Programma jubilerende Bethelkerk m Beth-EI: Huis Gods »i SmSÊSMM s§ i> vxèfc&r*. 'OENSDAG 13 JANUARI 1980 VD/SC/WW Zondagmorgen, 20 januari, om tien uun kerkdienst onder lei ding van dominee A. P. Nauta uit Meppel (van 1956 tot 1976 predikant van de Bethelkerk). Medewerking verleent het Po- saunenkoor van de CJV „Liefde en Vrede". Na de dienst feeste lijk samen koffiedrinken. Vrijdagavond, 25 januari, om half acht: herdenkingsdienst, met als spreker dommee M. Groenenberg, de bouwheer van de Bethelkerk. Op deze avond wordt ook een film ver toond over de bouw van de kerk in 1939 en over de aan bouw in 1977. Weer een feeste lijk kopje koffie. Zondagmorgen, 27 januari, om tien uun kekrdienst onder lei ding van domme J. van Noort te Amerongen (predikant van de Bethelkerk van 1946 tot 1966). Medewerking verleent het Nieuwe Kerkkoor. Het kop je koffie ontbreekt ook bij deze gelegenheid weer niet. Elke avond van half acht tot tien uur zijn de zalen van de Betehelkerk geopend om leuke dingen uit het archief te bezich tigen. De gemeenteleden en an dere belangstellenden kunnen daar tevens feestelijk vertoe ven. Het optimisme uit 1934 was ge rechtvaardigd. Veertig jaar na de inzegening staat de Bethelkerk v/eer een festiviteit te wachten. De kerkelijke gemeente rond deze kerk aan de Burgemeester Verka- desingel heeft een reeks van acti viteiten gepland rond het veertig jarig bestaan. Veertig jaar Bethelkerk Vlaardingen Het ging de gelovige Ambachten* aanvankelijk vreemd genoeg helemaal niet om een kerk. In maart 1934 verzoeken ze de kerkvoogdij van de Hervormde Kerk Vlaardingen een pastorie en een gelegenheid voor catechetisch onderwijs te vestigen in Vlaardinger-Ambacht. Het verzoek wordt in overweging genomen. Een kerkvoogd merkt op tijdens de behandeling van het verzoek, dat Vlaardingen ook in het westen uitbreid en dat de pastoriën niet allen aan één kant van de stad moeten komen. Men besluit eerst een onderzoek te doen naar het aantal gezinnen in Vlaard i nger-Ambacht. Zaaldiensien De uitkomst van het onderzoek is waarschijnlijk gunstig. En het ver zoek krijgt dan ook een vervolg in de vergadering van de kerkvoogdij van 29 oktober 1934. De heer A. A.de Koning, lid van de afvaar diging uit Ambacht, doet een voor de kerkvoogdij verassende medede ling. Hij vertelt dat er in Ambacht al kerkdiensten worden gehouden in de 'Gemeentezaak, een lokaal van de Gemeenteschool aan het Emous, De diensten schijnen uitste kend bezocht te worden. Een groep van acht kerkelijk meelevende mensen willen nu een werkcomité gaan oprichten uil de lidmaten in Ambacht, dat de kerkvoogdij steun kan verlenen om de bouw van een kerk in Ambacht te verwezenlijken. De kerkvoogdij weet officieel niets van de kerkdiensten in de zaal, die door de plaatselijke kerkeraad wa ren ingesteld en reageert afwijzend. De diensten worden als „proefne ming" beschouwd, maar het blijft nadrukkelijk builen de orde. temeer omdat de Vlaardingse predikanten niet in de zaal „optreden". In 1935 wordt deze zaak genormaliseerd en de organisatie van de diensten wordt een beetje aangepast- Alleen de Vlaardingse predikanten zijn nog niet zo .'lappig om bij die „evangeli satiediensten' in Ambacht voor te gaan. Elke dominee heeft zo zijn ei gen reden om het „liever niet" te doen, terwijl de naam van de kerke lijke gemeente toch duidelijk spreekt over „Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht". Grond zoeken De plannen beginnen eind 1935 vas tere vormen aan te nemen. Men wil gaan uitzien naar geschikte grond in Ambacht. Samen met de inmid dels geïnstalleerde kerkbouw-com- De Bethelkerk werd gebouwd tussen 1 juli 1939 en 25 januari 1940. Hier een foto van de kerk in aanbouw. Van de toren is nog niets te zien. Foto: Jan Anderson. missie wordt haastig overleg ge pleegd over de afmetingen van de grond. Een plan om een noodkerk te bouwen wordt afgewezen omdat „nieuwbouw tegenwoordig óók goedkoop is". Eind december 1Ö36 wordt de huur van de ..Gcmeentezaal" opgezegd en betrekt men de verbouwde bewaar school aan de Julianalaan voor en huur van drie gulden in de week. Ook de