Hans Landsaat een reiziger Schiedam Swingt Cultuur deze week Kartika heeft expressie Vlaardingse popgroepen presenteren zich in OJC Subtiel werk in Schiedams museum Popoverieg' gaat van start VD/SC/WW donderdag 24 januari 1980 volkstoneel met lex goudsmit, hans boskamp en wim warns, muziek - de quibus schiedam, lange haven, 27 januari, 21.30 uur, flardmgha bluesslampers, chicagoblues. - sociëteit q.t? schiedam, nieuw- straat 12, 26 januari, 21.30 uur. ma ple leaf, swing. - buurtcentrum de haven vlaar- dingen, weeshuisplein 18, 26 janu ari, 21.00 uur, popavond met fase vijf, recherge en bitch. - grote kerk vlaardingen, iedere donderdag 12.45 tot 13.15, lunch concert van vaste organist aad zoutendijk en verder - ojir ozobleu maassluis, president stcy ristra at, 25 januari, 20,30 uur, diaseries over net werk van am nesty international. exposities - stedelijk museum schiedam, hoogstraat 112, vanaf 26 januari, hans landsaat. schilderijen, teke ningen en grafiek, opening 25 ja nuari, 20.15 uur met korte verha len van franz kafka op muziek ge zet door klaas govers. tevens over zichtstentoonstelling van alle schenkingen van vrienden van het stedelijk museum. 10.000 jaar wo nen in het maasmondgebied, ope ning 26 januari, 11.3Q uur. dage lijks van 10.00 tot 17.00 uur, zon dags van 12.30 to 17.00 uur - artoteek vlaardingen, oosthaven- kade 8, vanaf 11 januari, rob jans- sens, litho's en aquarellen, maan dag t/m vrijdag van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond tot 21.00, zater dag 10.00 tot 17.00. - galerie de duig vlaardingen, smalle havenstraat 13, anneke kal den- van buuren. keramiek, en dik bos, aquarellen, tot 26 januari, don- theater - de teerstoof schiedam, nieuw- straat 12, 25 en 26 januari. 21.00 uur, uit het dagboek van een krankzinnige, solotoneel door hans otjes. 26 januari, 14.30 uur, poppen theater hildebrand met kabouter zwammetje. - de rank schiedam, schiedamse- weg 122. 20.00 uur, operatie 65 plus, blijspel. - stadsgehoorzaal vlaardingen, 25 en 26 januari, 20.15 uur, potaseh en periemosr door het amsterdams derdag 19.00 tot 21.00, vrijdag 14,00 tot 17.00 en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur - hollandiagebouw vlaardingen, oosthavenkade 42, met naald en draad 2, maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 12.30, 13.00 t/m 18.00 en 19.00 t/m 22.00 uur, zaterdag van 10.00 t/m 12.30 uur. gemeentemuseum maassluis, zuiddijk 16, vanaf 12 januari, kar- tika, olieverf, aquarellen en litho's, dinsdag t/m zondag 14.00 tot 17.00, donderdagavond 19.00 tot 21.00 uur. visserijmuseum vlaardingen, westhavenkade 53, vanaf 9 no vember, expositie over het neder- landse visserskind van i860 tot 1920. - permanente exposities verder in vlaardingen: archeoruimte (oost havenkade 42), streekmuseum jan anderson (kethelweg 50) en visse rijmuseum (westhavenkade 53/54); in maassluis: nationaal sleepvaart- museum (hoogstraat 1) en gemeen temuseum (zuiddijk 36); in Schie dam: coöperatiemuseum (kethci- straat 10) Een wekelijkse pagina vol in formatie over kunst en cul tuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór dinsdag 12.00 uur. „Het is als bij Woody Allen aan het eind van zijn film Manhattan, wanneer hij plechtig op de divan gaat liggen om na te gaan wat in zijn le ven nu van waarde is ge weest. En dan noemt hij hele fragiele dingen in dat microfoontje Kijk, zoiets bedoel ik. Zoiets kun je ook verkleinen. Wat er overblijft van er varingen, de restwaarde van dingen, die probeer ik te bewaren en vast te leggen." In de loop van zijn groei als beeldend kunstenaar is hei steeds meer die kant opgegaan: een zorgvuldig noteren van wat er resteerde van ervarin gen uit het verleden, terugge bracht tot de harde essentie en ontdaan van alle bijkomstighe den. Vanavond opent in het stedelijk museum van Schie dam een grote eenmansien- toonstelling van Hans Land saat (1935). Schilderijen, teke ningen en grafiek, die een in druk geven van zijn huidige werk. „De neerslag van een uiterste consequentie van schilderkundige opvattingen," noemt museumdirecteur Hans Paalman het materiaal. Landsaat is eert internationaal gewaardeerd kunstenaar. Hij exposeerde onder meer in