Een boeiende schets van de eerste jaren van de SDAP Dikke pil De dunne draad tussen mensen en terreinen Rusland-actie Amnesty blijkt groot succes i Rob Janssens in Artoteek ^Irond^ Emancipatieavond in Harmonie COOP cfafèent Uzéff Bewonersgroep bekijkt onderhoud woningen ,Geen ideaalmenschenvan Han van der Horst: IV Blokje DONDERDAG 10 JANUARI 1980 VD/SC/WW 3 Veel klachten over ophoging West wij k Vlaardingen De ophogingswerkzaamheden in de Lage Weide van de Westwijk leveren toch de nodige overlast op. Dat kwam naar voren tijdens de wijkbijeenkomst voor de Westwijk. In het overleg met het college van B en W kwamen bij die gelegenheid vele klachten naar voren. Zo zou de grond, die voor de ophoging gebruikt wordt, zomaar overal slordig neergegooid worden, zodat er heel wat problemen voor de bewoners zouden ontstaan. Wethouder Bas Goudriaan beloofde, een en ander met de betreffende werknemers op te laten nemen. In het kader van de discussie rond die ophoging werden er ook vragen gesteld over de kwaliteit van de woningen. „Straks zitten we er in de straten netjes bij, maar de huizen beginnen zo langza merhand heel wat gebreken te vertonen. Kan daar ook niet eens iets aan gedaan worden?", zo wilden wijkbe woners van het college we ien. De problemen zijn ook in de Westwijk bekend: het onderhoud is niet altijd even best geweest en daardoor doen zich met name bij ra men en kozijnen problemen voor. Tijdens de wijkbijeen komst werd afgesproken dat op niet al te lange tijd een bewonersgroep wordt gefor meerd, die zich daarover gaat buigen. Er zal de komende tijd ver der gesproken moeten wor den over de mogelijkheid, om de gemeentelijke wonin gen in het gebied te voorzien van schuurtjes. Het nieuwe bestemmingsplan biedt im mers de mogelijkheid, om dergelijke bergruimten te bouwen. Tijdens de wijk bijeenkomst werden vragen gesteld, of ook het woningbe drijf hiertoe zou overgaan. De noodzaak is volgens de bewoners duidelijk aanwezig, omdat in de woningen zelf nauwelijks enige bergruimte te vinden is. Duidelijk werd dat daarmee heel wat geld gemoeid is. Ieder schuurtje kost toch al gauw tiendui zend gulden, zo werd voorge rekend. SchiedamNa er meer dan vier jaar aan gewerkt te hebben heeft Han van der Horst (30) zijn studie afge rond over de bloei van de arbeidersbeweging in Schie dam. In een doctoraalscriptie van 440 bladzijden spitst hij de situatie met name toe op de opkomst van de SDAP, de sociaal-democratische arbeiderspartij die in 1899 werd opgericht Han van der Horst, die geschiede nis heeft gestudeerd, volgt de SDAP op de voet tot het Jaar 1917. De bedoeling is dat de dik ke pil binnenkort als boek op de markt komt; Van der Horst heeft daarover con tacten met Interbo'ok Inter national, die al vaker boe ken en geschiedschrijvingen over Schiedam van andere personen publiceerde. Zijn doctoraal-seriptie over de SDAP is een onderdeel van het afstuderen; een docto raalexamen volgt eerdaags. De titel luidt: „Geen ideaal- menschen". Deze titel is ontleend aan een uitspraak van landelijk SDAP-be- stuurslid Loopuil, die op 15 juli 1903 in Schiedam een oproep deed tot eendracht en samenwerking; „Wij zijn nu eenmaal geen ideaal- menschen en dus komt er wel eens geharrewar. Ons egoïsme zit ons voortdurend in de weg. Er moet wat meer eenheid, wat meer mannelijkheid in komen: geen geklets in de afde ling." Han van der Horst heeft voor zijn studie maanden moeten doorbrengen op het Schiedamse gemeentear chief. waar zich veel mate riaal over de SDAP nog be vond. Enige steun had hij verder aan gesprekken met oude Schiedammers, die de opkomst van de SDAP van nabij hebben meegemaakt. door Hans van der Sloot Schiedam Al direct bij verschijnen is „Geen ideaalmen schen" van Han van der Horst een hoek. dat vele geïnteres seerden in de geschiedenis van Schiedam zullen willen heb ben. Het onderwerp van de studie is er belangwekkend ge noeg voor: de opkomst van de SDAP in de stervende bran- dersstad tussen 1899 en 1917. De groei van het socialisme in een omgeving die getekend was door drank en godsdienst, door afstomping en