van Vier keer Boudewijn er toch ook een n is li Bl toon beeld Gewestelijk orkest geeft kerstconcert Cultuur L I F I I p£ mm „Townpainting in Vlaardingen deze week Hélène van Stralen exposeert in Vlaardingse artoteek Bel- :?■- Twee amateurschilders in de Rozenhof lü mm Bill m film exposities theater muziek ."'tk- M i lÉS gX; ■W! WÊÈ BÉ! ill - - 'AG 20 DECEMBER 1979 ken y»e*e- ii|k3e oagina vol informs oyer kimsf en cultuur uit de regio, tjjlf acties V' en berichten ftra3g voor dinsdag 12.00«ur. De tentoonstelling wandschilderingen, die deze week in Rotterdam beëindigd is, komt inder daad naar Vlaardingen. Vanaf vrijdag 21 de cember tot en mei 3 januari volgend jaar is de expositie te bezichtigen in de burgerzaal van het stadhuis. De openingstijden zijn op werk dagen van 9.00 tot 17.00 uur, op woensdag 2 ja nuari tijdens de nieuwjaarsreceptie en donder dagavond 3 januari. Het Gewestelijk Orkest zal zowel in Vlaardingen als Schiedam een kers tconcert geven. In Vlaardingen is dat op 22 december in de Grote Kerk, aanvang 20.15; in Schiedam komt het orkest de volgende dag, 23 december, in het Passagetheater, aanvang 14.00 uur. Het concert opent met de ouverture voor blazers van Francois Devienne. In Vlaardingen zal het programma bovendien de Oratio de Noél van Saint-Saëns be vatten; daarbij medewerking van so listen als Nelly van der Spek (so praan) en Aafje Heynis (ait). In Schiedam zal gemeenschappelijke zang dit programma-onderdeel ver vangen. - passage theater schie- dam, gejaagd door de wind, 12 jaar,, dagelijks 19.00 uur. behalve 22. 23, 24 èh 31 december, en 1 ja- I nuarï; voor cle jeugd, 14.00, lady en de vagebond.' 22. 23 december en 1 januari /gesloten.;:;;'. - passage bio Schiedam, na tional lampoons animal- house, alle leeftijden, da gelijks 14.00, 19.00 en 21.30 uur, op 22, 24, 31 december vervalt avondvoorstelling, 1 januari dich t. IS v - ozobleu maassluis, pres; steynstraat 2, 21 december, 20.00 uur, het slange-éi (bergman) - stedelijk museum Schie dam. hoogstraat 112. gra fiek van zao wou-ki en volker ritters. verder jene veraffiches. franse kera miek en prenten; dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. zondags van 12.30 to 17.00 uur - artoteek vlaardingen, oosthavenkade 8. vanaf 14 december, hélène van stralen, pastels en schilde rijen, maandag t/m vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 21.00. za terdag 10.00 tot 17.00. - galerie de duig vlaardin gen, smalle havenstraat 13, donderdag 19.00 tot 21.00. vrijdag 14.00 tot 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur - gemeentemuseum maas sluis, zuiddijk 16, henk fortuin, olieverf, aquarel len en pastels, dinsdag t/m zondag 14.00 tot 17.00, donderdagavond 19.00 tot 21.00 uur. - amro bank vlaardingen. veerplein. geopend tijdens kantoortijden, vlaardingen getekend door octave de- coninck, - visserijmuseum vlaardin gen. westhavenkade 53. vanaf 9 november, exposi tie over het nederlandse visserskind van 1860 tol 2920. - het zonnehuis vlaardin gen. diilenburgsingel, da gelijks van 14.00 tot 20.00 uur, theo van winsen. schilderijen - permanente exposities verder in vlaardingen; ar- cheoruimte (oosthavenka de 42), streekmuseum jan anderson (kethelweg 50) en visserijmuseum (west havenkade 53/54); in maassluis; nationaal sleep- vaartmuseum (hoogstraat' 1) en gemeentemuseum (zuiddijk 16); in Schiedam; coöperatiemuseum (ke- theistraat 10) - de teerstoof Schiedam, nieuwstraat 12, 21 en 22 december, 21.00 uur, caba ret van martin, ton en bommerson; 22 december, aanvang 14.30 uur, arn- hems poppentheater, voor de jeugd, de tovenaar van brul; - stadsgehoorzaal vlaardin gen, 20 december, 20.15 uur, de wisselwachters (met paul steenbergen en bernhard droog) -14.00 tot 24.00 uur, open jongerendag met diverse popgroepen. - grote kerk maassluis, 22 december, 20.15 uur, kers tconcert van feike asma - grote kerk vlaardingen, 22 december, 20.15 uur, kerstconcert gewestelijk orkest - passage theater Schie dam. 23 december, 24.00 uur, ke stconcert geweste lijk orkest - de quibus schiedam, tan-" §e haven, 23 december, 1.30 uur, blues van deep water bluesband - ojc ozobleu maassluis, pres. steynstraat 2, tijdens kerstvakantie alle midda gen geopend - de teerstoof schiedam, nieuwstraat 12, 26. 