1 Paul Kooien doet liever niet mee k Dolgraag mi het betaalde voetbal in" Overbelasting voetbalveld! en groot probleem Zaalhockey vereist meer techniek De Iiollandiaan en VFC: verschillende belangen 55 Zware opgave voor PPSC Vierde wedstrijd voor Dick Hoogmoed Scheidende consul Johan van Meurs: Topper voor Fortuna Dick van der Bergh gooit zichzelf in de uitverkoop: TSB mag niet verliezen Interesse Feyenoord nog levendig Indeling Waterwegclubs VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 SC/VD/WW 5 Vlaardingen/Sehiedam Het is vrijwel zeker dat Paul Kooien zondag niet speelt tegen DS '79. Een arti kel in een plaatselijk dag blad heeft de middenvelder zo van streek gemaakt, dat hij de voorkeur geeft aan rust In het gewraakte arti kel staan onwaarheden die hij nimmer heeft gezegd. Vanavond zal trainer Hans Dor jee, die niet blij is met het artikel, een onderhoud hebben met zijn speler. Ook de overige spelers zijn daar bij. Paul Kooien „..geschokt.... Voor de rest is Aad Teyl ziek (griep), terwijl Bep de Ruiter intussen weer de training heeft hervat, evenals Patrick Janssens. Cees Domenie staat zondag thuis wederom op de plaats van voorstopper. De verwachting is dat DS '79, dat het tot dusver uitstekend doet en zelfs nog een kleine kans op de tweede periodetitel heeft, met een supporterslegi oen van tweeduizend man naar de Marathonweg komt Hans Dorjee gaat er van uit dat zijn formatie extra geprik keld zal zijn. Hetgeen betekent dat er na vele weken weer eens gewonnen moet worden. SVV reist zonder Dick Hoog moed naar Veendam, maar erger is, dat hij nog een vierde wedstrijd er bij heeft gekre gen. Pim Visser: „We hadden een verweerschrift ingediend tegen de voorwaardelijke schorsing, maar dat is niet ge honoreerd". In totaal zit de laatste man nu vier wedstrij den aan de kant. SVV wil aan de „Lange Leeg te" verrassen, daarom is het vrijwel zeker dat het gaat aan vallen. Wim de Haan reist voor het eerst na lange tijd weer mee. Het is niet denk beeldig dat hij zal worden in gezet. Tenslotte heeft Jos Zoet mulder, die de laatste erg goed draaide, griep. Vlaardingen/Schiedam Zwaluwen gaat op be zoek bij Volendam, maar naar alle waar schijnlijkheid zal de wedstrijd geen doorgang vinden. Het veld van Vo lendam stond vanmor gen nog blank. TSB is door het gelijke spel tegen Heinenoord voor het eerst deze competitie terugge wezen naar de tweede plaats. Tegen het op de derde plaats staande Unicum, dat vier pun ten minder heeft, maar ook één wedstrijd minder heeft ge speeld, moet gewonnen wor den om niet verder achterop te raken bij De Zwerver. Vlaardingen kan bij winst van TSB op gelijke hoogte ko men met Unicum. Thuis moet dan wel gewonnen worden van Groot Ammers. Excelsior M moet het thuis op nemen tegen DOTO, dat zes punten meer heeft dan de Maassluizers. PPSC staat voor de zware opgave om het thuis erg sterke, (vorige week werd nog van koploper Nieuw Lek- kerland gewonnen) Heerjans- dam te bestrijden. De Schie dammers mogen al blij zijn met een punt. DSS'26 moet naar SV'35, dat weliswaar drie punten meer heeft (12-10), maar ook één wedstrijd meer gespeeld heeft dan de Vlaar- dingers, die uit 11 wedstrijden 7 punten behaalden. Om aan sluiting te krijgen is winst noodzakelijk. HBSS krijgt Randstad Sport op bezoek. De Schiedammers kunnen het prestige na een verlaren* wedstrijd en een ge lijkspel thuis opvijzelen door te winnen. Eigenlijk noodza kelijk om mee te blijven draaien in de kop van 4A. Te gen Duinoord liet HVO het vorige week lelijk zitten. Thuis tegen middenmoter SVGEB moet winst mogelijk zijn. Zeker gezien het feit, dat de ploeg van Wim van Trieht thuis op zijn sterkst is. MVV'27 staat voor de zware taak om het op de tweede plaats staande Hoekse Boy. lastig te maken. De MaasLr. ders moeten winnen om niet steviger op de laatste pï-ats ge drukt te worden. De Ho.