De plaatjes moeten spreken9 PvdA-blad velt harde oordelen over politiek Oude school geschikt als hulpcentrum Jan Anderson over zijn boek: De Wissel wachters in Stadsgehoorzaal Meer ruimte ivoor Hoekse bedrijven Bushalte moet verplaatst Er zijn wel wethouders om minder naar huis gestuurd' Hoorzitting over nieuw plan Merelaan Veiling Posita Exposities inStedelijk' Niet los, dan maar kapot Kerstzang rW2 VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 SC/VD/WW 3 Vlaardingen Hei boekje dat Jan An derson heeft ge schreven naar aan leiding van de ten toonstelling „Vlaar dinger-Ambacht van dorp tot stadswijk" loopt als een trein. Er zijn door de Vlaardingse uitge ver Mari den Draak 1525 exemplaren ge drukt; daarvan zijn er nog maar 456 over. Dat is voor een boekje van bijna dertig gulden, dat alleen maar in Vlaardingen te krij gen is en waar schijnlijk alleen maar gekocht wordt door mensen die in Ambacht wonen of er gewoond hebben, een groot succes. De opzet is even eenvoudig als succesvol: een niet al te dïepvoerende inleiding over de historie van Vlaardinger- Ambacht, gevolgd door fo to's, veel foto's. Kleine foto bijschriften, waarin de le zers/kijkers gewezen wordt op dingen die veranderd zijn of op een opmerkelijk detail wat kenmerkend is voor de periode waarin de foto ge maakt is. Prentenboek Jan Anderson: „Allereerst wil ik stellen dat het geen In de Vlaardingse Stadsge hoorzaal is volgende week donderdag een toneelstuk van de Ier Brian Pheian te zien dat De Wisselwach ters heet. Het stuk speelt in een vervallen seinpost en heeft een spannende ontknoping. In de hoofd rollen staan Paul Steenber gen en Bernard Droog, die vorig seizoen een schitte rende rol vervulde in De Kapitein Van Köpenick. geschiedenisboek is. Het is een prentenboek over Vlaar dinger-Ambacht met een his torische inleiding. Het is een beeldverslag van een dorp, later stadswijk. Nostalgisch zo nu en dan, maar meestal met een ondertoon van: kijk eens mensen, zo was het en dat hebben we ervan laten maken. Ik ben van mening dat de plaatjes moeten spre ken." Jan Anderson heeft met zijn streekmuseum bewezen haarfijn aan te voelen waar de mensen behoefte aan heb ben. Ook met dit boekje lijkt hij in de roos geschoten te hebben, „Ja, het succes van het boekje heeft mij ook ver wonderd. Het vreemde feit doet zich voor dat de mensen dit soort dingen veel liever kopen dan bijvoorbeeld het Historisch Jaarboek. Terwijl je als historicus meer kwijt kan in die laatste uitgave. De mensen hebben kennelijk moeite met al te veel tekst en daar sluit je je dan maar bij aan. Maar laat ik duidelijk zijn: het wil overigens niet zeggen dat een fotoboek sa menstellen eenvoudig is. Het selecteren van de foto's, het natrekken van de gegevens die je erbij zet en het bepalen van een verantwoorde vol gorde, zodat er een bepaalde lijn in valt te ontdekken, zijn zaken die enorm veel tijd kosten. Daarnaast is er histo risch gesproken niet zo vre selijk veel bekend over Vlaardinger-Ambacht. Er zijn bijvoorbeeld geen eeu wenoude stukken te vin den." Symplificalie Ter ondersteuning van deze bewering loopt hij naar een kast en haalt er een mapje uit met stukken over Vlaar dinger-Ambacht. Hij laat een fotokopie zien van een „Staat van hetgeen naar het Bur gerlijk regt, eigendom der Gemeente is" uit 1855. Het is welgeteld één velletje, waar met geen woord gerept wordt over een archief of iets dergelijks. Anderson: „Ik denk dat ze alles na twee jaar weggooi den. Ik heb de archieven van de laatste dertig jaar doorge nomen, maar daarin zitten natuurlijk niet zulke gewel dige interessante zaken. En wat moetje dan? Historici uit professie denken dat ze met De Holyweg begon destijds bij het Raadhuis, waar ook het brandspuithuisje stond. „Verboden rijweg voor mo torvoertuigen", staat er op het bordje aan het begin van dB weg. de geïnteresseerden kunnen communiceren op