Medic Alert het embl eem dat beschermt 'In Nederland krij g j e nauwelijks medewerking' Adressen Atleet Jacques Valentin: Meer zekerheid voor mensen met verborgen kwalen DONDERDAG 20 DECEMBER 1979 SCV*VD/WW_7 Hel herken ningsteken van Medic Afert; het em bleem dat be schermt Goudswaard/Den Haag: Se dert mensenheugenis houden maatschappij en medische we tenschap zich bezig met het grote vraagstuk van de volksge zondheid. Dagelijks werken zij aan het redden van mensenle vens, verlichting van pijnen en oplossen van andere medische problemen. Scheikundigen en doktoren blijven zoeken naar nieuwe geneesmiddelen om het leven van de mens te bescher men en in stand te houden. De maatschappij doet eveneens van alles om dit kostbaar bezit met het bouwen van ziekenhui zen, universiteiten en de ont wikkeling van de gezondheids zorg te verdedigen. Jaarlijks worden daarvoor mil joenen guldens aangewend maar tot dusver werd er weinig aandacht besteed aan het lot van mensen die te kaïnpen heb ben met bepaalde verborgen medische problemen. Zij erva ren iedere dag opnieuw dat zij een bepaalde afwijking of ziekte hebben, waarvan een buiten staander niet op de hoogte is. Natuurlijk kunnen zij daarmee gewoon leven mits echter op tijd de daarvoor benodigde genees middelen worden toegediend. Omdat een buitenstaander het bestaan van zo'n verborgen pro bleem niet kan vermoeden is het geen zeldzaam gebeurtenis dat er mensen sterven die in een shock- of comaloestand niet ge holpen kunnen worden. Sinds 1964 echter is daarin ver andering gekomen. De oprich ting van Medio Alert Founda tion International in Nederland heeft er lot; bijgedragen dat mensen met verborgen kwalen met meer zekerheid door het leven kunnen. Dit instituut dat oorspronkelijk .i Amerika van start ging heeft zich het lot van deze grote groep mensen aangetrokken. En met succes. Want in nog geen vijftien jaar tijd verbonden zich a"een ai in Nederland 25.000 mensen aan Medic Alert, waar van Bart Verwaaid (56) uit Goudswaard directeur is. Het doel van dc organisatie is een voudig: „Mensen met een ver borgen medische kwaal helpen, die niet in staal zijn om zicltzclf to verzorgen". Dergelijke kwalen zijn nogal uiteenlopend van aard. Voor beelden daarvan zijn: suiker ziekte, epilepsie (vallende ziek te), hemofilie (bloed er ziekte). nioraandoeningen, huidziekten, allergieën (tegen bijvoorbeeld penicilline of zelfs wespenste- ken), astma en bronchitus, al smede enkele alledaagse proble men als het dragen var» contact lenzen, het bezit van een afwij kende bloedgroep en hei heb ben van een harts timulator (pa ce-maker). Manier De manier waarop Medic Alert te werk gaat, laat zich niet moeilijk omschrijven. Bart Ver- waart: „De organisatie reikt aan iedereen, die tegen een eenmali ge kostenbijdrage van twintig gulden lid wil worden, een ket ting met penning uit waarop aan de achterzijde de kwaal van do betrokkene wordt vermeld. Zo kan iemand allergisch zijn voor penicilline, hetgeen dan in het Engels in de penning wordt gegraveerd. Ook het archief- en telefoonnummer van Medic Alert ontbreekt niet. Aan de voorzijde van de penning is het algemeen herkenningsteken van de organisatie en escu laap met rood kruis aange bracht Aan de hand van de ketting is men in staat mensen met een verborgen kwaal op passende wijze te helpen". Tezamen met de penning ont vangt de „patiënt" een kaart die behalve de medische ook de persoonlijke gegevens van de betrokkene bevat. Medic Alert (dat vrij vertaald Jiet embleem dat beschermt" betekent) is in bezit van die gegevens. In