-kena- ren moeten ook w nncri om in de buurt te blijver. >an koplo per Maasdijk. Satelliet krijgt Hermandad op^ bezoek, dat in theorie slechts één punt achter staat op de Vlaardingers. In de wedstrijd bij Hermandad ging het er nogal stevig aan toe. Ook nu kan dus weer op een pittige partij gerekend wor den. Het volledige programma luidt als volgt: Volendam-Zwalu- wen, Excelsior M-DOTO, Heerjansdam-PPSC, Vlaardin- gen-Groot Ammers, Unieum- TSB, SV*35-DSS'2f), HBSS- Randstad Sport. HVO-SVGEB, MVV'27-Hoeksche Boys, Satel- liet-Hermandad, CWP-Hoek van Holland, GSS-Meiisxant, Den Bommel-DVO'32, VDL- Nat. Ned., Zuiderpark-GTB, SD Espanola-VVK, Jong AZ'67-Jong SVV, Jong FC Vlaardingen-Jong Sparta. Schiedam/Vlaardingen Dé topper van het zondag voetbal in het Waterwegge bied is ongetwijfeld de Vlaardingsc tweede klasse- derby tussen De HoIIandi- aan en VFC. Deze eerste competitie-return (de eerste ontmoeting eindigde in 1-1) is vooral voor het thuisspe- lende De Hollandiaan van groot belang, omdat voor het team van Hans Renirie de onderste plaats meer dan ooit lonkt. VFC, dat juist de laatste tijd het ene na het andere imponerende resul taat neerzet, heeft alleen be lang indien de concurrenten voor de topposities (Nieu- wenhoom, DCV en DRL), punten verspelen. In de eerste klasse hebben de heide Schiedamse eerste klas- sers zoals gebruikelijk een Zware ontmoeting voor de boeg. Hermes DVS speelt uit tegen Papendrecht dat vier plaatsen hoger staat. Verlies betekent voor de formatie van Wim Verhoorn een definitieve terugval en gelet op het feit, dat de concurrenten minder wedstrijden hebben afgewerkt. Hetzelfde geldt ook voor DHS. dat precies als tegenstander Westlandia dertien punten uit tien duels heeft verzameld. De vraag is wie zich definitief in de middenmoot voegt of juist weer bij de ondersten blijft be horen. In de derde klasse staat een heuse topper op het pro gramma. Fortuna, de trotse leider, ontmoet in Nootdorp de nummer twee, RKDEO, dat vier punten achterstand heeft en een wedstrijd minder ge speeld heeft. Bij winst kan het team van Jan Postema een psychologische bres van zes punten slaan. Het overig programma is: Schiedam-Tediro, Excelsi- or'20-Woerden, Zwijndrecht- Martinit, Hoek van Holland- St Lodewijk, Hillegersberg- Ursus, SFC-Puttershoek, DRZ-RKWIK, Dubbeldam- VDL. In de afdeling: SVDPW- Flakkee, Demos-Swift Boys, ODI-FCN'66, MSV71-FC Rot terdam, USC-WF en Schie damse Boys-Metro, W, Dick van der Bergh:.... elke belangstelling met gejuich ontvangen Vlaardingen Alleen een blauwe plek op rijn neusbeen herinnert Dick van der Bergh nog aan de ongelukkige ontmoe ting met Jaeqie Pitstra van Harkemase Boys. Hoewel de blessure zich op het veld in eerste in stantie ernstiger liet aanzien Dick zelf: „Het bloed stroomde uit m'n neusgaten, ik kreeg ook last met ademhalen en ging zelfs in de rust van de kaart"), was het teke nend voor de mentaliteit van de spits dat hij toch terugkwam en zelfs per soonlijk de Vlaardingers naar een 4-1 overwin ning begeleidde. Het is snel gegaan met Dick van der Bergh. Vanuit de jeugd kreeg hij snel het ver trouwen van trainer Theo de Waard. De ontwikkeling ging