Open Huis houdt weer kerst-inn Medianeuroze in Triangel Jubileiimrevue van Het Groen gaat weer in de la Kerstactiviteiten Expositie Octave DeConinck BK-Ia an krijgt middenberm Onderzoek naar fietsopstelstroken Spoorweg overgang tijdelijk dicht MAANDAG 17 DECEMBER 1979 VD/SC/WW 3 Met de komende kerst in het achterhoofd hebben verschillende instanties een aantal activiteiten georgani seerd. Hier volgt al vast het „kcrstpro- gramma" voor de ko mende dagen in Vlaar- dingen, Schiedam en Maassluis: Schiedam: Woensdag 19 december, 14.00 uur: Kerstmiddag voor bejaarden in de Mag- naüa Dei kerk, AlbSrdas- traat 67 in Nieuwland. Koorzang, solozang, voor dracht, kopcrblazen en sa menzang. Alle bejaarden zijn welkom, de toegang is gratis. Woensdag 19 december, 19,45 uur: Kerstavond van het Nederlans Christelijk Vróuwenverbond, afde ling Schiedam in het ge bouw voor christelijke so ciale belangen. Lang Ha ven 73. Kerstverhaal en lezing over Scandinavi- sche kerstgebruiken, tus sendoor kerstliederen. Vlaardingen: Dinsdag 18 december, 20.00 uur: Kerst-Inn met het Entréct orkest en de Valentina groep in de Pax Christi kerk aan de Rei gerlaan 9, Vlaardingen- Holy. Afsluiting met een dansje. Dinsdag 18 december 19.30 uur: Kerstviering voor bejaarden verzorgd door het koor van de stichting Huisvesting en Verzorging van Bejaarden met zang, muziek en de clamatie. Maassluis: Woensdag 19 december, van 14.00 tot 16.30 uur: Kerststukjes maken voor kinderen en film-verto ning van ..De jacht op de schoolbel" in de Koning shof, UivcrJaan 20. Kos ten: 1,50 per persoon, in clusief alle benodigde ma terialen. Kunstzinnige levensgenieter tekende oud- Vlaardingen Pentekening van Octave DeConinck, de Grote Kerk vanaf de Maassluisedijk. Vlaardingen Vanaf 13 december is met be hulp van materiaal uit het gemeente-archief Vlaardingen in de Amrobank aan het Veer- plein tot 23 januari een expositie te bezichti gen onder de titel ..Vlaardingen getekend door Octave DeConinck". Octave Jean Baptiste DeConinck, geboren te Amsterdam op 20 juli 1394 uit Belgische ou ders, heeft een groot deel van zijn leven in de Rijnmond doorgebracht. Op 14 mei 1940 werd zijn huis in het oude Rotterdam door Görings bommen vernietigd, met al zijn werk dat hij nog had. DeConinck trok toen naar Schiedam, waar hij tot zijn dood op 16 mei 1974 toe bleef wonen. Wat was Octave DeConinck voor een man? Breed. Type van de bourgondiér. Dat was hij ook. Hij hield van veel en lekker eten, van een goed glas wijn, van het gezelschap van veel vrienden en vrouw en kinderen om zich heen. Een man die dan ook vaak pas in de kleine uren naar bed ging. Octave DeConinck was gelukkig wanneer hij buiten wandelde, in de vrije natuur, in oude steden. Dat hij meer deed dan alleen wandelen weten we uit zijn nagelaten tekeningen en aqua rellen die in vele. vele particu liere handen zitten, maar ook zijn te vinden in de verzame lingen van verschillende ge meentelijke archiefdiensten in Zuid-Holland. Hij was een groot bewonderaar en volge ling van de Haagse School. Geen enkele waardering had DeConinck voor nieuwlichters als Karei Appel, en hij stak zijn artistieke mening nooit onder stoelen of banken, dit vaak tot ontsteltenis van zijn lieve vrouw wanneer die sa- documentaire waarde geeft. Octave DeConinck legde wat hij zag en voelde vast in harde zwarte pentekeningen, die na dat ze voor de krant waren ge clicheerd werden ingekleurd in aquareltechniek en hier en daar met potlood bijgewerkt. Dit om ze voor een groot pu bliek verkoopbaar te maken. DeConinck maakte werk dat het kind in ons aanspreekt. Misschien