Eerste Turks-Nederlands kontakt hoopvol verlopen Minder zwaargewonden in Schiedams verkeer MINISTER MIKT OP AANLEG A 4 EN VERBREDING A 13 Maasland verkoopt oude ambtswoning Werken aan wederzijds begrip en respekt Rijksdaalders weg T waalduizend aan contanten gestolen Verbetering schietbaan kost 117.000 gulden Consumenten vergaderen Jaarcijfers politie: Historische vereniging laat Piet Paaltjes herleven Nog elf doden Late klant pakt te veel Weer kelder leeggehaald Bromfietser breekt been Elke vier minuten één auto te snel Korte cursus over humanisme Open dag €uI...id-LTS j WOENSDAG 16 JANUARI 1980 VD/SC/WW 3 De plannen van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat om niet af te zien van de aanleg van rijksweg 19 (A 4) door Mid den-Delfland en tevens rijksweg 13 te verbreden met totaal vier rijstroken kunnen niet rekenen op instemming van betrokken overheden en instanties. Volgens de Delftse wet houder voor stadsontwik keling, verkeer en openba re werken, ir Hans Reij- nen. is «het grote pokerspcl met de banen" begonnen. Bij rijkswaterstaat bestaan overigens geen uitvoe ringsplannen voor een ver breding van rijksweg 13, zoals de minister blijkens antwoorden op schriftelij ke vragen uit de Tweede Kamer voorstaat. Het kabinet gaat ervan uit dat rijksweg 33 (Den Haag—Rotterdam) moet worden verbreed door de huidige weg van tweemaal drie rijstroken te brengen op tweemaal vijf rijstro ken Door deze ingreep wordt de rijksweg 110 me ter breed. Een verbreding alleen aan de oostzijde van de weg wordt door het ka binet in verband met de kosten voorlopig van de hand gewezen. Daarvoor zou een extra damwand moeten worden geslagen, waarmee een extra bedrag van U5 miljoen gulden is gemoeid. Ten gevolge van de ver breding moeten behalve het a3 geplande vier meter hoge scherm ook geluid we rende voorzieningen aan de hogere woonlagen van de flats aan de Delftse (west)zijde worden aange bracht. Volgens directeur Beukers van de dienst ver keerskunde van rijkswa terstaat bestaan er geen concrete plannen om rijks weg 13 te verbreden. „Aan verbreding zitten nogal wat consequenties, zowel wat technische problemen als inspraakprocedures be treft. Het zal een zeer lan ge weg zijn om het te reali seren. De minister gaat daar echt niet morgen met een schep in de hand staan." aldus Beukers. Stiltegebied In zijn antwoord op de ka mervragen zegt minister Tuijnman tevens dat de're gering ervan blijft uitgaan. dat de aanleg van rijksweg 19 van Schiedam/gaardin gen naar Rijswijk door Mid den-Delfland zal doorgaan. Volgens de minister gaat de nieuwe A4 op 200 meter van de huizen in de Zuiddelfisc wijk Tanthof lopen, waar door geluidwerende voorzie ningen onvermijdelijk lij ken. Zonder voorzieningen zal de geluidsbelasting op de gevels 65 decibel gaan be dragen, terwijl dat volgens de onlangs door het parle ment aanvaarde wet geluid hinder slechts 55 decibel zou mogen zijn. Voor de Ha (wij ken Vlaardingen-Holy en Schiedam-Groenoord heeft aanleg van rijksweg 19 nog kwalijker gevolgen. Aanwijzing van Midden - Delfland als stiltegebied in het kader van de wet geluid hinder acht de minister on gewenst. omdat het desbe treffende deel van de wet nog met in werking is getre den. Een stiltegebied kan door de provincie die overigens tegen aanleg van rijksweg 19 is worden aangewezen. De Delftse wethouder Reij- nen heeft de indruk dat de minister zowel de verbre ding van rijksweg 13 als de aanleg van rijksweg 19 op voert in de hoop dat er min stens één overblijft. Hij ka rakteriseert de zaak als een „groot pokerspel". Hans Reijnen: „Ik durf het alle maal nauwelijks serieus te nemen." Hoeft niet aan Delft te wor den aangeboden: die hebben het al eerder gehad. Vlaardingen In buurtcentrum Oost werd zondagmiddag oen voor Vlaardingen unieke manifestatie gehouden. Turkse en Nederland se vrouwen ontmoetten elkaar in een feestelij ke sfeer en konden onder het genot van thee, koffie en Turkse en Nederlandse lekkernijen met elkaar kennis maken. Door middel van een tweetal films konden de Nederlandse vrouwen meer over het land aan Bosporus te weten komen. Maassluis Uit een woning aan het Zandpad m