hun eigen niveau. Ik ben van mening dat dat gewoon niet gaat. Je moet je aanpassen aan het niveau van de bevolking; het publiek is het uitgangspunt. Ik schaam me daar niets voor. Het gaat om de men sen, die zijn veel belangrijker dan de geschiedenis van Jan Geert Majoor honderd jaar terug. Er zijn mensen die een dergelijke symplificatie afkeuren. Maar kijk nou eens naar wat de mensen interessant vinden in de historie. Professor de Jong schrijft vreselijke dikke boeken over de tweede we reldoorlog. Wat wordt eruit gepikt? De buitenechtelijke zoon van Prins Hendrik. Alle kranten hebben daar aandacht aan besteed en niet zo'n beetje ook. Het was het gesprek van de dag. Ander voorbeeld: de tweede we reldoorlog. Er is in die jaren ontzettend veel gebeurd. Waar praten de mensen nog steeds over? Over de honger- winter: dat Is herkenbaar, dat spreekt aan. Overal zie je dat de plaatjesboeken op ko men zetten. We hebben het er nog moeilijk mee, maar dat was in het begin ook met de stripboeken. Die werden vervloekt. Wat waren we blij met Ollie B. Bommel en Pa Pinkelman, dat waren strips van een „literair" niveau. Nu houdt Paalman in Schiedam een tentoonstelling over strips in het Stedelijk Mu seum. Het verschijnsel is maatschappelijk geaccep teerd. Nee, ik heb het daar niet zo moeilijk mee. Ik sta net zo goed achter het Histo risch Jaarboek als achter het prentenboek over Vlaardin ger-Ambacht." Een ding is zeker: hoe er ook gedacht wordt over prenten boeken; het boekwerkje over Vlaardinger-Ambacht ziet er 2eer verzorgd uit en zal voor de mensen die dit dorp of deze stadswijk kennen, een zeer ruime hoeveelheid mo menten opleveren van her kenning. Daar gaat het Jan Anderson om. Een der eerste Vlaardmgers die zijn huis in Vlaardinger- Ambacht bouwde was reder A. Verboon. Het huis staat nu tussen de andere villa's aan de Prins Bernhardlaan. Hoek van Holland Kleine en middelgrote bedrijven in Hoek van -Holland krijgen Mogelijk binnen afzienbare .tijd weer meer vestiging" sruimte. De deelgemeenteraad zal zich, nn het bedrijfsterrein aan de Prins Hendrikstraat en de Zakkenstraat in gebruik is genomen, beraden over het bouwrijp maken van een nieuw terrein voor het be drijfsleven. Het bestuur van de deelge- meenteraad denkt daarbij aan een stuk land ten oosten van de Haakweg dat wordt be grensd door de spoorbaan Rot terdam Hoek van Holland het tuinbouwgebied aan de pwarshaak. De oppervlakte bedraagt 188.000 vierkante meter. Voor de ontsluiting van het gebied moet de Kulkweg Worden aangepast, pe bedrijven die zich daar wil len vestigen moeten volgens de vast te stellen voorwaarden kleinschalig, milieuvriendelijk en arbeidsintensief zijn. De déelgeraeenteraad doet in de vergadering van volgende week dinsdag een uitspraak. Schiedam Ongekend partijblad Voorwaarts harde kritiek geven ie- op de Schiedamse poli den van de PvdA in bon tiek en niet in de laatste Schiedam Het voormalige schoolgebouw op het Oude Kerkhof zou uitstekend geschikt zijn als hulp- en informatiecentrum voor de Schiedamse bevolking. Die mening verkondigt Paulus de Beer, lid van de PvdA en de stuurgroep voor huis vesting van alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens, in het nieuw verschenen nummer van Voorwaarts, in Schiedam het tijdschrift van de PvdA. Volgens Paulus de Beer is de vroegere school beter ge schikt dan het voorhuis van het Proveniershuis, waaro ver in de gemeenteraad is gesproken als suggestie van FPR-raadslid Herman Noordegraaf. De Beer heeft via de stuurgroep 1 2 al met het leegstaande schoolgebouw te maken gehad en herinnert zich de uitslag van een finan cieel onderzoek dat de gemeente hield naar mogelijke bestemmingen. Een verbouwing voor woonruimte zou volgens dat onderzoek te duur uitvallen. Een idee van wethouder Chris Zijdeveld was daarom, de school te gaan gebruiken als gemeentelijke kantoorruimte. plaats op