STREEK Zieke boom voor raadhuis Kethel moet verdwijnen Herziening raadsbesluit afgewezen 'Kind,wat ben je groot geworden..!' BRIEVEN Politie roept hulpverleners op Energie-idee van monteur bekroond CDA-nestor Piet Poot: Expositie Moeder en dochter Vlaardingse worst bijna de beste Brutale tassendief Te hard Stichting Welzijn introduceert nieuw alarmsysteem mm. Hogere beloning voor. raadswerk Damco in de prijzen Gidsje nu snel klaar Machtsvertoon woensdag 27 februari 1980 VD/SC/WW Schiedam CDA-raadslid Piet Poot (70) wil dat de dwergcypres voor het raadhuis in Kethel moet ver dwijnen. „De boom verbergt de twee geveltjes van het raadhuis helemaal, zodat het huisje niet volledig tot zijn recht komt." De heer Poot, lid van de commissie voor ruimtelijke ordening, had eerst geprobeerd de boom te laten ver plaatsen, maar dat bi eek niet mogelijk omdat uit een rapport bleek dat de boom aan een ziekte, koprot, lijdt. Tijdens de laatste RO-vergadering liet Poot horen dat de boom dan maar tegen de vlakte moet. De boom werd in 1890 gelijk- raadhuis geplant.Zij heeft in an net tijdig met de bouw van 1 die 90 jaar een hoogte van negeneneenhalve meter be reikt, zodat de takken aver het dak van het raadhuis ste ken. Poot ergert 2ich nu aan het feit dat de boom de twee gevels afschermt, hetgeen volgens hem tot misverstan den leidt. Naast haar eigen gevel waarop het jaartal 1890 (de bouw van het raadhuis) staat, is in het pandje ook nog de gevel aangebracht van het vorige raadhuis, dat in de zeventiende eeuw aan de Dorpsstraat werd ge bouwd. „Als je heel goed kiikt kan ie net één van de gevels zien, terwijl de andere net uit het oog blijft. Daardoor lopen er mensen rond die denken dat het raadhuis aan de Schiedam-^ seweg in 1890 is gebouwd, ter-* wijl andere denken dat hij in 1623 is gebouwd", aldus Poot, die de hele dag tegen de boom aan kijkt, aangezien hij er te genover woont. „Door die Het raadhuis in Kethel aan de Schiedamseweg met de dwergcypres, die volgens raadslid Poot moet verdwijnen. „De boom is ziek en leidt tot misverstanden," aldus het raadslid, dat er schuin tegenover woont. boom is het onmogelijk om het geveltje tot zijn recht te laten komen. Maar wie ben ik ei genlijk om te zeggen dat die boom weg moet? Je hebt dan allerlei actiegroepen nodig en zo ben ik niet. Het enige wat ik doe is de mensen proberen te overtuigen dat de boom de pittoresque waarde van het pandje vermindert," aldus de CDA-er. Vlaardingen De Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wtlhelmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft de gemeente Vlaardingen verzocht het raadsbesluit, waarm besloten werd om de jaarlijkse subsidie te beemdigen, te her zien. De vereniging voert voor deze heroverweging aan dat het Studiecentrum voor Sociale Oncologie en de Vereniging Interkruis Zuid-Holland begin. 1980 onder andere in Vlaar dingen een project gaan starten met het doel, vrouwen beter met borstkanker te leren omgaan. De vereniging is van mening dat zij op grond van het feit dat hiermee een Vlaardings belang wordt gediend, alsnog voor subsidie in aanmerking komt. Ook de directeur van de Vlaardingse GGenGD heeft op basis van deze motivatie het college van Ben W geadvi seerd het raadsvoorstel m her overweging te nemen. De afdeling algemene zaken van het Vlaardingse gemeen tehuis is echter van mening dat dit project, dat overigens al eerder door Interkruis was aangekondigd, een incidentele activiteit van de vereniging is en niet als een permanente dienstverlening aan de Vlaar dingse bevolking gezien moet worden. Op basis daarvan komt het verzoek tot herzie ning van het raadsbesluit niet voor inwilliging in aanmer king. Daarnaast wordt als ar gument aangevoerd dat de ge meente aan dit project al me dewerking verleent door tij dens de activiteiten het ge bouw en het adressenbestand van de GG en GD ter beschik king te stellen. Het college van B en W had, net als de colleges van Schie dam en Maassluis, al eerder besloten om de zogenaamde erkenningssubsidies aan lan delijke verenigingen en instel lingen die met specifiek op Vlaardingen zijn gericht, met ingang van 1980 te schrappen. Tot cn met 1979 kregen derge lijke instellingen twee cent per inwoner. Op basis van de ar gumenten van de afdeling