SCHIEDAMSCHE COURANT Arbeidsmarkt wordt steeds moe: 1 i ker Ik -neem- de proef li VOP verwacht start Misdaden bezorgen recherche overwerk m Rijswijkse bedrijven willen naarKethel krant Ambacht verdeeld over gevaarlijk kruispunt AVR werkt mee aan f luor- vergiftiging Rood Viaardingen naar Weeshuis Schade door inbraken meer dan half miljoen Aantal werklozen vrijwel gelijk Bouwplannen voor kantoor ruimte en industrie hallen - DODEN LET OP! Compu ter-ad j udant Habermehl gaat weg Milieuwerkgroep: Weer onderzoek funderingen renovatie in maart Woensdag 16 januari 1980- Brocrsvfft 3 lelt'form ndmimstr.itie 268091 redactie 262566 kluehtendH-nia 144144 ON A Ff IA NKFXIJK O A G RL A I> ,104de jaargang no. 26531 -6 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Alle inbraken in 1379 hebben bij elkaar een schade opge leverd van meer dan een half mil joen gulden. Van de in totaal 563 inbraken heeft de Schiedamse poli tie er 230 opgelost. De recherche moest vorig jaar achter enkele tientallen inbraken meer aan dan in 1978. maar het totale aantal blijft nog achter bij de 615 kraken van het piekjaar 1977. Toch was de schade, die in 1979 is aangericht croter: 567.000 gulden. Het gaat bij dit bedrag zowel om braakschadc als om de waarde van gestolen spullen. Inbraken, evenals de ..gewone" dief stallen, waren van de vorig jaar ge pleegde misdrijven de grootste zorg voor de recherche. Er zat een lichte stijging in het aantal misdaden ten opzichte van 1978. Van diefstal werd 1562 maal aangifte gedaan tegen 1424 het jaar daarvoor. Van inbraak 563 maal. van vernieling 285. van mis handeling 41 keer en van sexuele misdrijven 34 maal. Jn vijf gevallen kreeg de politie te maken met over tredingen van de opiumwet. Al deze misdrijven bezorgde de re cherche 2500 overuren over het hele jaar. Het resultaat was dat 922 men sen werden gearresteerd en een be kentenis aflegden. Van hqn werden 250 personen langere tijd in verze kerde bewaring gesteld voor nader verhoor en uiteindelijk moesten nog 46 mensen voor de officier van justi tie worden geleid. Onder de 922 da ders van misdrijven bevonden zich 238 buitenlanders. In een toelichting op het jaarboek van de politie over 1979 zei commissa ris Cees van der Haagcn dat de voortdurende stijging van het aantal vernielingen niet het directe gevolg is van toenemend vandalisme. ..Het is heel goed mogelijk dat de tolerantie van de mensen minder wordt.Het kan best zijn dat de mensen nu eer der aangifte doen van vernieling dan in hei verleden." Vorig jaar werden 34 auto's gestolen, vonden 110 winkeldiefstallen plaats en werden 20 mensen het slachtoffer van zakkenrollers. Inbrekers kwa men het meest in winkels en kanto ren (123 maal) en in kantines, houten keten en clublokalen (120) en voorts in fabrieken (81). woningen (80) en scholen (56). In de overige gevallen werd ingebroken m garages, boten en dergelijke. De werkloosheid in het noordelijk Nieu we Waterweggebied is in de maand de cember iets gestegen ten opzichte van het eind van de maand november. In de laat ste maand van het jaar kwamen 25 vrou welijke werkzoeken den aan de slag, maar het aantal mannen zonder werk steeg met 33. Onder invloed van de weers omstandigheden daalde de vraag naar nieuwe arbeids krachten, terwijl het aanbod juist toenam. Vooral in de bouwnijverheid en in de me taalindustrie is dat goed te merken. De omgekeerde si tuatie was, weliswaar in mindere mate, voelbaar in de sector handel. Door de grote drukte van de maand decem ber in de diverse winkelbe drijven steeg de vraag naar personeel. Die lichte stijging in de vraag was uiteraard niet in staat om aan het enorme aanbod tegemoet te komen: eind december wa ren in de handelsbranche nog 320 mensen werkloos. Voor de jeugd ziet het er, on danks een lichte daling in de cember, niet rooskleurig uit. Dertig meisjes en tien