predikanten maken in die tijd een gebaar: zij zullen meer in Ambacht gaan preken, zonder extra betaling. Dat is hun (gevraagde!) bij drage om de begroting 1937 rond te krijgen. De haast van 1935 om de grond te verwerven blijkt maar betrekkelijk te zijn. Op 7 mei 1937 schrijft de kerk bouw-commissie een brief, waarin gewaarschuwd wordt voor „kapers op de kust", die de beoogde, maar kennelijk nog niet aange vraagde grond ook willen hebben. Nu gaai men echt haast maken. Op 23 mei 1937 hebben B en W van Ambacht de erfpacht-aanvraag in handen- Het gaat am een stuk grond van 2150 vierkante meter, ten wes ten van de ontworpen Burgemeester Verkadesingel, tegenover de Sport- laan. De grond is nog niet in han den van de gemeente Ambacht, er moet namelijk nog een ruiltransac- tie plaatsvinden met Van Heyst, de toenmalige eigenaar. De „kaper op de kust" blijkt de Gereformeerde Kerk te zijn die de grond direct van Van Heyst wilde kopen. De gron druil tussen deze Van Heyst en de gemeente komt in november 1937 tot stand, maar pakt anders uit dan verwacht. Als gevolg hiervan moet de oppervlakte van het terrein te ruggebracht worden tot 1500 vier kante meier. Bouwplannen In de vergadering van kerkvoogden van 15 november 1937 komt de ar chitectenkeuze aan de orde. Het ligt voor de hand dat notabel Snijders, die architect was en al een schet sontwerp had gemaakt, daarvoor in aanmerking zou komen. Ondanks het feit dat hij geen ervaring heeft in de kerkbouw, wil men juist hém de opdracht geven, omdat hij ook de huizenbouw rondom de toekomstige kerk voor zijn rekening had geno men en men wilde streven naar een harmonische, aansluitende bebou wing. Wel wijst men als compensa tie voor die onervarenheid architect Bilderbeek aan als adviseur. Op 20 april volgt de eerste echte bouwplanvergadering. Er ligt een officieel plan dat inhoudt: een kerk met 600 tot 800 zitplaatsen en een toren van ongeveer 34 meter. De kosten worden begroot op 66.000 gulden, waarvan 14.000 voor de to ren en nog eens extra 4200 gulden voor de paalfundering van de toren. Verdere kosten: uurwerk 2000 gul den, verwarming 4000 gulden, ei kenhouten meubilair 5500 gulden, verlichting 400 gulden, beplanting in de omgeving van de kerk 200 gulden, orgel 6000 gulden en ove rige stoffering 900 gulden. Met grondkosien en bijwerk zal het to taal dicht bij de 100.000 gulden ko men. Veel te duur, vindt men, zoals ge bruikelijk bij eerste ontwerpen. Een nieuw plan moet uitgaan van niet meer dan 700 zitplaatsen, géén to ren, minder paden in de kerk en géén orgel. De kosten mogen niet hoger zijn dan 65.000 gulden. Een maand later is er al een nieuw ontwerp. Belangrijk goedkoper, met Het gezelschap dat op 1 juli 1939 bijeenkwam ter gelegenheid van de eerste steenlegging van de Bethelkerk. De officiële handeling werd verricht door dominee Heijer. Foto: Jan An derson. een kleinere toren, 550 tot 714 plaat sen en slechts twee paden. Zonder orgel, maar mét meubilair komt dit plan op 57.000 gulden. De afmetin gen van de kerk worden ongeveer 15 bij 34 meter en een 31 meter hoge toren. Het moet nog goedkoper. Men be sluit BenW van Vlaardinger-Am bacht te „bewerken" om bij te dra gen in de kosten van de torenbouw. De gemeente reageert niet onwel willend, „gezien de verfraaiing die door den toren voor het stadsbeeld zou plaatsvinden". De kerkvoogdij durfi de kerk niet mét toren te bou wen, zonder deze medewerking van de gemeente. De wethouder gaat trachten het uurwerk geheel door de gemeente te laten betalen en ge zamenlijk voor de kosten van de to ren op te draaien. Beslissing De beslissende vergadering vindt plaats op 17 november 1938. Aanwe zig zijn alle kerkvoogden, de advi seur van de kerkvoogdij dominee Groenenberg, de notabelen, de ar chitect en zijn adviseur en het dage lijks bestuur van de kerkbouw-com- missie. Het raadsbesluit met betrekking tot een gemeentelijke bijdrage in de kosten van de toren was door Gede puteerde Staten afgekeurd. Een nieuw besluit om de toren met de grond te doen overgaan in handen van de gemeente Vlaardinger-Am bacht, was wei aanvaard. De ge meente legt 6000 