SCHIEDAMSCHE COURANT Rij nmond dringt aan op sluiting compostbedri Ik de proef ..jtCCÏfl c Architect en aannemer schrappen voor een ton 9Die fabriek moet dicht9 Aanleg Deltadijk treft vooral Spoorsinge! Anti-bulderbaao: geen steno van CDA en deel VVD SS®?#** Lijk in haven aangetroffen Vissen dood door zuurstofgebrek VlLLERIUS Jongetje (10) verongelukt 'aoS°°°^qcp,3ia^ Bibliotheek opgenomen in plan Grondonderzoek Zeeheldenbuurt: voor ,n deel gesloopt Renovatieplan Schoolstraat nu afgerond Bijdrage reinigings recht minder draag- krachtigen Donderdag 14 februari 1980- ONAFHANKELIJK [TAGBLAD - 104de jaargang no. 26552PAGINA'S Brnrrsvest 3 lelrfmin :idmini*>lrat>t* ÜIjHOOI redactie 2(52566 klucht end ten-.t 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Op het gebied van de gemeente Vlaardmgen is gisterochtend in de Vulcaan- haven nabij het bedrijf HVO een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk aan getroffen. De stoffelijke resten zijn vermoedelijk van een 38- jarige opvarende van het zee schip Duivendraeht, dat in de Vlaardingse haven lag afge meerd. De uit India afkomsti ge man is 4 januari te water geraakt en heeft sindsdien als vermist te boek gestaan. Een exact onderzoek wordt be- moeiüjkt door de onherkenba re staat waarin het lijk ver keert Vertegenwoordigers van een na de brand van zaterdag inderhaasl gevormde actiegcoep hebben gis teravond in de hal van het Maas- sluise stadhuis een brief aan wet houder Han Hummelen overhan digd, waarin de definitieve sluiting wordt geeist van het sojaverwer- kende bedrijf De Ploeg op het Kerkeiiand. De brief ging verge zeld van 155 handtekeningen van direct omwonenden van de fa briek. „Tot nu toe hebben we loyaal actie gevoerd, maar als de fabriek op deze plaats herbouwd wordt zien we ons genoodzaakt een actie met een meer revolutio nair karakter te beginnen." aldus de buurtbewoners. Wethouder Hummelen verzekerde nogmaals, dat het gemeentebe stuur er alles aan doet om lot een goede oplossing te komen. Men moet echter ook aan de 60 ar beidsplaatsen denken die De Ploeg biedt. 3=iri[iijij][ijiiini[jji[[jNiiiiiiifiiiniinii!ï[iiii[iiiiniiiiJiiJiiiiriiiiMniniiiiHiiHiniiii[riiifiriirfmifiiiiiiii[fiiiiniiiiiiriiiniiiiiiiiiiiiiiiHiiHBniriniHJini[iiini[jjijnriiiiriijiiriiiiiiMitfiiiiiiiiirj!nriifitiiHiiirninriiintiitiiniiiiriiiJiiriiiitiiiirrniHif[rnjrrifi= Schiedam Zuurstof gebrek in het water van de Nieuwe Haven was de vermoedelijke oor zaak van een massale vissterfte. Gistermiddag dreven er honderden vissen. Vooral ter hoogte van de Kippenbrug was het wateroppervlak bezaaid met dode of stervende vissen. De brandweer spoot daar gedurende anderhalf uur met twee hogedrukstralen in het water om het zuurstofgehalte weer een beetje op peil te bren gen. Ook een paar jongens hadden het er druk mee. Zij schepten vissen uit het water om ze vervol gens in een plastic zak naar singels in de buurt te brengen, waar ze een grotere kans op overle ven hadden. De dienst gemeentewerken nam een aantal watermonsters, maar kon nog niet met zekerheid zeggen of de vissterfte inderdaad werd veroorzaakt door zuurstofgebrek. ADVERTENTIE II Heeft méér aan een goed vakantie-advies! REISBUREAU BROERSVELD 167-010-731311 3111LG - SCHIEDAM Vlaardingen Ter hoogte van de Vlaardingse Westwijk is gistermiddag omstreeks half drie de tienjarige Richard Schoon uit Vlaardingen om het leven gekomen toen hij sa- met een zestal vriendjes de rijksweg over wilde steken tear de Broekpolder. Op de middenberm stapte het slach toffertje over de vangrail en geschept door een perso nenauto die vanwege een in haalmanoeuvre op de noorde lijke rijbaan zat De bestuur der, een 27-jarige Vlaardinger, kon het jongetje niet meer ont wijken. Het kind was vermoe delijk op slag dood. De andere betrokkenen bleven onge deerd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vmden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met deHaagsche Courant. Het Binnenhol of het Rotterdams Nieuwsblad roe O*»' OO® ,,'B\D»en'bo pio® vfooW1 JO® „,dnvitnro s>34. ABW"0 ,nUTtt»el8 Hoek van Holland De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) heeft de Hoekse deelge- meenteraad verzocht het composted ngs- en pot- grondbedrijf van de firma Zegwaard aan het Nieuw Oranjekanaal te sluiten. De Hoekse deelgemeente- raad heeft echter beslo ten, niet tot sluiting over te gaan. De reden van deze beslissing is dat de deelgemeenteraad wacht op een uitspraak van de Raad van State over het beroep dat Zegwaard heeft ingesteld tegen Hoek van Holland. In dit beroep vecht Zegwaard de beslissing van de deelraad aan om h§t compostering- sbeddjf geen hinderwet vergunning te verlenen. