SW/SIREË De Kabel start, cursus burenhulp Z<o> kunnen de mensen meteen zien9 wat ze aan je hebben! mmm Zwanger- sehaps voorlichting Weer kelder leeggehaald Mishandeld na harbezoek Aanrijding Antiek CAI-info verplaatst Luisteren naar je medemens Vóór 1 april subsidie aan vraag indienen Emancipatie-activiteiten worden op een rij gezet Bewoners vergaderen over renovatieplannen PvdA-fractie is morgen opnieuw in de Gorzen Achterban-redactie roept 'stille PvdA- leden' op woensdag 20 februari 1980 VD/SC/WW Vlaardingen De Turks-Ne derlandse Culturele Vrouwen- groep organiseert op zondag 24 februari een bijeenkomst waarbij voornamelijk gespro ken zal worden over zwanger schap en zwangerschapscon trole. De bijeenkomst wordt georga niseerd omdat de Turkse vrou wen de noodzaak en het be lang van deze zaken vaak niet inzien. Er 2al daarom een in leiding gegeven worden door een verloskundige en er zal de mogelijkheid 2ijn om vragen ie stellen. Ter afsluiting zullen er films over Turkse volksdansen ver toond worden. De bijeenkomst wordt gehouden in Ontmoe tingscentrum West, Ploris de Vijfdelaan 1. Men begint om twee uur 's middags. Schiedam Uit eeen kelder van een woning aan het Liszt- jlein hebben onbekenden mom- en fietsonderdelen en ereedschap ter waarde van >35 gulden gestolen. De daders kwamen binnen door de kel derdeur aan diggelen te slaan. Maassluis Door nog onbe kende oorzaak ontstond in het weekeinde nabij een bar aan het Zandpad in Maassluis een vechtpartij. Een 31-jarige Maassluizer werd daarbij zoda nig mishandeld dat hij voor behandeling naar bet Holy- zïekenhuis moest worden ge bracht. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld. Maassluis Een 32-jarige dame uit Maassluis werd aan gereden toen zij in de Lange Bnonesiraat op haar fiets stap te. De betrokken automobilist merkte te laat dat de vrouw vanaf het trottoir de rijbaan op stapte. Het gevolg was dat de vrouw aan haar hoofd gewond raakte en per ambulance naar het Hoi y-zi eken huis vervoerd moest worden. Maasland In gebouw het Trefpunt te Maasland wordt zaterdag een antiekbeurs ge houden. Op deze beurs, die van 10 tot 17 uur plaats vindt, worden onder meer antieke kasten van Nederlandse af komst uitgestald, alsmede een grote sortering blank-grenen meubelen. Verder is er een collectie koper, tin. aardewerk, zilver, plateel en kristal voor handen. Bij de inzending schilderijen en prenten is er onder meer werk van Han van Moge ren alsook een collectie Japanse prenten. Vlaardingen Met ingang van maandag 25 februari wordt het mobiele informatie centrum van de Centrale An tenne Inrichting overgebracht naar de Van der Werffstraat, ter hoogte van de Van Blan kenhei mst raat. Het centrum ïs geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Op dinsdagavond kan men van 19 tot 21 uur terecht. iniiniiiiiutuiiiiii&HiumiiimniiiiiiitiiuiiiiiiiuiiniitiiiiiiiiiiiitHEiHiMiiimniiiiuniiiiifiijHiiMuiiiHiiiiiiiitiuiuiiiiniiiiuiumiiMimtntiniiiinnniimKiiimtiTtiiuniimiiiHiiiHiiKiiiiiiiiiiiiiuiitiiiitirniiiinjiinuiiioiniiimniHiuiiiiiNiiiiiiutnHiiiuintaiuniiiniiiiiMimifiiiitiiiMiiniiiuiiitiHiiuu Vlaardingen Mensen zonder werk krijgen in onze maatschappij vaak een minderwaardigheidscomplex. Dat is niet toevallig. Wie niets presteert wordt vaak als een minder soort mens beschouwd, zodat WAO-ers, WW-ers, RWW-ers en anderen, die buiten het arbeid sproces staan, het soms erg moeilijk hebben met hun omgeving. Wie Is j© naaste buur? Het project Mensen zon der werk „De Kabel" wijdt er een hele cursus aan. In de bekende ïnformatieca- ravan op het Vlaardingse Veerplein, waarin het project Mensen zonder Werk is ge huisvest, komt mer dagelijks in aanraking met deze pro blematiek. Om