SPORT 'Rob Jacobs heeft me weer gek gemaakt van. voetbal' Happening in Martinit stuit op N eptunus-doelman Dick Oranje tweemaal raak tegen RVC Joop Schop wacht Wallis de Vries prijst Irene van der Laan DHS afgedroogd VZC grote winnaar itffjti Jilles van Dam bezig aan doorbraak: Karei van der Mark scoort lÉttlÉf mÊÊéé ?;-.r 'I WOENSDAG 16 JANUARI 1980 VD/SC/WW 5 MaassI u is De ca rriëre van Jilles van Dam is in een stroomversnelling ge raakt. Vorig seizoen nog niet eens zeker van en vaste plaats in het eerste elftal van tweede klasser Excelsior M, nu vaste keus in Excelsior-C, het jeugd- team van de eredivisio- nist. Hoogtepunt was al de verkiezing voor het A- team, waarin hij zou mo gen opdraven in een oe- fenpariijtje, Tot grote te leurstelling van Jilles van Dam ging die wedstrijd niet door. Feit blijft echter dat de huidige topscorer van Excelsior-C (zes doel punten) presteert boven de verwachting van velen. door Chris Woerts Dc ClOS-student zelf: ..Excel sior W3S echt de laatste stro halm waar ik me aan vast klampte. Ik was ziek van voet bal. Wilde gaan wielrennen, maar via Aart Trees, die me geweldig steunde, kon ik bij Excelsior terecht. Vanaf de eerste dag is het me uitstekend bevallen. Dat is vooral te dan ken aan trainer Rob Jacobs. Die heeft me weer helemaal gek van voetbal gemaakt. On der Hans Kostense was ik écht afgeknapt op voetbal. Maar de benadering van Jacobs is ide aal. Namen zeggen hem niets. Je moet gewoon goed voetbal len. Daar komt nog bij, dat hij zelf ook nog goed heeft kun nen voetballen, waardoor hij op de training alles perfect kan voor doen. Zijn sterkste punt is waarschijnlijk nog wel de manier van motiveren. Hij kan je voor de wedstrijd hele maal gek maken". Driejarenplan Jilles van Dam had er niet op gerekend dat zijn doorbraak zo snel zou verlopen. Voor zich zelf had hij een drie jarenplan opgesteld. Eerst acclimatise ren. dan waarmaken en door stoten. Hij ligt nu royaal voor op zijn schema. „Van het spe len tegen clubs ais Ajax en Feyenoord leer je enorm veel. Daar komt bij dat je op dc trai ning op tactisch gebied nog zo veel leert. Maar ik weet van Vlaardmgen Irene van der Laan, de Vlaarding se lange afstandzwemster. is voor haar prestatie over het kanaal vorig jaar in een tijd van 8 uur en 44 minuten op uitgebreide wijze gehuldigd door de staatssecretaris van CRM. Wallis de Vries noemde op een bijeenkomst van kampioenen in het Haag se hotel Babyion Irene van der Laan wel geen we reldkampioen, maar 2ij leverde wel een prestatie die vergelijkbaar is. De Vlaardingse zwemster werd vergezeld van haar en vadc-r Dick, haar moeder en haar verzorger Nico Houdijk. Namens VZC was Jan Edelijn aanwezig. In zijn toespraak tot de wereldkampioenen uitte Wallis de Vries in het bijzonder zijn waardering voor de vrij willigers, die de kampioenen terzijde staan. Hij ont kende echter niet. dat het beroepskader in de sport ingeschakeld dient te worden. In het kader van het arbeidsplaatsen-belcid kon de staatssecretaris meedelen, dat er vijftig leiders van CIOS extra in de sport kunnen worden toegevoegd. Verder waren onder andere op dc- bijeenkomst aan wezig Maaslander Teun van Vliet voor zijn wieier- prestatie. alsmede Bram Leeuwenhoek uit Maassluis, keuzeheer van het Nederlands Olympisch Comité en drs. Jan van Gorsel namens CRM. Jilles van Dam..driejaren plan.. Schiedam Joop Schop heeft nog niet besloten of hij vol gend jaar wederoi bij Martin it actief Mam nit-bestuur Schop wel een nii aangeboden, m «lamse oefen me bedenktijd gevr zou het zesde s bn Martini',. Ik m als trainer zal zijn. Het neefi Joop cuw contract :r de Schie ter heeft om •gil. Hij: „Het zoen worden jcht rustig af. Komt er een leuke club. dan zal ik zeker bekijken of het de moeite waard is. Excelsior M ach ik heb nog nooit bij een club gesolliciteerd. Als ze ko men zie ik het vanzelf wel. mezelf dat ik er nog lang niet ben". Dit wordt nog eens onder streept door trainer Rob Ja cobs zelf. „Het voordeel voor Jilles is dat hij beschikt