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond heeft in feite slechts een adviserende taak. Aanvankelijk adviseerde de dienst zelfs positief over het tuinafvalverwerkingsbedrijf. Reden voor het negatieve ad vies dat nu alsnog is gekomen is dat Rijnmond vindt, dat niet sluiten van een bedrijf dat draait zonder vergunning een precedent kan scheppen. In Hoek van Holland ver wacht men dat het nog wel enige tijd kan duren voor het beroep van Zegwaard door de Raad van State in behandeling wordt genomen. Hoewel Zeg waard alles binnen de wette lijk vastgestelde termijn heeft ingediend, gaan pas de volgen de week de laatste stukken, behorende bij het bezwaar schrift, de deur van de Hoekse secretarie uit. Daarna kan worden vastgesteld wanneer de zaak voor komt Den Haag De nieuwe bi bliotheek in Monster maakt deel uit van een plan voor de openbare bibliotheek voorziening, dat voor drie jaar geldig is. Met het plan, waarin honderd nieuwe bi bliotheken waaronder ook Schipluiden worden ver meld, wil het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk komen tot een evenwichtige spreiding. Bij de verdeling hanteerde CRM een sleutel, waarbij pro vincies met de meeste witte plekken ook de meeste biblio theken krijgen. In ZUid-Hol- lar.d zijn dat er ongeveer vijf entwintig. De bouw van de Monsterse bi bliotheek aan de Rubenslaan vordert al snel Naar verwach ting kan het pand eind van dit jaar betrokken worden. Dat is eerder dan het plan stelt Daarin wordt vermeld, dat de bibliotheek in 1931 klaar moet -zijn. Vlaardingen Het grond- mechanisch onderzoek naar de gevolgen van de aanleg van de Deltadijk is klaar. Voor zover zich nu laat aan- Schiedam De gemeente is begonnen met de sloop van een gedeelte van het Rijnbende-complex, de verpauperde distil leerderij tussen Noordvest, Sint Annazusterstraat en Groen- weegje. Het distiileerpand met zijn authentieke gevel aan het Groenweegje blijft staan. Ge sloopt worden een stuk be bouwing aan de bottelarij, een opslagloods tussen de bottelarij en de Noordvest en nog een klein stukje bebou wing tussen het Groemveegje en de Sint Annazusterstraat. De bewoners vereniging Schie- dam-Centrum is bijzonder blij dat het distiileerpand blijft staan. Eind juli het de bewo- Slopers druk In de weer om de in een te slechte toe stand verke rende gedeel tes van het Rijnbende- complex plat le walsen. Tot genoegen van velen blijft de bottelarij staan. nersvereniging weten, dat zij het geen stijl vond dat de ge meente zomaar had beslist dat de boel gesloopt zou worden. Na een verzoek van de histori sche vereniging heeft een de legatie van de gemeente toch besloten het distiileerpand te laten staan, aangezien zij kon worden overtuigd dat het een „beeldbepalend pand" is. De slopers zullen nog deze week hun werk beëindigen. Vlaardingen De projectgroep Schoolstraat is akkoord ge gaan met een bezuinigingsvoorstel van de architect en de aannemer. Door bezuinigingen in de constructie, het gebruik van prefab schuurtjes, het weg laten vallen van de betegeling van toilet en keuken en flink schrappen in de post onvoor zien zijn de architect en de aannemer erin geslaagd om nog eens een ton af te halen van het totale bedrag. De projectgroep heeft nu be sloten haar werkzaamheden af te ronden en met een unaniem voorstel over het plan, de be zuiniging en de huren naar het college van B en W te gaan. Ondanks deze bezuiniging is het hele plan toch nog ruim drie ton boven de door het col lege beschikbaar gestelde 1,3 miljoen uitgekomen, maar de projectgroep hoopt dat het col lege zal begrijpen dat dat met anders kan zonder de gemaak te plannen fundamenteel aan te tasten. Volgende week dinsdag ko men de „definitieve" plannen van de projectgroep School straat aan de orde in de weke lijkse vergadering van burge meester en wethouders. De donderdag daarna wordt er over de plannen gepraat in de commissie voor stadsherstel, onder wiens auspiciën de plan nen zijn ontwikkeld. Als bei den akkoord gaan zal er snel begonnen worden met de rea lisering van de forse opknap beurt van deze straat Schiedam Het CDA en een deel van de VVD-fractie zul len zich verzetten tegen een nieuwe subsidieverlening aan de stichting centraal comité anti-bulderbaan, dat strijdt tegen vliegtuiglawaai van Zestienhoven. Het gaat maar om een klein bedrag, dat de stichting aan