Interesse voor kade buitenhaven Eens groeit liet gras door het asfalt heen Amnesty-actie over Rusland COOP 'n Coöperatie is nu eenmaal van de klanten en vdór de klanten. Die steken de winst dan ook in hun zak door de extra lage prijzen! «fartient Uzéff Twee locaties overallebei met nadelen opnamen van kerstconcert Zeno, Odile en Arie in Quibus Kerst-lunch concert Wéér 24-uurs- expositie Geld speelde geen rol Met popfestival wil OJC bekend worden NCRV maakt Jongerencentrum ook in Bijdorp niet eenvoudig Schiedam De volk- stuinders zijn bang dat de lieve jeugd van Schie- jam-Noord er met hun peentjes vandoor gaan en het rustige wijkje Bijdorp vreest een over last van knetterende brommers en af- en aan- rukkende bierwagens. Het blijft dus tobben: de locatie voor een open jongerencentrum vlak bij station Nieuwland is nog zo zeker niet. Van alle plaatsen in Schiedam-Noord, waar in principe ruimte was voor een open jongeren centrum (OJC), zijn twee plekjes in Bijdorp nog over. De ene locatie is nabij het parkcerter- rein bij station Nieuw land, naast de volk- stuintjes; de andere loca- tie is aan de andere kant van de Poldervaart, aan het begin van sportpark Harga. Nummer één wordt door de Bijdor- pers niet zo op prijs ge steld. Nummer twee vindt de stichting OJC niet je van het, want de ruimte daar is kleiner en het centrum zou daar door een „pijpenla" wor- den met zalen die vrij ongunstig ten opzichte van elkaar liggen. In de sociaal-culturele proble- matiek van Schiedam is het OJC-Noord het laatste ander- halve jaar een tamelijk heet hangijzer geworden, De stich ting, die in Noord ijvert voor Met technische man Rob Ar kenbout van het Passagethe- ater overleggen QJC-be- - stuursleden Piel Penning, Marijke Kassels en jongeren werkster Lia van Bavel hoe de gang van zaken zal zijn tij dens het festival op 22 de cember. een clubhuis voor de jeugd van pakweg bovende zestien jaar, was dan ook flink in de weer en klampte zoveel moge- lijk politici aan om te vragen wat zij er nou precies aan de den. Ondanks aanvankelijke onzekerheid, of er wel een ge schikte locatie in Groenoord en omstreken te vinden zou zijn, leidde die vasthoudend heid van de stichting in elk geval tot de locaties aan weerszijden van de Polder vaart. Daarmee was een begin gemaakt en over financiële ge volgen kon toen ook gepraat gaan worden. Althans in Bijdorp rees verzet. Dat be lemmert de voortgang in zo verre, dat nu eerst weer in de raadscommissie voor vorming en recreatie gepraat moet wor den over welk van de twee lo caties te verkiezen valt. Met de Bijdorpers dient rekening te worden gehouden, want an- door Kor Kegel ders is er straks het zoveelste voorbeeld van hoe een wijkje de mist ingaat door veel te rui me interpretaties van een ver ouderd bestemmingsplan, maar ook mag de stichting OJC niet met de gebakken pe ren (een te kleine ruimte) blij ven zitten. en het Is verrassend te vernemen dat een voor naam deel van die woeste schilderingen gebaseerd zijn op de na tuur rond Maassluis en omgeving. Henk Fortuin is zijn leven lang een eigenzinnig man ge bleven. Het enige dat voor hem lijkt te tellen is de na tuur en oude stadsgedeelten. Dat op de juiste manier op het doek te krijgen is zijn grootste bekommernis ge weest. Nog altijd. Wie wat wil weten over zijn schilder carrière moet nadrukkelijk vragen naar zijn academie tijd; want voor hem zelf be gint het pas daarna. „Ja, op de academie werd de academische opvatting tot ïn het waanzinnige doorge voerd. Dat was wel knellend. Je kon geen expressieve din gen doen, hè. Dat accepteer den ze niet. En, wat moest ik anders, ik aanvaardde het maar. Maar echt voor mezelf, dat ik iets van buitenaf maakte, een beetje flink, voor mezelf ben ik pas in 