die reden start De Kabel, zoals het project officieel heet, op maandag 25 februari en vrij dag 7 maart in buurthuis Oost, Oosterstraat 86 een cursus „Burenhulp" voor mensen die om de één of an dere reden werkloos zijn ge worden. „Burenhulp" wil speciaal deze mensen in een twaalfdelige cursus van dienst zijn bij het functioneren in een maat schappij, die in veel opzichten alleen actieve en gezonde mensen voor vol aanziet. De cursus bestaat uit drie blokken van vier lessen, waardoor tus sentijds invallen goed mogelijk is. De cursus zal worden geleid door mevrouw Door de Graaf, een Delftse psycho-therapeute, die behalve over welziinsnood ook veel over wederzijdse hulp kan vertellen. De serie bijeen komsten beoogt de gewone menselijke contacten te her stellen. Maken dat mensen el kaar weer als mensen kunnen zien. „De bedoeling van deze cursus is de échte boodschap van je naaste buur goed op te vangen, de eigen taalvaardig heid te vergroten en eigen mo tieven te Teren herkennen.", aldus De Kabel. Deelname aan de cursus is gratis. Via het arbeidsbureau en hei GAK heeft De Kabel folders verspreid om de doel groep te bereiken. Nadere in formatie is ie verkrijgen in de caravan aan het Veerplein, waar dagelijks van 14 tot 17 uur, ook op zaterdag, iemand aanwezig is. Telefonisch is De Kabel bereikbaar onder num mer 35.64.14. iiiinmiiiijniiiiimniiiitimtmnmiimijmmiiiiimimniiiiiiHiiiiiunimimimmEsiiiiiiiiitiimiimiiMiiiiiiMiM^^ Een subsidie van 34 cent per inwoner. Die maatregel werd eind vorig jaar door de staatsecretaris voor emancipatie-za ken, mevrouw Kraayeveld Wouters, afgekondigd als een zogenaamde tijdelijke rijksbijdrageregeling en bedoeld om nieuwe initiatieven op het emancipatorische vlak van de grond te krijgen. De bijdrage is eenmalig. Na 1980 zullen de activiteiten geïntegreerd moeten zijn in het groter geheel van een sociaal-cultureel plan. Gevraagd werd aan de diverse ge meenten vóór 1 april 1980 een lijst met activiteiten in te die nen. Hoe staat het er mee? In de gemeente Vlaardingen leidde de aankondiging van de rijksbijdrage tot koortsachtig overleg tussen een grote groep van direct of zijdelings bij de emancipatie betrokken instel lingen en personen. Er werd een draaiboek opgesteld en een wensenlijstje op papier ge zet. In het totaal kwamen acht groeperingen hun hand op houden. Drie daarvan vielen af; waaronder de werkgroep prostitutie, de werkgroep ge zondheidszorg en de Neder landse Christen Vrouwen bond. Deels omdat de subsidie aanvragen niet in het juiste kader waren gedaan, onvol doende ondersteuning hadden of andere aanvragen overlap ten. Er resteerde tenslotte een lijst rnet aanvragen van organisa ties als de Vrouwenraad en de Vrouwencafé's. De subsidie aanvragen betreffen culturele, organisatorische en educatieve aspecten. Een aanvraag ter subsidiëring van een vrouwen huis werd voorlopig nog van de hand gewezen, zij het dat dit verzoek volgend jaar weer terug zal keren. Hoe precies de politieke bereidheid van de gemeente is ten aanzien van een dergelijk vast ontmoeting spunt voor vrouwen is echter nog niet duidelijk. Eei) uit spraak daarover moet nog worden gedaan. Voorlopig zal de gemeenteraad 2ich eerst over het bovengenoemde lijstje moeten buigen. Vormend In Schiedam ligt de nadruk voornamelijk op emancipatie activiteiten met een vormende inslag. Anders dan in Vlaar dingen het geval is heeft men de VOS- en Bijspijkercursus sen niet onder de noemer van het educatief plan gebracht, maar als emancipatie-activiteit opgevoerd. Ook daar overi gens subsidie-aanvragen van het Vrouwencafé en de zoge heten vido-groepen (Vrouwen In De Overgang). In Maassluis tenslotte lijkt men met de or ganisatorische