STAD/STREEK Ruzies over huur nieuw centrum Oost Restauratie bedrijven minstens zo belangrijk 'Luchthaven zet woningbouw op 't spel' Locaal isolatiedraaiboek regelt gigantische operatie Als college zijn zin krijgt: Cassettes weg MEER SUBSIDIE ZEE- KADETTEN Treinbrand in kiem gesmoord Schieten op mussen Praten over veiligheid scholieren Huurder is gemeente te slim af Oud AJC-ers 1 houden reünie Niet alleen woningherstel Buit van 22 mille Maassluis massaal in wolletje9 dinsdag 19 februari 1980 VD/SC/WW Hoge antennemast blij ft verboden Vlaardingen Het ziet er voor de zendhobby van de heer Springeling uit de Rillandhoeve niet best uit. Al maandenlang voert deze zendamateur een papieren oorlog om vergunning te krijgen een achttien meter hoge antennemast naast zijn huis te plaatsen. Het colle ge heeft de gemeenteraad voorgesteld, het beroep dat door hem was ingediend af te wijzen. Op 19 juni van het vorige jaar beschikte het gameente- bestuur negatief over het verzoek van de heer H.A.S- pringeling. De voornaamste reden van afwijzing was het feit dat de mast strijdig was met het bestemmingsplan en daarbij „horizonvervuiling" zou veroorzaken. Springeling ging tegen die uitspraak in beroep. In zijn beroepsschrift stelt hij onder meer dat het hem onmogelijk wordt ge maakt om zijn hobby uit te oefenen en dat hij het slacht offer is van tegenstrijdige vi sies van ambtelijke werk groepen. Het college van B en W stelt in baar raadsvoorstel dat ambte lijke werkgroepen inderdaad tegenstrijdige adviezen kun nen geven. Ieder groep han delt tenslotte uit een andere discipline. In zo'n geval dient het college een afweging te maken tussen de verschillende adviezen. „De uitspraken heb ben slechts waarde als advie zen voor ons college" zo schrijft het college in zijn ad vies aan de gemeenteraad. „Onze beslissingsbevoegdheid omvat een breder terrein dan ons door de heer Springeling kennelijk wordt toegedacht. Het college volhardt dan ook in zijn weigering en heeft daar vier redenen voor; het open baar groen zou schade onder vinden, de fundatie zou in ge- Vlaardingen De ge meenteraad moet een be drag van ruim tweedui zend gulden extra be schikbaar stellen als in vesteringssubsidie voor het Zeekadetkorps, Nu de eindafrekening van de aanschaf en de verbou wing van de Assam II bin nen is blijkt, dat de totale operatie het kadettenkorps ruim 49.000 gulaen heeft gekost. Een kwart daar van, afgerond ruim 17.000 gulden, komt ten laste van de gemeente. Eerder al was de gemeen teraad akkoord gegaan met een Investeringssubsi die van ruim 15.000 gul den. Omdat de totale ope ratie duurder uit is geko men moet daar nog wat geld bij. Do Assam II, die sinds enige tijd door de Zeeka- detten in gebruik is. De definitieve subsidie-afreke ning valt wat duurder uit dan verwacht. Vlaardingen Door kordaat optreden van surveillerend spoorwegpersoneel kon zater dag een treinbrand worden voorkomen. Het personeel had *s ochtends in alle vroegte ont dekt dat door het vastlopen van de remmen onder een treinstel van een uit Hoek van Holland komende D-trein, met de bestemming Hamburg, een begin van brand was ontstaan. Op het station Vlaardingen- Centrum had men het brandje al snel onder de knie. Een en ander had wel een vertraging van bijna een uur voor het treinverkeer tot gevolg. Vlaardingen Omdat hij be zig was vanuit zijn woning op mussen te schieten werd een 13-jarig Vlaardingertje zondag ochtend door de politie in zijn kraag gegrepen. Er is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de wapenwet. Schiedam Met als hoofd punt de verkeersveiligheid van kinderen tussen school en huis, zoals