27, 28 en 29 december, 21.00 uur, boudewijn de groot, con cert II - grote kerk vlaardingen. iédere donderdag 12,45, lot 13.15, lunchconcert van vaste organist aad zouten dijk tot onderwerp. Vrouwen schilderen vrouwen? Een vqor de hand lig gende conclusie die er echter naast zit. Zo Hélène al iets portretteert dan wel zichzelf. Zij schildert vrou wen, zoals een ander zich toelegt op stillevens; haar portretten hebben alle een zelfde soort gelaatsuitdruk king. de mondstand is overal prak tisch identiek. SlecD- één keer breekt er iets van een ;ag lachje door; bij het portret van „Meisje met hoed". Maar dat is dan ook de enige keer. Door het gebruik van de pasteltinten wordt de indruk, dat alle geportretteerden aan een zelfde soort gemoedsaandoening „lijden", nog eens versterkt. Hoe die gemoedsaandoening pre cies te omschrijven is niet eenvou dig. Ze houdt ergens hel midden tussen dromerigheid en melancho lie. De ogen kijken nergens in het bijzonder naar, zijn niet op iets ge- focusd, maar staren langs de toe schouwer heen de onbepaalde ruimte in. Daardoor ontstaat een effect van ongrijpbaarheid en stilte. Voor Hélène van Stralen zijn ogen ontzettend belangrijk. Vaak schil dert ze die daarom groter dan ze in werkelijkheid verhoudingsgewijs zijn. 2e lijken slechts in schijn een doorkijkje in de binnenwereld van de vrouw te geven, maar achter de Ogen zijn de vensters van de ziel. Is dat nou echt zo? De beeldspraak is al stokoud en menig dichter uit de klassieke oudheid heeft de ver gelijking gehanteerd. Maar het zou natuurlijk ook kunnen zijn dat ogen helemaal geen doorkijkje ge ven in de zieleroerselen van de be zitter, maar slechts spiegelen wie in die ogen kijkt. Kwestie van uit gangspunt, doch dat ogen voor het menselijk gezicht ontzettend be langrijk zijn staat buiten kijf. Hélè ne van Stralen exposeert in de Vlaardingse galerie/artoteek eeir aantal vrouwenportretten waaruit dat eens te meer blijkt. Hélène van Stralen (1944) studeer de aan de academie voor beeldende kunsten in Rotterdam. Zij expo seerde tot nu toe in onder meer Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam en Eindhoven. Verder deed zij en kele keren mee aan de grote groep stentoonstellingen in het stedelijk - museum van Schiedam, Salon der Maassteden. De tentoonstelling in de artoteek laat voornamelijk pas telschilderijen zien, portretten. Die portretten in de artoteek heb ben zonder uitzondering een vrouw Hélène van Stralen, Blond haar, pastel. irissen zit niets. Ze zijn wat ze uit drukken; onbepaaldheid, niets, maar tegelijkertijd vormen ze ook de essentie van het gezicht. Kijk bijvoorbeeld, wat er gebeurt als Hélène van Stralen door een heel kleine ingreep een van beide ogen wat kleiner maakt, zoals bij „Blond haar". H etgezicht vande jonge vrouw wordt een èh v al kwetsbaarheid. De portretten die Hélène van Stra len in de artoteek exposeert zijn ei genlijk geen portretten. Nergens doet ze een zichtbare poging om iets van individueel karakter uit te beelden, want daar lijkt het haar niet om te gaan. Zij heeft„slech- ts"geprobeerd aan de hand van deze vrouwen, merendeels in de leeftijdsgroep van Hélène van Stra len zelf, een algemeen gevoel, een diffuse sfeer, die voor haar wellicht essentieel is, vorm te geven. Die vage, onnadrukkelijke ervaring van bijna niets, eigenlijk wel een beetje typerend voor de dertigers van deze tijd (vergelijk ook de hui dige literatuur van 'Kellertdonk,. Kooimans en Matsïers, waar het om