Schiedam heeft gevraagd, namelijk 1800 gulden, maar voor de confessionelen en VVD- fraadslid Annie Renskers is het een heel principieel punt. CDA-fractievoorzitter Siem Rosraan verwijt de stichting geen eigen middelen te heb ben („gebrek aan een achter ban?") en voor honderd pro cent met overheidsgeld te wer ken: financiën die door de ver schillende betrokken gemeen ten als subsidie zijn verleend. Rosman vindt dat niet juist. Als het centraal comité anti- bulderbaan met dat geld des kundigen inschakelt om de overlast van luchthaven Zes tienhoven te bestrijden, kan de gemeente dat net zo goed zelf doen, met hetzelfde geld dus dat nu als subsidie wordt ver leend. Gisteravond bestreed FvdA- raadslid Hans van Kleef dat argument; „Wie de deskundi gen inschakelt, maakt weinig uit. Bovendien heeft de raad wel eens uitgesproken dat het comité heel nuttig werk doe1_ Geef dat geld dan!" Ook Herman Noordegraaf van de PPR pleitte voor subsidie, want acties tegen vhegtuigher- ric zijn volgens hem harder nodig dan ooit. „Als het struc tuurschema voor de burger luchtvaart wordt uitgevoerd, kunnen wij van Zestienhoven nog meer overlast verwachten dan tien jaar geleden het geval al was", zei hij. Noordegraaf meent, dat wie in 1976 in de gemeenteraad stemde vóór het bestemmingsplan voor Woud- hoek-Noord, nu moreel ver plicht is voor subsidie aan de stichting te stemmen. Bij meer vliegiuigverkeer zijn immers de toekomstige bewoners de dupe, zei hij, en bovendien kan het zelfs betekenen dat het onverantwoord is vanwege die overlast alle 1900 wonin gen van het bestemmingsplan te gaan bouwen. zien zal vooral de bebouwing langs de Spoorsingel het over 1 de gehele linie hard te ver duren krijgen. Teneinde meer zekerheid te verkrijgen over de consequenties van het onderzoek heeft de ge-l meente TNO het rapport in! studie gegeven. Uit een eerder onderzoek naar de bouwtechnische staat van de huizen in Zeehelden buurt bleek dat een groot ge deelte van de woningen langs de Spoorsingel nog in goede conditie verkeerde. Op het stadhuis vreest men na het bekend worden van de laatste gegevens vooral voor het eerste en derde blok wo ningen aan de Spoorsingel, ge rekend vanaf de Binnensingel- 1 Uit het grondmechanisch on- derzoek, dat in opdracht van het Hoogheemraadschap Delf- land werd uitgevoerd, kan op gemaakt worden dat de grond- verplaatsingen die de aanleg van de Deltadijk teweeg zal brengen, naar verwachting zo onregelmatig zullen zijn dat het gevaar voor scheurvor ming in de muren meer dan denkbeeldig is. Door de onre- gelmatige grondverschuivin- i gen kunnen bepaalde delen van de bebouwing meer om- hoog worden gedrukt dan an- dere. Scheuren van muren is dan haast onvermijdelijk. Ver wacht wordt dat de door werking van de grondver plaatsingen tot zo'n twee a drie blokken achter de Spoor singel voelbaar zal zijn. Wat de exacte consequenties zullen zijn is nu aan TNO, welk instituut momenteel be kijkt, welke invloeden op de constructie van de huizen te verwachten zijn. Die vertaling wordt binnen twee maanden verwacht. In het rapport zal worden uitgesproken, welke woningen wel en welke niet gehandhaafd zullen kunnen bhjven. De gemeente Vlaar dingen zal die uitkomsten naast de al eerder uit het bouwtechnisch onderzoek ver kregen gegevens leggen om een totaaloverzicht te krijgen. Voor optimisme lijkt weinig reden. Schiedam De gemeente Schiedam overweegt een bij drage in de reinigingsrechten voor minder draagkrachtigen. Hoe zo'n bijdrageregeling eruit moet gaan zien wordt bestu deerd door ambtenaren van de afdeling belastingen en van de sociale dienst. Daartoe nemer* zij ook een kijkje in Vlaardin gen, waar een soortgelijke re geling al bestaat, In Vlaardingen komen huis houdens met een minimumin komen in aanmerking voor te ruggaaf van de huisvuilbelas ting. zoals de reinigingsrech ten daar worden genoemd. Op grond van deze regeling komt men tevens in aanmerking voor teruggave van 67 percent van de abonnementsgelden voor de centrale antenne-in richting (CAI). Of een bijdrage in de reinigingsrechten, die in Schiedam momenteel 63 gul den bedraagt, ook wordt ge koppeld aan het abonnement sgeld voor de CAI is voorals nog onbekend. De leden van de raadscommissie voor finan ciën en economische zaken, waar de bijdrage al meerdere malen op de agenda heeft ge staan, hebben echter laten we ten voorstander te zijn van een regeling, die is afgestemd op die in de omliggende gemeen ten. lil

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1