SCHiEDAMSCHE COURANT Zijdeveld hoopt op nog meer rijksgeld 'Bestuur verder van burger af' Ik de proef CJV onderzoek toekomst gebouwen Grip B en W nog te sterk „liCClSl j* Kieboom kraakt wetsontwerp Extra lokaal voor De Buis ««Sill 02-2V44 .Eerste klap was daalder waard Overdracht taken ongerechtvaardigd'' "Wegsleep- regeling nu van kracht PvdA aan de boerenkool Prij s voor Kees Vollemans Inspraakverordening: 9 Onbekende man dood aan getroffen Dader mishan deling volgende week voor rechter Man onwel bij aan duwen auto Vrijdag 4 januari 1980 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26523—'* pagina's BroiT-ivtst 3 telefoon .tdmnitsirntic 269091 red.icdc 262566 kl.K-hicndien-t H4H4 SCHIEDAM EN K.ETHEL Gaardingen Burgemeester W. A. Kieboom heeft in zijn nieuwjaarsrede, giste ra- ïoijd. uitgesproken bij de aanvang van.de eerste .Viaardingse raadsvergadering van iet nieuwe jaar, in niet mis te verstane bewoordingen kritiek geleverd op het wets- jntwerp „Reorganisatie Binnenlands Bestuur". Kieboom merkte naar aanleiding ran dit wetsontwerp op dat er, ondanks de recente wijzigingen van minister Wiegel,, nog steeds sprake is van een „ongerechtvaardigde en onjuiste overdracht van ge meentelijke taken en bevoegdheden naar de provincie." Naar de mening van de burgemeester zijn er nog steeds nauwelijks voorstellen die leiden tot decentralisatie van rijkstaken en hij merkte dan ook op dat het openbaar bestuur op deze manier per saldo alleen maar verder van de burger afgebracht wordt. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld is zeer in zijn nopjes met de 35 mil joen gulden, die de minis ter Schiedam heeft toege wezen voor stadsvernieu wing in Zuid en West. Dat Schiedam meer heeft ge kregen dan dertien andere gemeenten, die met stads- verni eu wi ngsproblemen kampen, verklaart Zijde veld uit de manier waarop Schiedam de urgentie van de vernieuwingsgebieden heeft omschreven. De Stationsstraat moet voorlopig nog een jaar op verbetering wachten. Eerst komen West en Zuid aan de beurt. Burgemeester Kieboom onder streepte zeer nadrukkelijk in zijn nieuwjaarsrede, dat het een illusie is te denken dat de knelpunten in het openbaar bestuur weggenomen kunnen «•orden door alleriei taken en hij noemde het openbaar Vervoer, de brandweer en de apenbare gezondheidsdiensten ils voorbeeld in hun geheel op provinciaal niveau te laten behartigen. Naar de mening van de heer Kieboom wordt in leze tijd terecht veel waarde [ehecht aan het nemen van «iissingen in overleg met de burger in kwesties die direct voor hem van belang zijn. .Dat kan bij uitstek in een ge meente. Daar is het nog moge lijk op een niveau cn een fchaa) te werken, dat de bur ger op de te nemen beslissin gen invloed kan uitoefenen. Op rijksniveau kan dat allang niet moer." Nadrukkelijk waarschuwde de burgemeester voor overschatting van de in vloed van de burger op con crete bcleidsdaden op provin ciaal niveau. 'aar de mening van de Viaar dingse burgemeester vereist de democratie in ons land, dat een reorganisatie van het bin nenlands bestuur allereerst ge richt moet zijn op een serieuze decentralisatie vari rijkstaken, in plaats van een van bovcnat ongecoördineerde en tot in de tails afdalende bemoeienis van de rijksoverheid. En hij voeg de daaraan toe: ..Het dagelijks zenden van vele uitgebreide circulaires door de verschillen de departementen moet einde lijk eens stoppen." De burgemeester besloot zijn opmerkingen over deze be langrijke zaak door te stellen dat het mogelijk moet zijn. een inhoudsvol lokaal bestuur te behouden, vooral door die de centralisatie en rekening hou dend met een versterking van het provinciaal niveau. Naar zijn mening is dat vooral voor