een beschrijving van de leegte gaat), heeft zij heel mooi weten te schilderen. De expositie is nog tot 5 januari te bezichtigen. Jan Hendrik Bakker Boudewijn de Groot is bezig aan een Ilinke come-back. Zijn optreden onlangs in het Schiedamse zoldertheatertje De Teerstoof schijnt zo be vallen te hebben, dat de man voor vier maal is terug- geapplaudiseerd. Deze maand, 26, 27, 28 en 29 de cember treedt de vroegere minstreel vanaf 21.00 uur op voor het publiek van de Teerstoof met het program ma Concert 11 Het zijn twee amateurschilders die, 2oaU ze zèif zeggen „schil- deren omdat ze-het niet laten kunnen". Dat zulks meer is dan grootspraak, mag blijken uit het enorme aantal schilde rijen dat tot en met 29 decem ber in de Maassluise Rozenhof aan het publiek wordt ge toond. Zo'n zestig iri het totaal. Alle van 1979. Piel'de Goedé en Leen Dijkshoorn, twee Vlaardingse vrienden, zijn er na hunpensionering niet werkeloos bij heer gaan zitten. Integendeel. Waar ze in hun vroegere leven nauwelijks aan toekwamen („Hoewel ik toch mijn hele leven tussen de buten door geschilderd heb." zoals Leen Dijkshoorn het zegt), daarvoor hebben ze nu eindelijk de tijd. Voor wie van stadsgezichtjes en landschappen.houdt zal de expositie zeker aantrekkelijk zijn. Een groot deel van de ex positie wordt in beslag geno men door afbeeldingen van landschappen uit het gebied rond Maailand. Vooral Leen Dijkshoorn haalt.daar zijn in spiratie; Piet de Goede lijkt wat minder gebonden aan de geografische kaart, van hem hangen er ook schilderijtjes die niet-Nederlandse land schappen tot onderwerp heb ben. Maar het merendeel van de schilderijen laat toch de kijk van de schilders op hun eigen omgeving zien, >Je zoekt graag de piekjes van je jeugd. Het is een beetje nostalgie," herhaalt Leen Dijkshoorn steeds. En Piet de Goede, tij dens de opening van hun ex positie vrijdagavond: „We zijn verliefd op Maasland." Het werk van Leen Dijks hoorn heeft voor- een land schapschilder eèn nogal on stuimig karakter. Hij zet zijn verf er dik op en heeft een uitgesproken voorkeur voor een beperkt aantal kleuren. Meer dan om een natuurge trouwe nabootsing gaat het hem, zoals hij zélf zegt, „om het leven dat er in moet zit ten". Reden Waarom hij Karei Appel, een abstracte, schilder die toch wel heel: Ver af staat van de onderwerpen die Leen zelf kiest, kan waarderen, „Appel heeft temperament, no'n fijnschilder (dé neo-realis- ten die de werkelijkheid soms meer dan natuurgetrouw vol gen) niet, daar zit geen leven in." Behalve landschappen hangt er in de Rozenhof ook een groot aantal stillevens van Dijkshoorn, voornamelijk va zen met bloemen. Piet de Goede is minder op een bepaald onderwerp gefi xeerd. Hij schildert zo'n beetje alles waar zijn oog op valt. Dat kunnen twee hondjes zijn, vastgebonden aan een afval-, bak voor een; winkel, een oud venster, een imponerend land schap, een spinnekop met een oud „rotkozijn". „In elk ding is wel iets moois te ontdekken," licht hij toe. Dat moois wil hij graag.laten zien. „Waarom ex poseren wij? Omdat we plezier in schilderen hebben. Dat wil len we laten zien." De twee Vlaardingers zijn overtuigde amateurs. In het professionalisme hebben ze niet zoveel vertrouwen. De term staat hun een beetje te gen en garandeert geen kwali teit „Neem nou Verméer, die had er toch ook een herherg bij!" illustreert Leen Dijks hoorn hun houding. En Piet de Goede; „Wat Picasso in het begin deed, dat was toch zon beetje hetzelfde als wij nu doen, hè Leen9 De tentoonstellingsruimte is geopend van maandag tot en met donderdag van 15.00 tot 17.00 uur en van 19,00 tot 21.00 uur, verder Zaterdagmiddag en tweede kerstdag van 15.00 tot 17.00 uur. Jan Hendrik Bakker Piet de Goede en Leen Dijkshoorn... exposeren om dat we plezier in schilderen hebben... rp '/-• ÜB v. ■"i.j i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 4