armoede en onderwerping aan de wil van de branderspatroons, die tot dan oppermachtig waren geweest en de stad naar hun wil hadden gevormd. Een zwarte plaats die afgezonderd, walmend in het Hollandse landschap lag, het binnenste doorsneden met sloppen en sloten en overal achter de grotere stralen de hofjes van de brandersknechts die door nauwe slurven met de wereld daarbuiten verbonden waren. Han van der Horst Schiedam had in alles een goe de ondergrond kunnen vor men voor de arbeidersbewe ging, 2oveeI maakt „Geen ide aalmenschen" wel duidelijk. De lonen hoorden tot de laag- sten die in Nederland werden betaald, het werk was zwaar en eentonig en duurde voor een knecht vaak langer dan zestien uur per etmaal. Vrijhe den had dc werkende bevol king nauwelijks en enig ver maak werd niet geboden. De paar verenigingen en organi saties, die zich met cultuur en ontspanning bezighielden, wa ren voor de beperkte boven laag waartoe ook de vrijzinni gen en liberalen mochten wor den gerekend, waarbij van de laatsten mag worden gezegd dat zij zich als eersten van de schrijnende achterstand be wust waren en probeerden veranderingen aan te brengen. Kansen genoeg dus, lijkt het, voor de SDAP. De werkelijk heid bleek echter anders. De lethargie was zo groot, de in vloed van de branders zover doorgedrongen, dat het aan vankelijk niet lukte de arbei ders te mobiliseren, laat staan te verenigen. Han van der Horst geeft van die eerste ontwikkeling een uitnemend cn bovenal minu tieus beeld door de gebeurte nissen gedurende achttien jaar letterlijk op do voel te volgen. Vanuit de kranten, die een klerikaal-liberaal standpunt huldigden, schetst hij de situa ties zoals ze zich voordeden, aangevuld met gegevens die uit partijbladen, corresponden tieboeken en partijarchieven konden worden gehaald. „Geen ideaalmenschen" is daarmee een zeer compact boek geworden, temeer daar er nogal eens wordt terugge grepen op de gemeenteraads vergaderingen waarvan de no tulen onvoorstelbaar nauw keurig werden bijgehouden tot op de kleinste ruzie of onenig heid toe. De grote verdienste van deze doctoraalscriptie, want dat is „Geen ideaalmenschen". is dat hiermee de geschiedenis van de arbeidersbeweging voor wat de aanvang betreft is ge completeerd. En dat heel af doende. Want naast de mono grafie hierover, die Ben Kudde in 1956 publiceerde, past heel natuurlijk dit verhaal over de SDAP, dat vooral de politieke aspecten behandelt. De stijl is door het hele boek heen helder, al komt Han van der Horst helaas nergens aan echt vertellen toe. Dat is een van de beperkingen, die nu eenmaal aan een scriptie schij nen te moeten kleven, al weet niemand precies te vertellen waarom. Wel heeft hij. waar mogelijk, de gelegenheid om te ironiseren benut en dat maakt mede, dat het boek goed lees baar blijft en dat de soms verplicht wijdlopige analy ses niet vermoeien. Maar zoiets mag je verwachten van iemand die al eerder voor groot publick heeft geschreven en die weel hoe je bepaalde ef fecten kan bewerkstelligen. Slechts een enkele keer gaat hij daarbij over de schreef, met name als hij het krijgt over de katholieken. Niet dat Han van der Horst iels heeft tegen hel geloof of tegen God. maar met het grondpersoneel kan hij het slecht vinden, zoals wanneer hij bijvoorbeeld schrijft over de raadsnestor W.H.Jansen: ..Deze telg uit het beroemde branders- cn distillatcursgeslacht. dat de na tie zou verrijken met dc on- verbiddcllijke slagzin Drink iouter Kabouter, deze man uit het eerste gelid van de katho lieke drankaristocratie, deze onverzoenlijke verdediger van de status quo, deze katholiek pur sang, die er ooit voor ge zorgd had dat de kiesvereni ging niet Recht en Orde al léén, maar Recht, Plicht en Orde ging heten." Ondanks de complete indruk, die de studie ontegenzeggelijk maakt, mis ik er toch een en kele dingen in. Er wordt ge sproken over de teruggang van de brandersin dustrie. Maar in „Geen ideaalmen schen" wordt evenmin als in andere publicaties duidelijk gemaakt, wat wij ons heden ten dage daarbij moeten voor stellen en hoe door de bran ders van die