''Hard werken aan goed beleidsplan jeugdwerk Hoofd inspecteur II. W. Offreins neemt afscheid Kunst schilder Wiegman vondsten BésMurs leden JOOM: \yr\A- •*-. "fl'irr'fli#: WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 VD'SC/WW 5 - v.*9:,7 Hoofdinspecteur Offreins: de verhuftering is aan de gang... „Ja, hoe kom je bij de politie? Vanzelf eigen lijk. Ik zat op de fiets, kwam uit mijn werk en werd toen achterop gereden door iemand die ik kende. Die zei: weet je dat er een vacature administratief bij de politie is? Ja. zeg ik, dat weet ik. Heb jij geen zin? vroeg hij toen. Ja, waarom niet?" Dus zodoende. Offreins be gon zijn poliiiecarrière rond de tweede wereldoorlog op de schijnbaar stomvallige manier waarop hij dat zelf vertelde. Een kennis en een fiets. Als volontair. Na de oorlog soHiceerdc hij naar een administratieve functie in Deventer („Soms kwam je sollicitanten tegen met drie- diploma's die nog nooit had den gewerkt: zo lag dat toen.") Hij werd aangenomen en behaalde rond 1950 zijn inspeeteursdiploma. In 1952 werd hij bevorderd lot in specteur. bleef die functie precies achttien jaar lang in het Overijsselse stadje uitoe fenen en trad toen in dienst van de Vlaardingse gemeen tepolitie. Vandaag neemt hoofdinspec teur H.W. Offreins (60) af scheid van het Vlaardingse po litiekorps. waar hij haast tien jaar lang werkte. Functioneel leeftijdsontslag, want „Hip" Offreins gaat met pensioen. Of hij het politiewerk zal missen., of het werk hc-m? Formulerin gen die ongetwijfeld veel ge sproken zullen worden deze week. Een ding is zeker: Of freins heeft een uitgesproken filosofische kijk op het leven over gehouden aan het werk. waaraan hij een groot deel van zijn leven wijdde. Politiewerk is mensenwerk. In een redelijk overzichtelijke ge meenschap als Vlaardingcn nog steeds is komt het voor een groot deel gelukkig nog steeds neer op sociaal werk. MaassluisHet Jongeren Overleg Orgaan Maassluis (JOOM) gaai een drukke tijd tegemoet. De komende maanden moet er, zo vin den de bestuursleden Hans Ploeg en Arjan Korthout, hard gewerkt worden aan het realiseren van een com pleet beleidsplan voor het jeugd- en jongerenwerk in de stad. Een taak die voort komt uit het zogenaamde motivatieplan en -pro gramma, opgesteld in het kader van het sociaal cul tureel plan. De resultaten van de bezigheden rond dat plan kunnen volgens het JOOM uitstekend wor den gebruikt als uitgangs punt om verder op te wer ken. Het JOOM staal nogal ter discussie, de laatste tijd. Be gin november heeft wethou der Koos Smit. die jeugdza ken in zijn portefeuille heeft, een notitie gemaakt waarin de nodige kritiek op het functioneren van hel over legorgaan werd geuit. Die kritiek kwam ook tot uit drukking in een interview in deze krant met de wethou der, enkele weken geleden. Zijn belangrijkste bezwaar: er zou bij de achterban van de vertegenwoordigers van M het JOOM nau' - 'ijks enige belangstelling voor het or- •tgaan bestaan, zodat het func- I tioneren op slechts enkele I Personen zou neerkomen. |Hans Ploeg, vice-voorzitter van het JOOM, heeft het wat moeilijk met die kritiek. ..We zijn de afgelopen maanden bijzonder druk geweest bin nen het werkblok jeugd werk. dat aan het werk was in het kader van dat sociaal cultureel plan. Daar ging vrijwel al onze tijd in zitten. De laatste periode is dat werkblok stil komen liggen: door Paul Houkes eind augustus is die groep voor het laatst bijeen ge weest. Maar dat geldt voor 511e werkblokken. dus dat kan ons niet worden verwe ten." Probleem schijnt te zijn, dat er niet voldoende begelei ding is vanuil de gemeente secretarie. Daar moet nu ver andering in komen: por 1 de cember is een nieuwe kracht aangesteld op de afdeling jeugdzaken, die zich intensief met zaken als het JOOM zal gaan bezighouden. Coede accommodaties Men gaat er dus, als de jaar wisseling voorbij is, weer