SM/STREEK Er bestaat helemaal geen bejaardenprobleem! Wijkcentrum is nu eenmaal geen groothandelsgebouw" Feestvieren Vijfjaar dienstencentrum Holy in DC Holy Jeugdwerk vooral in Landvreugd Amnesty in OJC Ozobleu Geen uitbreiding C Al-net Maassluis Nieuwland klem tussen de biebdikke dames en het kruiswerk Hoorzitting Teveel alcohol: proces verbaal Rundertrio opgepakt Aanpassing van parkeerterrein Opkomst Tuberova naar verwachting Studenten huren soos VD/SC/WW donderdag 24 Januari 1330 Een weeklang feestvieren in het Dienstencentrum Holy. Daarmee wil het centrum aan dé Willem de Zwijger laan 460 zijn vijfjarig bestaan vieren. Medewerkers en be zoekers hebben een uitge breide feestagenda samenge steld waarin iedereen iets van zijn gading zal vinden. Op zaterdag 2, februari begint bet feest met een „Loop-in" voor bezoekers, bestuurders en vrijwilligers. De gebruike lijke danslesavond wordt op 4 februari omgezet in een avond vrij-dansen voor leden en niet-leden. Op woensdag 6 februari komen De Dauw trappers een feestavond ver zogen en daarvan zal de toe gang uiteraard gratis zijn. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 fe bruari wordt er een groots opgezette feestmarkt gehou den. Veel organisaties en in stellingen zullen een stand bemannen en talrijke kermi sachtige attracties zorgen er voor dat niemand zich hoeft te vervelen. In de feestperiode lopen de normale activiteiten gewoon door en zullen hier en daar ook een feestelijk tintje krij gen. DC Holy zal in de eerste weken van februari barsten van de activiteiten. Nadere informatie: teL 74.10.32. Vlaardingen Het dienstencentrum Holy aan de Willem de Zwijgerlaan bestaat begin februari vijf jaar. Een gesprekje met de nieuwe centrumleider Sjaak Bijl en de ver trekkende Engel Hordijk toont aan dat er in dat halve decennium al veel veranderd is. De visie op ouderen in de samenleving blijft aan wijzigingen onderhevig en een vergelij king tussen de opvattingen van de komende en de gaande man toont al aan, dat zelfs de „professionals" discussiestof te over hebben. Engel Hordijk is 55 jaar en hij heeft Diensten centrum Holy van het begin af, nu vijf jaar ge leden, begeleid. Hij maakt nu wat zijn taak be treft een aanzienlijke promotie: hij wordt pro jectleider voor het totale bejaardenwerk in Vlaardingen. Volgens hemzelf verandert er echter weinig in zijn betrokkenheid met de mensen waarover het allemaal gaat" de oude ren. „In die vijf jaar ben ik een beetje anders aan gaan kijken tegen wat wij het bejaardenpro bleem noemen. Ik geloof dat er helemaal geen sprake is van een probleem. Niet bij de oude ren in ieder geval, misschien wel bij de maat schappij die niet-productieven aan de kant schuift. Waarom vertrekt hij dan? „Zo'n projectleider is een onmisbaar figuur in het bejaardenwerk. In verband met ziekte heeft die plaats lange tijd leeg gestaan en ik vond dat ik geen nee kon zeggen tegen het vr t die functie te vervullen. Bovendien 'at je op een plaats als deze niet te lang moet blijven zitten; dan raak je afgestompt. Het wordt tijd dat er eens iemand anders komt, met nieuwe ideëen en nieuwe opvattingen. Nou, dan hebben we het met Sjaak goed getroffen. In die korte tijd heeft hij al dingen naar voren gebracht waar aan ikzelf in al die jaren nog niet gedacht heb." Sjaak Bijl is 28 jaar en heeft voordat hij bij het Dienstencentrum kwam gewerkt met kinderen van binnenschippers. „Ja, een hele verande ring en ik besef dat ik nog veel zal moeten le ren. Dagelijks loop ik nog „builen" op en 's avonds kom ik echt doodmoe thuis.' Enthousiasme Sjaak heeft in de korte periode dat hij bij het centrum betrokken is al veel enthousiasme los gemaakt Dat geldt zowel zijn voorganger En gel Hordijk als mevrouw van der Graaf, verte genwoordigster van de talrijke vrijwilligers en ook van de ouderen die gebruik maken van het centrum. Een dienstencentrum moet vooral in de wijk een functie vervullen. Hoewel het diensten centrum Holy één geheel vormt met Dneën- huysen (Sjaak noemt dat een „architectonische denkfout") blijken toch veel mensen uit de wijk geen drempelvrees te hebben. Volgens Engel is de verhouding D ri een huy sen-extern op activiteitenmiddagen 30-70 procent. Iedere dag van