8TAD/STBI K is CDA hakt bijna de knoop door UITNODIGING MODESHOW m Hebt u dit weieens gedronken? MCHTI VAN HET HART I WH KAAKTEN HET WEGENNET 'Kiezen uit één mogelijkheid...' voor het Open Huis bij Alja Schiedam; vrijdag 29 februari de gehele'dag doorlopende al Henk Tetteroo: rijksweg 19 is voor het Westlandniet van nut wJ "Ml ui het v&jiifi ïea Oók show mn Bniids- gelegenheidsjaponneit. „Mag niet" helpt niet PLAATS EEN KLEINTJE woensdag 27 februari 1930 VD/SC/WW Het In Den de Haas vergadert kamerfractie vai van- van het broddel werk „Het is in het Westland een gegoochel met secundaire en tertiaire wegen. Ik zou wel eens aangetoond wil len zien hoe rijksweg 19 een ontlasting kan beteke nen voor bijvoorbeeld de TW 56 of de SW15. Als je dat dan vraagt, dan komen ze met cijfermateriaal over de TW 59 of de SW 14 dat is de Maasdijk! Wat heeft die nou met rijksweg 19 te maken?" Henk Tetteroo kent het ver- keersnet in het Wesüand uit zijn hoofd. Door sinds 1977 flink gebruik te maken van de inspraakmogelijkheden voor het structuurplan Westland is de infrastructuur in dit gebied een kolfje naar zijn hand ge worden. Hij betreurt echter de manier, waarop het samen werkingsorgaan Westland, een federatie van zeven Westland- se gemeenten, met de ver keerssituatie omspringt „Dat is beslist onzorgvuldig. Het vervelende is, dat het veron achtzamen van de feiten ener zijds op de standpuntbepaling van het CDA in de regio van invloed moet zijn geweest, maar anderzijds en bovenal dat straks duizenden inwoners van Schiedam, Vlaardingen en Delft met de gebakken peren zitten. Want hoewel in het Westland wordt beweerd dat aanleg van rijksweg 19 weinig problemen voor de woonbe bouwing geeft, ontstaat in Schiedam vooral een kwalijke geluidhinder, van meer deci bel dan volgens de wet op de geluidhinder toelaatbaar is." 't Klopt niet Henk Tetteroo, actief lid in de milieubeweging voor Midden- Delfland (SMMD), valt enkele stellingen van het samenwer kingsorgaan Westland aan die volgens hem ten onrechte door het CDA zijn overgenomen. In de CDA-notitie van eind janu ari wordt namelijk aangestipt, dat rijksweg 19 om de navol gende redenen heel goed kan: 1. de weg betekent een ontlas ting van verkeer in de West- landse dorpskernen. 2. de weg verbetert de ontslui ting van de Westlandse vei ling. 3. alle grond voor rijksweg 19 zou al verworven zijn. 4. er zijn weinig problemen met de woonbebouwing. Henk Tetteroo: „Geen van die argumenten klopt. Om met het laatste te beginnen, er zijn m de Schiedamse wijk Groe- noord vijf flats met in totaal 1160 woningen die een geluid soverlast van 70 tot 75 decibel kunnen verwachten. Volgens de wet geluidhinder kan 65 nog net, maar dat is uiteraard al niet leuk. In de nieuwbouw wijk Woudhoek komen er dan nog eens 1050 woningen die*'f" bij de rijksweg bij, terwijl outt de bewoners van 800 flatwo ningen in Vlaardingen-Hoïy voor minstens de helft een aantal decibel van meer dan 70 knjgen te verwerken. Ge luidswallen 7 In Overschie hel pen ze ook niet, het geluid dat opstijgt valt namelijk na enke le meters weer neer. En daar bij komt nog de luchtveron treiniging." (Berekeningen van de geluidhinder zijn ge daan door Ben Schweers, pla noloog te Schiedam.) „Het is te dol," aldus Tetteroo, „dat in het Westland die feiten worden verdraaid en verzwe gen. Net zoals het onjuist is, dat alle grond voor rijksweg 19 al verworven is. Er zijn nog minstens dertien boeren en twee tuinders, die van onteige ning nog niet weten. Waar? In drie polders: de Harnaschpoi- der bij Rijswijk, de Klaas £n- gelbrechtspolder en de Woud- se Polder." Ringwegen Ontsluiting van de Westlandse veiling en de dorpskernen is uitermate dubieus, vindt Henk Tetteroo. „Er worden dingen door elkaar gehaald. Het is een slag in de lucht als het samen werkingsorgaan stelt, dat het verkeer op de route van Rijs wijk naar Naaldwijk voor vijf tig procent wordt ontlast. Het blijkt nergens uit. Ontlasting door Kor Kegel van de secundaire wegen 12, 13 en 15, de tertiaire weg 56, het wordt slechts veronder steld en men probeert het recht te praten door met cij fers te komen over de ver keersdrukte op andere wegen: de SW 11 en 12, de TW 59. Men spreekt zelfs van het vele sluipverkeer op rijksweg 20. Hoe kan er nu op een rijksweg sluipverkeer zijn? Er is geen enkele studie, 't Is broddel werk." Tetteroo: „Bovendien wordt heel stiekum niet vermeld dat enkele dorpskernen m het Westland, Kwintsheul en Wa teringen, toch al ontlast zou den worden, omdat er plannen zijn voor aanleg van omleï- dmgswegen rond die dorps kernen. Let wel: hiermee pleit ik met voor aanleg van die ringwegen, maar de plannen zijn er wel, naast de voorge stelde aanleg van rijksweg 19 om onder meer die drukke kernen..." Tetteroo ergert zich eraan, dat zijn kritiek op het structuur plan Westland tijdens