Schiedammers importeren eerste legale bakkie De producent zelf bespaart energie Spoedactie van het Rode Kruis f jjgMotolg Begin maart te koop Leermiddelen voor Nicaragua Nutsbedrijf: 67procent minder verbruik Eet- en drinklokaal 7 We re ld wonderlijke hamburgers uit eigen keuken hamburger naturel cheeseburger hamburger stroganoff hamburger pépe hamburger bonaire hamburger hawaï hamburger speciaal Jr spette BAR-BISTRO JAN STEEN Schiedam - Tèl. 732977 CAFÉ-RESTAURANT AMSTEL8R0N BRUILOFTEN, PARTIJEN EN FAMIUEDIKERTJES EETHUIS ST. JAN 55.- „De Lange Haven WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 VD/SC/WW 4 Drie maart van het volgend jaar is het zover: dan krijgt ook Nederland een zogenaamde Citizen Band. Op de 27 MegaHertz mag iedere Nederlander, die daar zin in heeft, radiocontact zoeken met een ander door middel van zend- en ontvang-appara- tuur. Het is uit met de illegalen: zij kunnen hun hobby uitoefenen zonder ieder moment bang te hoe ven zijn dat de politie of de PTT-opsporingsdienst voor de deur staat. Dat wil zeggen: als ze zich ten minste aan de bepalingen houden. Want de PTT. of beter de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, N eel it- Smit-Kroes, heeft wel de nodige voor schriften vastgesteld voor het gebruik van „de 27 MC", zoals de band in de praktijk ge noemd wordt. Een van die voorschriften is. dat goedge keurde apparatuur moet wor den gebruikt. die geen groter zend vermogen heeft dan een half Watt. Daarnaast mogen maar 22 vastgestelde kanalen worden gebruikt en mag er uitsluitend een FM-zendsig- naal geproduceerd wordc-n. De gebruikers van die apparatuur moeten van tevoren een ver gunning op het postkantoor aanvragen. A! die bepalingen leiden er toe, dat apparatuur die tot nu toe gebruikt wordt voor de nu nog illegale zend hobby. op de schroothoop zal moeten. Die apparaten zijn im mers vrijwel altijd alleen ge schikt voor deook straks nog verboden AM-band, terwijl de mbeste ..bakkies" een vermogen hebben dat aan zienlijk hoger is dan een half Watt. Er zal dus nieuwe apparatuur op de markt moeten komen. Apparatuur, waaraan de PTT eerst haar goedkeuring zal moeten hechten, alvorens ze in de etalage mag worden gezet. Er wordt binnen „de handel" op dit rnoment al hard gewerkt aan het in huis krij gen van die communicatie- zenders. Een van de eerste be drijven die daarin is geslaagd is Alpha Electronics in Schie dam, die onder de naam Beta CB 307 een apparaat op de markt brengt, dal inmiddels het zogenaamde „PTT-mare" heeft gekregen. Én daarmee door Paul Houkes. heeft Alpha de primeur: zij is importeur van de eerste goed gekeurde communicatiezender voor de 27 MHz. Het heeft dal Schiedamse be drijf overigens moeite genoeg gekost, om het voor elkaar te krijgen. Men is er enkele we ken geleden zelfs voor naar Japan geweest, om de nodige besprekingen niet de fabrikant te voeren en om het import- contract te tekenen. „Het was niet zo gemakkelijk om recht streeks rnc-t die lui te onder handelen. Je niuet ze alles tu n keer uitleggen, voor ze weten watje precies wilt hebben. Ui terst vriendelijke lui. die Ja panners, maar het is niet een voudig om er zaken mee te doen.", vertelt J. Koning, een van de drie directeuren van het Schiedamse bedrijf. Alpha Electronics is in mei van dit jaar al begonnen met de eerste voorbereidingen voor het verkrijgen van de type-goedkeuring. Toen waren er nog enkele facetten aan de apparatuur, waar de PTT niet zo tevreden mee was. Tijdens Het eerste goedgekeurde apparaat, door het Schiedamse bedrijf uit Japan geïmporteerd. de besprekingen m Japan heeft men de fabrikant dan ook wat wijzigingen opgege ven, ..Daarnaast hebben we ook Oerst