stadTstreek College wist niets van drugsbrief af De keiharde marges van de zachte sector Bewoners in de clinch Rosman: ik kan er twee dingen over zeggen.*. Gospel concert van Leger des Heils Sociaal-Cultureel Plan Maassluis BAR PETIT RESTAURANT "café-restaurant AMSTELBRQN „De Lange Haven BAR-BISTRO JAN STEEN V Schiédam - Tel.. 732977 Inlichtingen omtrent het adverteren in dezembriek 34.03.S3. vd/scavw woensdag 23 januari 1980 Huizen in Vogelbuurl krijgen toch zolders Schiedam Vijf bewoners van de Vogelbuurt in Ke- thel kunnen eindelijk, na lang aandringen bij de ge meente Schiedam, hun huizen uitbreiden. Vorig jaar richtten zij elk afzonderlijk een verzoek voor het bou wen van een zolder etage op de platte daken van hun woningen aan de Koekoekslaan, Kievitslaan en Fa zantlaan, maar die verzoeken werden toen door burge meester en wethouders afgewezen. Reden voor die af wijzing was, dat de verticale uitbreiding van de huizen een te schril contrast zou vormen in de wijk, waar alle huizen een plat dak hebben. Ook de welstandscommis sie vond de dakopbouw niet esthetisch. De welstandscommissie had liever gezien, dat alle daken In de Vogelbuurt plat bleven. Hoewel, élle? Bij de bouw van dit schooltje is het spits al afgebeten Maandag heeft de gemeente raad echter besloten toch bouwvergunningen te verle nen. Daarmee wordt het ad vies opgevolgd van de be roepscommissie van de ge meente, waartoe de vijf be woners zich via bezwaar schriften gewend hadden. Toch is het probleem de we reld nog niet uit. Volgens CDA-fractievoorzitter Siem Rosman gaan nu buren via ie Arob-procedure in beroep tegen het raadsbesluit, omdat de dakopbouw ties hun uit zicht zouden belemmeren en omdat zij geluidsoverlast en problemen met de afvoer ran regenwater verwachten. Ook zouden er nog andere technische bezwaren zijn. De dakconstructie zou niet sterk genoeg zijn om een zolderver dieping te dragen. Gaan de bu ren in beroep, dan zal de Raad van State uiteindelijk een uit spraak moeten doen over de juistheid van het verlenen van bouwvergunningen. Desondanks verwacht de be roepscommissie bij monde van voorzitter Nikolaj Dielemans dat meer bewoners van de Vo gelbuurt het voorbeeld zullen volgen om hun woningen van een zolder te voorzien. De vijf bewoners die hun woning wil len uitbreiden, te weten J. J- Bijl, A. M, Osté en J. de Heer uit de Kievitslaan, A. G. Berk hout uit de Fazantlaan en W. J. Hollander uit de Koe koekslaan, mogen volgens Dielemans niet gedupeerd worden door welstands- of schoonheidseisen („over smaak valt niet te twisten") die uitsluitend gebaseerd zijn op het feit dat andere wonin gen toevallig geen dakop- bouwtje hebben, aldus Diele mans. De vijf bewoners wilden hun huizen uitbreiden omdat deze voor hun woonsituatie te klem waren geworden. Diele mans vindt daarom in dit ge val maatschappelijke aspecten zwaarder wegen dan estheti sche gevoelens. Schiedam Siem Rosman heeft zichzelf in de gemeenteraad tegengesproken. De fractievoorzitter van het CDA hield er maandagavond over de dakopbouwtjes in de Vogelbuurt een andere mening op na dan hij eerder in de beroepscommissie verkondigd had. Wilde Rosman in de beroepscommissie nog nadrukkelijk aangetekend zien dat hij als enige tegen het verlenen van bouwvergunningen was, in de raadsvergade ring was hij helemaal omgezwaaid en nam hij het standpunt van de beroepscommissie over. De CDA-leider verklaarde dat met de stelling dat, hoe hij ook gestemd zou hebben, bewoners van de Vogelbuurt in be roep zouden gaan tegen het gemeenteraadsbesluit: in het ene jeval de bewoners die hun huizen met een zolder willen uit breiden, in het andere