Bloemen uit water heeft toekomst Verenigingenvechten' om Schaper's huisje SPORT Aanpassing van de NOC-limieten' m Enthousiaste Westlandse tuinders deur kwartier eerder Te hard Personeel CCWS praat over CAO-eisen Hans Hoogendijk's laatste kans Open een Twee wielen meegenomen VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 SC/VD/WW Naaldwijk De Naaldwijkse tuinder J. Nederpelt. die tro- sanjers uit het water plukte is nog niet he lemaal tevreden over de bloemen. Het is echter al heel wat be ter uitgevallen dan een eerdere teelt» die vorig jaar niet hele maal uit de verf kwam. De trosanjers» die hij dit jaar in het water had uitgezet, leverden tienduizen den knoppen, die de komende weken oogs- tbaar zijn. De heer Nederpelt is een van de tuinders die onder begeleiding van de heer A. Verhagen uil Naaldwijk druk doende is met de na trium filmtechniek (NFK) of voedingsfilmtechniek. Ook heeft hij de eerste komkommers geplukt van zijn NFK-proefteelt kom kommers van 140 planten. Over dit product is hij zeer tevreden. Volgens onderzoe-, kers van het proefstation te Naaldwijk is het echter af wachten of de komkommer op water het net als de komkommers in de volle grond ongeveer acht maan den uithouden. De onderzoekers geven de plant niet meer dan drie of vier maanden. Ook voor de heer Nederpelt is het nog afwachten. Hier" zijn de loshangende wortels in de waterlilm goed te zien. Tuinder Ne derpelt plukt zijn eerste komkommers Op „piepschuim" De NFK techniek werkt als volgt De eerste beginselen van de anjers op water groeien op in een klein stukje kunst stof, dat ook wel gebruikt wordt door bloemisten om bloemstukjes mee op te ma ken, het zogenoemde oase. De blol 5S staan in een lan ge, vrij ondiepe bak van „piepschuim". De bak staat op een schuin aflopende helling. Op net hoogste punt wordt water ingelaten, waarin de nodige voedingsstoffen zijn opgelost. Dat water stroomt langs de plantjes en wordt in een re servoir opgevangen. Daar wordt met behulp van ap paratuur gemeten hoeveel voedingsstoffen er nog inrit ten. Een computer, die een re servoir met voedingsstoffen bedient, zorgt er dan voor, dat het water weer voldoen de stoffen bevat om de tro sanjers te voeden. Ook de hoeveelheid zuur stof, die de plant nodig heeft wordt gemeten, zodat ook dit via een versneld transport van het water kan worden toegevoegd. Zonlicht i Over de bakken ligt een plastic vel, dat aan de bo venkant wit is en aan de onderkant zwart. Daardoor worden de snel groeiende wortels beschermt tegen het felle zonlicht De wortels groeien zo snel, dat wanneer de bloemen geoogst worden, er een laag wortels is gevormd van bij na anderhalve centimeter dikte. De heer Nederpelt toont zich nog niet helemaal te vreden over de trosanjers. De pomp, die voor het doorstromen van het water moet zorgen had een te kleine capaciteit, waardoor er te weinig zuurstof kon worden opgenomen. „We ritten nog in de experi mentele fase", zegt de tuin der, die het project heeft opgezet met een aantal tuin ders, waaronder rijn dorp sgenoot A, Verhagen, die zich vooral met de compu ter heeft beziggehouden. „We gaan echter door. Het telen op water kan enorme voordelen bicden. Vooral in de strijd tegen de vaatziektes, waardoor vaak een kwart van de trosanje- roogst verloren gaat." Als verdere voordelen noemt hij, dat via het kwe ken op water bijna overal ter wereld geoogst kan wor den. Nodig zijn slechts een passend klimaat of een kas en water. „Desnoods kan je het mid den in de woestijn doen of op rotsbodem", voegt Ne derpelt er aan toe. „Ook in de derde wereld, waar vaak moeilijkheden zijn met de ontginning van de bodem kan deze,teeltwij ze enorme voordelen "opleve ren." Er zit toekomst in de"bloe men uit water. pe heer A. Verhagen meet het zuurstof gehalte in het voedingswater van de komkommers op water. Schiedam De laatste open deurdienst van -dit jaar wordt zondag in de dorpskerk van Schiedam- Kethel gehouden. De dienst begint om kwart voor tien 's morgens, een kwartier eerder dan gepland, aangezien deze keer samen met de gemeente advent-1 le deren (ter voorbereiding van de kerst) zullen worden ge zongen. Voorganger van deze dienst is Ds.J. G. Jansen uit Gouda. Het geheel wordt muzikaal begeleid door de Young Voices. SchiedamVijftien verbalen in één uur zijn het resultaat van een snelheidscontrole die de Schiedamse politie woens dagmorgen op de Horvathweg hield. De hoogste snelheid dte door de politie werd geno teerd. was 90 kilometer per Schiedam Een 25-jarige Schiedammer