beschreven in de deelnota van het circulatie- plan, zal de werkgroep ruimte lijke ordening Schiedam- °°rd vanavond vergaderen ini^e °P ^et Hargplein 101. De werkgroep is van me- hing dat de veiligheid op voor de schoolkinderen Schiedam-Noord nog veel te pensen overlaat. De aanvang van de avond is acht uur. Schiedam De gemente Schiedam, met name de afdeling vorming en recreatie, is bijzonder verontwaardigd over de gang van zaken rond het verhuur van het bijna voltooide wijkcentrum Oost, dat gevestigd wordt in de vroegere Savor- nïn Lchmanschool. De huurder, de katholieke stichting voor sociaal-culturele arbeid (KSCA), wil namelijk de Christelijke Jeugd Vereniging (CJV) niet meer als onderhuurder. Door een clausule in het huurcontract is het mogelijk, dat de KSCA niet in gebruik Zijnde ruimtes van bet nieu we centrum Oost aan de Ga- lilefstraat aan andere sociaal- culturele groepen mag ver huren, maar ze kan dat ook weigeren. Mensen van de CJV kunnen het nu niet meer vinden met beroeps krachten van de KSCA en andersom. Na jaren samengewerkt te hebben wil de KSCA de CJV niet meer in huis hebben. Wethouder Posthoorn is daar verbaasd om: bij een commis sievergadering over vorming en recreatie benadrukte Pos thoorn nogmaals dat hij er zonder meer vanuit ging dat de CJV ook als huurder van het nieuwe pand werd be schouwd, mede aangezien zij na de brand in het oude wijk centrum aan de Dr. Zamen- hofstraat als een van de eerste organisaties het plan had om de school aan de Öalileistraat te laten verbouwen. Samen met de christelijke ver eniging maakte de katholieke organisatie op dub- en buur- thuisgebied vroeger gebruik van het clubhuis in het ge bouw van de federatie voor so ciaal-cultureel werk aan de Overschiese straat. Later, in 1973, verhuisden zij samen naar het houten noodgebouw- tje in de Dr. Zamenhofstraat. Vorig jaar ging dat gebouw in vlammen op; Oost zat weer zonder buurtcentrum. De ge meente zag de nood en ver leende een subsidie van een half miljoen voor de verbou wing van een leegstaande school aan de Galileïstraat. De KSCA, dat ook voor honderd procent door de gemeente wordt gesubsidieerd, mocht het pand „huren" van de ge meente. In het huurcontract werd in vol vertrouwen een clausule opgenomen dat de KSCA kon beslissen wie van de niet benutte delen van het pand gebruik mocht maken als hei project eenmaal begmt te lopen. Vertrouwen De gemeente ging er steeds vanuit dat de KSCA en de CJV het goed konden vinden op het gebied van sociaal-cul turele activiteiten. Het nieuws, dat de CJV als huurder werd geweigerd, kwam dan ook dubbel hard aan. André Cor- nax, welzijnsambtenaar bij de gemeente Schiedam, heeft zich met de zaak beziggehouden. Op initiatief van dé gemeente werd tot nu toe vergeefs ge tracht de twee partijen tot el kaar te brengen. Volgens Cor- nax kan de gemeente twee dingen doen; rigoureus de huur aan de KSCA opzeggen, of wachten tot het project voor sociaal-culturele activiteiten in het nieuwe centrum Oost van start gaat. In het huurcontract staat namelijk dat er geen ruimtes tijdens avonden of middagen ongebruikt mogen biïjven. Mocht dit wel zo zijn, dan mag de gemeente deze ruimtes aan andere groepen toewijzen. Dat wordt aan al lereerst aan de Christelijke Jeugd Vereniging. „Het gaat er bij ons alleen maar om dat de ruimte in Oost waar wij veel geld in hebben gestopt gebruikt zal worden voor sociaal-culturele activitei ten. Wij zullen daarom niet ac cepteren dat het pand gedeel- teLijk op non-actief zal worden ge2et door interne ruzies," al dus Cornax, die de argumen ten van de KSCA om de CJV niet te accepteren te zwak