al gemene zaken heeft het colle ge dan ook besloten om het be treffende raadsvoorstel niet in heroverweging te nemen. Vlaardingen Slager A. van Heijst uit de Vlaar dingse Waalstraat is tij dens een landelijke wed strijd uitgeroepen tot nati onaal reserve-kampioen worstmaker. Net als zijn collega Metsemakers uit Limburg kreeg hij met zijn inzendingen, die beston den uit palingworst en Saksische leverworst, het maximum aantal te beha len punten. Zijn Limburg se confrère had echter worst gemaakt met een wat grotere moeilijkheids- factor, zodat die de echte kampioen werd en de Vlaardingse slager „slechts" reserve. Aan de wedstrijd, die on der auspicièn van de Stichting Het Worstmaa- kers Gilde werd georgani seerd door de Nationale Slagers-Vakschool in Utrecht, werd meegedaan door zo'n 200 slagers uit heel het land, „En daarom betekent het toch wel wat, ook al doe je puur als hobby met dit soort wed strijden mee," aldus de Vlaardingse slager. Hij is overigens gewend, om goed uit de bus te komen: hij heeft in de loop der ja ren al een schoenendoos vol met medailles bij el kaar weten te krijgen. De vreugde in de Vlaar dingse slagerij kan niet op, overigens. Van Heijst's medewerker Nettenbriier, die van zijn werkgever het worstmakersvak heeft ge leerd, zag zijn jachtworst en zijn bausmaeher lever worst ook bekroond. Daar werden twee gouden me dailles voor ter beschik king gesteld. Slager A. van Heijst: reserve kampioen worstmaken. Schiedam Een 32-jarige be drijfsleider heeft bij de politie aangifte gedaan van een bru tale roof. Gistermiddag stopte een wagen voor de deur van ne schoenenzaak Van Dalen de Broersvest Een vrouw stapte naar binnen, pikte een tas mee ter waarde van 325 Pdden, en vertrok weer in de De bedrijfsleider was net mat om de vrouw in de. «raag te grijpen. «biedam In één uur tijd t de Schiedamse politie op Horvathweg 12 mensen ^gehouden die te hard re- Hoewel men daar maar kilometer per uur mag rij- werd de snelheid vaak f rschreden. De hoogste snel* «ras 115 kilometer. Vlaardingen Wanneer mensen in de avonduren in de pro blemen komen was er tot voor kort geen ander toevluchts oord dan het politiebureau of het huis van vrienden of fami lie. Via de Telefonische Hulpdienst was het mogelijk om met hulpverleners in contact te komen, maar dat gaf vaak meer problemen dan dat het enige verlichting bood. De Stichting Welzijn heeft, sinds kort een nieuwe regeling voor acute probleemgevallen. Wie tussen tien en twaalf uur 's avonds een hulpverlener nodig heeft kan nu contact op nemen met het politiebureau, waar de dienstdoende wacht commandant weet welke hulp verlener hij kan inschakelen. In die regeling werken voorlo pig zes instanties samen; de Burgerraadslieden, de Sociale Dienst, het Nood opvangcen trum, Pro Juventute, Geeste lijke Gezondheid Zuid-Hol land en het Interconfessioneel Centrum voor Maatschappelij ke dienstverlening. Op toer beurt voorzien deze instanties iedere avond in een beman ning van de hulpdienst. Huisvesting Wil den Hartogh van de Stich ting Welzijn verduidelijkt het nieuwe intiatief: „Het is na tuurlijk niet de bedoeling dat zaken die geregeld kunnen worden in de gewone spreeku ren tijdens deze noodhulp aan bod komen. Het gaat uitslui tend om moeilijkheden waar bij het direkt inschakelen van een hulpverlener werkelijk noodzakelijk is. In de meeste gevallen zullen dat problemen in de huisvesting zijn; iemand die midden in de nacht op straat komt te staan heeft het meest behoefte aan een dak boven het hoofd." Voorheen liepen dergelijke „noodkreten" via de Telefoni sche Hulpdienst. Den Hartog zegt daarover: „Dat functio neerde niet zo goed. Voor ech te probleemgevallen was de THD vaak onbereikbaar, om dat men daar zelf op de pro blemen inging en zodoende erg lang in gesprek bleef. Die regeling met de politie biedt veel gunstiger perspectieven." „De wachtcommandant gaat niet zelf „dokteren" maar pro beert meteen door te verwij zen. In eerste instantie is hij wel degene die bepaalt of een geval acuut genoeg is om er een hulpverlener bij te halen. Ik denk toch dat daarmee geen moeilijkheden zullen ont slaan: zodra hij twijfelt belt hij al op." Met de hulpvrager maakt de v chtcommandant een af spraak waar en hoe de hulp verlener hem of haar zal ont