flink tegenaan. Hel maken van dat beleidsplan zal een van de eer ste taken worden. Hans Ploeg: „Daarnaast zal in de komende tijd ook aaridaf 'i moeten wor den gegeven aat» knelpunten, zoals die in het motivatieplan worden gesignaleerd. Wat huisvesting betreft zit het alle maal wel redelijl in Maassluis: er zijn heel wat «de accom modaties voor het jeugd- en jongerenwerk. Een probleem blijft wel de kadcrwerving en -vorming: daar zal nog heel wat aan moeten verbeterd. En daarnaast zijn er ook zorgen om de financiële middelen, die voor het jeugd- en jongeren werk beschikbaar zijn. Het lijkt best aardig: 190.000 gul den op de begroting, maar daar gaat al meteen 142.000 gulden voor personeelskosten voor het pand aan de Lange Boonestraat en voor Ozobltu vanaf. Dan is er ook nog een flinke post voor vakantie-acti viteiten. Al mei al blijft er voor de andere jeugdvereni gingen maar zo'n 12.000 gul den over. Men blijft dus toch hoofdzakelijk op de eigen mid delen en inkomsten aangewe zen." De nieuwe rijksbijdragerege ling. zoals die van toepassing is geworden, zal daarin r' veel veranderen. Wehswa; is het nu de gemeente, die -u vertel len heeft hoe de gelden ver deeld worden, in plaats van hei ministerie van CRM. zoals tot voor kort het geval was. Maar, meent Aijan Korthout: „Het maakt helemaal niet uil, wie of de centen uitdeelt. Een echte herverdeling kan nau welijks plaatsvinden, uus alles blijft zon beetje bij ht-t oude. Nee, er zijn met die rijksbijds- rageregeling en met het wer ken aan het sociaal cultureel plan verwachtingen gewekt, die men nooit kan waarma ken. Het is allemaal erg mooi, als je zo n vragenformulier in cfe bus krijgt. Vul maar precies in, wat je behoeften zijn en wat je in de toekomst graag zou willen realiseren. Maar er is niks méér te verdelen dan vroeger, dus er verandert zeer weinig." Samenwerking Als het aan de vice-voorszitter van het JOOM ligt. dan moet or de komende tijd ook aan heel andere zaken gewerkt worden. Aan de samenwer king lussen de diverse vereni gingen kan volgens Hans Ploeg nog veel verbeterd wor den. „Wat ik graag zou willen is dat we daarmee nog eens zo ver kunnen komen, dat be paalde dure materialen geza menlijk gebruikt kunnen wor den, Je kunt veel beter één filmprojector kopen van twee duizend gulden dan vier van vijfhonderd. Dat geldt ook voor de gebouwen die in de stad voor het jeugdwerk ter beschikking zijn: eigenlijk is het te verwerpen, dat die al leen op bepaalde avonden ge bruikt worden en verder leeg staan. Het is toch te gek dat sommige van die dure accom modaties een rendement van niet meer dan 15 tot 20 pro cent hebben? Het is heus mo gelijk om gezamenlijk van een ruimte gebruik te maken. Het vrouwen-ontmoetingscentrum Sten bijvoorbeeld: dat maakte eerst gebruik van De Toverbal en zit nu in het gebouw van Özobleu. Dat gaat toch uitste kend? Ik hou niet van die hokjesgeest: dat moet worden doorbroken. En juist daarom is het nodig, dat er een echt be leid moet komen. En het komt er ook. dat garandeer ik 'De show gaat gewoon door' „Zorgen dat de show blijft draaien", noemt Offreins het. ..De politieman kan je wel ver gelijken met de scheidsrechter op het voetbalveld. Natuurlijk gebeuren er altijd wel om egel- matigheid jes, dat is normaal: maar bij de grote moet je voor door Jan Hendrik Bakker buitenspel fluiten. Alleen kun je het als politieman niet ma ken om net als de scheidsrech ter dan met je buik legen de boosdoener op te lopen en zo met je vingertje te zwaaien." De sociale kant van het werk ligt Offreins na aan het hart. „We hebben het altijd als ge rms gevoeld dat je op een poli tiebureau ingeblikt zit. geen direct contact hebt met de mensen, merkt hij op, wan neer hel gesprek op de terug keer van de wijkagent komt. Toch valt het wel mee met dal contact, blijkt later. „Kleine" misdaad „Voor mij is het voordeel van een plaats