vond om serieus te nemen. meentegrond komen, de con structie is technisch onaan vaardbaar en geeft bovendien geluidshinder. ..De heer Springeling zou het "zich gemakkelijk maken" zegt de heer C. Schoneberg van de afdeling stadsontwikkeling, „als hij met een kleinere mast genoegen zou nemen, Ik vind trouwens datje, voordat ie een woning betrekt, eerst wei even mag informeren of je daar ook zo'n hobby kan uitoefenen. Er kunnen straks we! mensen ko men die oude auto's verzame len Als de gemeenteraad, die be gin maart een oordeel velt over ,,de zaak Springeling", zich aansluit bij de opinie van B en W, dan kan de heer Springeling nog via een zoge naamde AROB-procedure zijn mast proberen te krijgen. „De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft wel va ker andersluidende uitspraken laan." zegt de heer Schone- gedaar berg. §UIIIIIII[ll!lllll]HII[|]|llliUII!lltlllitiimmtl Schjedam/Vlaardin- jjjj gen Een werkgroep van oud-leden van de plaatselijke afdelingen h van het AJC is een rel- s s nie aan het voorbereiden, B 5 die voor oud-leden van s deze vroegere socialist!- sche organisatie wordt §j gehouden in juni van dit E jaar. Dat gebeurt ter ge- legenheid van het feit. S B dat de AJC in Schiedam en Vlaardingen 60 jaar b j= geleden werd opgericht. |j B De bedoeling in VJaar- dingen is. het weekend j| B van 7 en 8 juni hiervoor E te gebruiken. In en om 5 p de Nivon-boerderij aan §f H de Van Baerlestraat zui- H S len de voormalige AJC- ers kunnen deelnemen 5 aan tal van activiteiten. j= b Er zijn zelfs plannen, om 1 het voormalige afdelings- blad De Rode Koerier in de komende periode weer enkele malen uit te b' B brengen. Het zal worden E toegezonden aan alle E oud-leden en zal onder s E meer informatie bevatten B H over de activiteiten, die j§ in het kader van het ju- S bileum zullen plaatsvin- E den. E De werkgroep beschikt 5 niet meer over alle na- E men en adressen van personen, die ooit lid van de Vlaardingse afdeling zijn geweest. Oud-AJC- 5 ers worden daarom ver- zocht zich te melden. Dat kan onder meer bij Tiny b en Teun Sprij, Alberune Agneslaan 51 in Vlaar- dingen, telefoon 74.49.02. 5 aiilUlllllllimillllillDIIlHIIIIIIIIIIIIIIIillllll^ gsJfcjg'* '-*7Hr"",■4-*' Restauratie in de Schiedamse binnenstad: zó moet het niet meerl Schiedam Renovatie van bedrijfspanden is in de Schie damse binnenstad nog belangrijker dan restauratie van het oude woningbestand. Daarom mogen de ambtenaren, die op het stadskantoor met stadsherstel te maken hebben, niet voorbijgaan aan mogelijkheden om bedrijfspanden te restau reren. Leden van de gemeenteraad hebben die opdracht meegegeven aan directeur-gemeentewerken Harm G, de Block. daarbij uitdrukkelijk, evenals wethouder Chris Zijdeveld, dat rehabilitatie zoals van het bloemenstalletje op de hoek van Lange Haven en Korte Dam destijds een zeer slecht voorbeeld is geweest van hoe het moet. Bij gemeentewerken lag het aanvankelijk alleen in de be doeling in een uitvoeringsplan te omschrijven, hoeveel wo ningen jaarlijks met behulp van rijkssubsidie kunnen wor den gerestaureerd. Daarbij zou het gaan om woningen binnen het gebied, dat als< beschermd stadsgezicht aangeduid zal worden; het grootste deel van de binnenstad met enkele uit lopers. In de meeste gevallen eenter, met name aan Lange Haven, Noordvest en West- vest, zijn bedrijven al dan niet nog in gebruik het meest sfeerbepalend en karak teristiek voor de Schiedamse binnenstad. In het gros van de gevallen gaat het om oude dis tilleerderijen en oude graanop- Sl3g. Bij de voorbereidingen om het Schiedamse binnenstadsge zicht te beschermen worden zoveel mogelijk