wel een markt-on derzo f;kje gedaan, voor we de definitieve bestelling plaat sten. We zijn per slot van re kening geen multinational, die de nodige risico's kan lopen." aldus Koning. Enorme belangstelling Het Schiedamse eleclronicabe drijf, dat zich de laatste jaren steeds meer als groothandel is gaan ontwikkelen de win kel is er nog wel. aan de Schiedamse Singel, maar men De ploeg van Alpha Electronics, J. Rieff. J. Koning en B. Rietkerken: „Anderhalve kilometer is veel te pessimistisch.,." legt er niet de nadruk op verwacht vooral in de eerste maanden een enorme lielang- st el ling voor de nieuwe zend en ontvangapparatuur. Omdat de invoer in de eerste tijd ze ker niet met grote aantallen zal gebeuren, omdat de fabri kant nog maar net met de fa bricage begonnen is heeft men een intekenlijst aangelegd: wie zich nu al vastlegt dat men straks een apparaat wil heb ben, kan er bp rekenen dal hel bij binnenkomst wordt gere serveerd en op tijd afgeleverd. ..We hebben op dit moment al bestellingen vanuit de handel en van particulieren binnen, terwijl er nog helemaal geen reclame voor gemaakt is.", vertelt Koning. De prijs van het nieuwe apparaat, zoals die per 3 maart 1980 zal gelden: 445 gulden. Groot voordeel van de nieuwe bepalingen rond het gebruik van de 27 Megahertz is. dat het veroorzaken van storing via TV-toestellen of andere appa ratuur nagenoeg onmogelijk is geworden. Juist door het lage vermogen t*n door een goede harmonische onderdrukking, zoals dat technisch heet. is het praktisch uitgesloten om sto ring te veroorzaken, Het ge bruik hoeft dus niet beperkt te blijven tot de uren, waarin er geen TV-uitzendingen plaats vinden. Of dat lage vermogen niet on interessant zal zijn voor de huidige illegale zendamateurs? Koning: „Voor sommigen mis schien wel: je hebt nou een maal altijd mensen die veel meer willen. Maar het is perse niet waar, dat door dat lage vermogen slechts over een zeer korte afstand gezonden kan worden. Door de huidige techniek is het zonder meer mogelijk om ook met een half Wait vermogen zo'n twintig V ivHig kilometer ver te ko men. De minister heeft ver klaard dat dal maar een kilo meter of anderhalf zou zijn, maar dat is veel te pessimis tisch voorgesteld." Vlaardingen De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis heeft een spoedactie op touw gezet voor hulpberlening aan Nicaragua. De bedoeling is dat op korte termijn de nodige leermiddelen voor scholieren bij elkaar worden gebracht. Het Middenamerikaanse land Nicaragua heeft een afschuwe lijke periode achter de rug. Om aan het bewind van dicta tor Somoza een einde te kun nen maken heeft het land veel offers moeten brengen. Tn de vorm van mensenlevens maar ook de materiele kant van de zaak is nauwelijks te overzien. Op 17 september op enden de meeste scholen in Nicaragua weer hun deuren. In schamele onderkomens pro beert men het onderwijs op gang te brengen, maar zonder de meest elementaire leermid delen is dat bijna onmogelijk. Het Nicaraguaanse Jeugd Rode Kruis heeft het plan om op korte termijn voor 340 scholen te zorgen voor adequa te voorzieningen. Via het Jeugdbureau van de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève heeft men een beroep gedaan op de westerse wereld om bij te springen in de voor ziening van leermiddelen. Voor Vlaardingen betekent dat, dat de plaatselijke afde ling van hel Rode Kruis een- spoedactie op touw heeft gezet Vóór 10 januari kunnen leer middelen afgegeven worden in het gebouw van het Rode Kruis, Emmastraat 38. Men is geopend van maandag tot vrij dag van 9.00 tot 12.00 uur, In de periode van 22 tot en met 31 december is het Rode Kruisgebouw gesloten. Het gaat hierbij om