SCHIEDAMSCHE COURANT Kinderen maken eigen wapens Prijs aannemer vier ton boven krediet Voorzitter inspraakgroep vraagt om eensgezindheid „Zo hoor je nog eens wat" Schip in brand tijdens verbouwing VVD-kritiek: veel bonnen Uitslaande brand in Valdelis-fabriek Politie: Levens gevaarlijk Aanbesteding Schoolstraat 'Sfe Na zeventien jaar volhouden: j Eindelijk nieuwe 1 stalen ramen in VOP 1 Inspraakproef geslaagd: Parkeergarages centrum: Onderscheiding raads- en koorvoorzitter Honden gepakt Woensdag 9 januari 1980- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no, 26a26—6 PAGINA" Brovrsvrst 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN" KETHEL Schiedam Wilton Feye- noord moest gistermiddag de hulp van de Sehiedamse brandweer inroepen bij het blussen van een brand op het vrachtschip Toka. Het schip wordt momenteel in opdracht van een Rotterdamse iandont- gjnningshedrijf omgebouwd tot zandschip. De brand ont stond bij sloopwerkzaamheden in het ruim; een oude olielaag onder de vloer vatte vlam. De bedrijfsbrandweer was meteen ter plekke, maar moest toch de hulp van de Sehiedamse bran- deweer inroepen. Zij bluste de zaak met schuim, hetgeen be ter op het brandende materi aal bleef liggen. De schade viel erg mee. Vorig jaar heeft Wilton Feyenoord alle brandjes zonder hulp van de gemeentebrandweer kunnen blussen. Dit jaar begon echter slechter: de Sehiedamse brandweer moest het brandje in het schip met schuim komen overdekken. VlaardingenDe politie van Vlaardingen en om liggende plaatsen heeft geconstateerd dat jongeren met behulp van achtergehouden vuurwerk (rotjes), een glazen knikker en een aluminium pijp een ap paraat vervaardigen, dat geheel voldoet aan de ei genschappen van een vuurwapen. Vlaardingen De aanbeste ding van het renovatiepro ject Schoolstraat is op een .forse teleurstelling voor de projectgroep uitgedraaid. De Vlaardingse aannemer A. van der Lugt was met zijn prijs van ï-536.000 gul den de laagste inschrijver. Dat wil concreet zeggen dat via overleg tussen aannemer en architect nog eens voor ongeveer vier ton bezuinigd zal moeten worden op een project, waar al eens voor drie ton het mes in was ge- Het college van B en W had het voor dit project beschikba re krediet vastgesteld op 1,3 miljoen gulden, een bedrag waar ook de wisselwoningen voor de bewoners tijdens de uitvoering van het project nog van betaald moeten worden. Het blijkt dat ook deze wissel- woningen een groot probleem zijn. Het verplaatsen van de wooncontainers die op het ogenblik in de omgeving van de Curaijaolaan staan, kost na melijk al 60.000 gulden. Een bedrag dat nog eens verhoogd zal moeten worden met de ex ploitatiekosten, hoogstwaar schijnlijk ook nog een zeer fors bedrag. Architect G. Geluk blijkt ach teraf met zijn eerste begroting van 1,6 miljoen behoorlijk dicht in de buurt van de nu door de aannemers genoemde prijzen te hebben gezeten. De hoogste inschrijver op het project, aannemersbedrijf Sla venburg, schreef namelijk in voor 1.624.000 gulden. Archi tect Geluk sprak zijn teleur stelling uit over de uitkomst van de aanbesteding, noemde het een dure manier om aan een aannemer te komen, maar benadrukte dat hij een mini mum aan vertrouwen had om uit deze problemen te komen. Ook de bewoners waren na tuurlijk teleurgesteld, maar gaan op basis van het genoem de minimum aan vertrouwen in de goede afloop verder met huh voorbereidingen van de plannen. De politie is van mening dat dit „vuurwapen", gezien de schade die het m de stad heeft veroorzaakt, allerminst be schouwd kan worden als on schuldig speelgoed. In verpand met de hevige doordrmgings- kracht, waargenomen bij vrij stevig metaal, dient dit wapen als levensgevaarlijk te worden beschouwd voor (mensehjk- dierlijk) object en gebruiker. Het Vlaardingse korps heeft laten weten dat gebruikers en