SCHIEDAMSCHE COURANT Bestaande scholen kunnen piek in Woudhoek opvangen Ik meent de proef i Plan voor kleine woningen Veerplein raakt in het slop Bewoners akkoord met huurverhoging GEHELE PRODUCTIE PLOEG LIGT PLAT Commissie optimistisch: Kostbare inbraak bij Scbiecarton Fietster (19) ernstig gewond na aanrijding Valen- tijns- h ulde voor ver pleging Bouw in Spaland voorkomt ,Nieuwland-effect\ Ambtelijke nota: toename tot 1988 Fietskluizen op vraehtterrein Opknapbeurt Lekstraat Ruiten ingegooid Dinsdag 12 februari 1980 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 104de jaargang no. 26550-4 PAGINA'S! Broers vest 3 telefoon administratie 2680SM reductie 262566 klarhlendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Het is nog niet exact bekend, hoeveel schade er is aangericht tijdens de ver woestende brand, die in het afgelopen weekend ongeveer een derde deel van de Maas- sluïse Hjnzaadfabriek De Ploeg aan de Hellingkade in de as heeft gelegd. In de loop van gisteren is het onderzoek naar de oorzaak en de omvang van de brand pas goed op gang ge komen. Duidelijk is, aldus di recteur Alex Verploegh, dat de schade in de vele miljoenen moet lopen. „Dit kost handen met geld," zei hij gisteren som- ber. De klap komt voor het bedrijf des te harder aan, omdat door de brand de gehele productie van soja-extractie stil is komen te liggen. Het zal nog geruime tijd duren,^ voor die afdeling weer normaal aan het werk kan. Gisteren werden wel po gingen in het werk gesteld, om de raffinaderij weer enigszins op gang te brengen. Over de oorzaak van de brand valt nog niet veel te zeggen.. Zeker is dat er geen explosie heeft plaats gevonden. Van ochtend is het Rotterdamse Boycleaning met het leegpom pen van drie volle sojasilo'; begonnen. Dit is noodzakelijk omdat er vele liters bluswater in de opslagruimtes terecht gekomen. Hierdoor zwellen de bonen op en produceren geza- melijk een inmense kracht op de wanden van de silo's. Btj één silo is extra haast geboden omdat de zaak is gaan gisten doordat de silo is gevuld droge sojasehroot. Bij het gistingspro- ses ontstaat een behoorlijke warmte. De komende periode zal uitge breid gesproken worden over de vraag, wat er met het be drijf moet gebeuren. Alex Ver ploegh: „We zullen moeten be kijken wat de mogelijkheden zijn. Kunnen we de zaak weer opbouwen op dezelfde plaats? Wat doet Amerika, ons moe derbedrijf ADM? En hoe stelt de overheid zich op? Op dit moment zijn dat alleen nog maar vraagtekens, waar we de komende tijd antwoord moeten zien te vinden." Maassluis wil sn ïlle verplaatsing soj afabriek Maassluis De hoop op verplaatsing van do soiaver- vverkende fabriek De Ploeg is nog nooit zo groot ge weest als nu. Dat bleek gisteravond tijdens een verga dering van de commissie voor welzijnszaken. Van alle kanten wordt bekeken of het bedrijf na de gevaarlijke brand die zich in het weekend voordeed kan worden gesloten dan wel verplaatst. Commissievoorzitter en mi- meteen na de brand in be- heuwethouder Koos Smit is spreking gegaan met ge meentelijke, provinciale en landelijke instanties om tot een zo snel mogelijke oplos sing van het probleem te ko men. Het Maassluisse college heeft aan de ministerie van volks gezondheid gevraagd, om ex tra klem te zétten op de uit spraak van de Hoge Raad over de aan het bedrijf ver leende hinderwetvergun ning, waartegen de soja-ver werkende fabriek in beroep is gegaan. Donderdag zal het voltallig college met de Amerikaanse en Hollandse directie van het concern spreken. Leden van de welstandscommissie advi seerden daarom nog geen defi nitieve stappen te onderne men, aangezien niemand weel wat de Amerikanen komen vertellen. „We kunnen het be drijf nu wel gaan sluiten met behulp van de hinderwetver gunning", zei Jaap van der Griend (PPR), „maar wat 2al er dan gebeuren als De Ploeg het door haar aangespannen proces wint? Dan mogen wij opdraaien voor de schade die het bedrijf heeft geleden tij dens de stillegging." Bij verplaatsing van het be drijf denkt wethouder Koos Smit aan een andere locatie binnen het Rijnmondgebied. De gemeente is daarom ook druk met het ministerie aan bot overleggen over eventuele subsidies die de „verhuizing- skosten" kunnen dekken. Vol lof waren de dames en hc- ren van de commissie over het optreden van de brandweer, j maar ook over de goede veilig- heidsinstaliaties in het ge bouw. „Het