over een erg goede conditie. Daar om is hij op meerdere plaatsen inzetbaar wat zijn ontwikke ling weer ten goecle komt. Aan de andere kant mist hij ook weer een aantal dingen, maar hij wil erg graag leren. Vraagt regelmatig om extra trainin gen. Dat zijn dingen die na tuurlijk positief zijn. Om nu al over een contract te praten zou erg prematuur zijn. De ei sen, die Thijs Lihregis stelt aan een speler voor het A- team, zijn erg hoog. Jilles is wel op de goede weg. Hij leeft helemaal voor zijn sport en dat is grandioos van zo'n jonge knaap" Jilles van Dam. die na zijn sportieve voetballoopbaan ook nog als trainer het betaalde voetbal in wil, doet er in ieder geval alles voor om zo hoog mogelijk te komen. De combi natie sc hooi /voetbal is voor hem ideaal, omdat het bezig zijn met sport alles voor hem betekent. Het einddoel voor hem is natuurlijk een vaste plaats in het A-team. „Mijn grote voorbeeld bij Excelsior is Koos Waslanden Die jongen heeft een verschrikkelijk loop vermogen. Ik heb een Keer ge probeerd hem bij te houden tijdens een duurloop. Het lukte ine wel, maar ik was wel hele maal kapot. De tweede keer ging het een stuk beter, maar ik er toch nog moeite mee. Al lebei moeten we het hebben van keihard werken, al komt er natuurlijk ook heel wat techniek aan te pas. Zoals hij speelt is mijn ideaal". Aanpassingsproblemen heeft Jilles van Dam niet gehad: „Dat komt natuurlijk door de goede sfeer die er bij ons is"', verklaart het jeugdige talent. „Het is een gewone vereniging zonder poeha. De sfeer in de ploeg is uitstekend. Iedereen is bereid om alles voor elkaar over te hebben, belangrijk na tuurlijk voor de prestaties" Schiedam - DHS was gisteravond niet opgewassen tegen het uit „lichtgewichten" bestaande C-team van FC Den Haag, dat met 3-7 zegevierde. DHS kwam in de eerste helft op een 1-0 voorsprong via Arie Grund. In de tweede helft scoorde Frans Schaap tweemaal voor de ploeg uit Kethel. Vlaardmgen - Zaterdagclub Vlaardmgen heeft op een hard. maar goed bespeelbaar veld, waarop de meeste spelers zonder noppen aantraden, met 1-0 gewonnen van Fortuna Vinardingen. Karei van der Mark scoorde m de twintigste minuut van de eer ste helft met een afstandsschot het winnende doelpunt. Vlaardingen Het slotevcnement van de viering: rond het 25-jarige Kolpabad is een grote happening geworden. Naast een op treden van de komische springgroep lea- ris waren er zwemwedstrijden van alle zwemdubs. Samen met het waterpolotoer- nooi waren de Vlaardingse clubs het er over eens dat dergelijke toernooien voor herhaling vatbaar zijn. In het buitenbad staat nog een recreatief ge beuren te wachten. Piet van Wilsem, lid van het dagelijks bestuur van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie, die het slotevc nement in het Kolpabad opende, sprak er zijn vertrouwen over uit dat het Kolpabad na de ingrijpende renovatie zeker nog een grotere plaats in het Vlaardingse verenigingsleven zal gaan innemen. Bij de zwemwedstrijden waren de meeste prijzen weggelegd voor VZC, Thérésa den Boer van WIK op de 2G0 wissel, René van der Schaft van Viking '60 op de 200 wissel en Martin Hoek van Viking '60 op de 100 vrij waren de enigen die zich konden meten met de VZC'ers. De belangrijkste uislagen in dit Vlaardingse toernooi: 50 vlinder m. o. 10: Caroline van Neuren 42.7; idem jongens: Leon van IJzerloa 44.1; I0Ö wissel m. o. 12: Esther de Koning 1.22.2; idem jongens: Wouter Hoekstra 1.21.8; 200 wissel m. o. 24: Rita Hoogerwerf 2.52.5; idem jongens: Robbie Claas 2.42.7; 200 wissel m. o, 16: Sandra Don 2.49.5; idem jongens: Alex Gerritsen 2.58.2; 100 vrij dames: Irma Voorham 1.03.5; idem heren: Albert Jaap van Santbrink 58 rond. Estafettes: 4 x 25 vrij m. o. 10: VZC I 1,14.9; idem jongens: VZC 1 1.11.7; 4 x 50 vrij m. o. 12: VZC 1 2.35.5; idem jongens: VZC 1 2.28.5; 4 x 50 wisselslag m. o. 14: WIK 2.42.5; idem jongens: VZC 2.27.9; 4 x 100 vrij m. o. 16: VZC 2 5.02,9; idem jongens: WTK 5.07.3; 4 x 1ÖQ wissel dames: VZC 1 5.13.3; idem heren: VZC 