1939 begonnen." Iets van bui tenaf, daarmee bedoelt Henk Meer ruimte De noodzaak van een open jongerencentrum in het stads deel ten noorden van de spoorlijn Hot ter dam/Hoek van Holland wordt inmiddels alge meen onderkend. Te veel jon geren zwerven over straat, omdat zij zich vervelen en de kroeg in Kethel te duur vin den. Voor hèn moet er een stekkie komen waar zij onge stoord met elkaar kunnen bab belen, drinken, spelletjes doen en lezen, of wat je verder zoal mag doen op een leeftijd dat huiswerk van school steeds minder nuttig lijkt omdat je la ter toch geen baan krijgt Dat er voor zo'n centrum geld nodig is, snapt de gemeente raad ook heel goed. Waar Piet Penning, voorzitter van de stichting OJC, alleen zo bang voor is, dat is de onbekendheid van veel raadsleden met open jongerencentra, waardoor mis schien niet wordt ingezien dat er meer ruimte nodig is dan locatie nummer twee biedt. ,.Ga uit van tussen de 250 en de 300 jongeren, die er moeten kunnen komen. Dat is een ge middelde. Hou rekening met het feit, dat er niet alleen een caféruimte moet zijn maar ook een vergaderzaaltje, een cultu rele ruimte voor creativiteit, jazzballet en dat soort dingen, en een theebar, en dan kom je al ver boven de 625 vierkante meter uit. Dat is nauwelijks de ruimte van de locatie aan de kant van het Hargapark. En een centrum met meer verdie pingen is niet ideaal: niet zo overzichtelijk," zegt Piet Pen ning. In samenwerking met Everard ter Haar van wijkvereniging Bijdorp wil de stichting OJC wel proberen, of een compro mis kan worden gevonden. Piet Penning zou, als dat niet Maassluis De gemeente is in onderhandeling met twee bedrijven, die er in geïnte resseerd zijn om zich aan de haven te vestigen. Binnen enkele maanden zal de be slissing vallen, welke van die twee bedrijven naar de stad zal kimnen komen. Een van beide zal moeten wor den gevestigd op de kade langs de buitenhaven, die ge heel beschikbaar is gekomen nu Key Kramer onlangs heeft aangegeven, af te zien van haar recht van vaste lig plaats. Een ander gedeelte van de kade is onlangs vrij gekomen, toen een daar ge vestigd bedrijf de gemeente Maassluis verliet. Wethouder Izaak van der Knaap heeft inmiddels aange- Vlaardingen „Wie zwijgt mag meepraten in de USSR". Zo luidt de laatste actie van Am nesty International, waarin de mensenrech ten in de Sowjetunie, of liever het ontbreken van die elementaire rechten, centraal staat. De vraag die uit deze stelling voortvloeit ligt eigenlijk voor de hand: „Zwijgt U ook...?" Ook Vlaardingen heeft inmid dels duidelijk gemaakt dat men hier niet wil zwijgen. Burgemeester Kiebootn heeft, evenals een aantal artsen, een persoonlijke protestbrief ver stuurd om te protesteren tegen het onrecht en tegen de on- lukt. willen pleiten voor een tijdelijke behuizing waarvan dan overigens ook de vraag zou zijn: waar komt dat voor lopige nood centrum te staan? Spottend wordt gezegd: naast de stacaravan van de stichting samenlevingsopbouw Schie dam-Noord (SSSN) op het Jac ques Urlusplein. „Het zou een aardige camping kunnen wor den," gekscheert OJC-be- stuurslid Jaap van Hoek. „een camping met opbouwwerker Jos van der Lugt als direc teur." geven, dat geprobeerd zal wor den met dit nieuwe bedrijf ook extra werkgelegenheid aan to trekken. Hij toonde zich deze weck tijdens de behandeling van het havenhoofdstuk in de begrotingsdebatten hoopvol gestemd over dc afloop van de onderhandelingen. Tijdens die vergadering heeft de wethouder ook al aangege ven, dal het niet zo gemakke lijk zal zijn om de haven van Maassluis uit te breiden, als daartoe uiteindelijk besloten zou worden. De grond die daarvoor nodig is, is eigendom van Domeinen, en die instan tie is niet bereid tot verkoop. Hooguit