geval hun buren die daartegen zijn. Rosman. die zelf in de Vogel- fend op de PvdA, die tien jaar buurt woont en overigens zelf over een zolder beschikt, sloot ach daarom maar aan bij de meerderheid in de raad. Ook W zijn eigen fractie had hij an ders alleen gestaan. Juist omdat Rosman kort tevo ren nog kritiek had uitgeoe- geleden nog anders aankeek tegen Empeo, dochteronderne ming van bouwgigant Bredero, stonden PvdA- en VVD-leden van zijn plotselinge ommez waai wel vreemd te kijken, 't Kan dus inderdaad verkeren.. Maassluis Het college van en W van Maassluis is van- tevoren niet op de hoogte ge weest van een brief, die door de consulent jeugd- en jonge renwerk van de gemeente in november vorig jaar is ver zonden aan diverse instellin gen en personen en waarin de aandacht werd gevestigd op een voorlichtingsmanifes tatie over drugs die gehou den werd in het jongeren centrum Ozobleu. De brief vormde voor de fractie van de VVD aanleiding, schrifte- hjke vragen te stellen aan college. Men wilde onder neer weten, onder wiens be stuurlijke verantwoordelijk heid de brief was verzonden en waarom een en ander niet eerst in een van de raads commissies was behandeld. 'Q haar antwoord laat het col- lege weten, dat de brief is ver tonden onder haar bestuurlij- te verantwoordelijkheid, hoe pel men niet vantevoren op je hoogte was gesteld. Wat de ^handeling in de commissies voor volksgezondheid of wel- "jn betreft merkt het college 'r> haar antwoord op dat, als "leen de betreffende brief in Qaar vergadering aan de orde jtej rijn geweest, niet zou zijn tesloten om eerst een oordeel een van de commissies te „Als het drugs- en al- toholprobleem in ruimer ver- bijvoorbeeld In een nota, aan ons college zou zijn voor gelegd, dan zou deze nota ze ker ter kennis worden ge bracht aan één of meer raads commissies.", schrijft het colle ge van B en W aan de VVD- fractie terug. Vlaardingen Het Vlaar- dingse Leger des Heils organi seert zondag 27 januari 's a- vonds om half acht een gos pelconcert in haar gebouw aan de Rotterdamseweg. Aan dit concert werkt onder meer de formatie Discipel mee. De dertig personen die van deze gospelgroep deeluitmaken werden niet alleen op grond van hun muzikale capacitei ten geselecteerd, maar ook op hun geestelijk niveau, zo meldt het Leger. De groep die begeleid wordt door een orkest dat uit tien man bestaat Op het repertoi re staan behalve eigen num mers ook composities van in ternationaal bekende gospel groepen. De toegang is gratis. 9 De financiële situatie in de kinderopvang is tekenend voor de omstandigheden waaronder er gewerkt moest wor den aan het Sociaal-Cultureel Plan en Programma. Er zijn veel meer wensen dan er geld door het rijk beschikbaar wordt gesteld. Maassluis Per 1 januari 1979 is de rijksbijdrageregeling so ciaal-culturele aangelegenheden in werking getreden. Grof geschetst houdt dat in, dat het rijk niet meer rechtstreeks al- lerlei instellingen subsidieert, maar geld ter beschikking stelt aan de gemeentes. Op basis van een door de gemeente sa mengesteld Sociaal-Cultureel Plan (plannen voor een periode van vier jaar) en Programma (plannen voor één jaar), wordt dat geld dan verdeeld over de gemeentelijke instellingen en activiteiten. Wel vraagt het rijk om een dergelijk plan en programma samen te stellen in samenspraak met de direct betrokkenen en geïnteresseerden. Vandaag precies een jaar gele den kwamen in de burgerzaal van het stadhuis in Maassluis ongeveer 150 mensen bij el kaar voor de eerste grote in spraakavond over het sociaal- cultureel plan. Uit de inschrij vers van die avond werden acht werkblokken gevormd, die elk een bepaald