Maassluis werden 45 rijksdaalders gul den gestolen. Dc inbrekers kwamen het pand vermoede lijk binnen door hel gebruik van valse sleutels. Er werden geen braaksporen gevonden. Ook een woning aan de G. A- Brederolaan werd door onbe kenden bezocht. De gehele woning werd doorzocht, waar na men verdween met een ra dio. een grammofoon en nog enige andere zaken, alles hij elkaar met een waarde van 1300 gulden. Schiedam Bij een inbraak in een pand van een bouwbedrijf aan de Van Devenlerstraat maakten inbrekers twaalfdui zend gulden plus een aantal goederen, waaronder vier aan stekers, rekenmachines en gouden balpennen, ter waarde van 1675 gulden buil. Tevens namen de daders een onbe kend aantal vakantiebonnen mee. Het geld lag in enkele ge ldkistjes in een brandkast. - De inbrekers, die zowel kluis als geldkistjes kraakten, kwa men binnen via een glazen koepel op het dak van het ge bouw. In totaal richtten zij voor 2750 gulden schade aan. Uit een groenten winkel aan ,-bet Rubensplein zijn zeventig pakken koffie met een geza menlijke waarde van 290 gul den gestolen. De daders kwa men vermoedelijk binnen met een valse sleutel. Maassluis De schietbaan in het Maassluise politiebureau aan de 's Graven la ndse weg dient dringend de nodige ver beteringen te ondergaan. De kogelvanger, die er voor moet zorgen dat schietende politie mannen niet gewond kunnen raken door terugspringende kogeldeeltjes, moet worden aangepast, terwijl ook het een en ander moet worden verbe terd aan de ventilatie-inrich- ting en de afzuiginstallatie. Met deze verbeteringen is een bedrag van ruim 117.000 gul den gemoeid. De raadscommissie voor finan ciën en in laatste instantie de gemeenteraad moeten accoord gaan met het verlenen van een bedrag van die grootte, voor tot de werkzaamheden kan worden overgegaan. Vlaardingen De werkgroep Vlaardingen van Consumen tenbond vergadert op woens dag 30 januari in de Lijn draaier, Baanstraal 4, aanvang 19.30 uur. Belangstellenden zijn van harte welkom. De organisatrices zijn meer dan tevreden over deze eerste aanzet tot we derzijds kontakt. Riet Wa penaar. Karina van Wil- sen, Dora van Es en dc Turkse mevrouw Gtiter Baldede hebben allevier n] een tijd ervaring in de benadering van het Turk se volksdeel en unaniem zijn ze van mening dat men er in de Oost wijk nog lang niet is, maar dal deze gebeurtenis het begin kan zijn. Het ligt min of meer voor de hand dat vooral de Turkse vrouwen over een aanzienlijke drempel moe ten stappen. De Turkse mannen zijn doorgaans niet enthousiast voor indi viduele uitstapjes van hun echtgenotes. Daarvoor zijn talrijke oorza ken aanwezig, van rclegtcuse en culturele aard, maar ze ker niet in het minst door de taalbarrière. Het ijs voor deze manifesta tie werd vooral gebroken door Guler Baldede, die dankzij haar kennis van de Turkse taal en de Turkse ze den en gewoonten veel land genoten zover wist te krijgen dat hun vrouwen naar de ontmoeting mochten komen. Want één ding is in Turkse gezinnen erg belangrijk: de man is de baas „Toch kijken voel Nederlan ders verkeerd tegen onze ver houdingen aan. Ze vinden dat wij ons maar anders moeten kleden en andere omgangsvor men moeten gaan' hanteren. Ik ben het daar niet mee eens; ik vind dat Turken trots moeten zijn op hun eigen rul tuur en daar geen concessies «aan moe ten doen." zegt Guler Baldede. Riet V/a pen aar voegt daar aan toe „De meeste Turken dro men van cm toekomstige it- rugkecr ny.«r Turkije en wij len helemaal niet westers wor den. Ze willen hier alleen wer ken en geld verdienen." „Hel is wel zo dat het meestal niet van een terugkeer komt" zegt Karin daarop, „maar daarom hoeven Turken nog niet westers te worden." „Wie dan toch in Nederland wil wonen en werken moet in de eerste plaats dc taal goed onder'de knie krijgen en dat geldt zeker ook voor de vrou wen. Alleen daarom al zijn dit soort midagen erg nuttie." Het is de hedoclmg d:il er nog meer van deze middagen wor den georganiseerd en Dora en Karma, die werken in tic ABC-groep willen dan ook an dere buit en land sen erbij halen Het eerste begin is er Turkse en Nederlandse vrouwen gezellig bij elkaar in buurtcentrum Oost. Schiedam