zou het mogelijk zijn, de betreffende stukken grond te huren. menselijke behandeling van dissidenten. In deze weken voor de Kerst wordt de Rusland-actie nog aanzienlijk uitgebreid Op vele plaatsen in de stad zullen affi ches worden geplakt om zo veel mogelijk mensen bij de actie te betrekken. Aan de di verse sportverenigingen wordt gevraagd of ook zij solidari teitsverklaringen naar de Sowjetunie willen sturen en er Maassluis De NCR V-radio zal maandag 17 december een kerstconcert in de Grote Kerk van Maassluis opnemen. De avond begint om kwart over acht. Er wordt muzikale me dewerking verleend door de sopraan Karin Ostar en de ba riton Henry Blaekmon. Jaap Kronenburg is de organist. Verder werker» mee het Maas sluis Jongerenkoor, het Rozen- burgs Mannenkoor en de Christelijke MUziek veren in ging De Bazuin uit Oud-Bev erland. De NCRV zal de opna men uitzenden op zondag 23 december om kwart over ze ven 's avonds via hilversum één Schiedam Experimentele muziek is vanavond te beluis teren in cafe Quibus aan de Lange Haven 28. Dan zal het duo Zeno en Odile een muziek ten gehoren brengen, die wel licht veel mensen als bijzonder vreemd in de oren klinkL De aanvang is om half tien. De Schiedamse tweemans-pop groep Arie treedt zondagavond op. De aanvang is dan weder om half tien. Schiedam Het lunchconcert dat morgen in het stedelijk museum wordt gegeven, staat in het kader van de kerst. Or ganist Aad van der Hoeven en Aad Verhey, alt, zullen wer ken van Bach, Reimann, De Klerk, Reger en Franck met betrekking tot de kerst ten ge hore brengen. De toegang is weer gratis. Vlaardingen Opnieuw houdt Intrige een 24-uursien- toonstelling. Van vrijdagavond acht uur tot zaterdagavond acht uur, Hofsingel 37. Non stop. Deze keer vijf kunste naars. Henri Verhagen (kerst kaarten), Tineke Verhagen (wandkleden), Toos Dietz (knipsels), Annelies Vree (broodplasüeken) en Tonny van Egmond (eveneens brood plastieken). Tijdens de blikse- mexpositie zullen de kunste naars zelf aanwezig zijn. Schiedam Als de Ne derlandse Staat zo krap met de kas zit, wil ik in plaats van honderd gul den boete ook wel vijf honderd gulden betalen". Het ging de in Schiedam woonachtige Turkse gas tarbeider duidelijk niet om de boete. Hij vond het gewoon vreemd dat hij door het kantonge recht berecht werd om dat hij een Turkse dorp sgenoot in huis had ge haaldzonder dit aan te geven bij de vreemdelin genpolitie. „Hel gebeurt zoveel in Nederland", al dus de principiële Turk. De kantonrechter was echter tevreden met de honderd gulden. dij de leden op aan willen dnngen de petitielijsten te on dertekenen. Inlichtingen over de actie zijn te verkrijgen bij Lies Nefkens, Kastanjedreef 25, telefoon 74,17.63 en bij haar zijn ook af fiches verkrijbaar, Op 18 janu ari wil men de actie besluiten met een grote manifestatie in zaal Triangel, waaraan ook burgemeester Kieboom zijn medewerking zal verlenen. Sweet d'Buster komt in Passage Schiedam Het doel is heel eenvoudig: publi citeit. De stichting open jongerencentrum Schiedam-Noord houdt volgende week zater dag een popfestival in het Passagetheatcr, „gewoon om te laten zien dat wij er zijn," zoals de bestuursleden zeggen. Het OJC-be- stuur hoopt meer medewerkers te krijgen. Het is Passage geworden, omdat er in Schie dam-Noord geen gebouw geschikt is voor eve nementen zoals popconcerten. „En voor iets groots moet je al gauw de wijk uit," zegt be stuurslid Jaap van Hoek. Op het programma staan diverse attracties. Voor vijf gul den kan iedereen om twee uur *s middags al en verder de rest van de dag Passage in en uit lopen. In de middag uren treden de New Adventures op in de grote zaal van Passage en 's avonds vanaf negen uur staat Sweet d'Bus ter op het podium. In