SCHIEDAMSCHE COURANT Stichting in beroep tegen besluit1KS Zieken omroep patiënten om hulp a Ik dêproet "'Zo lang mogelijk leefbaar houden' Methyl bromide niet verbieden krant Film moet plan verduidelijken Gedenk teken voor Liduina Gezins vervangend tehuis moet protestant zijn Handtekeningen actie tegen Tankercleaning Enquête moet behoefte aantonen VG Landbouwschap: Dinsdag 5 februari 1980- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 265454 PAGINA S- Broersvrst 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL in o Voor de illegale buitenlandse werknemers in het Westland blijven de problemen. Pagina 2. Vrije Academie en WAO-project aan de slag voor zogenaamde „niet-actieven". Pagina 3. Dick Beek loopt in België op zijn laatste benen. Pagina 4 De Sint Liduina- vereniging wil een gevelsteen plaatsen op de Lindenhof Ier ere van het zesde eeuwfeest van de geboorte van haar bescherm vrouwe. Schiedam De Sint Liduina-veremging Schiedam wil ter ere vaiWiet zesde eeuwfeest van de geboorte van haar beschermvrouwe een gedenk teken plaatsen. Als het gemeentebestuur toestemt, ziet de vereniging graag een gevelsteen aangebracht op de Lindenhof; vlakbij de plaats waar Liduina heeft gewoond. Omdat nog niet zeker is wat in de toekomst met de Lindenhof gaat ge beuren, stelt de vereniging ook enkele andere plaatsen voor, die in aan merking komen voor het gedenkteken. Als alternatieven worden ge noemd Huize Frankeland of de omgeving van de Singelkerk en het stads kantoor. De steen zal worden vervaardigd door de Schiedamse kunstenaar Frits Henderickx, die al een ontwerp maakte. Op dat ontwerp is de heilige af gebeeld op haar ziekbed geflankeerd door het oude en het nieuwe stads wapen van Schiedam. De kosten worden geraamd op drieduizend gulden. De vereniging hoopt het geld bij elkaar te krijgen via giften van de Schie- damse bevolking en een gemeentelijke subsidie. Schiedam In hun pogingen om het bedrijf Tankercleaning uit I de Gorzen te krijgen organiseren de bewonersverenïging Schie- r dam-Zuid en de bewonerscommissies van de flats aan de Haven- j dijk een handtekeningenactie. I Zij menen dat Tankercleaning een bedrijf dat onder meer scheepstanken schoonmaaktniet thuishoort in een woonwijk, vanwege de stank, de roet- en lawaaioverlast die het veroor zaakt De komende weken zullen belde organisaties de omwonenden van het bedrijf benaderen om hun eis, door het zetten van een handtekening, te onder steunen. Zij beroepen zich daarbij op een koninklijk be sluit waarin de gemeente Schiedam met haar eis tot wei gering van een hinderwetver gunning en sluiting van het bedrijf in het gelijk werd ge steld. Tankercleaning wist zich echter aan dit besluit te ont trekken door opnieuw Schiedam Alle patiënten van het Nolet- en het ge meenteziekenhuis hebben of krijgen de vraag voorge legd, of zij bereid zijn voor de ziekenomroep Schiedam ■over hun ziekte te vértellen. 'lit de twee Schiedamse ziekenhuizen zijn een paar honderd ^enquêteformulieren verspreid, waarvan tot nog toe een be scheiden aantal is geretourneerd. De ziekenomroep Schie dam (ZOS), gevestigd aan- de Korte Haven, hoopt met een programma over zieke Schiedammers en hun genezing nutti ge informatie de ether in te sturen. '.Het onderzoek bevat nog 'veel meer vragen. Al lange -tijd verbaasden de mede werkers van de ZOS zich er- joyer, dat een programma Ivaaraan relatief veel tijd iwerd besteed, de Dokter 'Kuypershow, zo weinig be luisterd werd. {Deze show, genoemd naar de liaan waar de ziekenomroep [vroeger gehuisvest was, he lstaat inmiddels niet meer. De [ZOS zelf vindt dat jammer: •de medewerkers hadden er. dol in en het leek zinnig om ^personeel van de ziekenhui- >zen, zoals dokters, schoon maakdiensten en keukenper- [soneel, eens aan het woord te [laten over hun werk. [Ook Schiedammers werden igeïnterviewd over hun ver- blijf in het ziekenhuis en het •waarom daarvan en dat «bleek vaak uitermate belang wekkend voor ziekenhuxs- ;personeel èn voor medepa- ■fiënten met dezelfde kwaalt jes en 2iekten. Een alterna- Maassluis De stichting „Uit en Thuis" heeft de Raad van State een telegram gestuurd, waarin verzocht wordt om een herziening van het principe-besluit van Gedeputeerde Staten om in Maassluis een gezinsver vangend tehuis te stichten op algemene grondslag. De. stichting, die een dergelijk tehuis op protestants-chris telijke grondslag beheert in Vlaardingen, is van. me ning dat