negen tot vijf is het diensten centrum geopend. Iedereen is van harte wel kom om een kopje koffie te drinken of om mee te doen aan de activiteiten. En dat willen de medewerkers goed onderstrepen. Schiedam De werkgroep jeugdwerk in Schiedam-Noord heeft voor de volgende weken de komende activiteiten ge pland: Zaterdag 26 januari: kinder film in boerderij Landvreugd, Sweelincksingel 7. Aanvang tien uur, toegangsprijs één gul den. Woensdag 30 januari: hande narbeid in boerderij Land vreugd, Aanvang twee uur, toegangsprijs vijfenzeventig cent Zaterdag 2 februari: excursie naar museum De Palmboom. Om negen uur verzamelen op het Jacques Urlusplein bij het SSSN-kantoor. Woensdag 6 februari: quiz in boerderij Landvreugd, Swee lincksingel 7. Aanvang twee uur, toegangsprijs één gulden. Maassluis Medewerkers van Amnesty International uit Maassluis komen morgen avond naar het Open Jonge ren Centrum „Ozobleu", Presi dent Steijnstraat 2, Maassluis, om aan de hand van twee dia series iets te laten zien van het werk van Amnesty. Daarnaast zal er voorlichtingsmateriaal aanwezig zijn en kunnen er vragen gesteld worden. Tot slot bestaat er de mogelijk heid aan de hand van voor beelden brieven te schrijven aan de zogenaamde gewetens gevangenen, mensen die we- fens hun overtuiging, huids- leur, geloof en dergelijke ge vangen worden gehouden. Deze brieven worden gestuurd naar de overheid van het land waar die mensenrechten ge schonden worden, om duide lijk te maken dat zulke zaken zaken de publieke opinie hier niet onberoerd laten. De toegang is gratis. De avond begint om half negen. Maassluis De meerderheid van de Maassluise kabeltelevi sie-abonnees wil voorlopig geen uitbreiding van het aan tal programma's. Wèl zijn 3000 kijkers van mening dat het Franstalige programma van België kan verdwijnen om plaats te maken voor het twee de Nederlandstalige program ma van onze zuiderburen. Wethouder van der Knaap toonde zich teleurgesteld over de uitslag van de enquête, die over dit onderwerp onder de Maassluise TV-kijkers is ge houden. „Als we in de toe komst het zenderbestand wil len uitbreiden zal dat veel meer moeite en geld kosten dan dat het nu gekost zou heb ben." De voorgestelde uitbrei ding betrof drie kanalen. Maassluis zou daarmee van zes op negen kanalen zijn geko men. iMmiiiijiimmimiiiiutiiiiüE Al jaren is j het wijkcen- j trum op het Wibautpleln meer een j commercieel zalenverhuur- bedrijf, waar de Nieuwian- j ders gewoon aan voorbij lo pen, dan een ontmoetings plaats voor de mensen uit de buurt, klaagt j de werkgroep, j Schiedam Ze zijn flink ontevreden, de mensen die in Nieuw- land jaar in jaar uit pro beren de wijk meer le ven in te pompen. Zij voelen zich door de ge meente letterlijk in een hoekje gedrukt. „Hoe kan er nu ruimte over blijven voor allerlei wij- kactiviteiten, als wij ge mangeld worden door de bibliotheek, het kruiswerk en de dikke- damesclub?" moppert Ed Melief. Hij is een van de mokkende wijk bewoners. Melief is ook lid van de werkgroep, die meer zeg genschap wil hebben over de toekomst van het ge bouw op het Dr Wibaut plein. Dat gebouw is in feite het wijkcentrum. Maar al sinds een jaar of vier lijkt het meer een commercieel zalenverhuurbedrijf, waar hobbyclubs, belangengroe peringen en af en toe eens een politieke partij of de vakbond een vertrekje af huren om daar dingen te doen waar de wijk zelf ver der niets aan heeft. „Dat is gewoon belachelijk," vindt Ed Melief en met hem de werkgroep. In die werkgroep werken de wijkvereniging en Jeugdhaven Nieuwland sa men. Zij bestaat uit zeven wijkbewoners, Hans Ber nard, Annie de Groot, Aad Hille, Marina Heilbron, Ed Melief, Marijke den Hollan der en Marijke van Houten, en de sociaal-cultureel werkster uit de Jeugdha ven, Marcelie Jansen, Bij de gemeente, en daar vooral bij wethouder Herman Pos thoorn en welzijnsambte- naar André Cornax, hebben zij herhaaldelijk gevraagd om meer ruimte. Want voor vergaderingen over het rei len en zeilen van Nieuw land is de wijkvereniging tegenwoordig aangewezen op een kamertje in de Jeugdhaven aan de Albar- dastraat en in de regel heb ben ze daar meer te doen dan koffiezetten voor de wijkactivisten, dus ideaal is die situatie niet. Dus wil