toestand gebruik werd gemaakt om hun perso neel onder druk te zetten. Er bestaat weinig feitelijk materi aal over, toegegeven, maar een poging om ook dat aspect van het sociale en daardoor politie ke teven rond de eeuwwisse ling te behandelen had niet mogen ontbreken. Branders en stadsbestuur hadden per slot eeuwen een hechte eenheid gevormd en raakten juist in c!ie jaren verdeeld. Ook de figuur van Piet de Bruin had een nadere uit werking verdiend, zeker in politieke zin, want nog steeds is onduidelijk welke precieze betekenis deze bestuurder, wie het soms meer om macht dan om maatschappelijke verande ringen te doen was, voor Schiedam heeft gehad. Tenslotte nog zouden wat ver bintenissen met de bestuurlij ke situatie van later jaren kunnen worden aangetoond. Politiek is de gemeenteraad in later jaren gewijzigd, bestuur lijk zijn <ie zaken echter jaren lang dezelfde gebleven. Het heeft tot in de zestiger jaren geduurd, voordat hot stadsbe stuur gedwongen wat plooibaarder werd en B en W menselijker werden. En wie nu zorgvuldig de kranten en partijbladen leest, moet van tijd tot tijd zelfs nu oud-burge meester Ar ie Lems gelijk ge ven wanneer die in zijn som bere ogenblikken opmerkte: „Schiedam? Schiedam doet al leen maar alsof dc zaken sinds 1900 veranderd zijn." Maar goed. met dat aspect belanden we op de faculteit van sociolo gische wetenschappen. Mensen, landschappen en terreinen. Aan elkaar verbonden met een dunne symbolische draad. Alles ijl en transparant, als door een waas bezien. Vanaf vrijdag 11 januari exposeert de Vlaardingse schil der Rob Janssens (27) in de galerie Artoteek een aantal aquarellen en litho's dat op die manier om schreven zou kunnen worden. Eerder exposeerde hij onder meer in de Haagse Pulchri Studio, het stede lijk museum van Schiedam en Roermond, en op di verse plaatsen in Rotterdam. Het is maar een klei ne greep uit de nu ai aanzienlijke lijst exposities die Janssens achter de rug heeft. 'V expositie in de Artoteek ijef uil een andere aquarel te- laat slechts een bepaalde fase zien uit Janssens ontwikkeling als schilder. Het tentoongestel de werk stamt zonder uitzon dering uit 1979. Op zichzelf ge nomen kunnen in dat werk echter ook al een zekere groei en ontwikkeling ontdekt wor den. Die lijn is het best te zien wanneer we het totaal van het tentoongestelde werk in tweeën delen, de aquarellen en de litho's. De aquarellen bestaan voor het merendeel uit twee componenten. Opna mes van een groepje mensen, vanuit een ongebruikelijke in valshoek gezien zodat het mid delpunt als het ware buiten het doek komt te liggen. Waar de mensen zich bevinden wordt eveneens in het vage gelaten. De andere component van de aquarellen geeft daarop de aanvulling. Meestal in de vorm van een paar stenen. Soms ook keert er een los mo- rug naast de hoofdafbeelding. De twee componenten vormen weliswaar een geheel, maar worden toch apart van elkaar, in een eigen omkadering, op het vlak gezet. Wat Janssens precies met die twee-eenheid bereiken wil blijft raden. Een poging. Waarschijnlijk pro beert hij er iets van de uiterst dunne en hachelijke band tus sen mens en landschap mee aan te geven. Een groepje mensen, een paar stenen. Ste nen ais basisingrediënt van het landschap of terrein. Een sub tiele verwijzing naar de ruimte waarin mensen leven. Die ste nen vervangen dc „couleur lo cale" in zekere zin. Hoe die stenen geschilderd zijn, de kleur vooral die Janssens hen geeft, duidelijk dat het daar vooral om gaat. In de litho's gaat Janssens ver der op het thema steen in. Ste nen zijn nu het enige onder- Een aquarel van Rob Janssens Een bekend gezegde luidt: „Blaffende honden bijten niet". Dat dit gezegde vaak uitkomt, blijkt uit wat ik re gelmatig meemaak met voor mij onbekende hon den. Elke zwerfhond, die in de Hargahoeve binnenkomt staat plotseling in een hele andere omgeving. Er is een regelmaat van voeding en vers watervoorziening. Ze gaan op tijd naar buiten en op tijd weer naar binnen. De meeste honden reageren na een tijdje plotseling ner veus. Daarbij komen er tel kens weer andere mensen naar