onderdeel van het piart voor hun reke ning zouden nemen. Een jaar later is het Sociaal-Cultureel Plan/Programma 1980-1984 in conceptvorm klaar. De resultaten van het werk van de werkblokken zijn vast gelegd in deelplannen per werksoort en bestaan steeds uit vier onderdelen: wat een bepaalde activiteit inhoudt, een schematisch overzicht van wat er aan dat soort activitei ten in de stad gedaan wordt of zou moeten komen, een verta ling in cijfers van het voor gaande en het kosten-baten overzicht van het programma (dat wat voor het komende jaar gepland/gewenst is). Sociale kaart Bij de opsporing van behoeften bij moeilijk te bereiken groe pen is inzicht in de sociale werkelijkheid van groeperin gen en wijken van groot be lang. Een goed gedetailleerde sociale kaart kan hierbij een hulpmiddel zijn. Voor het ma ken van een dergelijke kaart zouden de gegevens van de volkstelling van 1971 gebruikt kunnen worden. De waarde van deze volkstelling is door de ontwikkeling van Maassluis sinds 1971 echter erg klein. Het ontbreken van een op deze tijd afgestemde sociale kaart vindt het college van BenW echter meer verant woord dan het gebruiken van oude, niet meer toepasselijke gegevens. Wel woreft gezegd dat men ernaar streeft om voor het plan 1984-1987 een zo volledig mogelijke sociale kaart klaar te hebben. Politieke keuzes Het college van B en W is van mening dat de wijken de basis vormen voor alle sociaal-cul turele activiteiten. Die activi teiten zullen dan ook per wijk verschillen. De sociale ge laagdheid en maatschappelijke verworvenheden bepalen de behoeften per wijk, of een deel daarvan. Daardoor kunnen veranderingen in de sociale en /of de maatschappelijke werkelijkheid per wijk een verschuiving in de behoeften tot gevolg hebben. Het college: „Activiteiten met de bedoeling meer gelij ke rechten te scheppen voor iedere groepering zullen daarom naar verhouding veel aandacht moeten krij gen. Het vaardiger maken van groepen in een achter standssituatie, geeft deze groepen daardoor meer toe gang (drempelverlagend!) tot bet overige maatschappe lijke gebeuren." Financiën Alle werkblokken brachten naar voren dat de financiën een belemmering vormen voor de uitvoering van sociaal-cul turele activiteiten. De over heid heeft duidelijk gesteid met een neutraal budget te willen starten, dat wil zeggen: geen financiële ruimte voor extra activiteiten. Als er dan toch nieuwe zaken aangepakt moeten worden, dan moet een gemeente die dus zelf gaan fi nancieren. De financiële mo gelijkheden van de gemeenten en dus ook van Maassluis is niet bepaald geweldig te noe men. Het gevolg van deze neu trale houding van de overheid werkt dan ook bepaald niet stimulerend op de verbetering van de plaatselijke sociaal-cul turele situatie. De nieuwe initiatieven voor 1980 zijn dan ook dun gezaaid. De voorstellen van de werk blokken moeten nog goedge keurd worden door de ge meenteraad. door Jan Geert Majoor De Samenlevingsopbouw kan nog gebruik maken van wat extra mogelijkheden die het rijk biedt. Zo komt er een figuur (categoriaal werker) die zich speciaal gaat bezighouden met de buitenlandse werkne mers. Daarnaast wordt een ad ministratieve kracht aange steld ten behoeve van alle in stellingen. De eerste functio naris komt voor honderd pro cent voor rekening van het rijk, de tweede voor tachtig procent. Het Jeugd- en jongerenwerk krijgt alleen nieuwe mogelijk heden via de experimenten pot (1200 gulden). Daarnaast de 10.000 gulden voor de Speeï-o- theek. Wat betreft het Vormings- en ontwikkelingswerk zijn er alleen nieuwe mogelijkheden voor het werk van STIGESA- MA (de Stichting Gemeen schappelijke