EXTRA 'Te dikke kindlef er. zijn altijd de klos Diëtiste en fysiotherapeute starten cursus, want Nederlander snoept 24 kilo per jaar 'Voedings gewoonten van veel ouders vaak fout' Kosten Enthousiast Welvaartspeil Witte j assen-sfeer vrijdag 22 februari 1930 VD/SC/WW door Anton Stig zakgeld dat de meeste kinderen aan snoepgoed uitgeven. Kijk, da's een onderdeel in die cursus. De kinde ren laten zien dat je inplaats van een dikke reep chocolade ook best een boterham tussendoor kan eten. Je moet ze in feite zo bewust ma ken, dat dat roomijsje straks een verstandig gekozen waterijsje wordt". In eerste instantie komt het kind met één van zijn ouders naar de dië tiste, waar in overleg een persoon lijk dieet wordt samengesteld. Met dat dieet in de hand moet het kind dan de cursus gaan volgen. „Het is natuurlijk wel een voorwaarde dat de ouders er volledig achter staan en er sterk rekening me houden!" vindt Ineke van den Berg. Hoewel de kinderen via school- en huisarts uiteindelijk bij de initiatief neemsters van de cursus terecht ko men, wordt geen cent uitgekeerd uit het ziekenfonds. De totale kosten van de cursus zijn begroot op vijfen zestig gulden. Hiervan moeten Jeltje en Ineke onder meer de zaalhuur en het cursus-materiaal bekostigen. „Dat zijn geschatte kosten. We wil len in ieder geval geen winst ma ken. We werken ook vanuit een ze ker idealisme", aldus Ineke, die het net als Jeltje buiten haar dagelijkse werk gaat doen. „En misschien kan dat bedrag straks aanzienlijk omlaag als we subsidie van de gemeente krijgen, We willen ook in contact treden met de Nederlandse Hartstichting en andere organisaties die zich op het terrein van de gezondheidszorg bezighouden. Ik hoop ook dat ons initiatief door andere beroepscolle ga's wordt overgenomen. Veel dië tistes bijvoorbeeld zitten zonder werk. En op zo'n manier kunnen ze zich heel nuttig maken.,.." De twee Berkelse „beroepsgekken" gaan 28 februari van start met een epen dag in speeltuin De Kievit aan de Wilgenlaan, waar ze het zaaltje „Het Kievitsnest" tot hun beschik king krijgen. Voor de cursus, die In maart van start gaat, hebben zich inmiddels 10 kinderen aangemeld en het aantal groeit nog steeds. Het overgrote deel van het geld, dat de Neder landse jeugd verdient of krijgt toegestopt 5.25 miljard gulden), wordt uitgegeven aan snoep goed. Dat concludeert de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tandheelkunde uit de cijfers die naar bo ven zijn gekomen na een grondig onderzoek. Ook frisdranken staan genoteerd als favoriet op het consumptielijstje van de Nederlandse jeugd. Voorlopig Is er nog geen dalende lijn te bespeu ren in het snoepgoedverbrulk bij de Nederlandse jongeren. Op dit moment verteert de Nederlander ongeveer 24 kilo per jaar. Samen met de Engelsman wordt de Nederlander afgeschilderd als één van de belangrijkste snoe- pafnemers in de EEG-landen. In 1975 was het verbruik per hoofd gemiddeld nog twee kilo minder. Van de 5,25 miljard gulden geeft de schoolgaande jeugd tot negentien jaar 1,25 miljard gulden uit, terwij! de werkende jon geren (ook tot negentien Jaar) ongeveer vier mil jard spenderen. Voornaamste doe! van deze cursus is „het bewust maken van de kinde ren op het gebied van de voeding", Diëtiste Jeltje van Winden daar over: „Dus ze voorlichten over wat goede of wat slechte voeding voor ze is. Daarnaast willen, we ook wat gaan doen aan bewegingstherapie. Het is dus een combinatie. De kin deren spelenderwijs motiveren voor dingen waar ze nu nog moeite mee hebben. Oefenen op een eenvoudige koprol bijvoorbeeld. In ieder geval is de hoofdzaak de kinderen ervan te doordringen dat het te dik zijn niet gezond is op de langere termijn. Want hoe langer je er mee wacht om er iets tegen te doen, des te moeilijker wordt