mist twee wie len van Zijn wagen, s' Nachts hebben onbekenden de twee wielen weten te ontvreemden. De auto stond geparkeerd op het Van Beeihovenplein. De waarde van de buit bedraagt ruim 700 gulden. Honselersdijk De leden van de dienstenbond FNV bij de bloemenveiling CCWS te Hon selersdijk hebben vanmorgen de voorlopige eisen vastgesteld waarmee de vakbond de ko mende CAO-onderhandelm- gen in zal gaan. De diensten bond zal in ieder geval een ar beidstijdverkorting en een loonsverhoging van twee pro cent ter sprake brengen. De mogelijkheden bestaan uit een verkorting van de werk week tot 35 uur per week, meer vakantiedagen of extra verlof ten behoeve van onder wijs. Een extraatje in vorm van een half maandloon is toegezegd voor al het veilingpersoneel. Dit bedrag wordt nog dit ka lenderjaar uitgekeerd. De part-timers krijgen hierdoor in totaal bijna de dertiende maand extra loon waarom ze hadden gevraagd. Hiermee verviel de noodzaak van de door de part-timers aangekon digde acties. Het Zakkendragers- huisje aan de Oude Sluis. Schiedam De bewonersve reniging van Schiedam-Cen trum heeft niet geaarzeld om in navolging van de his torische vereniging en de studentenvereniging Schie dam een claim te leggen op het Zakkendragershuisje. Nu de gemeenteraad beslo ten heeft om cineast Jan Schaper de huur van het mo nument op te zeggen, met de bedoeling om het pand aan de Oude Sluis voor meer Schiedammers open te stel len, zijn deze verenigingen al in de pen geklommen, om de door_Schaper fraai geres taureerde ruimte met zonder meer aan hun neus voorbij te laten gaan. Schamperend hebben de hui dige gebruikmakers van het Zakkendragershuisje al geop perd, dat het verstandiger zou zijn als alleen de Schiedamse instellingen zouden reageren, die géén interesse hebben voor hei huisje, maar cultuurwe thouder Herman Posthoorn heeft al laten weten, dat hg mets voelt voor dat idee. „Je kunt natuurlijk óók de histori sche vereniging, de studentjes en die bewonersvereniging vragen in welk ander leeg staand monument van de ge meente zij nog interesse heb ben," 2egt Gijs Komngs, een van de „stamgasten" spottend. Een argument, dat bewoners- veremgmg Schiedam-Centrum aanvoert om van het huisje ge bruik te willen maken, is het met-elitaire karakter van de vereniging, waarvan immers alle bewoners van de binnen stad hd kunnen worden. Een bezwaar van de gemeenteraad tegen de huidige gang van za ken in het Zakkendragershuis was de relatieve beslotenheid in het door Jan Schaper ge huurde pand. De bewonersvereniging wijst de studentenvereniging af als gegadigde voor het huisje, om dat het korps tenslotte ook een zeer elitair karakter kan heb ben. Ook willen de buurtbe woners inspraak in wat er met het gebouw gebeuren gaat. „Wij zijn bevreesd voor een verdere ondermijning van het woon- en leefmilieu in de be treffende omgeving. De huidi ge huurder heeft namelijk nooit aanleiding gegeven tot last voor de omwonenden, dat in tegenstelling tot bepaalde bedrijfjes en de horeca,.." Vlaardingen In de sport school van broer Tino maakt de zojuist van de we reldkampioenschappen in Parijs teruggekeerde Hans Hoogendijk een wat uitge bluste indruk.' Uiteraard moet dc 21-jarige Vlaardin- ger de klap verwerken, dat hij al in de eerste ronde van zijn eerste seniorcn-WK door de Italiaan Rosato werd uitgeschakeld. Temeer, omdat de judoka in zijn klasse tot 65 kilo juist bezig was, na een slecht seizoen een opmerkelijk sterk jaar door te maken. „Het is dit seizoen toch ontzet tend goed gegaan", zegt Hans Hoogendijk, die toch een wat nare smaak in de mond blijft houden omtrent de eisen van het Nederlands Olympisch Co mité voor de Spelen van 1Ö8Ö in Moskou. „Maar deze WK heeft het natuurlijk wel ver pest. Want de eis om bij de eerste acht te komen was voor mij haast niet te doen. Ik zat zo'n beetje in de zwaarste pou- door Emtle Schelvis le. En als je 2iet dat ik de pool, die nu derde is geworden in een ander toernooi, met een vol punt heb geworpen, dan vraag je je af of de selectie voor Moskou wel zo ideaal is om op te hangen aan twee gro te kampioenschappen". Hans Hoogendijk heeft in mei in Wenen bij de EK nog de kans om zich alsnog te plaat sen. Maar dan moet de Neder lands kampioen wel bij de eer ste vier eindigen. „Dat is dus een puur theoretische moge lijkheid, want de verhouding lag hier in Parijs met 6.000 uit zinnige Fransen op de tribune al zo, dat drie van de vier me dailles in Europese handen kwamen. Nou, dan kan ik het in Wenen dus wel vergeten. Maar