het toekomstige tehuis in Maassluis dezelfde signatuur moet krijgen. In Schiedam en Vlaardingen staan op het ogenblik vijf ge zinsvervangende tehuizen: drie algemene en één protes tants-christelijke in Vlaar dingen en één algemene in Schiedam. De plannen voor een tweede algemeen tehuis in Schiedam zijn rond. De stichting „Uit en Thuis" is van. mening, dat op basis van deze regionale gegevens het stichten van een gezinsvervangend tehuis op protestant-christelijke grondslag in Maassluis een billijke zaak is. De planningscommissie van het Provinciaal Orgaan Zwakzinnigenzorg, de com missie die Gedeputeerde Sta ten adviseert over de te bou wen tehuizen, heeft de stich ting tot vier maal toe laten weten het meest te voelen voor een huis op protestants- christelijke grondslag in Maassluis. Ook uit concept brieven van Gedeputeerde Staten blijkt dat dit college aanvankelijk in deze richting dacht. De gemeente Maassluis heeft het initiatief uit 1978 van de stichting „Uil en Thuis" overgenomen, met dien ver stande dat men daar meer voelde voor een „algemeen" huis. Na aanvankelijk ook steeds tegen een provinciale voorkeur voor een protestan te signatuur aangelopen te zijn, kwam er een omslag in november van het vorig jaar. Op een hoorzitting, uitge schreven door Gedeputeerde Staten, een hoorzitting overi gens waar de stichting „Uit en Thuis" niets van wist en dus ook niet op aanwezig was, bleek namelijk een meerderheid achter het op richten van een algemeen te huis in Maassluis te staan. Naar de mening van de stichting „Uit en Thuis" is vooral de door de gemeente Maassluis ingeschakelde So ciaal Pedagogische Dienst debet aan die uitslag. Deze dienst zou enquêtecij- fers, waarin een peiling van de behoefte naar plaatsing in een tehuis uitgesplitst naar signatuur, in de richting van een algemeen tehuis geïnter preteerd hebben. Gedeputeerde Staten hebben nu het principe-besluit geno men om in Maassluis een ge zinsvervangend tehuis op te richten van algemene signa tuur. Een besluit waarvan de stichting nu dus herziening heeft aangevraagd. Tegelijkertijd heeft de stich ting een nieuwe aanvraag in gediend voor een tehuis op protestant-christelijke grond slag in Vlaardingen, Schie dam of Maassluis. tief voor dit programma kan nu tot stand komen, als de ZOS een beter beeld heeft van wanneer en waarnaar de patiënten in de twee zieken huizen het liefst zouden wil len luisteren. Daarin inzicht verkrijgen is het belangrijk ste doel van de £OS-enquête. Of de patiënten de zieke nomroep eigenlijk wel ken nen is de eerste vraag in de enquête. Of er daarnaast behoefte be staat aan een Schiedamse ra dio (uitzendingen met_ uit sluitend wetenswaardighe den of gesprekken over Schiedam en over Schiedam mers), is een volgend pro bleem. Uit de enquête van de ZOS spreekt een grote be reidheid om datgene uit te zenden, waar de meeste pa tiënten om vragen; of dat nu een programma met gouwe ouwetjes is of een telefoon- quiz of groetenprogramma, dat maakt de ziekenomroep zelf nog weinig uit. een hinderwetvergunning aan te vragen. Met de handtekeningenlijsten willen de verenigingen naar de Tweede Kamer, in de hoop dat de volksvertegenwoordi- gers politieke druk kunnen uitoefenen, zodat het bedrijf niet alsnog een hinderwetver gunning wordt verleend. Schiedam De stichting Schiedamse Gemeen schap (SG) gaat proberen duidelijkheid te bren gen in de_verwarring rond de sociaal-culturele Planvorming. Dat doet zij door op 27 februari film te vertonen over een buurtactie in ^ordrecht. De film De Blinde Vlek—is in opdracht van het ministerie van CRM vervaar digd. Ee film gaat over een .actie van bewoners, die ?r toe leidt dat zij een eigen buurt- en clubhuis ^Jgen. De SG merkt daarbij op dat zeker niet iedere actie zorgt voor het door de bewoners Gewenste resultaat. „De film is dan ook niet be- jtoela als actie-model. Het kenmerk van de film 15 dat duidelijk wordt gemaakt wat sociaal-cul tureel werk kan betekenen en vooral dat het afhankelijk is van mensen zelf in samenspraak met de gemeente." De SG hoopt dat de film meer tot de verbeelding spreekt dan de dorre ambtelijke taal van de rijksbijdrageregeling .voor sociaal-culturele activiteiten. Vorige week werd in het stadskantoor een in formatiebijeenkomst van de gemeente gehou den, waarop ambtenaren en welzijnswerkers duidelijkheid probeerden te verschaffen over de vorming van een sociaal-cultureel plan. De komende drie woensdagen zijn weer dergelijke, avonden in het stadskantoor gepland. De SG meent dat de film iuist geschikt is voor die mensen, die moeite hebben met de ambtelijke taal op de voorlichtingsavonden. De Zeeheldenbuurt in dé Viaardingse Oostwijk: angst voor verpaupering. Volgens velen moet de wijk Bewoonbaar worden gehouden tot aan het moment van sloop. Bewoners Zee helden- buurl: Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, woidt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met de Haagsche Courant, Het Binnenhol of het Rotterdams Nieuwsblad, a»*1 „-••••""Va .