burgers die in direct contact kunnen treden met het lokaal bestuur van het allergrootste belang. Maassluis Als de betreffen de raadscommissie en de ge meenteraad er mee akkoord gaan krijgt de Christelijke ba sisschool De Buts m Maassluis- West er een lokaal bij. De ze ven klassige school kan het leerlingen-aantal niet langer verwerken, zodat er uitbrei ding nodig is. Die uitbreiding zal overigens van tijdelijke aard zijn: men houdt er reke ning mee dat de school in dc toekomst weer minder leerlin gen zal hebben. Vlaardingen De zogenaam de wegsleep regeling is met in gang van net nieuwe jaar van kracht geworden. De regeling houdt in dat in opdracht van de gemeentepolitie foutief ge parkeerd slaande auto's weg gesleept kunnen worden. Weggesleepte voertuigen wor den bewaard in de garage aan de Karled ijk 43 en 47. De eige naar van de weggesleepte auto zal de vervoerkosten moeten betalen, waarbij hij rekenen kon op tenminste tachtig gul den. Daarnaast zal hij voor het bewaren van zijn voertuig ook „logieskosten" moeten betalen. SchiedamBoerenkool met warme worst staat zater dagmiddag om één uur al te dampen in zalencentrum Irene, waar de PvdA dan zijn nieuwjaarsbijeenkomst houdt. De traditionele stamppot staat klaar voor tiental len socialisten, onder wie alle PvdA-leden van het colle ge van burgemeester en wethouders: Te Loo, Zijdeveld, Scheeros en Posthoorn. Om half een staan de deuren van Irene al open. In de loop van de bijeenkomst houdt Weinie Jabaay, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, een nieuwjaarsre de waarin hij ook zal terugblikken op het afgelopen poli tieke jaar. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten beze*" in combinatie met het i ams Nieuwsblad. Stunt voeïo CO*11 tfa&snv l' ^dre3' «M®0 „«ju.»*1 Vlaardingen Kees Voile mans uit Vlaardingen, die we tenschappelijk medewerker is aan de Technische Hogeschool in Delft, krijgt de Pierre Bay- leprijs 1979 voor de architec tuurkritiek. De prijs, die be staat uit een geldbedrag van drieduizend gulden en een penning, is op voordracht van de heren G. Bekaert, K. Rijn bout en D. van Woerkom, toe- gekend door de Rotterdamse Kunststichting. De prijs wordt 18 januari uitgereikt in De Doelen te Rotterdam. Vollemans werkt bij de TH aan de afdeling bouwkunde en publiceert in verschillende tijdschriften. Hij is medewer ker van de uitgeverij Sun In de zestiger jaren was hij in de Viaardingse politiek actief binnen de anarchistische actie groep „Stront aan de Knik ker". Ook ziet de wethouder een duidelijk effect van het voor Schiedam gunstige advies, zoals gedeputeerde staten van Zuid-Holland dat in november aan minister van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning P teler Beclaerts van Blokland hebben uitgebracht. Dat doet bij Zijdeveld de hoop rijzen dat volgend jaar, bij een nieuwe beschikking van de minister, ook de twee wijken voor rijkssteun in aanmerking komen die nu uit de boot vie len: het Singclkwartier en Schienoko. ..Als je ziet hoe de minister zich zwaar gespiegeld hoeft aan de adviezen van GS en de rijksplanologische com missie. dan mogen wij in de toekomst op nog meer hopen," zei Zijdeveld gisteren, nadat hij de schriftelijke toezegging uit Den Haag binnen had ge kregen. Voor Schiedam-West (Rlarias- traat en omgeving) neemt het rijk de geraamde kosten van 18.5 miljoen gulden voor zijn rekening. In Schiedam-Zuid (westelijk van de Hoofdstraat inclusief het GTB-terrein aan de Dwarsstraat) gaat het voor lopig om 16,1 miljoen. Dat geld wordt verleend via dc zoge naamde interim-sa Ldoregehng. Uiteraard ;s de stadsvernieu wing ook in deze wijken een kwestie van jaren Zijdeveld vindt het niet jam mer. dat nog mot allo vier