De politie heeft vorig jaar 1968 verkeersonge lukken geregistreerd. Dat zijn er acht minder dan in 1978. Bij deze aanrijdingen kwamen acht mensen in de leeftijd boven vijftien jaar om het leven. Er waren 25 zwaargewonden te betreuren en 195 lichtgewonden. Bij de kinderen (beneden dc 15 jaar) viel er een dode. 5 zwaargewonden en 29 lichtge wonden. Het aantal zwaargewonden was in 1979 stukken kleiner als in 1978. Vorig jaar vielen er in totaal 30 zwaargewonden terwijl het in '78 ruim het dubbele was. Het dodenaantal bleef hetzelfde maar de lichtge wonden waren weer wal tal rijker. De grootste oorzaak van de aanrijdingen was, net ais voor gaande jaren, hel met verle nen van voorrang. Tc dacht op elkaar rijden komt op de twee de plaats en onvoorzichtig ach teruit steken was samen met het slippen ook één van de grote oorzaken. Dronken automobilisten die Ook voor zulke ongelukken moest de verkerspolitie uit rukken: drie auto's kwamen in hst water terecht, zoals hier in de Korte Haven. een ongeluk veroorzaakten kwam de Schiedamse politie vorig jaar minder tegen als in 1978. Waarschijnlijk door de strengere alcoholcontrole nam het aantal aanrijdingen, waar in alcohol een grote rol speel de, af van 27 in 1978 na«-ir 19 m het vorige jaar. Opvallend is dat er wel meer personenau to's bij betrokken waren, na melijk 2940 en dat zijn er 18 meer dan in '78. Het aantal brommers dat bij een aanrij ding betrokken was komt met 296 op de tweede plaats. De bij een ongeluk betrokken dieren zijn door de politie ook geteld: dat waren er 10. De Schiedamse politie heeft door hel instellen van een nieuwe regeling, waarbij zij minder snel overgaat tot het opstellen van een procesver baal bij een aanrijding, heel wat papierwerk bespaard. In 1978 maakte men JÖ73 proces sen verbaal op Vorig jaar werd dit aantal drastisch ver minderd: slechts in 518 geval len werd er geverbaliseerd. De meeste aanrijdingen von den plaats op de doorgaande routes in Schiedam naar de rijkswegen of naar Vlaardin gen. Automobilisten botsten de meeste keren bij de op- en af ritten van de rijksweg 20. De brommers waren voor de politie ook zorgenkinderen. In totaal haalde de politie 157 brommers van de weg die mee naar het bureau moesten. Technici haalden vervolgens alle onderdelen, die ervoor zorgden dat de brommer har der liepen dan wettelijk is toe gestaan. eraf. Uit berekenin gen blijkt dat de jeugd veel geld voor het opvoeren van een brommer over heeft. De verwijderde onderdelen had den namelijk een totale waar de van 60.000 gulden. Soms worden er hele motorblokken ter waarde van 1200 gulden door de technici afgekeurd. Schiedam De predikant-dichter Francois Haversmidt. beter bekend onder het pseudoniem Piet Paaltjes, zal volgende week donderdag onderwerp zijn bij een lezing door mr. Bert Caljé in de aula van het stedelijk museum in Schiedam. De lezing is een initiatief van de historische vereniging Schiedam, die Havers midt bewondert om zijn „geestige gedichten met veelal een droeve of macabere ondertoon". Piet Paaltjes publiceerde een beroemd geworden bundel „Snikken en Glimlachjes". In zijn gedichten verwerkte Paal tjes zijn ervaringen als predi kant in Schiedam van 1864 tot 1892. Bert Caljé zal tijdens de avond, die om 20.00 uur be gint, trachten Haversmidt zelf te laten spreken via zijn werk en wat collega's uit die tijd van hem dachten of schreven. Voorafgaand hieraan zal de historische vereniging Schie dam vergaderen, waarbij slechts één agendapunt aan de orde zal komen. Het bestuur is namelijk van mening dat, nu hun tijdschrift Scye<Jam bin nen- en buiten de bebouwde kom per post wordt verstuurd, de leden die buiten Schiedam wonen niet meer moeten beta len dan de leden in Schiedam. Bij deze vergadering, die om 19.45 uur begint, zijn alle be gunstigers welkom. Maasland Het gemeen tebestuur van Maasland biedt haar inwoners de kans. in het bezit te ko men van de oude ambts woning aan de Plantage 24. Die woning wordt niet meer als zodanig gebruikt, nu gemeentesecretaris Vo gelaar binnenkort naar een door htm gekochte vrije sector-woning zal verhuizen. Aan de verkoop van de woning, waarin destijds