de werkgroep meer inspraak in de verbouwing van het wijkcentrum op het door Kor Kegel Wibautplein, die de ge meente voor ogen staat. Dat centrum zal gedeeld moeten worden met de bibliotheek en met de kruisvereniging Schiedam. Op het eerste ge zicht is dat logisch. Institu ten die voor de wijk van be lang zijn en waar veel men sen op afkomen, kunnen immers het best dicht bij el kaar staan. Zo had de werk groep het aanvankelijk ook wel aardig gevonden, als er nog een plaatsje in het wijk centrum over had kunnen schieten voor de sociaal raadsman, voor de wijk agent en voor het maat schappelijk werk. „Maar ons wijkcentrum is nu eenmaal geen groothan delsgebouw en een kolossa le ontmoetingsplaats, zoals er in Noord eentje komt, zal het ook nooit worden," zegt Ed Melief. Hij snapt de pro blemen wel dat is het punt niet. Maar hij vindt de verdeling van de ruimte, zoals die op tekeningen van de gemeente staat, niet zo handig. Volgens de werk groep krijgen bibliotheek en kruiswerk teveel ruimte om de wijkbewoners een gezel lig honk te geven, compleet met vergaderruimte, recrea tiezaal en kinderspeelplaats. Kleine taart De gemeente heeft daar re denen voor. Volgens nieu we landelijke richtlijnen mag een bibliotheekfiliaal niet kleiner zijn dan vijf- honderd vierkante meter, anders komt men met de subsidie niet rond; en het kruiswerk heeft een be hoorlijke stuk grond nodig omdat anders de wijkbewo ners over alle kinderwagens zouden struikelen. Het wijkcentrum is tenslotte in derdaad geen groothandels gebouw. „Daarom is het zo jammer," zegt de werkgroep, „dat het plan niet door kon gaan om de kruisvereniging op het Wibautplein een eigen ge bouwtje te geven. Het strookte met met het be stemmingsplan. Zo was het ook ondoenlijk om enkele leegstaande winkeltjes in te richten voor de kruisvere niging, omdat die gewoon te klein waren. Jammer, echt heel jammer, want nu zitten wij bij elkaar op schoot." En achteraf heeft dat zoeken naar andere mogelijkheden alleen maar een jaar vertra ging betekend. Wat Ed Melief eri Marcelie Jansen nu zo gek vinden, is dat de gemeente er zelf van uitging dat de verschillende vertrekken van het wijk centrum na de verbouwing een multi-functioneel ka rakter moesten krijgen, zo dat in één en hetzelfde ver trek de dikke dames van de afslankcursus, de aanko mende moedertjes van het kruiswerk en de peuters van de speelzaal terecht zouden kunnen, maar dat van die oplossing in de te keningen van de gemeente niets meer terug te vinden is. „Heel gek," benadrukt Ed Melief nog eens. „Als werkgroep zit je dan met de handen in het haar," zegt Aad Hille. „Wij houden er met meer dan een brum caféetje aan over. Maar dat is te klem voor serieus wijkwerk." Marcelie Jansen beaamt dat: „Dat die taart in stukjes wordt verdeeld is te begrijpen, maar de taart is wel de kleinste van de bakkerij geweest." School staat leeg De werkgroep wil wel eens weten, of de bewoners van Nieuwland de kritiek op de geplande verbouwing eigen lijk delen. Daarom is voor volgende week ccn hoorzit ting belegd, Die vindt plaats in het wijkcentrum 2elf, zo dat de bewoners er nog even de sfeer kunnen proe ven en meteen kunnen zien wat de tekeningen precies voorstellen en waar wat komt. Zo is het de voor lopigebedoeling dat kel derruimte wordt uitgebreid, onder andere met een aar dige inkijk van buitenaf, een speels talud aan de bui tenkant dat tevens als speelbak dienst kan doen. Maar zelfs als de wijkbewo ners met de verbouwing kunnen instemmen, dan zijn uit de buurt nog wel be zwaren te verwachten. want vooral de bewoners van de flat boven het wijk centrum zijn tamelijk ang stig voor herrie en andere overlast, als het erg druk wordt in het wijkcentrum. Toch is daar niet aan te ont komen, want nieuwbouw voor een wijkcentrum krijgt Nieuwland niet, dat is te duur. Overigens is de vrees voor overlast wel een goede beweegreden voor de buurt bewoners om naar de hoor zitting te komen, en aan een kant vindt de werkgroep dat niet jammer omdat het na vier jaar praten over de toekomst van het wijkcen trum wel moeilijk is gewor den de bewoners te motive ren zich nog in de discussie te storten. Aan de andere kant gaat het natuurlijk en- kei om de verbouwings plannen