•««'.al'1" Jd»"*, AU4*5 lo»'8® ueaJD pui*®8 Vlaardingen „De wijk zo lang mogelijk handhaven en leefbaar houden." Dat is kortgezegd de mening van veel hewoners van de met sloop bedreigde Zeehelden buurt in de Viaardingse Oostwijk. Onder die bewoners is ongerustheid ontstaan over de nabije toekomst van hun omge ving, in verband met eventuele verpaupe ring die vooraf zou kunnen gaan aan de sloop van delen van die wijk. De definitieve beslissing over sloop wordt pas rond de zomer verwacht. Desondanks le ven er onder de bevolking nu reeds veel vragen. Dat bleek onder meer tijdens een bijeenkomst van bewoners en gemeenteraad sleden, die vorige week werd gehouden. De angst voor verpaupering en onveiligworden van de wijk lijkt algemeen aanwezig. Verwe zen wordt daarbij naar het voorbeeld van de Vettenoordsepolder, waar leegstaande en dichtgespijkerde panden aantrekkingskracht bleken te hebben op criminele elementen. Van gemeentewege heeft men te kennen ge geven, zo gauw mogelijk tot sloop over te gaan wanneer het besluit daartoe eenmaal genomen is. De mogelijkheid van voorlopige huurcontracten, ook wel „sloopcontracten" genoemd, wordt door de gemeente afgewe zen. Een sloopcontract geeft iemand het recht om tot aan het moment van sloop een pand te bewonen, dikwijls tegen een prijs die een eind onder de gebruikelijke huur ligt. Het uitgeven van dergelijke contracten kon soms ongewenst kraakpraktijken voorko men. Het gemeenteraadslid Don Rodrigues (D"66) is een voorstander van die voorlopige huur contracten. „Ik heb me er werkelijk over verbaasd toen ik hoorde dat die niet uitgege ven zouden worden. Laat de woningbouw van het kaalslagproject over twee jaar klaar zijn, als je tot die tijd geen kans ziet de wijk voorlopig bewoonbaar te houden dan kom je voor een afschuwelijk probleem te staan. Steeds meer mensen die voor eigen rechter gaan spelen en dat soort zaken." Ook Rodri gues, zelf afkomstig uit de VOP, verwijst naar de ontwikkelingen die zich daar heb ben voorgedaan. Een bijkomend probleem is voorts, dat veel van de bewoners die mettertijd genoodzaakt zullen worden te verhuizen geen woning in het nieuwbouwcomplex op het huidige kaal slagterrein in de Oostwiik kunnen betalen. Hen zal een andere, goedkopere woning aan geboden moeten worden. Het is niet waar schijnlijk dal Hat op korte termijn afgehan deld kan zijn. Uit een onder de bevolking van de Zeeheldenbuurt gehouden enquête bleek, dat slecht twintig gezinnen in aan merking voor een nieuwbouwwoning wen sen te komen. Naaldwijk Het Landbouwschap wil dat de toelating van het grondontsmettingsmiddel methylbromide, dat in de glastuinbouw in het Westland veel wordt toegepast, verlengd wordt Het gebruik ervan is nog tot 1 augustus toe gestaan. Een verbod zou volgens het schap ernstige gevolgen hebben. Het Landbouwschap zegt in een brief aan de ministers van landbouw, sociale zaken en volksgezondheid en milieuhygiëne dat er momenteel nog geen vervangend ontsmet tingsmiddel is, dat een gelijkwaardig bestrij- dingseffect heeft. Er kleven aan het gebruik van methylbromi de bezwaren, erkent het schap. Voor de wijze van transport en opslag moe ten strenge eisen komen. Er moeten ook eisen worden gesteld om. de risico's voor de gebruikers en omwonenden tot het uiterste te beperken. Er is 3 dit terrein al veel bereikt, zo meent het schap, dat verder stelt dat het residu-ef- J| fecthet broomgehalte in de voedingsge wassen—de toets der kritiek kan doorstaan. Onderzoek naar een vervangend middel zal naar de mening van het Landbouwschap ge ïntensiveerd moeten worden. Het zogenaamde stomen van de grond is geen redelijk alternatief: de lastenverzwa ring per bedrijf zou aanzienlijk zijn en het aardgasverbruik in de glastuinbouw zou met tweehonderd miljoen kubieke meter per jaar toenemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1