zo snel, dat de 18-jarige Vlaar- dinger nu al een niet meer weg te denken positie in het team inneemt. Met acht doel punten staat hij op een gedeel de tweede plaats in de topsco rerscompetitie van de eerste klasse, maar toch blijft het vrij stil rond zijn persoontje. „Ik snap het niet", hekelt Dick van der Bergh het scouting- sbeleid van de betaalde vere nigingen. „Vorig jaar met de Kerst had ik nog een proef- training bij Feyenoord. Het ging uitstekend en ze zagen het best wel in me zitten. Ik moest samen met de tweeling Paul en Marcel van de Blom, die wel een contract aangebo den kregen, de aanval van het C-team gaan vormen. Ik heb gesproken met manager Ste- phan en gezegd dat ik dol graag het betaald voetbal in wilde, maar niet op die basis. Nee, dan koos ik liever voor Zwaluwen, omdat ik dan ook nog eens mijn school kon af maken als „springplank". Kijk, in mijn gedachten zag ik Jaan de Graaf (van IJssel- meervogels naar AZ'67) als hét grote voorbeeld". Basis „Ik denk nog steeds dat het voetbal in de eerste klasse zo'n basis kan bieden", gaat de blond gekrulde Van der Bergh verder. „En iedereen gaf me gelijk. Ik vind ook dat nu mijn tijd is gekomen. Stephan zei, dat, als het goed ging, ik nog maar eens moest bellen. Kijk, zoiets doe je natuurlijk niet. Daarom begrijp ik momenteel niet waarom er nog geen ini tiatief is genomen. De jongens zijn toch niet blind. Ik wacht echt op de eerste de beste -goe de- mogelijkheid om het be taalde voetbal in te stappen. Ik heb de HAVO gehaald en met het VWO gaat het ook goed, maar ik ben bereid alles te doen én te laten voor een voetbalcarrière". De niet rokende en drinkende Dick van der Bergh gelooft dat ze bij Zwaluwen nog niet zijn doordrongen van zijn am bities. Hij: „Het is allemaal wel door Emile Schelvis gezellig, maar ik ambieer een grofessionele aanpak en dat is ij Zwaluwen, een pure ama teurvereniging, niet mogelijk. Als dat wel zo zou zijn met al die kwaliteit, draaiden we wel in de top van het zaterdag voetbal mee. Nu is het slechts een middenmoter met uit schieters naar boven, maar ook heel duidelijk naar bene den. Tsja, het is maar waar voor je kiest". Onder de indruk Dick van de Bergh, die blessu- regevoelig is, heeft nog wel wat in het verschiet Vorig sei zoen raakte bondscoach Ane de Vroet tegen Spijkenisse nog danig onder de indruk van de jonge Vlaardinger, maar des ondanks ontving Dick van der Bergh nimmer een uitnodi ging, zelfs niet voor het jeug- delftal van district West II. Bang dat hij een beetje in de vergeethoek raakt, zegt hij dan ook; „Ik ontvang elke be langstelling van een betaalde club met gejuich. En dan heb ik het uiteraard niet over SVV of FC Vlaardingen, dan kan ik net zo goed of zelfs nog beter bij Zwaluwen blijven". Bij Zwaluwen staat men uiter aard niet te trappelen om Dick van der Bergh te zien vertrek ken. In de gestage opbouw met jonge spelers (Gert-Jan Beze- mer, Ton Hendriks, Ernest Kegel, Theo Juistenga en in mindere mate Dick Keizerw- aard, Alewyn Smal en Dick Schouten) zal Theo de Waard weinig plezier aan een af scheid van Dick van der Bergh beleven. Temeer ook omdat er geen gelijkwaardige opvolger klaar staat. De Waard, zelf nog maar net uit het betaalde wereldje verdwe nen: „Ik zie Dickie natuurlijk liever niet weggaan, maar je kan de jongen niet tegenhou den. Ik kan alleen in alle eer lijkheid bij belangstelling per soonlijk advies geven". Vlaardingen Het hoofd van de afdeling scouting van Feyenoord, Van der Hoeven, beves tigt dat de