de wijken, die Schiedam als ver- meuwingsgebu'd had willen aanwijzen, onder do regeling zijn gevallen. „Integendeel Ik ben zeer content. Als je kijkt naar wat de concurrerende ge meenten zoals Leiden en Dordrecht kregen, als je beseft dat er in de hele ISR-pot 280 miljoen zal, als je dat verge lijkt met wat wij nu hebben gekregen, dan zie je dat Schie dam twee keer zoveel geld krijgt als volgens de statistie ken verwacht mocht worden. Die 35 miljoen is moot bin nen." Begin 1979 hield gemeente werken Schiedam er al reke ning mee. dat rijkssteun er waarschijnlijk niet voor alle wijken in zat. „Maar wij zijn als een bok op de haverkist gaan zitten, hebben het risico gelopen kritiek op onze haast van andere gemeenten te krij gen, maar het blijkt nu wel dat de eerste klap een daalder waard is," aldus Zijdeveld. Beclaeris van Blokland heeft Schiedam een belangrijke plaats in zijn stedelijk snrich- CJV-gebouw Obadja: wellicht dicht in de toekomst? Vlaardingen Dc Viaar dingse CJV „Liefde cn Vre de" heeft een commissie in gesteld, die gaat onderzoe ken wat er in de toekomst moet gebeuren met de bei de gebouwen die de vereni ging in de stad in gebruik heeft: Obadja in de Willem Beukelszoonstraat en Tri- Schiedam De grootste kritiek op de concept-inspraakverordening ïs, dat het college van B en W van Schiedam nog teveel mogelijkheden heeft om een eventuele inspraak van de bewo ners op de lange baan te schuiven of er de scherpe kanten af te halen. „Wie drukt de knop voor het starten van een inspraakprocedure nou in? De be volking of de gemeente?" vroeg een verontwaardigd lid van de bewoners vereniging Sehiedam-West zich bij de behandeling af. Gisteravond werd het concept-voorstel in het oude stadhuis aan de Grote Markt be sproken. Van de ongeveer veerug aanwe zigen was de helft uit eigen initiatief aan wezig. terwijl de andere helft de een of andere organisatie vertegenwoordigde. Kritiek kwam van alle kanton over het feit. dat de gemeente in het uit 20 artike len bestaande concept teveel rugdekking had gezocht voor „uit de baan vallende inspraken". Zo stelt wethouder en sa mensteller Herman Posthoorn in het con cept voor om, als B en W daar aanleiding voor zien, m bijzondere gevallen in spraakverordeningen buiten toepassing te verklaren. Met dit artikel wordt volgens Posthoorn gedoeld op het uil veiligheid soverwegingen niet kenbaar maken van bijvoorbeeld grondaankopingen en voor- bereidmgsbesluiten van bestemmings plannen. „Speculanten kunnen dan de gemeente blokkeren en dat moet worden voorkomen". De huurdersverenigirig van Schiedam was het met eens mcl de totstandkoming van het concept, omdat de mogelijkheden van de hele Schiedamse bevolking om mee te praten in de gemeente niet juist waren vastgelegd. Ook Han van der Horst vond dat er betere informatie moest komen over dergelijke zaken. Hij miste ook een schema met een duidelijke uitleg hoe zo'n inspraakprocedure in wer kelijkheid loopt. Posthoorn gaf onmsddelijk toe dat de in spraakprocedure voor de bevolking geen makkelijke zaak is en vond daarom het voorstel van een spreekster om vanuit de gemeente een cursus inspraak te geven zeer goed. zodat een nog groter gedeelte van dc inwoners van Schiedam bereikt zal kunnen worden. angel in de Fransenstraaf. Tijdens de laatste leden vergadering is het functio neren van de beide panden uitvoerig besproken. In de praktijk blijkt namelijk steeds duidelijker, dat de panden niet optimaal ge bruikt worden: van beide is de bezetting eigenlijk tc laag. Zonder vooruit te lopen op dc resultaten van het werk van de commissie wordt er binnen CJV-kringen al rekening mee gehouden, dat een v<m beide panden (c-n dat wordt dan zon der twijfel