haar archieven, die 2ijn onderge bracht in het Rode Kruiszicken- huis in Den Haag kunnen artsen dag en nacht terecht voor infor matie. Jaarlijks worden de ge gevens van de leden gecheckt, zodat eventuele wijzigingen in adressen of kwalen kunnen worden aangebracht. Bart Ver- waart: „En dat is natuurlijk uniek in Nederland. Veronder stel dat je als vakantieganger die last hoeft van bepaalde ziek te. plotseling in coma raakt. Je bent dan op de hulp van ande ren aangewezen, die dankzij de penning jou die hulp ook kun nen geven- De gewaarschuwde artsen we ten dan direct wat je mankeert en kunnen via ons archief uit voerig ingelicht worden over andere kwalen of complicaties. Dat laatste is enorm belangrijk wanneer blijkt dat de patiënt een langdurige medische behan del ing nodig heeft". Grond Behalve in Nederland is Medic Alert ook vertegenwoordigd in Engeland, Verenigde Staten, Nieuw-Zeeland, Australië, Rho- desië. Zuid-Afrika, Ierland, West-Maleisië. Jamaica, de Fiji- eilanden en de Filipijnen. Bo vendien is het embleem in 24 landen officieel geregistreerd. Medic Alert, dat in Nederland onder het Nederlandse Rode Kruis valt, (omdat het een inter nationale organisatie is levert dat bepaalde voordelen op) pro beert ook in Europa meer vaste grond onder dc voeten te krij gen. Bart Verwaart: „Dat moet in de toekomst inderdaad gebeuren. Met het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft Medic Alert daarover al van gedachten ge wisseld. Op zijn beurt heeft het Rode Kruis overleg gevoerd met de verschillende liga's van Rode Kruisverenigingen uit andere landen. Men staat er niet onwel willend tegenover". In de Verenigde Staten is Medsc Alert al een begrip geworden. In dit land. dat ver is gevorderd op medisch gebied, ontstond bijna als van zelfsprekend de2e nieuwe organisatie. Dat was on geveer twintig jaar geleden. „Het idee werd gelanceerd door een zekere dokter Marion C. Collins", vertelt Bart Verwaart, „hijzelf had een dochter die bijna stierf omdat niemand c»p de hoogte was dat zij allergisch was voor tetanus antitoxine, hetgeen zoveel betekent dat haar lichaam geen serum tegen door Wim Abrahamse tetanus kon verdragen. Om een „ongeluk" in de toekomst te voorkomen gaf hij zijn dochter een zilveren ketting met pen ning waarop de waarschuwing „allergisch voor tetanus antitio* xine" was vermeld. Collins startte vanaf die dag met serieuze plannen om men sen met soortgelijke problemen te helpen, hetgeen uiteindelijk leidde tot de oprichting van Medic Alert Foundation Inter national. Dwltreffend Bart Verwaart. sinds kort ook raadslid er. in het dagelijks le ven medisch administrateur die zich bezighoudt mot de registra tie en codering van ziekten ten einde een uniforme regeling voor alle medische instellingen te verkrijgen, ervaart dat Medic Alert een doeltreffende organi satie is. „Niet alleen kunnen de mensen nu met meer zekerheid leven, maar tevens is Medic Alert een bron van informatie voor de politie. De organisatie kan behulpzaam zijn bij de identificatie van mensen, die bij auto-ongelukken of branden zijn omgekomen. Ook krijgt men een beter inzicht hoeveel mensen er nu precies met een bepaalde kweaal m Nederland rondlopen. Bijvoorbeeld 6500 van de in totaal 25.000 aangeslo ten patiënten hebben een pace maker. Dat wisten wc voorheen nog niet". Medic Alert. Een eenvoudig, maar doeltreffend midde! voor. mensen met verborgen medi sche problemen. Zij behoeven voorlaan niet meer in angst te zitten dat zij hulpeloos zullen - zijn, wanneer hen iets over-, komt. „Het embleem