belangstel ling voor Dick van der Bergh nog altijd leven dig is. „Vorig jaar de cember hebben we sa men met zijn vader ge sproken over een over gang. Toen werd ook duidelijk dat het op pro blemen zou stuiten wat betreft reizen en de school. Uiteraard hebben we ondanks dat het con tact niet verloren." „Het was de bedoeling dat afgelopen zaterdag bij Spijkenisse-Zwalu- wen weer iemand zou gaan kijken", aldus Van der Hoeven. „We hebben namelijk ook de naam van Gert-Jan Bezemer doorgekregen. Je moet niet vergeten, dat die jongens zelf de knoop moeten doorhakken. W'e kunnen niemand dwin gen en ook wij begrijpen dat de school het belang rijkste is". Johan van Meurs Schiedam Consul Johan van Meurs kijkt tevreden terug op al die jaren dat hij consul is geweest. Hij keurde 23 jaar lang de voetbalvelden. Het was voor hem gemakkelijk te combineren met zijn werk bij de gemeentelijke plant soenendienst. Hij: „De waardering is gelukkig in al die jaren groot geweest. Bij het keuren ging ik al tijd uit van de clubbelan gen. Maar als ik een veld moest afkeuren dan deed ik dat resoluut. Ik mis het nu nog niet zo. AI moet ik zeggen dat ik het heerlijk vond om sT-morgens vroeg de polder in te trekken. Om zes uur stond ik dan op en om half zeven keur de ik het eerste veld. Heer lijk die rust. Geen lawaai, geen auto's, niets. De clubs waardeerden geluk kig mijn besluit als ik een veld moest afkeuren. Bij mijn af scheid bicek dat ook, Ik ben door de KNVB geridderd en bijna alle Schiedamse clubs waren aanwezig om afscheid te nemen. Dat doet je dan wel wal". Onderuit gezakt in een luie stoel vertelt de consul over zijn belevenissen. Leuke dm- door Chris Woerts gen maakte hij genoeg mee. Enthousiast: „Ik moest eens het veld van Ursus keuren. Het was in april en van vrij dag op zaterdag had het enorm geregend. Dus ik s'-ochtends naar dat veld. Afgekeurd na tuurlijk. Maar in de loop van de zaterdag klaarde het weer op. De zon begon te schijnen en het veld lag er 's-middags Vlaardingen/Schiedam Per traditie zoeken de meeste hockeyverenigin- gen in de winter de zaal op om het speelritme niet te verliezen en de techniek bij te schaven. Dat het er ieder jaar weer serieuzer aan toe gaat, bewijzen de ploe gen zelf door al vanaf de laagste jeugdteams in te schrijven voor de zaal competitie. Het zaalhockey lijkt in geen enkel opzicht op het veldhoc- key, behalve clan dat beide met een stick gespeeld wor den. In tegenstelling tot het veld worden er maar zes man in het veld „toegelaten", er mogen wel zes spelers op de bank zitten. Dit om een ieder de tijd en de rust te geven om weer op adem te komen. Want zaalhockey vereist, evenals andere zaalsporten, een „speci ale" conditie, die veel van het innerlijk vermogen eist. De meeste spelerswissehngen vin den plaats bij de aanval, want daar wordt het meeste loop werk verricht De verdediging blijft meestal gehandhaafd ge durende de gehele wedstrijd. Qua accommodatie blijft het echter behelpen. Evergreen voorzitter Jazet: „Doordat je als zaalhockeyploeg alleen 's winters maar van de zaal gebruik maakt, blijf je een vreemde eend in de bijt. Daar om is het ook niet meer dan normaal, dat we zalen op de meest uiteenlopende plaatsen krijgen en nog op de meest vreemde tijden ook". Dat niet iedere eerste-elftal- speler automatisch in het eer ste zaal team staat, heeft te ma ken met het feit, dat zaalhoc key een meer completere tech niek vereist. Een goed bewijs hiervan js wel, dat in het Ne derlands zaalhockeyteam vrij wel geen