schuilt daarin het geheim van de ongelooflijke populariteit van de kunste naar. Zijn werk kijkt gemak kelijk weg, zoals een bepaalde trant van schrijven gemakke lijk wcgleest. Maar, en dat is de keerzijde van de medaille bij zo'n stijl, dan valt al gauw de kwalificatie oppervlakkig en zonder diepgang. Toch is dat niet eerlijk. Want wat velen in de verblinding van de waan van de dag van omstreeks 1960 ontging, zag Octave DeConinck helder voor zich: schoonheid, die on vervreemdbaar zou moeten zijn als een mensenrecht maar die ons werd ontnomen in naam van de vooruitgang. Tot slot een paar opmerkingen over de sfeer die DeConinck in zijn werk oproept. Wie ooit vanaf de Maassluisedijk over de oude stad heen naar de Grote Kerk heeft uitgekeken, weet dat Vlaardingen op natte dagen inderdaad zo blauwig koud en messcherp kon over komen als op een tekening met harde inktlijnen en sim- Ëele zuurtjeskleuren. Octave leConinck wordt tot de kleine meosterrs gerekend. Maar hij »s we] een meester wiens werk niet is weg te denken uit ons artistiek erfgoed. men met hem exposities van mede! keek. medebroeders i de kunst be- DeConinck's tekeningen wer den snel op papier gezet, wa ren raak van compositie, met oog echter voor details, trouw aan de werkelijkheid, niets er bij of eraf fantaserend, wat ze, helemaal los van de artistieke kwaliteit, een grote historische Schiedam In het kader van de onderhoudswerkzaamhe den van de Burgemeester Knappcrtlaan is het wegge deelte richting Schiedam ai een tijdje afgezet. Een Rotter damse bouwonderneming is in opdracht van de gemeente Schiedam een middenberm aan het aanleggen. Ook wor den er gedeeltes van de weg opnieuw geasfalteerd. Grote stukken van de fietspaden zijn al vernieuwd. Men hoopt be gin volgend jaar klaar te ko men met de werkzaamheden. Hel vrouwencabaret Natascha Emanuels treedt morgenavond op in Vlaardingen, zaal Triangel, aanvang 20.30 uur. Het programma dat het cabaret brengt heet „Medianeuroze". Hei cabaret werd op initiatief van de Vlaardingse vrouwencafè's naar de Triangel gehaald. In het kader van de Schiedam - Zoals sinds 1973 gebruikelijk is, houdt de Stichting Open Huis in Schiedam dc beide kerstda gen een kerst-inn. Deze bij eenkomsten, bedoeld voor mensen die deze tijd als een moeilijke ervaren om dat ze alleen zijn, duren van half twaalf 's morgens tot ongeveer middernacht. P® dagprogramma's zijn beide dagen gelijk; de avondprogramma's zijn verschillend van inhoud. Vanaf half twaalf tot aan Maassluis De spoorwegover gang aan de Goveri van Wijn kade in Maassluis zal in de nachten van woensdag op don derdag en donderdag op vrij dag voor alle rijver keer zijn gesloten. In verband met werkzaamheden aan de rails en de bestrating op de over weg moet het verkeer beide nachten van half tien 's a- vonds tot half negen 's mor gens omrijden. Voetgangers kunnen de overgang wel ge bruiken. Tevens zullen de trei nen in die periodes op de stati ons Maassluis-Om rum on West vanaf a' jril perrons dan gewoonlijk :ken. het gezamenlijk diner om half zes 's middags ziet het dagprogramma er als volgt uit: spellen en spelen voor jong en oud, muziek en zang en creatieve bezighe den voor in eerste instantie de jeugd, maar eventueel ook voor volwassenen. Mensen die niet hei hele pro gramma willen meemaken kunnen ook binnenlopen voor een kopje koffie en een praatje. Het is dus niet ver plicht aan alle activiteiten deel te nemen. Voor kinde ren tot zes jaar is een crèche aanwezig. Dc avond van eerste kers tdag wordt, zoals de stichting dat zelf omschrijft, in een rustige sfeer doorgebracht. Daar