jongens vonden een baan, maar het aantal werkloze jongeren bleef 831 en dat is zorgwekkend veel. Aan het eind van een jaar, en zeker aan het eind van een de cennium kan het arbeidsbu reau interessante, maar tege- lijk erg trieste statistieken la ten zien. Eind 1978 bedroeg het aantal werklozen 2581 en eind 1979 2568. Een zeer lichte daling, maar daar staat de ver der verslechterde economische situatie tegenover. Het wordt ondanks overheidssubsidies en stimuleringspremies voor be drijven steeds moeilijker om mensen aan het werk te krij gen. Als de arbeidsmarkt over lien jaar wordt bekeken, dan blijkt pas hoe ernstig de toestand is. Ir. 1970 werden er nog 3544 mensen gevraagd, terwijl 405 mensen werk zochten. Eind van de zeventiger jaren is deze verhouding bijna omgekeerd: vraag 990 en aanbod 2530. !n 1980 zal het Arbeidsbureau in overleg mei de belangheb bende organisaties beginnen met een verhevigde campagne om mensen aan werk te hel pen. Onderdeel daarvan is de vestiging van een nieuw ar beidsbureau in Rozenburg, waarmee nog dit jaar een be gin zal worden gemaakt. Aan de Abel Tasmanstraat, op de rand van de bebouwde kom van Kethel, komen kan toren en industriehallen te staan. Schiedam Twee bedrijven uit Rijswijk willen in Ke thel bedrijfspanden te gaan bouwen. Een aannemersbe drijf en een architectenbu reau hebben plannen om aan de Abel Tasmanstraat twee kantoren en enkele kleine industriehallen neer te zet ten. De gemeenteraad beslist maandag, of aan beide be drijven grond in erfpacht wordt uitgegeven. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. JtoeI tlVA1 tlaa®- JVÏies'- Het aannemers- en bouwbe drijf is Schuylens BV, die te keningen heeft ingediend voor een klein kantoorgebouw en de industriehallen. Het archi tectenbureau is van de R. J. Groep BV. Beide bedrijven hebben onafhankelijk van el kaar in Schiedam om bedrijfs- grond aangeklopt: naar ver luidt is het toeval dat beide be drijven uit Rijswijk komen. Van de plannen om vlakbij dorp Kethel bedrijfsruimte te vestigen waren gisteren nog weinig betrokkenen op de hoogte. Alleen de raadscom missie voor financiën en eco nomie heeft er tot nog toe over vergaderd, gisteravond in het stadhuis op de Grote Markt. De vestiging van de twee be drijven zal daags na de raads vergadering onderwerp van bespreking zijn bij de werk groep ruimtelijke ordening in Schiedam-Noord; dinsdaga vond komen de bewoners van Schiedam-Noord, die in deze werkgroep zitten, bijeen in het kantoortje van de SSSN op hel Jacques Urlusplein. Het CDJA zal als jongerenafdeling van het CDA in Schiedam infor matie opvragen bij de confessi onele raadsfractie om na te gaan, of de bedrijfsplannen niet in strijd zijn met de uit gangspunten in het CDJA-rap port Bescherming Kethel. Of de jongste vereniging van Ke thel, die voor ruimtelijke orde ning in Kethel en omstreken, nog vóór de gemeenteraads vergadering bijeenkomt om de situatie te bespreken, was gis teren nog niet bekend. Deze vereniging is opgericht tijdens de verhitte discussies over de woonwagen problematiek in relatie tot de locatie Koekoek slaan in Kethel-Oost. Doelstel ling van de vereniging is alle aspecten op het gebied van ruimtelijke ordening in Kethel en omgeving kritisch te bekij ken. De bedrijfsbestemming van gronden aan de Abel Tasman- straat en de Kerkiaan past in het zogenaamde uitbreidings plan in onderdelen Kethel- Centrum, dal in 1964 door de gemeenteraad werd vastge steld en in 1968 koninklijke goedkeuring verkreeg. Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland voelt niets voor een fusie met tiet Residentie Orkest. Hoe tiet in de toekomst moet blijft echter onzeker. Op pagina twee een uitgebreid verhaat. Turkse vrouwen in de Vlaardingse Oostwijk willen meer contact met Nederlanders. Pagina drie. De Belheikerk in Viaardingen viert haar veertigjarig jubileum. De bouw werd in 1939 gegund aan bouwmaatschappij Onder Ons voor de som van 62.262 gulden. Wal voor da! bedrag werd neergezet is Ie lezen op pagina vier. Het verhaal van Jilles van Dam, die te slecht werd bevonden voor hel eerste van Excelsior M, maar inmiddels op de wip naar hel eerste elfta! van eredivisionist Excelsior R zit. Pagina vijf. Hel gevaarlijke kruispunt Kethel weg Verkadcsingel. De bewoners hebben zelf dl een waarschuwing aangebracht... Viaardingen De proble men rond het drukke en ge vaarlijke kruispunt Burge meester Verkadesingel Ketheïweg hebben de ge moederen in Vlaardinger Ambacht en de Babberspol- der hoog doen oplaaien. Gis teravond kwamen die emo ties massaal naar buiten tij dens een vergadering van de raadscommissie voor ver keer en vervoer. De commis sie besprak drie verkeer stechnische oplossingen, aangedragen en uitgewerkt door verkeersingenieur Hus- kens. Oplossingen die varië ren van het in wat betere ba nen leiden van het verkeer door middel van verkeers lichten tot het rigoreus af sluiten van de Knottenbelt- singel voor motorvoertui gen, waarmee dc problemen op het kruispunt vrijwel worden opgelost. Niet uitge sloten is bij die laatste mo gelijkheid echter, dat de moeilijkheden dan worden verplaatst, zodat het volgen de kruispunt in de wijk, dat van de Kethel weg Van Hogen dorplaan. de klappen moet opvangen. Tijdens de vergadering kwam flinke verdeeldheid tot uit drukking tussen de diverse be langhebbenden. De bewoners van het gebied wilden niets anders dan een goede beveili ging van het gevaarlijke kruis punt. desnoods inderdaad door afsluiting. Ook een meerder heid van de commissie liet doorschemeren. daar het meeste voor te voelen. Een groep ondernemers, die in de wijk functioneert, protesteerde echter scherp tegen die maat regelen. „Dit kost ons onze bo terham', zo lieten de midden standers misnoegd weten. Op 29 januari brandt de dis cussie rond de verkeersproble men in alle hevigheid los. Dan wordt in de Emauskerk een inspraakavond over de mate rie gehouden, waarop dc uit eindelijke keuze moet worden gemaakt. Snel daarna dient mei de verbetering te worden begonnen, want iedereen is er van overtuigd dat het niet ver antwoord is, nog langer tc wachten. Schiedam Het „compu ter brein van dc* Schiedamse poiuie, adjudant C A. Haber mehl. gaat mei ingang van 1 februari met pensioen. Vrijdagmiddag 25 januari, tus sen kwart voor drie en vier uur, staat hem een afscheidsreceptie te wachten op het hoofdbureau van politie aan de Lan ge Nieuwstraat. Habermehl, die dc* leeftijd van zestig jaar bereikt, heeft bij het plaatselijk korps een lange slaat van dienst. Voor een oudge diende als de adjudant is. was het dan ook opmerkelijk hoe hij zich de laatste ja ren heeft beziggehouden met automatise ring van het Schiedamse politieapparaat. Adjudant Habermehl introduceerde als het ware de computer bij de Schiedamse politie en voerde daarover overleg met het Rotterdamse korps. Viaardingen De Afvalver werking Rijnmond (AVR) draagt met zijn uitworp van fluorwaterstof volgens een schatting van de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijn mond (DCMR) acht tot zes tien procent bij aan de belas ting van het weidegebied ten noorden van de Nieuwe Wa terweg. Bij koeien int Viaar dingen is fluorosis geconsta teerd. Ook komt bij planten in de omgeving van Viaar dingen fluorschade voor. Dit wordt gezegd door dc mi lieuwerkgroep AVR in een rapport aan de raad van com missarissen van de Afvalver werking Rijnmond en aan ge deputeerde staten van Zuid- HotJand. In het rapport wordl een serie aanbevelingen ge daan om de milieuhygiënische Viaardingen Nog deze weck zal er een nieuw onderzoek plaatsvinden naar de staat van de funderingen van het rijtje woningen in de P. K, Dros- saartstraat, dat voor renovatie in aan merking komt Vrijdag zullen