de bewoners van het stadscentrum betrok ken, heeft De Block ook ver klaard naar aanleiding van op merkingen daarover van Henk Nieuwenhuijsen, pen ningmeester van de bewoners- vereniging. Nieuwenhuijsen had onder andere het idee ge lanceerd om bewoners van oude binnenstadswoningen sneller subsidie te verlenen voor restauratie, omdat zij bij een beschermd stadsgezicht meer in hun „hersteivrijheid" worden beperkt en waar schijnlijk vaak hogere kosten zullen moeten maken. De fi nanciële kant van de zaak ligt echter bij de minister, aldus De Block. Of inderdaad het woningherstel duurder zal zijn, is de vraag; in elk geval blijven de gewone welstands- criteria gelden. De directeur van gemeentewerken stelt iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiimi Schiedam Een 60-jarige ex pediteur heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van geld en sieraden uit een woning aan de Delflandseweg. Onbekenden wisten zaterdag aan de achterzijde van de wo ning op het balkon te klaute ren om daar een ruit te ver nielen en naar binnen te gaan. Zij namen voor 1800 gulden aan geld mee en sieraden ter waarde van 20.000 gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. iiiiiiiiiiiiiiiiiimmiuiiiiimiiiNmiiiimmmii 1 Schiedam Door de huidige opstelling van het rijk worden niet alleen de woningbouwmogelijkheden op Zestienhoven zelf, maar ook die in Schiedam geblokkeerd. Dat staat in een nota, die deze maand is uitgebracht door het openbaar lichaam Rijnmond. In die nota wordt een aantal aanbevelingen ge daan, in de eerste plaats om de noodzaak van een lucht haven voor het Rijnmondge bied te onderzoeken en daar naast naar een alternatieve vestigingsplaats. De 6500 woningen, die in het streekplan Rijnmond worden genoemd, kunnen op Zestien hoven niet worden gebouwd zolang de luchthaven gehand- .haafd wordt, zo staat hei in de nota. Maar door alle vliegtuig lawaai is, met het oog op de wet geluidhinder, ook de bouw van honderden woningen rond de luchthaven en m Schiedam-Noord onzeker. Vo rige week wees daar in een commissievergadering in Schiedam PPR-raadslid Her man Noordegraaf nog op: zijn conclusie ts, dat wie vóór handhaving van Zestienhoven is, automatisch tegen bouw van vijfduizend woningen in Woudhoek en Spaiand moet zijn. Vlaardingen Een auto- kraakje in een 111 de Haven straat geparkeerd staande per sonenauto leverde de onbe kenden een buit op van vijf tien cassettes ter waarde van 75 gulden. De breekschade be droeg circa driehonderd gul den. Maassluis 24 april 1978. Een initiatief vanuit de directie van de Maassluise nutsbedrijven vindt politieke weerklank. De gemeente Maassluis wordt na Gasselte ert Enschede de derde gemeente in Nederland die met een energiebesparing snota in de raad komt. Een en ander resulteert in een inven tarisatie van het energieverbruik van overheid, gezinshuis- houdingen en bedrijfsleven in Maassluis. Het daaraan gekop pelde onderzoek naar besparingsmogelijkheden leidt tot be slissingen over direct te nemen maatregelen: regulering van verwarming en verlichting in openbare gebouwen, op korte termijn rendabele investeringen in technische verbeteringen van de apparatuur, aanpassing van de openbare verlichting en voorlichting. Nu zijn in Maassluis de ge meentelijke en particuliere woningen aan de beurt. Het nationaal isolatie program ma, dat beoogt om in een pe riode van twaalf jaar onge veer tweeënhalf miljoen be staande woningen in vol doende mate termisch te iso leren, krijgt een plaatselijke uitwerking. ningen. Deze zijn te verdelen- in de volgende categorieën; woningwetwoningen (in bezit van en verhuurd door woning