en de ruimteverde- ling. Hans Bernard, de voorzitter van de wijkvereniging die ook in de werkgroep zit, heeft zo zijn eigen ideeën over de ruimtenood in Nieuwland. „Maar die zijn nog niet te verwezenlijken," 2egt hij zelf al. Twee straten voorbij de Jeugdhaven, aan de De Meesterstraat, staat al geruime tijd de Mas ten - broekschool leeg. „ïk per soonlijk vind dat een uitste kende plaats voor het kruis werk," zegt Bernard. „Het ligt in feite centraler in de wijk dan het Wibautplein. Maar er kunnen nog geen plannen met die school ge maakt worden, want de in specteur van het onderwijs in Schiedam heeft het ge bouw nog niet vrijgegeven voor andere doeleinden en zolang dat niet gebeurt, kan je moeilijk zeggen dat de bibliotheek er moet ko men, of het kruiswerk, of weet ik veel wat. Maar het zóu natuurlijk aanzienlijk schelen in de ruimte in het centrum op de Wibautplein. Dat wel." Nieuwland wil zelf uitmaken wat er gaat gebeuren met het wijkcentrum op het Dr Wi bautplein 129. Eergisteren sprak een speciale werkgroep zich al uit tegen verbouwings plannen van de gemeente Schiedam; volgende week dinsdagavond kunnen de be-, jl woners 2ëlf commentaar leve- I ren. Op die dag vindt om acht jl uur 's avonds een hoorzitting plaats, waarop iedereen teke ningen kan komen bekijken en zijn zegje daarover kan doen. i De hoorzitting vindt dinsdag plaats in het wijkcentrum zelx. Ook vertegenwoordigers van de gemeente worden uitgeno digd de wensen van de bewo ners aan te komen horen. Vlaardingen Tegen een 31- jange Rotterdammer heeft de Vlaardingse politie proces ver baal opgemaakt wegens over treden van artikel 26 van de Wegen Verkeers Wet. De man bestuurde een personenauto, terwijl hij teveel alcohol in het bloed bleek te hebben. Het zelfde lot onderging een 22-ja- rige Vlaardinger, die door do politie voor hetzelfde delict werd geverbaliseerd. Vlaardingen De politie heeft een rundertrio aange houden, dat op de openbare weg werd aangetroffen. Het ging om twee stieren en een koe, die zich op de Maassluis- sedijk bevonden. Surveille rend politiepersoneel heeft de dieren een aangrenzende wei ingejaagd. VlaardingenHet parkeer- terrein aan de Wiardi Be- ckmansingel. waar op 18 maart de nieuwe weekmarkt in de Westwijk van start gaat, moet aangepast worden aan deze nieuwe bestemming. De blokken, waarin de kra- men verankerd gaan worden, I moeten ingestraat worden in het wegdek. Daarnaast moet j de groenvoorziening aangepast worden. Verder moet er een zogenaamde prefab-unit ge- laatst worden, waarin een antoorruimte voor de mark tmeester en toiletten onderge- bracht zullen worden. De kos- j, ten die deze aanpassing met j zich meebrengt, wordt door de gemeente geraamd op 33.800 gulden. Vlaardingen De opkomst van de bevolking bij het on derzoek van de Stichting Tu berova op TBC en andere ziekten van de borstorganen komt overeen met de ver wachtingen. Bij de aanvang van het onderzoek verwachtte Tuberova een opkomstpercen tage van 60, na afloop bleek dat op 60,32 procent te liggen. Er werden 30.829 personen op geroepen. waarvan er 25.663 in aanmerking kwamen voor het onderzoek. Daarvan zijn er 15.479 verschenen. Het onder- zoek heeft de gemeente Vlaar dingen 53.438 gulden gekost, Zoals bekend betaalden de |j deelnemers zelf 3,50 gulden ij voor het onderzoek. Schiedam De studentenver eniging Schiedam is voor haar soosavonden nog steeds fana- <"L tlek op zoek naar een eigen j '1 ruimte. Zij moet nu pandjes en I zaaltjes huren voor haar socië teitavonden en vindt dat een vervelende oplossing. Naast deze avonden organi- v'-l seert de nieuwe studentenver- eniging voor vrijdag 8 februari "j!l ook een zogenaamde open <1T avond in 't Trefcentrum in 'h Groenoord. Hierbij zijn alle studenten en mensen, die een hogere beroepsopleiding vol gen en willen kijken wat de studentenvereniging nu eigen lijk inhoudt, welkom. Niet stu derenden mogen ook komen, maar dan moeten zij wel bij een student of een HBO-er ho- i ren. Wie op die avond aanwe- i :L zïg wil zijn, moet eerst even -l| bellen met de volgende num- mers: 70.91.81 of 74.42.62. De toegangsprijs bedraagt 3.50 fj| voor niet-leden en de aanvang f is om acht uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3