Passage-Bio wordt gedurende de hele dag film gedraaid, onder meer „Wings over the world". In de foyer zal steeds wel eer» gitarist te vinden zijn, die liedjes ten gehore brengt, en daar komen ook kraampjes te staan van onder andere het JAC en de NVSH. De bedoeling van het OJC-Noord is dergelijke evene menten vaker te gaan organiseren, zodat er toch alvast „iets" te doen valt voordat er in Schiedam-Noord einde lijk echt eens een jongerencentrum kan gaan draaien. gl!llillllllllilUIIIII!llllll!l!llllll|lllnillllllllllllll!lllllll!lllll!IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!llllllllllllllllllllllllllllllll|]llllllllllllllllllliniUIIIII!llllllllllllllll!IIIIIIIIIIIMI!IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIII!ll!!l!IIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllll!IIUIIIIIIIË Toen hij vlak voor de oorlog overging van de I avond- naar de dago- I pleiding van de acade mie voor beeldende kunsten in Rotterdam, was het elke dag op de fiets van Maassluis naar de Maasstad. Door weer en wind. Zelf staat hij er achteraf toch wel van te kijken. „Een beetje bar eigen lijk, maar ja, de men sen konden toen meer." Henk Fortuin, 73 jaar, is Maassluis, met uit zondering van een paar tussenperioden, altijd trouw gebleven. In het gemeentemuseum van Maassluis hangt mo menteel een groot aan tal doeken van deze schilder met zijn grote liefde voor het land schap. Het zijn zeer ex pressieve schilderijen, Henk Fortuin, sneeuwlandschap, olieverf. Fortuin, een landschap, iets dat uit de natuur komt. In 1941 raakte hij in Amster dam verzeild, toen nog het Mekka van de Nederlandse kunstenaars. Maar het werd niets. „Het was zo'n beetje behelpen op een zoldertje. En toen ik even later de kans kreeg om in een vrij huisje te kruipen (in de buurt van De Rijp, red.) deed ik dat na- door Jan Hendrik Bakker tuurlijk. Het was daar wat idealer. Ik had daar natuur en landschap om me heen, hè." Van lange duur was zijn verblijf daar niet. Aan het eind van de oorlog, toen de invasie in Nor mandie al gaande was, moest Fortuin onderduiken in een dorpje in Noord-Oost Friesland. Hij hield er een paar aquarellet jes aan over. De stille pren ten hangen op de overzichts tentoonstelling in het ge meentemuseum. Na de oorlog keerde Henk Fortuin terug naar Maassluis. Daar legde hij zich toe op de artistieke registratie van de omgeving. Met lede ogen zag hij hoe rijkswaterstaat van lieverlee het landschap op maat begon te knippen. En spijtig constateert hij nu: „De2e omgeving zou veel be ter gekund hebben, als ze de natuur een beetje de gelegen heid hadden gegeven. Men heeft in Nederland een soort valse schaamte de natuur haar gang te laten gaan. Er worden miljoenen uitgegeven voor het maken van zo'n rechte betonnen kade, maar els je bijvoorbeeld van die brokken afbraaksteen neemt, die kunnen in de loop van de jaren heel mooi worden." Met de grote tentoonstelling in het gemeentemuseum heeft Fortuin nu. de belang stelling gekregen die hij ver dient.. Wie een kijkje gaat nemen zal dan misschien ook iets meer begrijpen van Henk Fortuins uitspraak: „Ais ze maar lang genoeg wachten, dringt de natuur vanzelf weer door het asfalt heen." De expositie loopt nog tot 6 januari 1980." Vanavond zal het museum Fortuin eren met de aankoop van een van zijn pastelschil derijen, het havenhoofd van Maassluis. I Henk Fortuin bleef zijn levenlang Maassluizen Sra»iiiiiHiiHniiiiuiiiitmHiiiiiniiiniiiimiiiinnniiiinnMiflininiHiuiHi«ittiH»iiinHiiiiiiuMiiii!iimiiiniiiiiniHiHHiniiiiiiiiiiiiHHnnHiHin»ii«mimiKiuHiiiHiJiuiiiiiiiiiiim«Hiuiui»iuiiiiuHiHiH«iiiiiiiiii!iiiiHniHiiii»iiiinHiiiiiiiHHmiË ADVERTENTIE DONDERDAG 13 DECEMBER 1979 SC/VU/WW 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3