. Er wordt altijd overal wel be weerd dat er in commissies alleen grijze koppen zitten maar dat gaat in ons geval toch niet op. Ondanks dat ik nog maar zo kort in functie ben is de grote deskundig heid van de mensen me toch al opgevallen" looft de kers verse preases. Als pas afge zwaaid arbiter, gezien zijn leeftijd had hij nog vier jaar mogen fluiten, heeft van Rijk natuurlijk veel inzicht in de problematiek die er rondom het fluitist zijn heerst. „Die enquete laatst onder de scheidsrechters ge houden vind ik een uitste kende zaak. De betrokkenen weten nu tenminste precies wat er in het corps leeft. Zaak is dat we zo spoedig mogelijk met z'n alleen op hetzelfde niveau praten. Uit ervaring weet ik dat de meeste scheidsrechters nogal tegen de commissie opzien. Dat is fout. Daar moeten we vanaf". Uit het bovenstaande moet vooral niet worden afgeleid dat de nieuwe „baas" nu wel eventjes de vloer zal gaan aandweilen met het tot dus ver gevoerde beleid. „Dat zou van arrogantie getuigen" stelt Van Rijk, die voor alles de schijn wil vermijden als een soort hemelbestormer te worden aangemerkt. De lij nen gewoon door trekken ziet hij voorlopig als z'n voor naamste taak. Over een paar zaken wil Van Rijk toch wel wat kwijt. De wijze waarop sommige seheidsrechtersrap- porteurs te werk gaan roept ook bij hem de nodige vraag tekens op. „Die rapporteurs zijn onze grootste zorg" onthult hij. Vlaardingen/Schxedam Harga en Spirit zijn na een maand zaalkorf bal nog altijd puntloos, terwijl ODI nog geen punt heeft verspeeld. Succes presteert wissel- vallend. Nu werd er met 5—4 verloren van USV. Maassluis kon het on danks een groot over wicht niet bolwerken te gen BKC uit Breda: 12 11. Unicum 2—ODI 5—6 Na een harde eerste helft keek ODI tegen een 2—1 achter stand aan, mede door het mis sen van een strafworp. Jaap Blokhuis 2orgde voor de enige treffer. Na de hervatting be nutte Jan van der Eijk een toegekende strafworp wel: 2 2. Hierna ontspon zich een spannende strijd. Minder hard dan in het eerste gedeelte, om dat de scheidsrechter het duel nu beter in de hand had. De ploegen gaven elkaar weinig toe en de slotfase ging in met 55. Leon 't Hart gaf ODI een 56 voorsprong. In de laatste minuut kon ODI zich de weel de van het missen van een strafworp permitteren. Overi ge doelpunten: Eliy van der Lely (2) en Ria Zeeuw. Spirit—WION 3 8—10 Deze in de Energiehal ver speelde thuiswedstrijd keek een angstig Spirit teveel op te gen het geroutineerde WION. WION telde zo'n zes oud-eer ste teamspelers en Spirit ver gat de mogelijkheden te benut ten. Na een 22 stand halver wege de eerste helft kon WION uitlopen tot 26 bij rust Daarna vocht Spirit zich terug tot 56, bleef goed door gaan en hardwerkend kon het weer aansluiting krijgen. Met nog enkele minuten te gaan had WION nog slechts een 8 9 voorsprong. Spirit forceerde een gelijkspel, maar het werd een 810 nederlaag. Stormvogels—Harga 95 Een gewaarschuwd Harga ging in Middelburg toch de boot in. Freek Veer had zijn team gewezen op het gevaar van Stormvogels: een zeer zui ver schot Toch verdedigde niet iedereen volgens op» dracht, bij rust keek Harga dan ook tegen een 7—1 achter stand aan. Pas na rust, nadat er gewisseld was, ging Harga korfballen. Maar echt gevaar lijk werd het niet voor Storm vogels. Het werd dan ook een verdiende 9—5 nederlaag voor een Harga zonder geloof in ei gen kunnen. USV—Succes 5—4 In een spannende wedstrijd nam Succes via Marga van der Marei en Rob de Bus een 02 voorsprong, maar USV kwam terug tot 22. Voor de rust maakte Kees Gouweleeuw er nog 23 van. Na de thee ga ven twee gelijkwaardige ploe gen elkaar niets toe en met nog zo'n drie minuten te spe len was het 44. In de