ais Viaardingon en Deventer altijd geweest, dat het aanbod nel niet te groot is. Hier kan je nog aandacht be steden aan sociale hulp. Aan de kleine misdaad," Want in Offreins' visie is de kleine misdaad hauw verbonden met menselijke achtergronden. Niet alleen ten opzichte van de „kleine" misdadiger, maar vooral met betrekking tot de gedupeerden zelf. Die schrik ken vaak vreselijk van zo'n plotselinge gebeurtenis. „Dat gaat nooit over. Ik heb kennissen gehad die thuis kwamen van vakantie en toen het hele huis overgehoop ge haald aantroffen. Sindsdien durft de vrouw nooit meer als eerste het huis binnen. Thuis komen en merken dat iemand i:i je lingerie heeft zitten spit ten; dal is, ook is er niets ge stolen, een verschrikkelijke „Een politieman kun je vergelijken met een scheidsrechter op het voetbalveld. Je kunt het alleen niet maken met je vingertje te zwaaien." ervaring. Het is een inbreuk op je privacy, Ook al is het een klein in braak je. of alleen een poging: jc moei er altijd heen gaan. Vanwege de sociale pro blemen." „Je kunt zeggen: je hoeft niet bang te zijn, maar zo'n slacht offer zit niet die angst. En angst kan jc niet weg praten. Als je niet komt. 'olijven ze zich onveilig voelen, denken, wan n ee r er s t ra ks echt iets ge - beurt komen ze ook met. ik heb het meegemaakt met mensen die 's morgens voet stappen in de sneeuw rond het huis vonden en meteen bel den. Dat gebeurt, het is dc pri vacy van mensen dte wordt aangetast." Verhuflering ..Jc ziet dat het de laatste jaren steeds erger wordt. Tientallen inbraakjes om nog geen hon derd gulden. Pure verniel zucht. Als je voor duizend gul den breekschade aanricht en nog geen twintig gulden mee neemt, waar ben je dan mee bezig? De verhuftering is aan de gang." Offreins laat cijfers z»en die die verhuftering af doende illustreren: in 1966 lag het aantal inbraakjes op 126; twaalf jaar later zijn dat er 925. Een groot deel daarvan behoort niet eens tot de echte vermogensdelicten, maar is het gevolg van pure verniel zucht. Offreins constateert een alge mene verruwing. Heeft hij enig idee over de our zaken'.' Bij die vraag blijkt zijn wijsge rige kant. Voorzichtig slaat hij aan het bespiegelen. „Ik denk: overprikkeling. Mensen zoe ken bewust een prikkel. Men kent niet meer het plezier van zomaar leven en bewegen, van gewoon een beetje in loven blijven. De meeste mensen hebben het niet meer. In het water plonzen en er aan de andere kant weer uit klim men. Zomaar een beetje zwer ven en een wonderlijke ge beurtenis meemaken. Een snoek die een vis pakt. Dat is er af. mensen hebben een ster ke prikkel nodig." „Vanuit mijn werk heb ik me altijd voor menselijk gedrag geïnteresseerd. Wat is woede, wat is agressie? Ais je ziet hoe dat bij dieren werkt, dat daar degene met het meeste lef de leider is. degene die do groep door gevaren heen haalt. Als je ziet dat. wanneer zo'n groep opgesloten zit twaardoor alle natuurlijke gevaren verdwe nen zijn), die leider de ander gaai koeioneren. Dat automa tisme. je zou je eens af kunnen vragen hoe het dan met onze eigen cumputer Zit." Voetstuk „Door onze christelijke cultuur is de mens altijd te veel op een voetstuk gezet." concludeert Offreins steeds weer. Wat hij er mee bedoelt is, dat we de mens niet te hoog moeten heb ben in die zin. dat we onder ogen moeten durven zien dat de mens in heel veel opzichten ook een dier is. Dus sorns ook zo functioneert. Zeker als het om heel primaire gegevens gaat als woedt? en agressie. Als het gewone dagelijkse leven niets meer te bieden heeft, zoekt men spanning en risico op een andere manier. Bij voorbeeld in de criminaliteit, druggebruik of alcoholisme." Schiedam Opnieuw heeft kunstschilder Theo Wiegman de opdracht ge kregen twee zeer bescha digde schilderijen tc res taureren, die zijn gevonden in de kelders van een van Schiedams oudste panden. Het gaat