polloden, vlakgommetjes. schriften, kladblocs en (Spaanse) leer boekjes. Ook allerlei artikelen voor sportbeoefening staan op het verlanglijstje. De aangebo den goederen moeten natuur lijk in uitstekende staat verke ren en helemaal compleet zijn. Help het Rode Kruis helpen! ADVERTENTIE Schiedam Een energiebesparing van ruim zestig procent, een hoog rendement, geen verdere vervuiling van het opper vlaktewater en aardgas inplaats van electriciteit als aan drijvende energiebron. Dit zijn enkele van dc belangrijkste voordelen die aan het gebruik van een gasgestookte warm tepomp-installatie kleven. Er zijn er nu drie van in ons land. De laatste daarvan werd in Schiedam in gebruik geno men. Het bijzondere van deze derde pomp in Nederland is, dat hij geïnstalleerd is bij het openbare Nutsbedrijf van Schiedam. Op zich heeft dat iets tegen strijdigs: een energieproduce- rend bedrijf dat aan energie besparing doet. Immers, de meeste bedrijven moeten het van hun omzet hebben. De in de jaren zeventig uit noodzaak op gang gekomen energiebe- wuste beweging is echter ook tot de energiebedrijven door gedrongen. Het is slechts dankzij de monopoliepositie die dergelijke bedrijven bezit ten dat zij zich die mentaliteit kunnen veroorloven. Zij hoe ven niet te concurreren en dus niet hun afzet op te voeren. Imago „Die monopoliepositie is in het verleden nogal eens aan kri tiek onderhevig geweest, maar nu blijkt dat die ook van waarde kan zijn," aldus Schie dams wethouder van economi sche zaken drs. Reinier Schte res. „Alleen de monopolist kan zich dat standpunt permitte ren- Landelijk manifesteerde deze ontwikkeling zich in de Sterk verhoogde voorlichting sbudgetten van alle bij de energieproblematlek betrok ken instellingen. Het doel was en- is, de bevolking tot mati ging van het energieverbruik aan te zetten. Het is aan die voorlichtingscampagnes te danken dat de gas- en electri- eiteitsbedrijven van hun oude imago worden bevrijd. Vroe ger werden energiebedrijven per slot van rekening nooit in één adem genoemd met ener giebesparing. Niet geheel ten onrechte werden zij tot voor kort gezien als de voornaamste promotors van hun eigen pro duct." Doordat dc energiebedrijven minder dan voorheen hun ar- door Hans Dalmeijer tikel aan de bevolking trach ten te slijten, ontstaat natuur lijk een verlies aan inkomsten. De meest voor de hand liggen de vraag is dan ook of deze be drijven dat. ondanks hun al leenrecht, wei kunnen bolwer ken. Weihouder Scheeres meent van wel: „Het stimule ren van energiebesparing heeft natuurlijk een teruglo pende afzet van gas en electri citeit tot gevolg. En daarmee een vermnindermg van de in komsten. Er valt een gat. Maar de distributiekosten blijven be staan en die zijn nauwelijks af hankelijk van de afzet. Die in komsten blijven dus op peil. Het verlies aan inkomsten zou natuurlijk kunnen worden ge dekt door de tarieven te ver hogen, maar dat is, juist in deze tijd. niet een erg populai re maatregel. Derhalve zijn de Nutsbedrijven gaan omzien naar andere, bij het beslaande pakket passende, nieuwe acti viteiten. Een eerste voorbeeld daarvan is in Schiedam de centrale antenne its richting geweest. Zo ziet men dat het toenemend energie bewust zijn dat dit probleem in het leven heeft geroepen, waarschijnlijk, zelf ook weer de basis zal gaan vormen voor de oplossing er van." Koelkast De warmtepomp die de nieu we kantoren van de Nutsbe drijven in Schiedam gaat ver warmen, is op zich niet zo spectaculair als op het eerste gezicht wel kan lijken. Pro jectleider ir. J.van Veen leg de uit dat er zich een in iedere koelkast bevindt, met dat ver schil dat de pomp nu voor ver warming in plaats van voor