makers van dit geïmproviseer de wapen zich schuldig maken aan overtreding van de vuur wapen wet (misdrijf') en dieno vereenkomstig door hen en de justitie behandeld zullen wor den. De politie vraagt dan ook of iedereen die iets weet van deze activiteiten, contact wil opnemen met de afdeling Bij zondere Wetten. Ook in Hoek van Holland is met dergelijke zelfgemaakte wapens geexpenmenteerd. Daarbij werd op twee achter eenvolgende avonden een ruit kapot geschoten van een wo ning aan de 's-Gravenzandse- weg. Dat zou niet met opzet ghebeurd zijn, verklaarden de betreffende jongelui, nadat ze door de politie waren gegre pen. g.iNniiiiJiiii]i!ii)iiiiiiiiiif!iiiiiiiiiii!iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiumii{iiiiti[i!]iiiiiin!Eiiiiiiiiiii>^ Schiedam Reeds op de eerste dag na ons interview met VVD-raadslid Cor van Tilborg is de Sehiedamse politie strenger opgetreden tegen fout parkeren in de binnen stad. Veel automobilisten op de Koemarkt werden het slachtoffer en gisteravond kwamen twee agenten in het stadhuis op de Grote Markt informeren, of de vijf auto's voor het stadhuis misschien het eigendom waren van ge meenteraadsleden (de commissie voor vorming en recrea tie vergaderde op dat moment). Van Tilborg had in on2e krant vah maandag kritiek geuit op onder andere het lakse optreden van de politie bij veel wantoestanden en overtredingen. Als voorbeeld had hij daarbij het fout parkeren op de Grote Markt genoemd. En daarom verheugde het gisteravond wethouder Her man Posthoorn, dat geen van de vijf auto's voor het stad- iuis het bezit waren van de raadsleden.... Schiedam Bij meer vergaderingen van gemeenteraadsle den moeten Schiedammers hun zegje kunnen doen, en dan niet alleen in vragenkwartierjes voor of na het behandelen van de agenda, maar ook terwijl over allerhande zaken wordt gepraat. De raadscommissie voor vorming en recrea tie heeft daarmee na een jaar experimenten goede ervarin gen en zij vindt, dat meer commissies de burgers over agen dapunten moeten late meepraten. „Het verlevendigt de discussie meentelijke voorlichtingspagi en je hoort van de kant van de burgerij dan ook nog eens wat", zei gisteravond CDA- raadslid Eita van Lambalgen. De hele commissie was dat met haar eens. Wel benadruk te haar fractiegenoot Luud Snel, en na hem ook PvdA- raadslid Arie Verlinde, dat de mogelijkheid tot meepraten veel beter kenbaar zou moeten worden, met name#op de ge- Schiedam Vannacht heeft de brandweer groot alarm geslagen voor een uitslaande brand in de voormalige Valdelis-fabriek op de hoek van de El- rensteeg en Korte Haven. Om vijf voor half twee rook men bij de familie Wiegman, die naast de leeg staande fabriek woont, een sterke schroeilucht en onmiddellijk werden politie en brandweer gebeld. Met groot materieel kwam de brandweer aanstor men. Een uur later kon bet sein 'brand meester' worden gegeven. Tientallen binnenstadsbewo. ners kwamen voor de vuurzee ?P de been. Een aantal van hen heeft, voordat de vlam den uit de oude fabriek sloe gen, 'vuurwerkknallen' ge hoord. Maar volgens politie hoofdinspecteur Piet van den Hengel kan dat net zo goed het springen van de gasleiding zijn geweest. Brandstichting wordt riet uitgesloten. De buren héb- ten kort voor de brand een snel horen weggieren en politie stelt een onderzoek naar een mogelijk verband hessen de brand en de auto. In de oude "Valdelis-fabriek stond niets van waarde. In eer» aangrenzend pand in de El- tensteeg, waar vermoedelijk Ge brand is begonnen, stond nieuwe BMW, eigendom £an de 22-jarige Schiedammer J-'H.H; de personenauto brand de geheel uit De twee panden zijn in beheer bij de makelaars Ris in Schiedam en Van Ka- velte in Den Haag. Het scha debedrag is nog niet bekend. Bij de familie Wiegman hield men al jaren het hart vast, om dat het brandgevaar in de leegstaande