heeft erger voor komen", aldus Koos Smit. op Schiedam Een geweldige ravage hebben onbekenden dit weekeinde aangericht in het gand van Schiecarton aan de urgemeester Honnerlage Gretelaan. Onbekenden heb ben namelijk flink huis gehou den in het kantoorgedeelte. Het hele kantoor werd blank gezet nadat brandkranen wer den opengezet. Het water stroomde naar beneden, zodat ook een behoorlijke partij kar ton onbruikbaar raakte. De to tale schade bedraagt ruim 12.000 gulden. De vernielers hebben ook nog een diaprojec tor en een stel dia's ter waarde van 650 gulden meegenomen. Vlaardingen Een 19-jarig meisje uit Bierum is gisteren aan het eind van de middag ernstig gewond geraakt, nadat op de van Linden van den Heuvellsingel werd gegrepen door een achteropkomende auto. Ze kwam ten val en moest met diverse verwondin gen in het Rotterdamse zie kenhuis Dijkzigt worden opge nomen. Het ongeval gebeurde vlak bij net gevaarlijke kruispunt van *an Linden van den Heuveli gs met de Kethelweg. Het meisje wilde linksaf de Merel- taan inrijden, maar gaf dit vol gens de automobilist niet vol doende duidelijk aan. P® politie is op zoek naar ge bogen van het ongeval op de yan Hogendorplaan, waarbij jj* 84-jarige mevrouw C. Hof- bjzer op 5 februari bij het oversteken door een personen auto werd aangereden. Enkele fpgen na het ongeval is ze In «et ziekenhuis aan haar ver wondingen overleden. Twee Delftse verpleegsters, Marieke en Mar ja, zijn gis teren door de de vereniging 'De Nederland se Bloemisterij' in de bloemet jes gezet. Ze werden uitge nodigd voor een feestje in de veilinghal van Honselers- dijk. waarmee de bloemisten vereniging heel verplegend Ne derland Valen- tijnshulde wilde brengen. Va lentijnsdag moet meer be kendheid krij gen. vinden de bloemisten. Donderdag, 14 februari, is de dag waarop kennissen en andere mensen als waardering voor hulp of medeleven een kleine attentie kan worden bezorgd. I Schiedam In 1988 is een leerlingenpiek te verwachten in hel basisonderwijs in Schiedam-Noord, die veroorzaakt 2al worden door de woningbouw in Woudhoek en Spaland. Die toename van het aantal scholieren tot twaalf jaar hoeft ech ter niet zonder meer een sterker uitbreiding van de bestaan de onderwijsvoorzieningen tot gevolg te hebben dan in het bestemmingsplan voor- Woud hoek-Noord staat. Deze ver wachting wordt uitgesproken in een ambtelijke nota, waarin het aantal leerlingen voor kleuter- en gewoon lager onder wijs in Woudhoek is vooruitberekend tot het jaar 2000. die tijd leerplichtig zijn. Neemt de leerlingenpiek in Woud hoek af. dan nog is er geen af name van het scholierental op het Bachplein en het Faassen plein te vrezen, omdat dan de woningbouw in Spaland flink OP Sang zal zijn gekomen, wat de komst van veel jonge gezin nen met zich meebrengt Overigens is het niet de bedoe ling, dat kinderen uit Groe- it Die nota is heet van de naald. Volgens de afdeling onderwijs van de gemeente Schiedam blijkt ertid. dat de bestaande schooUo«hulcra op het Bach plein en iVt Faassenplein de komende jaren genoeg scholie ren kunnen herbergen. Daar bij wordt uitgegaan van het „Nieuwland-effect": elke wijk heeft op een bepaalde periode een piek in het kindertal, daarna gaan die kinderen naar hoger onderwijs of wacht hen een baantje of de WW en op den duur komen enkele scho len zo goed als leeg zoals in de Schiedamse wijk Nieuw- land het geval is. Voor de localiteiten op het Bachplein en het Faassenplein wordt in eerste instantie een dergelijke ontwikkeling ver wacht, die evenwel gunstig uitkomt. De lokalen van de leegstaande kleuterschool Pe ter En De Wolf op het Bach plein kunnen in 1985 de kin deren onderdak bieden uit het dan gerealiseerde deel van Woud hoek-Noord. De ver schillende bouwfasen in Woudhoek hebben na verloop van jaren een zekere afvloei ing tot gevolg, die echter met een wordt opgevuld door de kinderen uit de wijk die tegen me, respectievelijk 165, 91 en 107; en deze afname gaat ver der tot 2000, in welk jaar de aantallen respectievelijk 124, 68 en 80 zullen zijn. Het gaat hier overigens om zeer strakke berekeningen met vaste eon- stantes. Deze ambtelijke voaruitbere- kening is inmiddels beoor deeld door burgemeester en wethouders. Dit college dringt tevens op eigen initiatief aan op een nota over de reorgani satie van het scholenbestand in Nieuwland. In de gemeen teraad komt tot slot volgende week