ook de burgemeester in zijn toenmalig ambt als ge meentesecretaris woonde, worden wel de nodige voorwaarden verbonden. De woning is uitsluitend te koop voor Maaslandse in gezetenen en diegenen, die economisch aan het dorp gebonden zijn. Verder mag de nieuwe eigenaar de wo ning gedurende een vast gesteld aantal jaren niet doorverkopen. Geïnteresseerden kunnen zelf een prijs bepalen en die schriftelijk bij het col lege van Ben IV indienen. De woning is overigens wel „onder voorbehoud" te koop aangeboden, het geen wil zeggen dat de ge boden prijs voor het ge meentebestuur aanvaard baar moet zijn. Plantage 24: de ambtswoning die niet meer ais zodanig wordt gebruikt. SchiedamBuiten het verkeer om heelt de Schiedamse politie in het afgelopen jaar bij elf overlijdensgevallen moe ten optreden. Vijf Schie dammers pleegden zelf moord; in 3978 was dat aantal elf. Zes personen kwamen om door onge lukken: drie mannen en een kind kwamen door verdrinking om het le ven; in het ruim van een schip verbrandde een man; een kind kwam door verstikking om. In het hele jaar 1979 zijn bij de politie 3186 zaken behandeld, een dikke 300 meer dan in het jaar daarvoor. Schiedam De laatste klam van een auio-accessoireszaak aan dc Koolhovcnstraai is er met moor spullen vandoor ge gaan dan hij had betaald Vermist worden een paar ver st ra Iers en een rekenmachien tje ter waarde van 155 gulden. Vanaf een aan de Overschiese- wc-g geparkeerde Westdujtsc vrachtwagen zijn twee schijn werpers met een gezamenlijke waarde van 230 gulden gesto len. De chauffeur van een uit Hen drik Ido Ambacht afkomstigf autobus stond raar te kijken toen hij omdekie dat al zijr achterlichten waren gedemon teerd. Een cn ander vonc plaats op de Lange Haven. D* schade is 150 gulden, fien winkelier aan de Hoog straar deed hij de politie aan gif te van diefstal v«»n een aan tal sex-artikelen. De da dei kwam via een raam de sexs hop binnen Inbrekers brachten een hezocr aan een opslagruimte van eer grootwinkelbedrijf aan de Bui tenhavenweg. Er kon me- worden vastgesteld of er iet: werd vermist. Schiedam Uit de kelder var een woning op het Louis Zim mermannplem hebben onbe kenden een brommer en eer valhelm met een totale waard' van 2250 gulden gestoten. De dieven kwamen binnen dooi de kelderdeur te forceren. Schiedam Een 16-jarig* bromfietser uit Delft is me een onderbeenfractuur in he Schiedamse gemeen te zieken huis opgenomen, nadat eer personenauto met hem in bot sing was gekomen. De aanrij ding vond plaats op de krui sing van de Schiedamseweg ei j de Iepenlaan, toen de 39-jarig< Vlaardingse bestuurster vai de betrokken wagen aan d< rechterzijde uit de parkeer stand wegreed en daarbij di brommer over hel hoofd zag. Schiedam De politie heefi op de Hargalaan in twee uui tijd dertig automobilisten aan gehouden die te hard reden. Dc hoogste snelheid, die door de Schiedamse politie werd ge noteerd, was 88 kilometer per uur. Schiedam Het Humanistisc! Verbond organiseert in Schie dam een korte cursus over hu manisme met als titel: „Bui tenkerkelijk hoeft niet niks t zijn". De cursus, waar geen voorop leiding voor nodig is, zal viei avonden in beslag nemen en i: bedoeld om deelnemers kenni; te laten maken met moderr humanisme cn wat dat in he dagelijks kan betekenen. D< eerste bijeenkomst is vrijdaga vond 29 januari in het ontmoe lingscenirum Strïcklede aar de Burgemeester Stulemeyer t laan van acht tot tien uur Voor inlichtingen kan men te recht bij Piet Thijsen, telefoor 70.38.11 (na 16.30 uur) of Birgi en Wim van Enden, telefoor 73.04.34. Maassluis De Caland-LTS houdt op 24 januari een oper i dag. Het is de bedoeling da' I aan de bezoekers duideliji 3 wordt gemaakt welke moge- 1 lijkheden het lager beroepson- - derwijs biedt voor een goed* start in de maatschappij. Er wordt informatie gegever over zowel de Maassluis* i christelijke school voor tech nisch onderwijs in het bijzon der als over het technisch on derwijs in het algemeen. Gein teresseerden zijn welkom ii het schoolgebouw aan de Mes j daglaan 's middags van twet tot vier en *s avonds van ze j ven tot negen. 1 -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3