kanten van dc emancipatie het verst gevor derd. Daar werden activiteiten als het, ondersteunen van vrouwenemancipatie in het al gemeen, het streven naar een gemeenschappelijke accommo datie voor het vrouwenwerk, de ontwikkeling van het vrou wenontmoetingscentrum Sien en politieke scholingscursus senom maar een kleine greep te doen reeds verwerkt in het sociaal-cultu reel plan, dat momenteel in de afrondende fase verkeert. Vlaardingen De bewoners van de huizen in de Pieter Ka- fel Drossaartstaart die aanmerking komen voor renovatie gaan vanavond weer vergaderen met de gemeente over de organisatie van deze renovatie. Het is de bedoeling dat de ver- ring van de meubels tijdens de tegen woord igers van de ge- opslag, tneente komen met voorstellen Twee bewonersvertegenwoor- over de verhuisgeldbijdrage, digers van de gerenoveerde de huursubsidie, de huurge- William Pont woningen zullen wenning, de stookkosten voor tijdens de vergadering over de wisselwoning en de verhui- hun ervaringen tijdens de re- Ztng van de telefoonaanslui- cent afgesloten renovatie vort wig naar de wisselwoning, hun huizen vertellen. De ver- Daarnaast zullen er medede- gadering wordt gehouden in hngen gedaan worden over de het badhuis en begint om acht meubelopslag en de verzeke- uur. Schiedam Sinds 1 no vember staat de telefoon bij Jo Ouwens niet stil. „Ze bellen op de meest onmogelijke tijdstippen, zelfs nog op zondagavond kwart over elf. Maar dat geeft niet. Het is een goed teken dat de mensen je weten te vinden, dat ze niet aarzelen om je iets te vragen. Zo hoort het". Als Jo Ouwens dat zegt, knikt Arie Verlinde instem mend. „Het contact met de mensen is direct al ver beterd", zegt hij. „Sinds wij met de fractie naar de Gorzen gingen, kloppen de bewoners van die wijk veel eerder bij ons aan". Morgenavond gaat de ge meenteraadsfractie van de PvdA opnieuw naar het Zui derkwartier, het wijkcen trum van de Gorzen in de Dwarsstraat 33. De raadsle den, inclusief de drie- socia listische wethouders, waren er drieëneenhalve maand ge leden al en dat wïjkbczoek was het langverwachte resul taat van discussies over de vraag: hoe kan de afstand tussen politiek en burgers wee r wo rd en verkleind? Oud-F. vd A-raadslid Tiny Krikke wist het antwoord al jaren: „Ga weer naar de mensen toe, net zoals vroe ger!" En de aanhoudster won. De PvdA ging, en omdat me vrouw Krikke uit Zuid kwam, werd aan die wijk het eerst een bezoekje gebracht. In de Dwarsstraat kwamen tientallen Gorzenaren met vragen, kritiek, vragen, ad viezen, maar vooral vragen. Afgesproken werd dat de PvdA-fractie even een paar maanden de tijd zou nemen om de antwoorden te beden ken; dat lijkt lang, maar het viel niet altijd mee. ,,De mensen kwamen met de meest uiteenlopende vragen", zegt Jo Ouwens. Op die eerste november had zij ervan staan kijken hoe slecht veel mensen eigenlijk op de hoogte zijn van wat er in de stad 200I gebeurt. Het ging niet altijd om poli tiek. „Sommigen wilden ge woon eens het. verschil weten tussen college, partij, fractie en commissie. Anderen vroegen of je kon helpen bij het schrij ven van een brief. Het blijkt dat mensen met veel proble men best geholpen willen wor den, en als ze de weg weten komen ze wel naar je toe. Ik heb wel tachtig telefoontjes ge kregen sinds dat eerste wijk- bezoek van de fractie", aldus Jo Ouwens. Dat Jo Ouwens en Arie Ver linde binnen de PvdA tamelijk bekende figuren zijn had wel tot gevolg dat de meeste vra gen op hen werden afgevuurd. Bovendien komen zij allebei uit de Gorzen. „Toch heb ik het idee dat er een zekere schroom overwonnen is, dat door ons bezoek aan Zuid de mensen meer zélf het initiatief nemen om met iets op de proppen te komen