Obadja) zal worden gesloten. Voorzitter Klaas van Vliet van „I.iefde en Vrede" heeft inmiddels laten door schemeren, twee panden m het centrum van de stad ook wel wat veel tc vinden, zeker als men bedgnkt dat cr in een wijk als Holy nauwelijks enige ruimte te vinden is „En juist daar hebben we heel wat van onze leden zitten.", vertelde Van Vliet. „Het zal echter be keken moeten worden of er mogelijkheden zijn, in die wijk iets te crecren Op de volgende ledenvergade ring van de vereniging zullen de resultaten van de studie van de commissie worden be sproken. Pas daarna zal een beslissing worden genomen. tingsbeleid kunnen geven m overeenstemming met betrok ken collega's, te weten de mi nisters van verkeer en water staat, var. economische zaken, van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en van volksgezondheid en milieu. In de praktijk betekent Bee- laerLs* toezegging volgens Zij develd, dat weldra het overleg kan worden gestart met de wijkgroepen in West en Zuid. Zijdeveld zegt Zich ondanks de fmanciélc meevallers wel eni ge zorgen te maken om zijn ambtenaren. „Zij hebben zich al een jaar bijna over dc kop moeten werken om de rijks steun eruit »e krijgen. We kun nen weliswaar externe bure aus bij de stadsvernieuwings plannen betrekken, maar het inwerken van die bureaus kost ook meer tijd dan eigenlijk was verwacht." Schiedam De Schiedamse politie heeft gisteravond rond acht uur op het station Schiedam/Rotterdam-West een ongeveer dertigjarige man aangetroffen, die bleek te zijn overleden. De identi teit van de man kon tot op heden niet worden vastge steld. Er wordt niet gedacht aan een misdrijf. De man was ongeveer 1.70 me ter Ling, had halflang, donker blond haar met een lichte snor en droeg een groen ribcord jack, een donkergroene swea ter met een lichtgroen over hemd en een groene ribcord pantalon. Ieder die meent in lichtingen over de man te kunnen verstrekken wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Schiedam, tel. 010 - 26.07.60 toestel 126. Vlaardingen De Rotter damse officier van justitie, mr. de Doeldcr, heeft een zo genaamde snelrechtprocedu re in gang gezet tegen een 19-jarige Vlaardinger, die als hoofddader wordt be schouwd van de mishande ling van een 47-jarige bewo ner van de Jan van Arkel- straat. De man werd twee weken geleden door een groep van 17 jongelui gemo lesteerd en ïn elkaar gesla gen. Hij moest uiteindelijk vanwege de opgelopen ver wondingen naar liet Schie damse gemeenteziekenhuis worden vervoerd. De Viaardingse politie heeft de groep jongelui woensdag voor de officier van justitie ge leid. Mr.de Doelder: „Het is duidelijk, dat niet de hele groep echt bij de mishandeling betrokken is geweest, er is er maar een die dusdanig over de schreef is gegaan, dat die door de reehter-commissaris in be waring is gehouden. Die knaap zal in de loop van de volgende week nog voor de politierech ter komen." De overige be trokkenen zullen in de norma le procedure worden opgeno men, hetgeen betekent dat het nog wel even kan duren voor zij voor de rechter komen. De mishandeling van de Vlaardinger vond plaats, nadat deze de groep jongens was achternagegaan, omdat zij een krat frisdrank van zijn batkon hadden gestolen. Toen hij pro testeerde tegen die diefstal en zijn eigendom terug wilde heb ben, liep hij rake klappen op. SchiedamHet aanduwen van een niet startende auto is een 52-jarige Schiedammer fa taal geworden. De man over leed aan de gevolgen van een hartaanval in het gemeente ziekenhuis. Samen met een aantal andere mensen hielp de Schiedammer met het aandu wen van de wagen in de Sint Luduinastraal, toen hij plotse ling de aanval kreeg. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1