dat be-,; schermt" houdt voortdurend^, een wakend oog op hen. Medic Alert Foundation International van het Nederlandse Rode Kruis is gevestigd in Goudswaard. Daar bevindt zich de administratie, waar mensen met verborgen medi sche problemen zich als lid kunnen opgeven. Het adres is: Oudendijk 40, 3267 LS Goudswaard, Men kon zich ook rechtstreeks wenden tot het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis aan de Prinsessegracht 27 in Den Haag. Voor eventuele dringende zaken is Medic Alert bereikbaar onder telefoonnummer 01869-2043. Geïnteres seerden die zich als lid willen opgeven, wordt echter verzocht dit zoveel mogelijk schriftelijk te doen. Bart Ver waai: „Men sen meer ze kerheid ge ven" 's Gravenzande 1979 is voor lange afstandloper Jacqu es Valentin, lid van het Naaldwijkse Olympus '70, een zeer succesvol jaar geweest. Bij sterkbezetle wedstrijden in binnen- en buitenland eindigde hij altijd in de voor hoede en met zijn 2.20.58 staat hij hoog genoteerd op de nationale marathon-ranglijst. Opzienbarende prestaties van de 24-jarige atleet uit Heenweg, die voor het tweede jaar deel uitmaakt van de maralhonselectic. Jacques Valentin tqdens de training. ..Ik vind het knap, dat ik nu al 2 20 kan lopen' Zijn trainer is de ook in voet balkringen niet onbekende Wim Verhoorn uil Hoek van Holland, oefen meester van Hermes DVS. De trainings schema's van Valentin wor den in overleg met htm op gesteld. waarbij het aantal wekelijkse kilometers va rieert van 120 in een rustpe riode tot 240 in een topweck. Jacques traint dan ook twee keer per dag, wat goed te combineren is met zijn studie Engels. Toch is zijn positie verre van ideaal. Valentin: „Het enige optimale in deze situatie is de relatie met mijn trainer. De medische en financiële bege leiding zijn nul komma nul. In Nederland krijg je nauwe lijks medewerking, wat voor mij een onbegrijpelijke zaak is". Een sponsor kan voor hem een verbetering zijn, want ook van zijn club hoeft hij niet veel steun te verwach ten. Hij: „Als je voor topsport kiest, is sponsoring noodza kelijk. Bij Olympus '70 zijn er geen mogelijkheden, om aan topspon te doen. Wim Verhoorn, mijn coach, zei dan ook: „er zijn één of twee topsporters bij Olympus, doe er wat voor. antlers gaan ze weg. Voor mijn reis naar Amerika moest ik van een vriend 300 gulden lenen voor een borgstelling!" Jn een Amerikaanse schoe nenfabrikant heeft Valentin weliswaar een sponsor, maar niet op het financiële vlak. Hij ontvangt een volledig schoeisel- en kledingpakket, en houdt aan zijn sponsoring nog wat internationale con tacten over. Tegenover beta ling van atleten staat hij dan ook niet afwijzend: „Ik vind .vergoeding' een beter woord. Het is voor de top noodzakelijk, wil je kunnen concurreren met de atleten uit het Oostblok, die van staatswege betaald krijgen. Voor Nederland zie ik ook wel mogelijkheden. Of de staat betaalt voor een papie ren baan, of je steunt atleten bij wedstrijden, waardoor ze voor een halve haan kunnen kiezen. Een Barry Kneppers (marathonloper die ook in de nationale selectie zit, red.) bij voorbeeld beeft een fanclub. Het nadeel is dan wel, dat zoiets verplichtingen schept". Valentin voelt er weinig voor, om deel te nemen aan elke wedstrijd, die in het Westland wordt gehouden. „Ik laat me nooit wedstrijden voorschrijven. Héél mis schien ais ik een jarenlange ervaring zou hebben, maar zelfs dan vind ik het nog een foute zaak". In het Tsjecho-Slowaakse Kosice heeft Jacques Valen tin deelgenomen aan de Vre- desmarathon, waar hij met een knappe elfde plaats