hen kijken, die hen proberen te aaien of over te halen een pootje te geven. De angstige honden begin nen dan hevig te blaffen en doen ook wel schijnaanval len naar de mensen. Dit zwerfhondje van onge veer een jaar reageert ook fel, als je voor zijn kennel staal. Wanneer je echter de kennel binnengaat, kruipt hij angstig in een hoek weg. Door zijn angst gaan zijn nekharen omhoog en laat hij een gebrom horen- Van de zenuwen cn angst doet hij ook nog een plasje. Rus- lig toesprekend ga ik dan vlakbij hem op mijn hurken SIGNALEMENT: Naam: onbekend Ras: bastaard Leeftijd: circa 1 jaar Kleur: wit/grijs Geslacht: mannelijk zitten en steek mijn hand naar voren, Het beest ont spant zich dan een beetje en likt voorzichtig mijn hand. Dat is hel moment van de ontspanning en dan kan men gerust zijn ietwat ruw harige vacht strelen. Op het eerste gezicht lijkt dit een fel hondje. Maar als eenmaal het vertrouwen ge wonnen is. dan is er geen vuiltje aan tie lucht en kan er alles mee gedaan wor- door Wim Haslinghuis. beheerder Ha rga hoeve den, Voor de mensen, die in het asiel aan de SportJaan komen kijken is hel natuur lijk moeilijk om dit te be oordelen, Vandaar dat er al tijd iemand van het asiel meeloopt voor eventuele vragen of om een verkeerde beoordeling te voorkomen. Dit hondje, zo'n 45 centime ter hoog, zal bij geduldige mensen de meeste kans ma ken. Een hoop geblaf en wat terughoudendheid te genover vreemde mensen is misschien eender een voor deel voor de hond en juist geen reden om hem voorbij tc looen. Vlaardingen Meer nog dan vorige acties van Am nesty International blijkt de Rusland actie „Wie zwijgt, mag meepraten in de USSR" bij de Vlaardingse bevol king aan te slaan. Vele groepen, waaronder burge meester en gemeenteraad, bijna alle Vlaardingse art sen, veel sportlieden, kerkelijken en scholieren, doen actief mee aan deze actie. werp. Liet hij op de aquarellen al zien dat die stenen toch ook iets met de mens te maken hadden door er een touwtje om te wikkelen, nu „vermen selijken" de stenen helemaal. Of liever: „verjanssen". Door het gebruik v«n pasteltinten krijgen de stenen een eige naardige zachtheid over zich, een eigenschap die we van ste nen niet zo gauw zouden ver wachten. Zijn laatste litho's la ten zien dat Rob Janssens op weg is naar de abstractie. De stenen zijn daar nauwelijks meer als stenen te herkennen cn geworden tot een individu ele kleurexpressie. Een steen heeft ook gevoel. Tot zaterdag 2 februari in de Artoteek, Oosthavenkade 8, Vlaardingen. Jan Hendrik Bakker Op vrijdagavond 18 januari wordt de actie afgesloten met een fakkeloptocht door Vlaar dingen cn een interessante avond in Triangel, De fakke loptocht start om half acht op de parkeerplaats achter het Kolpabad en gaat door de bin nenstad, naar zaal Triangel aan dc Fransenstraai. De fakkels zijn voor twee gulden per stuk te verkrijgen op het parkeer terrein. De bijeenkomst in Triangel begint om hall negen. Burge meester Kieboom er» een psy chiater zullen daar spreken. De Amnesty International Theatergroep zal die avond een stuk opvoeren. Tevens krijgen de aanwezigen do kans om vragen te stellen. De werkgroep Vlaardingen van Amnesty International ruk cm op een grote opkomst. VlaardingenDe Roote Vrouwen van de Partij van de Arbeid zijn vrijdagavond de gast van de Stichting Rood Vlaardingen. Die houdt in de Harmonie aan de Schiedamsewcg een themaavond over emancipatie en behalve de dames van de PvdA zijn ook de VOS-vrou- wen, de NVSH.de werkgroep gezondheidszorg en man- nenpraatgroep Herenleed uitgenodigd. Verder is natuurlijk de gastor- ganisatie aanwezig met boeken over emancipatie. Het is niet de bedoeling dat de avond ont aardt in een standpunts-dis- kussie. maar is meer bedoeld als contactavDnd voor ieder die met vrouwenemancipatie bezig is. Het begint om 20.00 uur. Ais kiant hóón u automatisch bij de konsumentenv&renjging COOP. COOP is vên u en vóór u. Verder hoeft COOP aan niemand verantwoording af te leggen. Bij COOP is de klant nog koning. Maar bovendien de baas!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3