Amsterdam, Oxford, Parijs en Londen. Het is nu de tweede keer dat zijn werk in het Schiedamse museum hangt. Werk dat elders nog niet was te zien. Zoals de serie zeef drukken K., geïnspireerd op de verbeeldingswereld van Franz Kafka, die Landsaat na aan het hart ligt. Vandiór zijn keuze de opening van de ten toonstelling vergezeld te doen gaan van een concert met lie deren op tekst van deze Praag se schrijver. Woody Allen bij zichzelf op de divan. De door Landsaat zelf geïntroduceerde vergelijking is in meer dan één opzicht illus tratief voor zijn werk. Aan het eind van een turbulente perio de in zijn leven, in zekere zin een bankroet, strekt de ouder- wordende schrijver, die Allen in Manhattan speelt, zich op zijn divan uit. Wat is er over gebleven? Geen grote dingen, geen zekerheden meer, maar een handvol helder zintuigelij- ke herinneringen. Het gezicht van een jong meisje. Een frag- ment uit een muziekstuk. Dat is alles, maar emotioneler kan het haast niet. Voor het recen te werk van Landsaat geldt hetzelfde. De restwaarde van een erva ring, noemt Landsaat het. Niet in woorden uit te drukken. In zekere zin pas volledig ont dekt op het moment dat het beeld geschilderd is. De rest waarde is het werk zelf ge worden. En precies daarom zijn Landsaats geminimaliseer de beelden zo fragiel. Omdat ze samenvallen met de herin nering. Een reis door Schot land: het beeld van een rech thoekige brug met een bijpas sende wolk daarboven bleef hangen. Het thema keert her haaldelijk in het werk van Landsaat terug; maar dan streng geschematiseerd, de toon van het beeld, kleur en ritme, vormen de quintessens. Maar Hans Landsaat is niet al leen reiziger in de letterlijke zin van het woord. „Je komt iemand tegen en je leeft er een paar jaar mee samen. Dan is het voorbij. En wat blijft er la ter vanover? Heel fragmenta rische dingen. Het wapperen van een sjaaltje, de kleur van een jurk. Precies zoals bij een landschap. Alles rijgt zich in een onlogische volgorde aan elkaar. En nu spreek ik dan over een vrouw, maar het geldt ook voor een vriend, voor lezen. En zelfs voor het werk van andere schilders, ja." Het leven als reis. Kafka, Gombrowitz, een brug „zo dun dat ik er zelf niet overheen zou durven lopen", eilanden, Berlijn, Schotland, schilde rijen, Hans Landsaat regis treert achteraf de betekenis, als al het overtollige al door de mazen van zijn herinnering is geslipt en hij alleen nog het voor hem werkelijk belangrij ke in handen heeft. Die uitge dunde wereld hangt vanaf morgen in het stedelijk mu seum van Schiedam ten toon. Jan Hendrik Bakker Hans Landsaat. De Vlaardingse en Maas- sluise muziekgroepen zijn juist door die schaarse op tredens vrij onbekend bij het eigen publiek. „Er wordt nauwelijks opgetre den, dus men kent ons hele maal niet. Alleen al om die reden zouden er veel meer optredens in de eigen woon plaats moeten plaatsvin- den," vindt Molenaar. Juist om iets aan die be kendheid te doen houdt het Popoverieg binnenkort in het nieuwe OJC-gebouw een presentatie van de plaatselijke groepen. Aan staande zaterdag, 26 januari, speelt Golden Leaf op het podium van het OJC-ge bouw, Vervolgens is woens dag 30 januari Spectrum aan de beurt en daarna, op woensdag 13 februari, Af fection. Ook de andere groepen komen later nog aan de beurt. Alle concerten zijn gratis toegankelijk, zo dat iedereen volop de gele genheid krijgt een kijkje te komen nemen. Vlaardingen „In deze omgeving moet meer ge beuren op popgebied. En nog belangrijker: vooral de plaatselijke popgroepen moeten beter aan bod komen. Die hoor je zelden in hun eigen omge ving." Dat is zo'n beetje het motto, waaronder Po poverieg Vlaardingen Maassluis aan het werk is gegaan. Een organisatie, nog niet in officieel-gere- guleerde vorm, die zich sinds december inzet om de belangen te behartigen van muziekgroepen uit deze regio. Elders in het land hebben soortgelijke organisaties bewezen, dat een dergelijk samenwer kingsverband uitstekend kan functioneren. Reizen Landsaat is een reiziger. Over geleverd aan zintuigelijke in drukken, nooit zeker van wat beklijft. Maar wat na afloop wèl is gebleven, blijkt voor Landsaat altijd meer dan al leen een