omdat ze ie kennen! De belangstelling komt echt van twee kanten' zegt Vertinde. Evenals Jo Ouwens, met wie hij het wijkbezoek heeft voor bereid, verwacht Arie Vertin de morgen een nieuwe reeks vragen. „Ongetwijfeld komen er nog talrijke problemen op tafel, want er speelt veel meer in Zuid dan waar wij voorlopig de eerste keer mee te maken hebben gehad", zegt hij. Die problemen zijn er, behalve ovevvr kleine huis-, tuin- en keukentoestanden die in feite niets met het raadswerk te maken hebben, vooral over door Kor kegel ruimtelijke ordening. „De stadsvernieuwing gaat in Zuid natuurlijk enorm spelen", zegt Verlinde, „en je ziet dat men sen zich afvragen, wat er met hun huis gebeurt. Veel men sen hebben er voor de verbou wing duizenden guldens in ge stoken en je ziet dat zij nu bang zijn dat er gesloopt gaat worden. Zulke vragen zijn heel moeilijk, maar in alle ge vallen hebben wij kunnen vertellen wat er te verwachten valt. Dat is prima. Zo kunnen de mensen tenminste meteen zien, wat ze aan je hebben". Tankercleaning, een zuidelij ke randweg, de Bethelkerk, gebrek aan gezondheidsvoor zieningen, leegstand van hui zen, het gemis aan ontmoe tingscentra voor bejaarden en voor jongeren over zul ke kwesties is sinds 1 no vember heel wat afgepraat: in de PvdA („wat moeten we de mensen nu vertellen?") en Arie Verllnde: ling komt van ten. belangstel- twee kan- Jo Ouwens: gezellig met een bak koffie. in de Gorzen („wat zouden ze zeggen?"). Morgenavond staat het Zui derkwartier voor iedereen open. „Wij houden het heel in formeel, niet met een forum of zo, maar gezellig met een bak koffie. Dan komen de mensen eerder los, dan vragen ze eer der en vertellen ze meer, want aan informatie van hun kant hebben wij ook behoefte. Wij willen wel eens horen, wat er bij de bevolking van Schie- dam-Zuid leeft", aldus Verlin de en Ouwens. Beide PvdA-raadsleden 2ijn verheugd met de duidelijk toe genomen belangstelling vanuit de Gorzen voor de politiek. „Soms is het alsof de mensen over een drempel heen zijn. Zo zie je heel plotseling een toe name van vrouwen uit Schie dam-Zuid bij het VOS-werk", zegt Jo Ouwens, 2elf actief ge weest voor de cursussen Vrou wen Oriënteren zich in de Sa menleving. Voor de vakantie wil de PvdA-fractie nog naar Oost en in elk geval dit jaar nog naar West, want volgens Verlinde rijzen de problemen ook daar de pan uit, vooral in verbond met de stadsvernieuwing. „De mensen begrijpen niet precies wat er te gebeuren staat", zegt hij, „en daarom willen wij dat graag vertellen. Waarom zou je zoiets alleen in verkiezing stijd doen?" Vlaardingen „De Vlaardingse PvdA heeft 550 leden. Daar van zijn er een stuk of vijftig aktief in partij- en raadswerk. Zit de rest nou te pitten?" Deze vraag stelt de redactie van het plaatselijke PvdA-orgaan Achterban in het februarinum mer. De redactie van het blad maakt zich zorgen over de be trokkenheid van de Vlaardingse PvdA-leden met het afde- lingswerk. Behalve de aktieve kern van ongeveer vijftig mensen laat geen van de overige vijfhon derd leden ooit iets van zich horen. De actieve leden van de partij zijn werkzaam in raadsfractie, afdelingsbestuur, Rooie Vrouwen, Jonge Socia listen en Achterbanredactie. Vragen die redacteur Bert Kandel stelt aan die grote groep „stille" PvdA-leden.: „Voelt U zich nou thuis bin nen de PvdA? Bent U gewoon lid uit sympathie? Komt U niet naar afclelingsvergaderin gen omdat U vindt dat er te veel geouwehoerd wordt? Leest U Achterban? En: Weet U wat onze wethouders en raadsleden doen en wat vindt U daarvan? Reaklies, vragen, op- en aanmerkingen zijn vol gens het blad welkom bij de zeven redactieleden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3