fabriek groot is en de vlammen gemakkelij'k zou den kunnen overslaan naar de woning op de Korte Haven. Vannacht echter bleef de brand voor het grootste deel beperkt tot de zijde van de El- zensteeg. Ook bij café De Singel in Schiedam brak vannacht brand uit, een dik uur na het spektakel op de Korte Haven. Het kan zijn, dat smeulende si garettenpeuken de bran din het café hebben veroorzaakt. Om half elf gisteravond moest de brandweer uitrukken naar de firma Wijnstekers ïn het in dustriegebied, waar een hou ten keet in vlammen op ging. na in Het Nieuwe Stadsblad. Snel bijvoorbeeld vindt het jammer, dat er het afgelopen jaar zo weinig Schiedammers naar vergaderingen van de commissie voor vorming en recreatie zijn gekomen. „Het waren er eigenlijk te weinig om te zeggen, of het experi ment nou wel geslaagd is", al dus Snel. Ook de onderwer pen, die tijdens een vergade ring aan bod komen, krijgen volgens hem vooraf te weinig aandacht. Hij vergeleek gister avond de geringe belangstel ling voor vorming en recreatie met de interesse voor ruimte lijke ordening (woningbouw, stadsvernieuwing}, die veel groter is. Een verklaring daar voor is volgens wethouder Herman Posthoorn, die met inspraak belast is, dat woning bouw minder abstract is dan pakweg opbouwwerk of on derwijs, maar ook hij vindt dat juist daarom ook andere com missies die meer op de ver beelding van de Sehiedamse bevolking werken de gelegen heid tot meediscussiéren moe ten geven. De commissie voor vorming en recreatie schrijft daarover een brief aan burgemeester en wethouders, waar Posthoorn dan uiteraard de standpunten zal verdedigen. Lang gewacht en beslist niet stil gezwegen; In 1980 komen er eindelijk nieuwe stalen ramen in de VOP. Vlaardingen De voorzitter J. Vermeer van de in spraakgroep voor het verkeerscirculatieplan en de par keergarages in de binnenstad, heeft er gisteravond zijn ernstige twijfels over uitgesproken of het nog mogelijk is, binnen de inspraak met een eensgezind standpunt te komen, zolang de diverse partijen lijnrecht tegenover elkaar blijven staan. Hij waarschuwde er sterk voor, dat het alleen maar negatief kan werken als men er mee aan de gang blijft elkaar stevig in de haren te vliegen. „Op die manier zal het volgens mij een zeer moeilijke zaak worden, om uiteindelijk tot overeen stemming te komen. Het wordt hoog tijd dat de diverse deelnemers aan de inspraak eens gaan proberen, wat begrip voor de standpunten van een ander op te bren gen en eens goed te luisteren naar wat een ander te zeggen heeft." zo stelde hij aan het begin van de ple naire inspraak vergadering. Hij doelde daarbij duidelijk vooral op de controverses, die telkens weer naar voren komen tussen enerzijds de middenstanders binnen de inspraak en anderzijds een minderheid, die in de wan deling de „bewonersgroep" wordt genoemd. Tijdens de bijeenkomst is een begin gemaakt met het presen teren van de nader uitgewerk te locaties voor de diverse par keergarages. De secretarie-af deling verkeer heeft enkele combinatie-mogelijkheden op een rijtje gezet, die vervolgens door stedebouwkundigen van dè nodige kanttekeningen werden voorzien. Verkeers- deskundige Huskes gaf daarbij aan, dat een duidelijke loskop peling tot stand moet komen van twee woongebieden bin nen het centrum en het win kelgebied. De ontsluiting van de woongebieden vanaf de Burgemeester Pruissingel zou daarbij onder meer moeten plaatsvinden via de Van der Driftstraat en de Roland Holststraat, terwijl de ontslui ting vanaf die kant naar het winkelgebied via de Vondel laan dient te gebeuren. Het binnenrijden van het winkel gebied vanaf de Pruissinge! via de Van der Driftstraat en de Cronjéstraat is in de visie van Huskes in de toekomst uitgesloten: deze verbinding zal als doorgaande route moe ten worden onderbroken. Opmerkelijk was overigens, dat