wordt onder verstaan: een avond gevuld met sa menzang. declamatie en het voorlezen van een kerstver haal. Gezelligheid is hiervan het doei. Tweede kerstavond komt er een band naar het diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damiaan 766 om de bezoekers de gelegenheid te bieden een dansje te ma ken. De organisatoren hopen door de verschillende opzet van de avondprogramma's een zo breed mogelijk pu bliek te bereiken. Wie meer over de kerst-inns wil weten kan bellen naar de dames J. Korevaar (71.23.56 na 18.00 uur) en A. van der Zee (70.27.98) of naar de heer J. ïlmer (26.08.50). gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen heeft men besloten, dat deze voorstelling alleen voor vrouwen toegankelijk is. mm J'-fï„.—I..,. De BK-laan. Nu nog even omrijden; straks mei middenberm „Al wordt het Groen een beetje grijs" het begin- en slot koor van de revue die leraren en leerlingen, ter ere van het 60-jarig jubileum van hun school, gezamenlijk op de planken brachten. Vlaardingen Jammer dat na vier voorstellingen het script van de jubileumrevue van de scholengemeenschap Groen van Prïnsterer weer in een Ia verdwijnt. Vrijdaga vond werd het stuk „Al wordt het Groen een beetje gTÏjs, programma vooreen zestigjarige'Voor de laatste keer op de planken gebracht. De voorbereiding van anderhalf jaar had een gaaf en op vele onderdelen professioneel geheel opgele verd. Een school revue behoort per traditie een allegorie te zijn van het schoolleven. Dat was „Al wordt het Groen..." op voortreffelijke wijze. Er werd een amusant, relativerend beeld gegeven van het massa- bedrijf dat een middelbare school tegenwoordig onvermij delijk is. Leraren als stand werkers inde weer om klandi zie voor hun vak te kriieen. het kleine meisje dat eenzaam en verlaten in hei immense schoolgebouw dreigt ten onder te gaan, terwijl onderwijsma nagers „de leerling centraal" zingen, een ouderavond met de daarbij behorende onper soonlijke, gelijkgeschakelde behandeling: het werd zeer bonding op de korrel geno men. yooral die laatste sketch was in een heel mooie vorm gego ten. Drie docenten, in gesprek ken met drie ouderparen, le zelfder tijd op het toneel; alle drie de scènes precies gelijk. In vergelijking met vorige re vue's viel verder op dat er meer kan („vroeger heette een maaiske een maaiske, teugens- woordig is het een kaart met een gaatje"); ofschoon het ei genlijke taboe van een christe lijke school, de religie, niet aan de orde kwam. Veel waarde ring voorts voor de mooie, so bere décors, de dynamische balletten en het uitstekende mimespel van muziekleraar Kors van Leeuwen. J.H.B. Vlaardingen De commis sie voor verkeer cn vervoer heeft besloten om de amb telijke verkeerswerkgroep de opdracht te geven voor zes kruispunten in Vlaar dingen de mogelijkheden te bekijken voor dc zoge naamde fietsopstelstroken. Dat zijn speciaal voor fiet sers bestemde wachtstro-' ken voor stoplichten, over de gehele breedte van de •weghelft. Deze stroken lig gen vóór de stopstreep van de auto's. Het is de bedoe ling dat fietsers op die ma nier ongehinderd door au to's rechtdoor, rechtsaf of linksaf kunnen gaan, voor dat de auto's aan deze ma noeuvres beginnen. De kruispunten die voor een onderzoek in aanmerking ko men zijn: Lcpelaarsingel/Fre- derik-Hendriklaan/ Reiger laan, Pruissingel/Vondel straat/Billilonlaan, Schiedam- scwcg/Westha venplaats/Blok makersplaats, Schiedamseweg- /Hoflaan/Oosthavenkade, Ge dempte Biersloot/Cronjéstraat- /Kferte Hoogstraat en Schie- da msed ijk/Korte Dijk/Emous.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 3