corporaties of gemeentelijke woningstichtingen), premie- huurwoningen (in bezit van woningcorporaties en instituti onele beleggers), huurwonin gen (in het bezit van particu liere eigenaars) en woningen (in eigendom van de bewoner). Maassluis een projectorganisa tie opgezet die bestaat uit een beleidsgroep en een werk groep. De door het gemeente bestuur ingestelde beleids groep, bestaande uit wethou der Van der Knaap en de (ad junct-) directeuren/chefs van de betrokken afdelingen, is be iast met de financiële regeling van het locaal begeleiding sprogramma en met het on derhouden van de contacten met organisaties en instellin gen, waarvoor de steun wordt verlangd voor het welslagen van het programma. Zoals gezegd gaat het bij het Voor het verwerkelijken van programma om bestaande wo- het isolatieprogramma is voor De werkgroep, in Maassluis genoemd de werkgroep Ener giebesparing Maassluis (WEM), heeft als voorzitter de heer G. J. de Kroese, de adjunct-di- Fecteur van de gemeentebe drijven in Maassluis. Uit hoof de van zijn functie is hij ook lid van de beleidsgroep. De WEM bestaat verder uit amb tenaren van de diensten die ook del uitmaken van de be leidsgroep. Bij de voorberei- "ding van een programma voor de isolatie van particuliere huurwoningen en van wonin gen in het bezit van eigenaars- bewoners wordt de WEM tij delijk aangevuld met verte genwoordigers uit deze groe peringen. De werkzaamheden van de WEM liggen op de vol gende gebieden: bouwkundige voorzieningen, financiële za ken, installatietechnische za ken, uitvoeringsaangelegenhe den en voorlichtingszaken. Inventarisatie Onder bouwkundige voorzie ningen verstaat de WEM voor namelijk allerlei inventarisa tiewerkzaamheden. Allereerst wordt het Maassluise woning bestand gesplitst naar woning wetwoningen (huur), premie huurwoningen, huurwoningen van particuliere eigenaren en eigen woningen van eïgenaar- /bewoners. Daarna worden deze groepen gesplitst naar woningen van vóór 1940 en van nd 1940 en naar woningen die geschikt zijn voor isolatie van gevels, ramen en daken of voor een eventuele renovatie. Ook scholen en andere open bare gebouwen zullen daarop onderzocht worden. Uit deze inventarisatie volgt een sche matische indeling van de in Maassluis te isoleren woningen en gebouwen. Vervolgens wordt een keuze gemaakt ten aanzien van de materialen die gebruikt gaan worden; geveli solatie, dubbele beglazing, da kisolatie of andere bouwkun dige voorzieningen. De WEM kan eigenaar/bewoners van te isoleren panden natuurlijk al leen maar adviseren ten aan zien van de materiaalkeuze. Voor de financiering van de isolatie van woningwetwonin gen en premie-huurwoningen heeft de WEM gekozen voor een methodiek waarbij de las tenverzwaring ten gevolge van de isolatiemaatregelen wordt gecompenseerd door de verla ging van de gasvoorschotnota. Bij subsidiemogelijkheden (bij voorbeeld voor eigenaar/be woners) wil de WEM de aan vragen gaan verzorgen. De werkgroep streeft ernaar om isolatiebedrijven zich door on dertekening accoord te laten verklaren met allerlei voor waarden en bepalingen om ten aanzien van de garantie en kwaliteit van de aangerbrach- te voorzieningen enige zeker heid te verkrijgen. Daarnaast worden zij gedwongen om uni forme besparingsberekeningen te overleggen. Het is de bedoeling om binnen afzienbare lijd een voorlich tingsprogramma op te zetten en uit te voeren. Het program ma valt of staat met het infor meren van de bevolking. De bewoners van Maassluis zullen overtuigd moeten worden van de noodzaak van deze giganti- sche besparingsoperatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3