laatste minuut besliste USV de strijd via een strafworp. Nel Meijer tekende voor de vierde Suc cestreffer. BKCMaassluis 12—11 Diep teleurgesteld verliet Maassluis het veld. want de punten bleven in Breda. Ge durende een groot deel van de wedstrijd overheerste Maasluis en wist zelfs een 47 voor sprong op te bouwen. Toen bleef het te gehaast jagen op de achtste treffer en daardoor kreeg BKC kans om langszij te komen, In de laatste drie mi nuten viel de beslissing; 11—11 werd het drie minuten voor tijd door een strafworp en 12— 11 door een dubieuze straf worp in de laatste minuut Doelpuntenmakers: Leo van der Vaart, Mieke Montizaam, Ronny Moerman, Henny Nie- man, Martin Bergwerff, Mar tha van der Gaag. Vlaardingen/Schiedam-Het op de tweede plaats staande Vollido heeft de zegereeks van het herenteam van Both en Partners niet kunnen doorbreken: 3*0. De dames wonnen eveneens van Vollido met 3-0. De dames van MVC hadden geen moeite roet VCS: 3-0. Het damesteam van Broleco ver loor kansloos van Kangeroes: 34). Vollido-B en P (h) 0-3 B en P heeft heeft de moeilijk ste wedstrijd tot nu toe succes vol afgewerkt. De eerste set ving aan met aftastend volley bal aan beide 2ijden. De gasten namen zelfs een voorsprong, maar die werd snel achter haald door de Schiedammers. Bij 10-10 ging het pas echt goed lopen: 12-15. De tweede en derde set verliepen bijna identiek. Ook in de beginfase nam Vollido een voorsprong, maar B en P trok aan het langste eind: 7-15 en 10-15. De dames hadden het heel wat makkelijker. In kort tijdbestek werd een simpele 3-0 overwin ning behaald. MVC-VCS 3-0 (d) „Tja, over de wedstrijd zelf valt weinig te zeggen rea geerde trainer/coach Kees Vij- winkel. In een ronduit saaie, nog geen 50 minuten durende tweekamp, versloeg zijn ploeg VCS met 15-7, 15-7 en 15-9. Kees Vijfwinkel: „Belangrij ker is dat we door het verlies van Broleco vorige week en afgelopen weekeinde ineens weer meedraaien in de top". Kangeroes-Broleco 3-0 De dames van Broleco gaan door een heel diep dal. Ook nu kregen zij opnieuw de kous op de kop. Invaller-coach Paul de Haan sprak van een off-day,- wat uiteindelijk ook in de set standen naar uitdrukking kwam: 15-10, 15-3 en 15-5. Schiedam In het pupillen- toernooi van Schiedam speel den dit weekeinde de straf schoppen een hoofdrol. Het grote aantal toeschouwers zag E-elftallen aan het werk in sporthal Margriet met weinig doelpunten. Drie teams ein digden gelijk en na het nemen van strafschoppen plaatste Excelsior 3 zich voor de fina le. Uitslagen wedstrijden: HBSS 2-Excelsior 3 0—0; DHS 2— HDVS 2 1—0; Excelsior 3— DHS 2 1—1; HDVS 2—HBSS 2 1—0; HBSS 2—DHS 2 1—1 en HDVS 2—Excelsior 3 1-2. Tevens werd de eerste finale gespeeld tussen de elftallen £3 en E4 van DHS. De uitslag was 00. Na het nemen van 16 strafschoppen verzekerde E3 zich van een derde plaats in de eindrangschikking. Alle spelers kregen na afloop een vaantje uitgereikt- Vlaardingen De postdniv venhoudersvereniging Keer Weer hield een show voor jon ge doffers. Tot de schoonste werd uitgeroepen de doffer van A. Krijnberg. Klassering overige tien doffers: 2—7 en 9 L Hurkmans, 3 H. de Goede, I A. van Waas, 5 H. Triel, 6 X* Vink. 8 J. en P. VUelander. 10 J. Weiser. Schiedam Drie judoka's van sportschool Peter 14*. gerwaard zijn geslaagd voor het examen zwarte band. Aaa Ignatius, Ronald van Leen-, wen en Gerard van der Harg brachten het aantal zwarte- banders van de sportschool op 27. Tijdens de aspirant» kampioenschappen van Zuid* Holland is Johan Snep er iu geslaagd om een derde plaats te behalen in de gewichtsklas se tot 54 kilo. Wim Verbage kwam niet verder dan plaats bij de laatste acht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4