in 2.20.58 de snelste Nederlan der was. Over de publiciteit, die hieraan is gegeven, is hij allerminst tevreden. Hij: „Ik vind mijn prestatie sterk on dergewaardeerd en wel om twee redenen. Ten eerste was het de tweede tijd, die daar ooit door een Nederlan der is gelopen, terwijl er toch grote jongens zijn geweest. Ik zat voor de hele Japanse en Russische ploeg, en een aan tal jongens uit de DDR. En ten tweede, om onder de 2.22 te komen, moet je erg hard kunnen lopen. Dal is klasse- werk" En over het verblijf in Oost- Europa: „Ik heb het idee, of ik er vijf jaar geweest ben. Ik heb weken nodig gehad, nui het te verwerken. Een voor beeld: vóór de wedstrijd is do Russische ploeg één en al discipline, hetzelfde geldt voor de Japanners en Oost duitsers. Na afloop van de marathon zit ik in bad. met de kamerdeur open. Komt er opeens zo'n Rus binnen met een glas wodka voor me en een shirt, dat hij wil ruilen!" Een maand later, in novem ber, werd Valentin uitgeno digd voor de International Peace Race. een 25 km-wed strijd in Youngstown in de Amerikaanse staat Ohio. Hij werd elfde in een sterk veld. ..Het is natuurlijk een unieke ervaring om in één maand zowel in het Oostblok als in de States te zijn. Ik had er veel moeite mee, om dat emotioneel te verwerken. In Tsjeeho-Slowakije zit je in zo'n oude Wart burg te hob belen, terwijl je in de USA een Mustang tot je beschik king hebt". De medische en sociale bege leiding van atleten in Neder land vindt Valentin slecht en constateert dat zoiets hier nog niet bestaat. „Voor de to patleten moeten wc met een professionele aanpak komen. We hoeven niet in de watten te worden gelegd, maar men moet beseffen dat je er iets aan moet doen, wil je met topsport iets bereiken". Het zijn momenteel echter voiij.il de financiën, die zijn ontwik keling remmen. Veel geld heeft hij echter met nodig. „Van 5ÓU0 gulden per jaar zou ik lond kunnen komen. In februari organiseert mijn sponsor ten trainingskamp voor de Amerikaan.se Olym pische ploeg in Portugal'. Ik kan niet mee. want ik kan mijn reis van TOO gulden met betalen. Doordat ik overdag train en studeer, hlijit er geen tijd voor een pari-time baan over", Valentin heeft zich bij Olym pus *70 altijd erg ingezet voor de realisatie van een clubge bouw, In i()7c> was hij één van de organisatoren van de .Clubtentloop" door In t West- land. waarmee 22 000 gulden werd ingezameld. Zeer te leurgesteld is hij over het re sultaat van de houwstene- nactie. Enigszins verbitterd: „Het komt altijd op dezelfde personen aan bij zulke acties. Ik had tenminste verwacht, dat alle bouwstenen zouden worden verkocht. In het Westland moet dat kunnen. Dat gebouw moet er komen, maar als je er niet voor werkt komt die er niet". Hij heeft er nu de han den van afgetrokken en vindt dat er meer inzet bij andere mensen moet komen. Volgend jaar wil Jacques Va lentin deelnemen aan de ma- jathon in B;.s:on Hi| ml zich daar niet de al Ier besten me ten. „Ik vind hert niet erg om 80e té worden, maar dan wel in een goede tijd", En, con clude rond: „Ik vind het een knappe prestatie van een 24- jartge om 2.20 te lopen. Dat is een goede basis om vooruit te komen, waarvoor ik mezelf tien jaar geef. De beste mara thonlopers zijn allemaal zo n 30 jaar". Dat hij de capaciteitc-n bezit om ver te komen, is duide lijk. Het is voor de talentvol le atleet alleen te hopen, dat zijn ambities niet worden ge smoord in het goedbedoelde amateurisme, dat in Neder land nog steeds hoogtij viert.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1979 | | pagina 7