om twee bergach tige landschappen van een onbekende schilder uit de middeleeuwen. Zij zaten onder bijna drie centime ter dik behang, toen Willi- brord Hosman, mede-eige naar van de bistro op de hoek van Korte Dam en Nieuwe Sluisstraat, de v ndst in zijn oude kelders deed. Beide schilderijen hebben een grootte van meer dan een halve deur; het zijn ook deurschilderingen en ver moedelijk zijn de beide, kunstwerken enkele eeuwen terug niet op waarde geschal. Dat verklaart het duimdikke behang: bij een van de vele verhuizingen, die de geschie denis van Hosman s oude pand kent, moet de nieuwe bewoner het schilderwerk hebben verwaarloosd. Ook ijzerhandelaar Post. die vroe ger in hot pand zijn zaak had, moet gezien de vele la gen behang mets van de schilderijen hebben afgewe ten. door Kor Kegel Dat Willibrord Hosman de deurschilderingen ontdekte, was puur toeval. Eigenlijk had hij een heleboel „oude troep" uit de kelders willen wegmikken. maar per onge luk werd een van de twee deuren tegen een deurpost kapotgestoten. Een heel klein stukje linnen met verf kwam daardoor bloot. Hos man aarzelde niet en liep meteen naar de Korte* Haven w aa r .Doop" W i egrna n woont, om hem om advies te vragen. Eerder al, in 1974, had Wiegman een ander pa neel opgelapt dat bij de ver bouwing van het pand tol bistro was gevonden Toen de lagen behang van de deuren al kwamen, bleken er twee berg landschapjes te voor schijn te komen. Aan een Hol landse schilder hoeft daarom al niet gedacht te worden, meent Wiegman, die met grote moeite heeft kunnen vaststel len wat allemaal op de schilde rijen moet hebben gestaan. In beide werken zaten namelijk honderden gaatjes en andere beschadigingen, ontstaan door de inwerking van het behang sel op de verf. Toch is Doop Wiegman erin geslaagd het werk geheel te reconstrueren en momenteel hoeft hij nog slechts hier en daar de schild e- Offreins heeft er veel over na gedacht. vaak gedwongen door du maatschappelijke proble men waar hij als politieman mee te maken kreeg. Hij lijkt een laconiek man, een pessi mist die de wereld langzaam aan haar eigen te kon en te gronde ziet gaan. Maar schijn bedriegt. In werkelijkheid is het zijn enorm relativerings vermogen. een gave die niet iedereen bezit. Uit zijn opmer kingen over zijn archeologi sche hobby („Wat is hobby? Het kan ook levensbehoefte zijn!") spreekt dat levensge voel misschien wel het duide lijkst. „Als je mei jc pikhouweel staat te hakken en dan zo'n fossiel van miljoenen jaren oud vindt, dan sta ik wel eens in mezelf te grinniken. Ik heb niet het idee dat ikzelf zoveel sporen na zal laten als die ammoniet. Wat is een mensenleven op die geologische afstanden? De show gaat gewoon door. Het is een lopende band. Op een ge geven moment stap je erop en na een tijdje stap je er weer af. Maar de band draait gewoon door." Toevalstreffer vao historisch belaag? Doop Wiegman bij de gerestaureerde deorechilderingen. „Misschien zijn werken van dezelfde kunsienaar in meer oude Schiedamse penden gevonden," zegt hij. rijen met een fijn kwastje iets aan ie tippen. Wiegman zelf schat de waarde van de twee schilderijen op ongeveer vijfduizend gulden per stuk. Dat is niet al te veel voor schilderijen van du- groove, maar de historische achtergrond maakt volgens hem de zaak belangwekkend genoeg voor de historische vereniging of het gemeentear chief. „Misschien zijn er van dezelfde schilder wel meer werken in Schiedam gevon den." vraagt hij zich af. „Die Italiaan, Giudici. heeft vroeger wel enkele gebouwen in Schiedam ontworpen en mis schien zijn er ook Italiaanse schilders bijgehaald. Maar dat is slechts een theorietje!" Deze week nog maakt Wieg man lijsten om de schilderin gen en dan gaan zij terug naar Hosman, die overigens nog niet weet of en waar hij de werken in zijn zaak zal han gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 5