maandagavond een noti tie op tafel over beleid en be geleiding in het basisonder wijs. noord en Kethel op het Faas senplein op school gaan; dat zou in Groenoord problemen met leegstand geven. Anders om zou wel mogelijk zijn, al mag in dat geval de afstand tussen woonomgeving en school niet groot worden. Uit de vooruitberekening van de afdeling onderwijs blijkt, dat na 1988 het aantal leerlin gen voor basisonderwijs af neemt. Dat geldt voor alle richtingen: 1988 zal in Woud hoek een piek zijn voor de o- penbare scholen, de protes tant-christelijke en de rooms- katholieke. Het verwachte aantal leerlin gen in Woudhoek is voor het basisonderwijs in 1985- 370 o- penbaar, 204 protestant en 239 katholiek; in 1988 respectieve lijk 383, 211 en 247; in 1995 is er een een duidelijke terugna- MaassluisHel vrachtwagen- parkeerterrein aan de Indus- i tricweg wordt binnenkort weer een stukje aantrekkelij ker gemaakt. Als de gemeen teraad een krediet van 16.000 gulden goedkeurt gaat de af deling openbare werken bin nenkort over tot de aanschaf van twee fietskluizen, die op het terrein geplaatst zullen worden. In die kluizen, die bij sommige NS-stalions al met succes worden toegepast, kun nen vrachtwagenchauffeurs hun rijwiel veilig stallen. Alle gebruikers van de kluizen zullen tegen vergoeding van een vast bedrag een sleutel ter beschikking krijgen. Vlaardingen De plan nen om het gebouw aan het Veerplein waarin vroeger de sociale dienst gevestigd was in te richten voor kleine huishoudens dreigen in het slop te ge raken. Nu gebleken is dat de totale kosten ver over het bedrag heenkomen dat de provincie acceptabel vindt, zal er een nieuw en vooral goedkoper plan ontworpen moeten wor den. Het oude plan, dat opge steld was door gemeente werken en voorzag in een dertigtal kleine woningen, leverde per eenheid een prijs op van zeker een ton. Veel te hoog, naar de me ning van de provinciale directie voor de volkshuis vesting. die een bedrag van 73.000 gulden het ma ximum vindt. Er zal nu, voordat er een beroep op de minister ge daan kan worden de hoge prijs voor deze keer door de vingers te zien, een nieuw plan gemaakt moeten wor den. Daartoe opent de ge meente deze week bespre kingen met een architect. Het is echter nog maar de vraag of deze architect be reid zal zijn het voor min der te doen dan genteen te- werken zelf berekende. Oorzaak van de hoge kosten kan voor een belangrijk deel toegeschreven worden aan de forse verkoopsom die eigenaresse, de Agrari sche Sociale Fondsen, voor de panden X'raagt. Behalve het project aan het Veerplein lopen er in Vlaardingen nog een paar op kleine huishoudingen gerichte bouwprojecten: het voormalige House of Dim ple aan de Oosthavenkade en het onlangs in deze krant gemelde gemeentelijk voornemen flats te gaan splitsen. Ook deze projecten, hjken voorlopig niet aan verwezenlijking toe te zijn. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met de Haagscha Courant, Het Binnenhol ol het Rotterdams Nieuwsblad. I»»* O sw" loe cc Co^ïaï11 C)H^15C 5li^v,sb OEo««irli kA'€5" ?os«o' O •te\ei°o0; ebon"-" Schiedam De bewoners van tweeëntwintig woningen in de Lekstraat hebben geen bezwaar tegen de huurverhoging van bijna vijftig gulden, die de opknapbeurt van de huizen met zich meebrengt. De maandelijkse huurprijs zal na de re novatie gemiddeld honderdzestig gulden per maand gaan be dragen, i r)eïe *wtC^dr^ne'a34 300Ö VB f.ob»00 Met de verbeteringen is een half miljoen gulden gemoeid. De bewoners komen niet in aanmerking voor huursubsi die. Deze regeling treedt pas in werking bij huurprijzen vanaf 193 gulden. Wel kunnen de bewoners gebruik maken van de h u u rgewe n ni ngsregeli ng. mits zij met hun inkomen over 1978, vermeerderd met 7,5 percent, niet uitkomen boven veertig mille. Om de huren na de verbete ring laag te houden, zal de ge meente een beroep doen op het rijk om een bijdrage in de exploitatiekosten. •Schiedam De Sint Jans/A- loysiusschool aan de Lange Singelstraat werd dit weekein de bezocht door jongeren die hun agressie botvierden op ze ventien ruiten van de school. D# ruiten werden met stenen ingegooid en de schade be draagt ruim duizend gulden. Naast de vernielde ruiten werd er ook nog een slot ge forceerd, waarschijnlijk met de bedoeling het pand binnen te gaan. Er wordt in ieder ge val nog niets vermist

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1