gemeentebes tuurders van de PvdA zelf. Vooral wethouder Chris Zijdeveld, die vori ge maand in de slotron- de van de begrotingsbe handeling toch al moest merken hoe hij zijn greep op de PvdA-fractie verliest, krijgt het zwaar te verduren. Naar aanleiding van de wo* ningbouwcijfers over de afgelopen jaren (waarin nauwelijks woningwet door Kor Kegel woningen voorkomen) merkt hijvoorbeeld Hans Konings op: „Er zijn wethouders om min der kwalijke zaken de laan uitgestuurd." „De tijden van Bolmers en Roelfsema zijn terug gekeerd.", schrijft de on langs afgetreden PvdA- secretaris Hans Bakker al in het openingsartikel van de Voorwaarts. „De tijden van het harmonie model zijn terug. De wat-zijn-we-toch-gezel- üg-bezig-coalitie viert hoogtij». Waar is het elan van 1969 en 1974 ge bleven? Is er iets mis, is er iets waarin dit stads bestuur (17 van de 35 Pvd A-leden!) zich we zenlijk onderscheidt van om het even welk ge hucht in de polder? Waar zit dat socialisme dan?" Bakker ziet een onbegrip tus sen PvdA-kiezers en -regen ten: „Als er over warmteme ters gepraat wordt, wordt daar schamper over gelachen, want het is geen politiek interessan te zaak. Architecten keuzes wel?" Waar de politici over praten, is volgens Bakker voor de burger niet meer herken baar. „Woningen worden ge bouwd voor een evenwichtige bevolkingsopbouw in plaats van voor de schrijnende tekor ten. Wethouders zijn onbereik baar, raadsleden lopen onzin nige agenda's door en krukken zuchtend ja op elk voorstel." Theemuts Dat resulteert volgens de theo rie-Bakker in een muggen-en- ol if an ten-poli tiek. „Wanklan ken worden niet getolereerd. Zelfs als een jongen zoals Van Kleef, doorgaans veel te druk bezig om in zijn raadswerk op te vallen, een terecht afkeu rend artikel schrijft over mo reel laakbare praktijken van een ex-voorzitter van het CDA, wordt daarover onmid dellijk een theemuts geplaatst. Want dat was het: niet inhou delijk reageren, maar op on dergeschikte punten zo hard sputteren dat de aandacht van de beerput wordt afgeleid." Bakker besluit: „Wij moeten uit die doofpot. Wij moeten rechts het vuur na aan de schenen leggen en het CDA op hete kolen laten zitten." In een artikel over de voort schrijdende verpaupering van het voormalige weeshuis aan de Lange Achterweg, de Lin- denhof, verwijt Paulus de Beer het gemeentebestuur mets aan de situatie te doen. „Het ge meentebestuur en met name de wethouder moet toch wel een beste duim hebben om be argumenteerd en ondersteund met resultaten uit behoefte onderzoeken de hele Linden- hof vol te bestemmen. Het is duidelijk dat het gemeentebe stuur met de Lindenhof in de maag zit en intussen meehelpt aan de verpaupering. Wij moe ten oppassen dat de PvdA niet dezelfde kant uitgaat." Proveniershuis „Onze wethouders hebben een beleidsfout gemaakt door bij de exploitaueberekemngen van twee verschillende metho des uit te gaan," is de conclusie van Hans Konings in een fi nanciële verhandeling over het Proveniershuis, dat voor een deel verbouwd wordt voor huisvesting van alleenstaan den en paren en waarvan het Achterhuis is bestemd als res taurant. Konings noemt de koste overhoud mg tussen woonbestemming en subsidie voor „het vreethol" meten met twee maten. „Het is niet zo dat er van mij op die plaats geen restaurant mag worden geëxploiteerd, maar de financiële afwikke ling van de zaak heeft mij ge maakt tot een tegenstander. Het lijkt mij dat wij al genoeg horecagelegenheden hebben en dat het niet nodig is uit breiding in die richting te sub sidiëren. Wonen is in veel ge vallen de goedkoopste bestem ming. Bij het onderzoeken van mogelijke bestemmingen voor monumenten moet ook de woonbestemming worden be trokken" Volgens Hans Ko nings had dat zeker ook voor het Achterhuis moeten gelden. De PvdA-fractie had volgens hem meer kunnen doen dan „sputteren". Hart Tot slot herhaalt Jos van der Lugt zijn kritiek