omdat we momenteel een jonge kernploeg hebben, hoop ik wel van harte dat ze de eisen aanpassen. Alleen al voor de ervaring zou ik, en met mij de andere jonge jon gens, de spelen dolgraag mee willen maken. Dat houdt de motivatie levendig". Beslissing Die beslissing moet echter worden genomen door Bram Leeuwenhoek aan de strakke hand van de limieten. Top sporter Hans Hoogendijk, dte nog steeds alleen maar wordt gesteund door familie en een bijdrage van de NSF, zegt daarover; „Ook Peter Snijders, de bondscoach, moet zijn stem natuurlijk laten gelden. Ik ben heus met gefrusieerd hoor, want ik ga keihard door. Ook na het slechte vorige seizoen, waar ik geestelijk door allerlei oorzaken in de knoop zat. Maar, je moet niet vergeten Hans Hoogendijk; topsport krijgt weinig kans in Neder land.... dat ik dit jaar achtereenvol gens eerste, tweede en derde prijzen op toernooien in Cana da. Zweden en Polen heb weg gesleept. Plus dan natuurlijk een Nederlands kampioen schap, wat weliswaar een ver plicht nummer was, maar toch inspanning kost", „Ik ben ervoor het hele sei zoen mee te laten tellen m de beoordeling en het niet puur op één of twee wedstrijden t€ laten aankomen", zegt de Vlaardinger, die onbewogen verder werkt aan zijn judo carrière, „Ja, daarom wil ik ook zo graag de Olympische Spelen meemaken. Het judoën is mijn leven. Ik ben met een judopak in de wieg geboren en ik leef er helemaal voor Niet meer uitgaan, waar ik vroeger ook nog wel eens een liefheb ber van was, maar geconcen treerd werken aan mijn doel En dat is zonder hel plezier te verhezen proberen om zo ver mogelijk te komen". En dat is Hans Hoogendijk, die bekend staat als een technisch begaafd judoka, inmiddels aar dig gelukt. Als 15-jarige voeg de hg zich bij de kernploeg en zijn prestatiehjst vermeldt viei Nederlandse kampioenstitels waarvan hg er ook twee bij dc senioren behaalde. Voorts een flink aantal prijzen op interna tionale toernooien en een bronzen plak op de EK voor aspiranten. „Ik beschouw me zelf wel degelijk als een top sporter. Het is alleen zo ver rekte jammer, dat het m Ne derland zo weinig wordt ge waardeerd. Iedereen kan voor alles zo maar geld krijgen, so ciale verzekeringen, noem maar op. Maar als iemand top sport wil bedrijven, dan zeg gen ze: sorry, hoor." Nadelen Over de nadelen van de top sport zegt Hans: „Ik ben heus met bang voor de periode als je uitgerangeerd bent. Ik ge loof namelijk, dat een topspor ter door zijn mentaliteit altijd in de maatschappij op zijn pootjes terecht komt. Hij weet wat ergens moeite voor doen betekent. Alle andere bijkom stigheden, die het bedrijven van je sport met zich meebren gen, neem je nu eenmaal voor hef. Anders begin je er niet aan. Daarom ook zou een sponsor ideaal zijn", gaat de op het ogenblik werkeloze Hans Hoogendijk verder, „Ik heb, eerlijk gezegd, ook mijn school wat verwaarloosd. Ik heb LTS en studeer momenteel voor ju doleraar, maar het judo op zich heeft altijd voorrang gehad. Ik train vijfmaal gemiddeld twee uur per dag in een vijfdaagse week, plus nog eens centrale kernploegtram mg tn Harder wijk, Hel is haast niet meer te bekostigen. Maar de mensen eisen wel botweg prestaties van je- In de Oostbloklanden is het niet zo moeilijk: daar zijn het allemaal staatsamateurs". Hoog aangeschreven Toch slaan de Nederlandse ju doka's, misschien en eigenlijk wel zeker door de enorme suc cessen van Anton Geesink en Wim Ruska, hoog aangeschre ven, Hans: „Met die erfenis zitten wij anders nog wel mooi. We zijn de nieuwe gene ratie en als ze in Nederland judo zeggen, dan roepen ze nog Ruska of Geesink. Inderdaad brengt de Nederlander, maar dat is toch bijna in iedere sport zo, een stuk talent en mentali teit mee. Dat is onze kracht, die we echter door de instel ling van deze maatschappij wel langzaam aan het verlie zen zijn. Pas met fuil-prof ju doka's 2ouden we de concur rentie echt aan kunnen". Met een alleszeggend gezicht: „Kijk nu alleen eens naar de Budokai Rijnmond, met ion- gens als Leo van Oosten, Rik Bakker, mijn broer Rob, en ga zo maar door. In deze regio. Judo is als sport en blijkbaar in opvoedkundig opzicht waanzinnig populair. De aller- sterksten komen hier van daan. Mahorokan heeft gewel dige jeugd, maar de senioren: waar blijven ze? Nee, dat is het moment waarop ze vaak sa (moeten) haken. Ik heb geluk, de omstandigheden rijn gun stig: een judogekke familie, een vriendin dte bereid is of fers te brengen en de moge lijkheden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4