moeten. Daarbij kan ook het politiebureau ruimte beschik baar stellen. De politie be middelt alleen tussen vrager en helper; verder heeft ze er niets mee te maken." zegt Wil den Hartogh tot slot nadruk- kel'jk. Maassluis „Moeder en dochter" is de naam, die aan een expositie in het Gemeen temuseum aan de Zuiddijk werd meegegeven. „Een his- torïsch-topografische ver kenning," zo lichtten de sa menstellers, de heren B.en D. V. Ringeling, de voor zichzelf sprekende titel toe. In kaarten en beelden wordt de geschiedenis van „Moeder Maasland", het dorp met de vriendelijke bijnaam Groene Oase, en haar sinds 1614 zelf standige en fors uitgegroeide „dochter Maassluis" zicht baar gemaakt. Een stuk geschiedenis over twee gemeenten, die nauw met elkaar zijn verweven. Meer dan driehonderd jaar ontwikkelingen en verande ringen op bouwkundig en landschappelijk gebied zijn overzichtelijk in zeven on derdelen weergegeven. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de bestuurlijke veranderingen. Schouten en schepenen maakten in de Franse tijd plaats voor de „maire" en zijn „adjuncten" die, vanaf het midden van de vorige eeuw toen de Ge meentewet in werking trad, weer werden vervangen door een door de burgerij ge kozen bestuur. Geen kunst-tentoonstelling dus, maar meer een met een educatief karakter. Al komt de kunst af en toe om de hoek kijken, onder meer door de tentoongestelde prenten en schilderijen die Jan Fabius zo'n honderd jaar geleden ver vaardigde en die soms ver dwenen en soms nog herken bare stukjes stedenschoon van Maassluis weergeven. Een an der pronkstuk van de exposi tie is de perkamenten kaart van Potter uit 1576, die de „landen van Voorne" in beeld bracht. Grand old lady Maasland wordt door de sa menstellers van de tentoon stelling een „grand old lady" genoemd. Ondanks het feit dat het dorp in de loop der tilden heel wat aan haar afvallige dochter en aan anderen moest inleveren bleef zij die naam waardig. Miet altijd was de verhouding even idyllisch en de grensveranderingen die in de loop der tijden plaatsvon den brachten de nodige beroe ring en emoties met zich mee. Nog steeds beziet moeder Maasland met argusogen de expansiedrift van haar groot gegroeide dochter. En zii ver dedigt met hand en tand haar eigendommen in het groene hart van Midden Delfland. Wim van der Spek, raadslid en lid van de commissie van deskundigen van het Gemeen temuseum, stelde voor de schooljeugd een lesbrief sa men, onder de veelzeggende titel: „Kind, wat ben je groot geworden!" Kinderen die het museum bezoeken en hun les brief invullen krijgen hun werkstuk, met een kleine ver rassing, terug. De tentoonstelling „Moeder en dochter" is tot en met 23 maart te bezichtigen. Openingsuren: dinsdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur en donderdag avond van 19 tot 21 uur. j» ?j (WviSUïSi Oud Maassluis, toen en nu: er zijn nog veel overeenkom-] sten, maar evenzovele verschillen. De ene illustratie is een oude pentekening; de ander een opname die fotograaf Ben Blümers vanuit hetzelfde standpunt maakte. Signalement: Naam: Weaja Ras: Afghaan- R|nb;0 so windhond Dl O KJ e Leeftijd: vijf rnnrl iaar* rona Geslacht vrouwelijk Kleur: blond Wesja is een echte Afghaanse windhond. Smal, hoogbenig, spitse snuit, diepe borstkas en een iets gewelfde rug met lang zijdeachtig haar, dat ge makkelijk te kammen is. Ge bouwd op snelheid en behen digheid. Een hond met een trots, zelfstandig karakter. En ook een hond om trots op te zijn. Het is geen hond, die zijn binnenkomende baas uitbundig zal begroeten. Dat zal eerder andersom gebeu ren. Zo trots en hautain is een Afghaan nu eenmaal. Wesja is een echte „dame" met veel elegantie en stijl. De ma nier van lopen kan best be schreven worden als een soort draf. Die huppeldraf in combi natie met lange, wapperende haren is typerend voor de Af ghaan. Wesja is na een echt scheiding in het asiel geko men. Ze was achtergelaten bij familie, die nooit een hond had willen hebben. Nu is Wesja een hele rustige hond en het lijkt wel of het haar niet zoveel kan schelen waar ze moet slapen. Maar voor haar nieuwe bazin is het wel erg gemakkelijk wanneer zij zo snel went. ik schnjt ex pres bazm, want tk vind Wesja een echte „dameshond". Een goede baas is natuurlijk ook