op CDA-wet- bouder Riet Taverne, waaro ver onze krant vorige week melding maakte. „Ik hou mijn hart vasr, als zij volksgezond heid er ook nog bij krijgt." Door al de boude taal waait door de Voorwaarts niet alleen een frisse wind, ook duidelij ker manifesteert zich de on vrede in socialistische kring met één jaar PvdA/CDA-col- legepolitiek. Sinds het besluit van Nikolaj Dielemans om niet langer fractievoorzitter van de PvdA te blijven, uit ei gen onvrede met de gang van zaken, worden de kritische ge luiden ook binnen de fractie harder. Gé Brouwer, naar aan leiding van Zijdevelds terug houdendheid om in te gaan op de woningbouwcijfers in de periode 1976-1978: „Ik pik dat niet langer, hoor, dat eeuwige eromheend raaien." Hoek van Holland De deel gemeente Hoek van Holland gaat de vervoersmaatschappij Westnederland verzoeken de bushalte aan de Langeweg te verplaatsen naar de Harwich- weg ter hoogte van de in aan bouw zijnde verzorgingsflat. Dat is de bejaarde bewoners van het Herman Vissershuis toegezegd, nadat zij hadden ge klaagd over de gevaarlijke oversteek van het kruispunt Harwichweg/Langeweg, die zij moeten maken om de bus halte te bereiken. Met de ver plaatsing zijn tevens de toe komstige bewoners van de in aanbouw zijnde sevicefiat ge baat Maassluis De gemeente Maassluis houdt dinsdagavond een vervolg-hoorzitting over de herinrichting van de Merel laan. Naar aanleiding van de gemaakte bezwaren tegen het geheel afsluiten van de laan voor autoverkeer op reeds eer der gehouden hoorzittingen is een nieuw plan opgesteld. Daarin worden ondermeer een aantal wegversmallingen en enkele door openbaar groen omgeven parkeeraccommoda ties voorgesteld. Wethouder Han Hummelen van ruimtelijke ordening en verkeersas ngelegenheden zal de hoorzitting voorzitten. Men begint om acht uur in de bur gerzaal van het stadhuis. Maasland Postzegelvere niging Posita houdt zater dag een veiling, die ora 14 uur begint in de land- en tuinbouwschool aan de Com mandeurskade. Dertig ka vels van Nederland en de Nederlandse Antillen zullen op die dag van eigenaar wis selen, zo ligt in de bedoeling. Schiedam Herman Pos thoorn, Schiedams wethouder van vorming en recreatie, opent zondag in het Stedelijk Museum een serie van vijf nieuwe tentoonstellingen. Drie van de vijf exposities hebben een binding met Schiedam. De overige twee la ten werk zien van de in het westen levende Chinese schil der Zao Wou-Ki (grafiek, et sen en litho's) en van de West duitser Volker Hitters (land schappen). In de entreezaal van het mu seum hangen werken van de na de tweede wereldoorlog overleden Schiedamse kunste naar Abraham Frans Gips. De tentoonstelling in het prenten kabinet is gewijd aan Schie damse stadsgezichten. Op de derde „Schiedamse tentoon stelling" worden affiches ge toond uit de collectie van het Nationaal Gedistilleerd Mu seum. Deze expositie is aange vuld met een groot aantal bruiklenen uit archieven van distillateurs. Schiedam Kennelijk uit ongenoegen hebben onbekenden voor zeker twee- a drieduizend gul den schade aangericht aan een auto, die stond geparkeerd in een garage op de 's-Gravelandseweg. Men was waarschijnlijk uit op een radio-cassette recorder in de wagen. Hiervoor werd getracht het voorportier te force ren, hetgeen mislukte. De achterdeur kregen rij wel open, maar de appa ratuur zat blijkbaar te stevig In de wagen be vestigd, De eigenaar trof de wagen de volgende ochtend aan met ernstige schade aan zowel bin nen- als buitenkant Vlaardingen De Vlaarding se koren repeteren weer naar stig voor de grote kerstconcer ten. Maandagavond om acht uur geeft Unisono een uitvoe ring in de Heilige Geestkerk aan de Vlaardingse Van Ho- gendorplaan. De gezamenlijke koren van Jo Mulder zullen 19 december, eveneens om 20,00 uur, in de Stadsgehoorzaal aantreden voor een kerstcon cert. _v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3