herinnering. Het beeld is een emotionele essen tie geworden, zoals het beeld van een eiland, een „topos" uit het werk van Landsaat, „altijd meer dan het ding zelf is". Dick Molenaar, een van de krachten uit dat Popoverieg en zelf lid van een van de Vlaardingse popgroepen: „In Maassluis wordt iets meer aan popmuziek ge daan in de jongerencentra of bij andere gelegenheden, hoewel het ook daar niet ideaal is. Maar in Vlaardin gen is het tamelijk beroerd: alleen het OJC doet wat aan pop en in de Lijnbaanhallen wordt soms wel eens een concert gegeven. Maar in bijna alle gevallen betreft dat concerten van groepen, die niet uit de stad zelf ko men. De eigen formaties komen nauwelijks aan de bak. Daar moeten we toch iets aan zien te doen." Binnen het werkgebied van het samenwerkingsverband zijn zeker zo'n twintig pop groepen actief. Vijf van hen zijn momenteel bij Popover ieg aangesloten: Golden Leaf, Spectrum, Universe, Stront en Vervelend BV en BZN. De verwachting is dat dat aantal zich de komende tijd zeker zal uitbreiden: ook met andere groepen zijn inmiddels goede contac ten gelegd. Zeefdruk uit de serie K., Praag. Paul Houkes De Belgische dichter Veleer van Kerkhove heeft in een ge dicht het werk van Kaï^ika proberen samen te vatten, van wie momenteel circa dertig werken in het mooie Maas- si uise gemeentemuseum wor den geexposeerd. Kartika werkt op grote doe ken met bijzonder felle kleu ren. Een penseel of pallet komt er bij de 46-jarig kunste nares niet aan te pas: haar lin kerhand en vingers fungeren bij Kartika als de instrumen ten waarmee zij haar ideën op het doek zet. De bijzonder fel le kleuren, die de in Djakarta geboren schilderes in haar schilderijen en aquarellen verwerkt, horen vaak bij de onderwerpen die zij kiest Om bijzonder nauw betrokken te zijn met haar werk, schildert en vormt Kartika met haar hand en vingers. Het accentu eert hét expressionisme van haar werk. tika kiest haar onderwerpen uit haar directe omgeving. Mensen, dorpen, dieren en mytische gebeurtenissen of on derwerpen. Naast het schilderen maakt Kartika ook litho's en tekenin gen, Erg aarig is een litho van een Aziatisch meisje, waarbij ook de steen waarop de afbeel ding is getekend in het ge meentemuseum van Maassluis te zien is. Kartika, een vrouw die, zoals Veleer van Kerkhove terecht beschreef, haar onderwerpen tastbaar op het doek over brengt. De tentoonstelling duurt tot 17 februari. Het werk van Karti- ka's vader Affandi is overi gens momenteel in Delft ïn het volkenkundig museum te bezichtigen. Op zolder van het museum ex poseert de Maassluisse kunste nares Judith Mokoginta-Kei- necke haar tekeningen, pastels en aquarellen. Ook in de teke ningen van Judith Heinecke treft men Oosterse invloeden aan. De aquarellen geven landschappen weer die door het licht van de zon of de nacht bijzondere kleuren aan nemen. het woordje ,,zerpu in het bo venstaande gedicht betekent „wrang, zuur" BvB Golden Leaf: zaterdag in het nieuwe OJC aan de Zomerstraat 45. Zelfportret met maskers. Een schilderij van Kartika, met de vingers geschilderd, acryi-verf. „Een groene hand luisteren onder de klamboe is een zerpbeeld. naar oost en westerse Het blonde land gedachten. van Kartika. vergeeld Dit staat verzaamd in hongër en in armoe en zaamgevat, en ei zo na in zon en licht, is moe totaal verbeeld van hei lange wachten in een groen en ranzig beeld op anderen, en op zichzelf de hogehand van dagen lang en nachten van Kartika Met haar vader, de ook ïn Ne derland beroemde kunstenaar Affandi, als eerste leermeester ging Kartika verder studeren aan de Shantiniketanschool of Art in India en daarna aan de Polytechnic School of Art in London. Zij is getrouwd met de al even expressionistische kunstenaar Saptohoedojo. Kar- Twee soepel swingende bands dit weekeinde in Schiedam. Zaterdag 26 januari treedt de inheemse formatie Maple Leaf (voorheen Kantjil) op in sociëteit QT?, Nieuwstraat 12, De zondag daarna in de Quibus een Vlaardingse bluesband die zich de Flardingha Bluesslampers noemde. De laatste musici lieten zich inspire ren door de Chicagoblues (Muddy Waters). Beide optredens beginnen om 21.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4