uitstekend. In de Hargahoeve wordt altijd naar de eigenschappen van de hond gevraagd. Van Wesja zijn die erg gunstig. Wesja is lief voor kinderen, rustig in huis en rekent een autoritje tot één van de zaligste dingen. Zij kan goed tegen alleen zijn, maar wil de pedaalemmer met etensresten weieens leeg ha len. Het enige, waar ik overi gens een beetje moeite mee heb, is de behoefte, die Wesja 's nachts doet. Nu weet ik met of dit komt doordat ze niet ge noeg wordt uitgelaten, of dat het inderdaad onzindelijkheid is. Dat is dus een eigenschap waarop gelet moet worden. Een leuke bijkomstigheid is de bijbehorende stamboom, waar op alle voorouders van Wesja met naam en toenaam staan vermeld. Verdere inlichtingen over Wesja en veie andere honden kunt U krijgen bij: Dierenbe scherming afdeling Schiedam, Hargahoeve, Sportlaan 2, Schiedam, tel.71.41.5I tussen 9.00 en 12.00 uur en 13.00 en 16.00 uur. Schiedam Het jaarin komen van de Schiedam se gemeenteraadsleden is met meer dan duizend gulden per jaar ver- hoogd.B en W hebben conform de norm van minister Hans Wiegel be sloten de jaarlijkse ver goeding op te trekken van 15.818 naar 16.820 gulden. Bovendien is de tegemoetkoming in on kosten van 2326 gulden verhoogd tot 2428 gulden. De fracties krijgen elk nog eens 1210 gulden als vergoeding voor de kos ten, die voor het raads werk gemaakt moeten worden. Ook hier is een extra declaratie mogelijk: 610 gulden per fractielid. Vlaardingen Drs. W. H. J. Tieleman van het ministerie van Economische Zaken heeft aan een onderhoudsmonteur van de Vlaardingse fabriek Damco een geldprijs uitgereikt in hei kader van de ïdeeenbuscampagne „Verstandig met ener gie". Eind 1978 werd de2e actie ge start om niet alleen de leiding, maar ook het personeel van bedriiven en instellingen te betrekken bij besparing van energie. Tien prijswinnaars werden ge selecteerd en onder hen be vond zich de heer C. de Vast, onderhoudsmonteur bij de Vlaardingse fabriek van bak kerijgrondstoffen Damco. Hij kreeg zijn prijs voor het idee om het kokende water, dat voor de sfoomlevering wordt gebruikt, niet zomaar te laten wegvloeien maar het nog war me water op te vangen en op nieuw tot het kookpunt te brengen. Op die manier kun nen cr veel verwarmingskos- ten bespaard worden. Ook het minsterie vond dat een uitstekend idee en beloon de de monteur met 750 gulden. De firma Damco legde daar nog een geldbedrag bij, want het idee zal ook bedrijfsecono misch zijn vruchten afwerpen. Schiedam Het langverwach te gidsje met informatie over Schiedam komt volgende week van de drukker en zal dan meteen huis aan huis wor den verspreid. Burgemeester en wethouders hebben beslo ten om het gidsje met adressen en telefoonnummers van in stellingen en organisaties in Schiedam op te nemen in een informatiemap, die zal worden toegestuurd aan alle nieuwe inwoners van Schiedam. Deze nieuw-gevest ïgden krijgen naast het gidsje onder meer folders van de VVV, informa tie over het Schiedamse thea terprogramma. de plattegrond van de stad en gegevens over maatschappelijke instituten. Afgelopen zondagmiddag om zestien minuten over twaalf zag tk in de Alberdingk Thijmstraat in Schiedam een agent van het plaatselijke poli tiekorps een man met een pis tool in bedwang houden. De man bleek m de straat te wo nen en enige ruzie mei zijn echtgenote te hebben gehad. Een en ander was nogal mt de hand gelopen en de politie moest cr aan te pas komen. Kennelijk had de man gepro beerd om de agent te ont vluchten, hetgeen niet was ge lukt. Een stukje verderop in de straat stonden bekenden van de man in de deuropening van een pand op hem te wachten. De politiewagen en een twee de agent stonden daar voor de deur. 'Handen omhoog of ik schiet', had de eerste agent ge roepen en even later werd de man onder bedreiging van een pistool tegen een auto aan ge duwd. Daarbij maakte de poli tieagent ook nog een trapbe- wegmg. Op dat moment stond de man dus niet zijn rug naar de agent gekeerd en kon zich op geen enkele manier verwe ren. In de politiewagen werd hij daarna weggevoerd. Mijns inziens was dit alles een brokje wanstaltig machtsver toon, waarvan ik me afvraag wat het nut ervan is. (Naam en adres bij de redactie beken#.)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3