enkele speler van het Nederlands veldhockeyteam speelt. Techniek Op de vraag of het zaalhockey ooit het vcldhockey zal over vleugelen, zegt PoUux-voomt* ter Rob Petri: „Ik geloof niet dat dit zal gebeuren, want In de zaal komen andere spelers op de voorgrond dan op het veld. Al zullen het nooit twee geheel onafhankelijke sporten worden, de ontwikkeling van de kunstgrasvelden is echter van dien aard, dat ook bij het veldhockey de meer techni sche spelers beter tot hun recht komen. Het is meer een verschil tussen binnen en bui ten". De publieke belangstelling is meestal niet zo groot, men moet wel een zeer trouw sup porter zijn om de favorieten op zondagavond om tien uur er gens in Rotterdam nog aan te moedigen. Binnen de vereni gingen wordt over het alge meen alleen de jeugd echt ge stimuleerd om te gaan zaalboe- keyen, de oudere spelers vin den het meestal niet nodig om te gaan trainen. Zij vinden het best zo, als ze maar kunnen spelen. Drank Doordat er twee wedstrijden op één avond worden ge speeld. Is drank na afloop niet mogelijk, hetgeen een hoop charme van het hockeyen als geheel doet verliezenl Een brok sociaal contact met de te genstander gaat verloren, dat is een reden temeer om de zaalhockey als een overbrug ging te zien van de winter stop, ondanks dat het er elk jaar weer serieuzer aan toe gaat.. Indeling 2aalhockeyteams uit het Waterweggebied: Spint (d); Hudito, Victoria, Ring Pass, Aeolus, Oude Maas. Spi nt (h): Knmpen, Aeolus, Rot terdam, AMHC. Souburgh. Pollux (h): Leonidas, Ever green, Waddinxveen, Tempo, Rijswijk, Evergreen (h): Zie indeling Pollux (h). Evergreen (d): HDS, Te Werve, Westland, de Waele, Asvion. Asvion (d): Zie Evergreen (d). Asvion (h): Hudito, Kieviten, Groen Geel, DSHC, Te Werve. goed hij. Ik opnieuw naar dat veld en keurde het voor de zondag goed Toen komt er een ventje van een jaar of twaalf naar me toe en zegt met eerbiedige stem: „Hoe ligt het veld erbij", meneer. „Uitste kend jongen", antwoordde ik, „morgen wordt er gewoon ge voetbald. De reactie van dat jongetje zal ilt nooit vergeten. Hij zij het volgende. 'Nou, ook een zak die het vanmorgen heeft afgekeurd'. Ik streek hem toen door zijn haren en dacht: jongen, die zak staat voor je. Ja, dat zijn toch leuke herinneringen". De jeugd Met de jeugd had Van Meurs veel te maken. „De school- voetbaltoernooien waren bij slecht weer het moeilijkst om te keuren. Dan ging je vroeg op pad en als het dan flink ge regend had moest ik de velden wel afkeuren. Op de terugweg zag je dan de eerste jongetjes op weg gaan naar het veld. Een grote tas bij zich, waar schijnlijk voor het eerst geko zen in het schoolelftal. Zo trots als een pauw. Bij mezelf dacht ik dan wel eens: Hk*r ga je dan rot vent, jij hebt het afge keurd". Het grote aantal voetbalclubs en daaraan vastgekoppeld het grote aantal wedstrijden waar mee de velden worden belast, is in Schiedam een groot pro bleem. De velden worden overbespeeld, waardoor ze ei genlijk niet geschikt zijn voor het spelen van voetbal. Van Meurs: „De gemeente houdt de velden goed bij. Maar het is nu eenmaal zo, dat bijvoorbeeld het veld van DHS op veen grond ligt. Dat verzakt ge woon sneller dan bijvoorbeeld de velden van Hermes DVS en SVV waar een grote kleilaag onder ligt. Die veengrondvel- den hebben gewoon meer on derhoud nodig. Worden ook vaker gerenoveerd. Het is dus niet zo, dat we met een bepaal de planning werken. We be kijken de situatie van veld tot veld".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5