Samenleving Maassluis). De stichting behar tigt de belangen van rijksgeno ten en voormalige rijksgeno ten. Het ministerie van CRM heeft voor één jaar middelen beschikbaar gesteld voor het werk van deze stichting. Bij het Vrouwenontmoeting- swerk maakt de tweede VOS- cursus en het eventuele ver volg daarvan gebruik van het zogenaamde „potje van Kraai- jeveld". Op de begroting staat 8.386 gulden, waarvan een deel door het rijk vergoed wordt. De sector Kinderopvang heeft helemaal geen mogelijk heden voor nieuwe initiatie ven. Het bedrag wordt hele maal opgeslokt door de peuter speelzalen. De wensen die m deze kringen leven, onder an dere voor incidentele kinde ropvang, de opvang van kin deren in (halve) dagverblijven en subsidiering van de salaris kosten van de peuterspeelza len, worden als zodanig er kend, maar de financiële mo gelijkheden ontbreken voor alsnog. Het aandeel van de gemeente lijke bijdrage in de regionale muziekschool bestrijkt voor een groot deel het totale bud get voor de Amateuristische kunstbeoefening en cultuur beleving. De gemeente Maas sluis geeft dat bedrag door aan de muziekschool. Op de begro ting van het betreffende werkblok staat 310.929 gulden, waarvan het nik 19.785 gulden voor zijn rekening neemt. Daarnaast staat er een bedrag (20.000 gulden) op voor een consulent Algemene Muzikale Vorming voor lagere- en kleu terscholen en voor volwasse nen. De exploitatie van de Schuurkerk als cultureel cen- trum/mini-theater wordt op gevoerd voor een bedrag van 51.000 gulden. Diverse activiteiten gericht op Groepen van een andere cul tuur staan op de begroting voor een bedrag van 5000 gul den. Inspraak Bij de voorbereiding van dit plan cn programma heeft de deelname van de burger een belangrijke rol gespeeld. Het college merkt zelfs op dat er gesproken kan worden van „deelname aan de beleidsfor- mulering". Tegelijkertijd merkt het college op dat dat ook zijn beperkingen heeft. Ook de gemeenteraad heeft een actieve rol in de planning- situatie, sterker zelfs: de ge meenteraad is het aangewezen orgaan om de voorrang te be palen en de beleidsbeslissingen te nemen. De bevolking die heeft meegeholpen aan het sa menstellen van dit plan/pro gramma is daar steeds op ge wezen. Het college zegt dan ook: „Van al te opgeklopte verwachtingen kan daarom nauwelijks worden gespro ken." ADVERTENTIE voor lunch, diner of zomaar een paar gezellige uurtjes bij de open haard. Tevens zaalverhuur voor brui loften en partijen. 's Maandags gesloten. Markt 23 Vlaardingen. Tel. G10-348507 voor al uw BRUILOFTEN, PARTIJEN EN FAMIUEDINERTJES VERGADERINGEN «et es pen. RECEPTIES toti3opon. TELEFOON 73.18.45i Voor vrijblijvende informatie: SCH1EDAM- BROERSVEST13, toteopera. SPECIALITEITEN RESTAURANT TEVENS BESCHIKKEN WIJ OVER SFEERVOL INGERICHTE ZALEN VOOR HET VERZORGEN VAN AL UW DINERS EN PARTY'S (reserveren mogelijk) Geopend vanaf 11.30 uur - Zaterdag vanaf 17.00 uur ZONDAGS GESLOTEN SCHIEDAM - LANGE HAVEN 99 TEL. (010) 73.20.33-73,23.69 ontmoetingsplaats in de Franse sfeer man dineren in charmante Franse stijl KORTE DAM 8-10 SCHIEDAM TEL. (010)-264096 Voor uw zakenlunch of een sfeervol diner. GEZELLIGE BAR Reservering gewenst Tel. 010-269.989 Keuken geopend tot 01.00 uur's nachts. Rubensplem 22, Schiedam, 's Maandag gesloten. gezellige bar voor* V-';- Voor uw zakenlunch of sfeervol diner borreluurtje m Zondags geopend Grote Markt 2 Lanqekerkstraat 88 H0KU-P0KU broodjesshop peut-restaurant voor: Obtlecde broodjes' 9 expresso-koffie Specialiteit eigen .gemaakte hamburgers. Hoogstraat 217, Vlaardingen Telefoon 010455040

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3