aanne mer Van der Waal, die het project wil uitvoeren, en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur de funderingen opgraven van een van de panden om te zien, of het er inderdaad zo slecht mee gesteld is als de gemeente ver wachte Die funderingen vormen min of meer het breekpunt bij het beantwoorden van de vraag, of de panden al dan niet kunnen worden opgeknapt. Enkele jaren geleden bracht het college van B en W het zoge naamde Actieplan uit, waarin stond aan gegeven dat de betreffende panden zou den moeten worden gesloopt. Volgens de Wijkgroep Vettenoordsepolder zou het echter heel best mogelijk zijn, de zaak te renoveren. Uiteindelijk heeft de Provinciale Directie Volkshuisvesting onlangs de knoop door gebakt, door haar goedkeuring aan de plannen tc verbinden. De renovatie zou een bedrag van 69,300 gulden per pand niet te boven mogen gaan, zo had de PVD bepaald. In de brief aan het ge meentebestuur, waarin een en ander werd uiteengezet plaatste ook de Provin ciale Directie haar vraagtekens bij dc funderingen, maar men gaf de gemeente, zoals dat zo fraai werd gesteld, „het voor deel van de twijfel". Al eerder werden de funderingen aan een onderzoek onderworpen. De dienst van bouw- cn woningtoezicht heelt al en kele maanden geleden bekeken, hoe het met de kwaliteit daarvan gesteld was. In een gesprek tussen gemeente, aannemer Van der Waal en architect Van Asperen en Hailema is nu deze week afgesproken, dat men een en ander vrijdag nog eens nauwkeurig zal bekijken, waarna de defi nitieve beslissing over al dan niet renove ren kan worden genomen De wijkgroep heeft al aangegeven, dat de start van de werkzaamheden in maart zou kunnen beginnen. Vooruitlopend daarop heeft men alvast een informatie avond belegd die morgen, donderdag 17 januari, vanaf 29 uur in het Badhuis aan de Valeriusstraat wordt gehouden. Dan zal onder meer besproken worden, wie in de toekomst voor een gerenoveerde wo ning in aanmerking kunnen komen en hoe het bouwplan er uit gaat zien. situatie bij de AVR te verbete ren. Ook al omdat te verwachten is dat het chloor- en fluorgehalte in huisvuil de komende tijd zal blijven toenemen vindt de werkgroep het nodig dat er maatregelen tegen die uitworp komen. Zij pleit voor de bouw van een „rookgas-wasins tal Ia- tie" om de uitworp van prak tisch alle stoffen uit de rooste- rovens te verminderen. Indien dc bouw van zon installatie tenminste technisch uitvoer baar is voor zo'n groot bedrijf als de AVR. Omdat de menin gen hierover verdeeld zijn be veelt de werkgroep spoedig onderzoek hierover aan. De groep constateert voorts dat ook de uitworp van stoffen door de trommeloven (voor de verbranding van chemisch af val) de voorgeschreven maxi ma te boven gaat, behalve die voor zwaveldioxyde. Zij be veelt aan een goed werkende chemische verbrandingsinstal latie te maken kosten tussen vc-ertig en vijftig miljoen of wel de afdeling trommc-lovens te sluiten. Viaardingen De Stichting Rood Viaardingen, vroeger ge huisvest in de Schoolstraat, heeft van de gemeente een ruimte van zestig vierkante meter toegewezen gekregen in het voormalige Weeshuis, naast V D. Ondanks het feit dat Rood Viaardingen liever in dc voormalige OJC-ruimte in datzelfde Weeshuis had ge zeten, omdat die veel groter is, zijn er toch grote plannen om de ruimte zeer intensief te gaan gebruiken. De inrichting van het nieuwe onderkomen 1 biedt mogelijkheden voor filmprojectie, barbezoek en be vat zelfs nog een bergruimte. Rood Viaardingen streeft er zelfs naar om andere groepen, zoals de NVSH, het vrouwen- 1 café, MPG en De Fakkel on derdak te bieden. Daarnaast denkt men eraan om avonden te organiseren met levende muziek, cabaret en toneel. Na tuurlijk is ook het Boekhuis van Rood Viaardingen in de ruimte in het Weeshuis ge huisvest

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1