gulden op tafel voor toren en uurwerk. De aanwe zigen ontvangen de nieuwe plannen goed. Het aantal plaatsen wordt nu bepaald op 500 normale en 40 uit-' trekplaatsen; uiteindelijk moeten daar toch twee rijen of 48 plaatsen af, vanwege de lichtval ónder de ga lerij. Een enkeling vond het model van de kerk wat tegenvallen. Bilder beek, de toegevoegde adviseur voor architect Snijders, verdedigde het ontwerp. Hij vond het niet lelijk, maar het was wel een zuinig ont werp. Hij pleitte voor een traditio nele kerkbouw. Het plan werd ten slotte met algemene stemmen aan genomen. Financiën De zaaldiensten gaan onderlussen gewoon door. Maar de medewer king van de Vlaardingse predikan ten laat nog steeds te wensen over. Aandringen op een betere mede werking heeft een averechts effect: de predikanten gaan weJ elders pre ken, maar niet in Ambacht. Men Iaat deze zaak nu maar rusten, in de hoop dat alles beter zal gaan als de kerk gereed is. De financiële grondslag voor de Be thelkerk werd reeds gelegd in 1931 en wel door een legaat van duizend gulden. Dit bedrag werd vastgezet voor „cfe bouw van een kerk". Aan gevuld met rente en met giften van enige oud-VJaardingers kon een be drag van 2093 gulden en 9 cent voor de Bethelkerk worden gebruikt De kerkbouw-commissie zag kans om 27.000 gulden bijeen te brengen. De later zo bekend geworden „bouw steen-actie" had ook ai 75 gulden opgebracht en samen met de op brengsten van de door dominee Groenenberg geleide acties („kerk- bouwreis naar verre landen" en „de kerkbank"), aangevuld met een ie- door Jan Geert Majoor met dank aan Matthijs A. Struijs van de Gemeen telijke Ar chiefdienst Vlaardingen. ning van 35.000 gulden bij de Spaar bank, was een totaalbedrag van 89.458 gulden en 61 cent beschik baar. Het werk werd op 21 april 1939 ge gund aan de bouwmaatschappij On der Ons voor 62.267 gulden en 61 cent. Leuke bijzonderheid is dat van de slottermijn van deze aanneem- som, groot 3.240,61 gulden, twintig gulden werd afgetrokken „wegens door oorlogsomstandigheden niet af te maken werk" Eerste steen De aannemer is feitelijk direct na de gunning begonnen met de werk zaamheden. Op zaterdag I juli 1939, 's middags om half vier, was een groot gezelschap op het bouwterrein aanwezig om er getuige van te zijn hoe dominee Heijer de eerste steen legde en tevens een oorkonde in metselde, waarop de namen van de kerkvoogden en notabelen. De pre dikant las vervolgens Genesis 28 (Jacobs droom): „En hij noemde de naam van die plaats Beth-El, dat is een Huis Gods". Op 25 januari 1940 werd de kerk in gewijd. Dominee Heijer opende de dienst. Na de dienst was er eer re ceptie en na afloop daarvan .werd er nog kopje thee gedronken en een foto gemaakt. Voor de inrichting van de kerk wa ren verschillende dingen geschon ken, onder meer de motieven in de glas-in-lood ramen. Het orgel (ds. Groenenberg: „Mooi van klank is het niet, wel sterk van geluid") werd aangekocht van de Gerefor meerde Kerk en is afkomstig uit de gesloopte kerk aan de Binnensingel. Hei orgel moest 1350 gulden kosten, maar er werd duizend gulden voor geboden. Uiteindelijk werd de koop gesloten voor 130D gulden. De ver plaatsingskosten waren ruim 500 gulden, maar dankzij een orgelactie van de catechesanten van dominee Grootjans was dit bedrag beschik baar. Zuinigheid De kerk werd uiteindelijk 35 bij 15 meter, kreeg 538 zitplaatsen bene- i5«n 174 op .de galerij. Eiken meubilair. De vrije hoogte van het schip is dertien meter bij een breed te van 14.40 meier. De nok bevindt zich 16.50 meter boven de begane grond. De toren, nu dus eigendom van de gemeente Vlaardingen, werd uiteindelijk 31.50 meter hoog. De spits is een ijzerconstructie en be gint op 23 meier hoogte. Kerk en to ren rusten op 225 palen van zeven tien en twintig meter lang. En dit alles werd gerealiseerd bin nen het beschikbare krediet. Ster ker neg; de eindafrekening sloot met een batig saldo van 97 gulden en 1 cent. Zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kastelen. Maar op die manier ontslaan kennelijk ook kerken!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4