het om er op oude re leeftijd vanaf te komen". Ineke van Winden haalt daar een praktijkvoorbeeld bij aan: „Hoe vaak komt het niet voor dat een mollig kind op jeugdige leeftijd wordt aangesproken met: „Joh, wat zie jij er gezond uit". Als men echter dik blijft wordt het maar al te vaak weggewuifd door de ouders: „Dat gaat er wel weer af als je wat ouder wordt!" Volgens zeggen van het duo, hebben de plaatselijke medici in Berkel en Rodenrijs ai erg enthousiast gerea geerd op het voornemen en lijken er dan ook volkomen achter te staan. Via de schoolartsen worden de ietwat te dik bevonden kinderen doorverwezen naar de huisarts die ze vervolgens verwijst naar de initi atiefnemers, die met twee groepen willen gaan starten: tien tot twaalf jarigen en een groep van twaalf- tot en met achtienjarigen. Dat het geen overbodige luxe is om wat te gaan ondernemen op dit ter rein, bewijst Jeltje met statistieken in haar hand: „Uit landelijke cijfers blijkt dat drie procent van de kinde ren in Nederland te dik is. En onder dik versta ik twintig procent boven het ideale lichaamsgewicht. Daar bestaan tabellen van". Dat er zoveel dikke kinderen zijn in Nederland wijt zij voornamelijk aan de voedingsgewoonten van de ou ders. „Bij veel mensen zit dat volko men fout. In de meeste gevallen neemt ëen kind dat het huis uitgaat, de kookgewoonten van de moeder mee. Dat heb ik zelf ook ervaren. Er wordt dus niet veel verder geke ken dan de neus lang is. Er wordt ook niet zoveel aandacht geschon ken aan dat toch wel zeer belangrij ke aspect in het leven: de voeding. Ik heb daar ooit eens een scriptie over gemaakt, in het onderwijs wordt er over het algemeen ook al niet teveel aandacht geschonken aan dat onderwerp. In Berkel bij voorbeeld deed maar twintig pro cent van alle onderwijzers iets aan voedingsvoorlichting! Ook kan volgens haar het welvaart speil van Nederland in deze proble matiek niet over het hoofd worden gezien. „Hoe vaak komt het tegen woordig niet voor dat een kind na school inplaats van een kopje thee een glas limonade krijgt voorge schoteld. Hupsakee, weinig werk voor een moeder, dus waarom niet. En waarom zou je je kind voor tus sendoor een gevulde koek of een dikke reep enocolade misgunnen? Nu heb ik het niet eens over het Berkel en Rodenrijs Diëtiste Jel tje van Winden (26) en fysiothera peute Ineke van den Berg (24) uit Berkel en Rodenrijs hebben een voor Nederland opmerkelijk, zo niet uniek initiatief genomen: ze gaan beginnen met een „Dieet-eursus voor te dikke kinderen". „Want", motiveren zij dit initiatief, „dikke kinderen zijn altijd de klos met van alles en nog wat. Met een voudige behendigheidsspelletjes of tikkertje. Noem maar op. Ze vallen hoe dan ook op en er worden op merkingen over ze gemaakt. Ge volg: ze schamen zich en blijven passief. Sommigen komen daarom bewust niet naar een gymnastiekles of meten zich een houding aan die ze eigenlijk niet willen. Raken vaak In een bepaald isolement. In de praktijk zijn we kinderen met die problemen tegengekomen en daar erg van geschrokken". Ze gaan de cursus ook al beginnen omdat, zoals zij zelf hebben ervaren, veel ouders niet weten wat te doen als zoon- of dochterlief zo langza merhand een ware papzak begint te worden. „En niet iedereen stapt daar nu eenmaal meteen voor naar een huisarts", zo weet dietiste Jeltje. „We willen er een plezierige cursus van gaan maken. Dus zie het niet in de medische witte jassen-sfeer. Noem het preventieve gezondheids zorg', legt Ineke van den Berg uit over de cursus die in totaal zo'n twaalf weken (steeds na schooltijd) in beslag neemt. Jeltje van Winden (rechts) en In eke van den Berg: ze ker weten dat het straks geen dikke- maar een slanke kinder club is,...."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4