4.27.3. Vrije slag estafette 12 x 50 meter: VZC 6,29.4 (clubrecord). Viking '60 7.21, WIK 7.27.8. Schiedam Centraal na af loop van de zaal voetbal wed strijd Martinit-Neptunus (1-3) stond de vraag, in welke mate - de beslissing van scheidsrech ter Koos Regier (hij keurde een doelpunt goed, dat via het zijnet in het doel verdween) debet was aan het verdere verloop van de wedstrijd. Nu kwamen de Roterdammers ui terst fortuinlijk aan oen doel punt. konden zich hierna uit leven in hun favoriete spelle tje van verdedigen en Martinit moest noodgedwongen in de aanval. Het resultaat was dat het pu- toop Schop...graag Verdedigen... bliek bij iedere doelpoging van de Schiedammers massaal „goal. goal gingen roepen. Na de ongelukkige opening streffer van Rob Sauer na vijf minuten was hei alles Martinit wat de klok sloeg. Na een schitterende combinatie tussen Ron Brust en Kees Hoogwerf verscheen Hoogwerf alleen voor Neptunus-doelman Jan Haukes, maar lepelde de bal naast. Held Haukes zou overigens uit groeien tol de held van de wedstrijd. Uiterst kalm, zonder enige show, verdedigde li ij zeer bekwaam zijn doel. De sluitpost van de Neptunus-ver dediging was dan ook een té groot struikelblok voor de Schiedammers. Joop Schop, coach van Martinit. analyseer de na afloop op zijn gemak de wedstrijd. „Het loopt toch an ders als wij die openingstreffer scoren. Dan moet Neptunus komen en daar zijn ze duide lijk niet toe in staat. Ach, ze spelen nu eenmaal graag dit spelletje van verdedigen. En ais het resultaat oplevert, waarom zou je het dan veran deren". Vijf minuten voor hei einde van de eerste helft kwam Martinit toch nog aan de verdiende gelijkmaker. Kees Hoogwerf werd in de mangel genomen door twee Neptunus-spelers en dat lever de een strafschop op. Givl Gouka liet dit buitenkansje niet onbenut: 1-1. Wie in de tweede helft dacht dat Martinit zou doorstoten kwam bedrogen uit. Het over wicht bleef, maar de kansen werden niet benut. Kees Hoogwerf had er nog de mees te moeite mee. Keer op keer door Chris Woerts loste hij keiharde afstands schoten die op een erg simpele, maar effectieve manier wer den gestopt door Jan Haukes. Joop Schop berustend: „Als het even meezit schoppen wij er zo een paar in. Het ontbrak ons echter aan geluk". Het zou allemaal anders lopen voor de Schiedamse hoofd klasser. Zelfs een gelijkspel was voor Martinit niet wegge legd. Uit één van de spaarza me uitvallen forceerde Neptu nus een vrije trap. Theo Olof- sen schooi de bal keihard ach ter Barend Lammers: 1-2. Martinit probeerde van alles om de gelijkmaker te forceren. De kater kwam twee minuten voor het einde toen Kees Hoogwerf de bal knullig ver speelde aan Wim Eilander. Deze liet met een prachtig schot Barend Lammers ander maal kansloos: 1-3. I i i Rijswijk - FC Vlaardingen heeft gisteravond RVC vooral na rust zijn wil kunnen opleg gen. Dat ging gepaard mei di rect spel, waarin John Lom- de grote man was. Niettemin kwamen de twee doelpunten, waarmee de VI aar dingers af stand namen van de hoofd klasser, lot stand door Dick Oranje. Hij kwam twee keer uitstekend in op hoge voorzet ten van Paul Kooien, die zich beide malen fraai had vrijges- pecld- Aad Ti-yl liet daarna nog een aantal kansen liggen. FC Vlaardmgen bewoog zich met speciaal schoeisel goed op het harde veld Voor rust moest doelman Toon Eggers tweemaal in actie komen, op een kopbal van Wim Oschrnan en een lob van Edwin Gorter. Tot doel rijpe kansen kwam FC Vla o rd in gen toen niet. Zelfs had de ijstaart voerder in de hoofdklasse een licht veldo- ver wicht, maar aanvallend moest het steeds zijn meerdere erkennen in laatste man Krsto Mitrovic. RVC was echter wel gehandi capt door schorsingen van Jol en Broere, terwijl Nico Knop- pert en Gijs Gagesteyn gebles seerd waren. Na rust wisselde Hans Dorjec doelman Eggers voor Peter Ei kelen boom, ter wijl Patrick Janssens de rol van Johnnie Jansen overnam. Ron Bongers speelde bij FC Vlaardingen niet mee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5