het veelbesproken Scha penweitje aan de Hofsingel, dat binnen de inspraakproce dure al snel als mogelijke loca tie voor een parkeergarage was afgevallen, weer naar vo ren kwam. De ambtenaren hadden namelijk van het col lege van B en W de duidelijke opdracht gekregen, ook die lo catie nader uit te werken en met alleen de vijf, waar de in spraakgroep om had gevraagd. Na te zijn benoemd tot ere-voorzitter van Orpheus reikte burge meester John te Loo aan Piet Smit de zilveren leg penning uit. Schiedam In navolging van de vorige burgemeesters van Schiedam is ook burgemeester John te Loo ere-voorzitter van het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus gewor den, Tijdens de nieuwjaarsreceptie van Orpheus kreeg hij van voorzitter Piet Smit de insigne opgepeld. Te Loo eerde op zijn beurt namens het college van B en W de heer Smit voor het feit dat hij al 25 jaar voorzitter is van de zangvere niging. Smit kreeg voor voor zijn inzet op het creatief ge bied in Schiedam de zilveren legpenning van de stad Schier dam. Vlaardingen Zeven tien jaar lang hebben bewoners van de zoge naamde stalen-ramen- woningen in Vette- noordsepolder actie ge voerd voor het noodza kelijke onderhoud van hun woningen. De huis haas, de gemeente Vlaardingen, heeft al die jaren verzuimd iets effectiefs aan de klach ten te doen. De kozij nen, die zo karakteris tiek zijn voor de hui zen, waren al in 1962 aan het roesten en de afwatering in de stegen achter de woningen verkeerde toen al in een ernstig verwaar- loosde staat. ïn de loop der jaren heb- ben zich bij genoemde g mankementen nog lek- kende dakkapellen, ver- rotte dakgoten, gescheur- de stoepjes, versleten g electrische bedradingen en talrijke andere man- g kementen gevoegd. Het g gemeentelijk woningbe- f§ drijf probeerde deze s werkzaamheden voor re- p kening van de huurders s te laten uitvoeren door §j het het predikaat „Reno- jS .vatie" te gebruiken. De S bewoners bleven koppig S weigeren: achterstallig onderhoud blijft achter- stallig onderhoud. g 2eventien jaar praten, zonder harde acties, zon- S der betogingen, bezettin- gen of barricades, hebben 3 nu. in 1980 eindelijk het SS S gewenste resultaat opge- j§ leverd. Vorige week be- 3 gon men aan de vervan- =1 Bi tig tie raarr.kozij- s nen aan de Diepenbrock- 3 E straat en de Parallelweg. 3 Behalve aan die ramen S wordt er nu ook aan de - E andere klachten iets ge- E 5 daan. Het enige dat de |f bewoners gaan betalen is j S één gulden vijftig huur- 2 verhoging voor de dub- E E bele beglazing. De rest =5 van deze kostbare opera- H tie komt voor rekening 2 j van de huisbaas. Maar j die heeft er dan ook ze- j= s ventien jaar voor kunnen g sparen. HiiiiiiiiiJiiimiinjiiuiiiniiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiË Hoek van Holland In sa menwerking met de Konink lijke Marechaussee heeft de Hoekse politie een Duitse her der en een Pincher gevangen, die de afgelopen weken her haalde malen schapen en an- 1 dere dieren hadden aangeval- ,i len en doodgebeten. ,5 'De honden bleken thuis te ho- j-j ren op het Amerikaanse ra- darstation. In de nieuwjaarsrede van de heer Smit kwam meteen een verzoek om morele steun aan de burgemeester. Hij noemde namelijk het feit dat het Rijk volgend jaar geen steun meer zal geven voor eventuele te korten. De gelden zullen dan van gemeentewegen moeten worden verstrekt, hetgeen door B en W wordt beslist. De burgemeester wist hier nog geen antwoord op maar kon wel toezeggen dat hij geen ge legenheid voorbij zal laten gaan om de concerten van het koor bij te wonen. Verder was Te Loo blij dat hij niet hoefde te zingen. „Ik kom wel uit een muzikale familie, maar het zingen is nooit een van mijn sterkste kanten geweest", al dus de nieuwe ere-voorzitter van het mannenkoor. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1