koeling wordt aangewend. Het principe is echter ook hier warmte van binnen naar bui ten pompen door hel verdam pen en weer laten condense ren van een koelmtddei. Het verwarmen gebeurt door dat via twee pijpleidingen wa ter uit de in de nabijheid stro mende Schie naar het ketel huis bij de kantoren wordt ge pompt. Iri de ketels wordt warmte uit het water onttrok ken en het'water wordt weer. een paar graden kouder nu, in de Schie teruggeioosd. Dat is dus het omgekeerde proces in vergelijking met de conventio nele manier van verwarmen. Deze manier komt de kwali teit van het oppervlaktewater zeer ten goede. SS Reinier Scheeres: „Energiebedrijven kunnen zich vermindering van de afzet best permitte ren." De aldus aart de Schie onttrok ken warmte wordt voor de verwarming van de overigens uitstekend geïsoleerde gebou wen gebruikt. Om de warmte op een geschikt temperatuur- niveau te brengen, is een warmtepomp nodig. De pomp in Schiedam, die ongeveer even groot is als die in Alme- re, wordt aangedreven door een aardgasmotor. Electrici teit. zoals bij de koelkast, is te duur om voor verwarming sdoeleinden te gebruiken. Het is voordeel is bovendien dat de vrijkomende warmte, zoals het koelwater van de motor en de uitlaatgassen, ook weer kan worden benut voor de verwar ming. De combinatie van een warm tepomp met een aardgasmotor levert in Schiedam een ener giebesparing van maar liefst 63,7 procent op. Bij normale, conventionele verwarming zou de verwarming 120.000 kubie ke meter aardgas vergen. Door alle energiebesparende maat regelen, zoals een gedegen iso latie en het gebruik van een nieuw soort TL-buizen met een hoog rendement bij een laag vermogen zou er nog slechts 86.000 kubieke meter nodig zijn en door bovendien de warmtepompinst&llatie aan te brengen, zal het gasver bruik tot 40.000 kubieke meter beperkt blijven. Dat betekent dat door het totale pakket aan voorzieningen, pomp inbegre pen, in Schiedam bij het Nuts bedrijf 67 procent wordt be spaard op gasverbruik en 36 procent op de consumptie elec- trische energie. Voor lunch, dfnor of zo maar een paar gezellige uurtjes bij de open haard. 's Maandags gssfctsn. Markt 23 Viaartflngen. Tel. 010*348507 v.a. f 2,75 At Tel. 010 - 70.79.66 Schiedam - Parkweg 379 Voor uw zakenlunch of een sfeervol diner. GEZELLIGE BAR Reservering gewenst. Tel. 010-269.989 Keuken geopend tot 01.00 uur 's nachts. Rubensplein 22, Schiedam, 's Maandag gesloten. gezellige bar - voor uw Voor uw. zaken lunch of sfeervol diner borreluurtje Grote Markt 2* Zondags geopend Lanqekerkstraat 88 vooral uw tol 60 par*. VERGADERINGEN tot 65 pan. RECEPTIES tal 130 per». TELEFOON 73.18.45j Voor vrijblijvende informatie: SCHIEDAM- .BROERSVEST13 H0KU-P0SU broodjesshop peut-restaurant voor: Obelegde broodjes' expresso-koffie Specialiteit eigen gemaakte hamburgers. Hoogstraat 217, Vlaardingen Telefoon 010-355040 Voor inlichtingen omtrent het adverteren in deze rubriek: VLAARDINGS DAGBLAD Tel. 340.353 Rob Scholten of SCHIEDAMSE COURANT Tel. 144.144 John Bravenboer VOOR EEN GEZELLIG KERSTDINER Florida cocktail Franse groentesoep tongfilet In saus Hollandoisa haze bout In rode wijnsaus mot proisolbooton of Tournedoa Stroganoff Pêche Me/ba Koffie te zit van 16.00 t/m 19.00 uur. 2e zit van 19.30 t/m 22.30 Beide Kerstdagen geopend. Voor res. tel. 73.29.77. LANGE KERKSTRAAT 88 SCHIEOAM SPECIALITEITEN RESTAURANT TEVENS BESCHIKKEN WIJ OVER SFEERVOL INGERICHTE ZALEN VOOR HET VERZORGEN VAN AL UW DINERS EN PARTY'S (reserveren mogelijk) Geopend vanaf 11.30 uur - Zaterdag vanaf 17.00 uur ZONDAGS GESLOTEN SCHIEDAM LANGE HAVEN 99 TEL. (010) 73.20.33-73.23.69

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4