de in spraakfase nooit is benut Het voorontwerp was twee jaar la ter exact overgetypt. Precies eender. Zelfs het streekplan Zuid-Holland-West, dat toen al vastgesteld was, stond nog aangeduid als voorontwerp- streekplan, Daaruit mag wel blijken, hoe men zich er met een jantje-van-leiden vanaf gemaakt heeft. Ook hierom: de ene keer werd wel het argu ment van de ontsluiting van de veiling genoemd, de andere keer werd het door het samen werkingsorgaan weer ont kend. Nu voert het CDA het opnieuw op." Tetteroo verbaast zich erover, dat een belangrijk Westlands argument, van het samenwer kingsorgaan zowel als van het CDA, namelijk de ontlasting van de belangrijke TW 56, door de regering nooit als ar gument is genoemd, terwijl de minister toch nooit nagelaten zou hebben alle voordelen van de rijksweg op te sommen. „Je kunt wel nagaan hoe dat argu ment dan in elkaar zit: het is slecht onderbouwd. En dat is nota bene het belangrijkste Westlandse argument!" Fouten Volgens Henk Tetteroo pro beert het CDA een middenpo sitie in te nemen tussen de mi lieugroepen en minister Tuijn- man, die begin dit jaar consta teerde dat verbreding van rijksweg 13 naast aanleg van rijksweg 19 tot de mogelijkhe den behoort. „Algemeen werd aangenomen, dat de minister een verdubbelde capaciteits uitbreiding voorstond. En het CDA denkt nu slim te zijn door verbreding van rijksweg 13 af te wijzen. Maar Tuijn- man heeft helemaal niet ge zegd, dat hij voor beide rijks wegen plannen had; hij heeft slechts de mogelijkheid van beide^ingrepen genoemd, zodat als rijksweg 19 niet doorgaat er bij de 13 nog mogelijkheden zijn," „Zo komt de regio met foute gegevens. En dat desondanks die fouten van invloed zijn, komt omdat de kamerleden geen tijd hebben om dat alle maal uit te spitten en omdat zïi denken dat de regio het wel weet." In het verhaal over rijksweg 19 worden ook enkele provinciale wegen in het West land genoemd. Ter verduidelijking volgt hier een verklaring van de genoemde tra jecten. RW 19 wijk naar RW 20 Schiedam, Westerlee. RW 13 - Overschie RW 16 de geplande rijksweg van Rijs- Schiedarn Vlaardingen. de rijksweg van Rotterdam door Vlaardingen en Maassluis naar de rijksweg tussen Rotterdam- en Den Haag. de geplande rijksweg langs de Rottemeren en de B-driehoek (Bleiswijk, Berkel en Bergschenboek). SW 11 de Poeldijksweg. SW 12 de secundaire weg van De Lier naar Den Hoorn. SW 13 de weg tussen Westerlee en Poel dijk (van RW 20 naar TW 56). SW 14 de Maasdijk naar Hoek van Hol land/ 's-Gravenzande. SW 15 de weg van Rijswijk naar Delft. TW 56 de weg van Rijswijk naar Naald wijk. Tw 59 de weg van Maasland naar Den Hoorn. Delft In een notitie over het wegennet tussen de Rotterdamse en de Haagse agglomeratie verwijten drie Delftenaren de rege ring, dat aanleg van rijks weg 19 heel subtiel in de hand gewerkt wordt „Om dat de mogelijkheden voor verbreding van rijksweg 13 en aanleg van rijksweg 16 niet worden onderzocht, blijft straks alleen de keus voor rijksweg 19 open. Het is dan kiezen uit één moge lijkheid." Het schrijvende drietal, Henk Tetteroo, Kees Reichardt en Jan Fransen, vindt dat een on heuse gang van zaken en dringt alsnog aan op spoe dig onderzoek naar verbre ding van de A 13 en aanleg van de A 16. Er wordt op gewezen dat het drieë neenhalf jaar heeft moeten duren, voordat de minister van verkeer en waterstaat erkende dat verbreding van rijksweg 13 wel dege lijk tot de mogelijkheden behoort. „Maar omdat het zolang duurde, is de indruk ontstaan dat het niet meer kan en dat aanleg van rijksweg 19 dus de beste mogelijkheid is om het .verkeer tussen Rotterdam en Den Haag te verwer ken," aldus Tetteroo, Rei chardt en Fransen. Henk Tetteroo op het zandllchaam voor rijksweg 19, op de achtergrond de Benelux- flat en een van de Schiedamse Z-flats. „Den ken ze In het Westland nou heus, dat de be woners van deze flats geen last van het la waai zullen hebben?" daag CDA over rijksweg 19. De frac tie is verdeeld. Enkele confessi onele kamerleden zweven nog tussen voor- en tegenargumen ten en juist hun uitspraken zul len de balans doen doorslaan. Hoeveel gewicht legt rijksweg 19 in de schaal? Hoe zullen zij voor- en nadelen afwegen? En: In hoe verre laat de CDA-fractie in de Tweede Kamer zich leiden door de standpunten van de CDA-afde- lingen In de regio? De recente verklaring van het CDA in Delft, Schipluiden en het West land vóór rijksweg 19 lijkt doorslag gevend. Die verklaring heeft ook de confessionelen in de Schiedamse en Vlaardingse politiek danig beïn vloed, al hebben zij zich om het plaatselijke belang steeds tegen aan leg van de rijksweg uitgesproken. Maar achter die recente verklaring van het CDA in Westland, Delft en Schipluiden, juist achter die verkla ring die doorslaggevend lijkt, plaat sen de samenwerkende milieugroe pen Midden-Delfland (SMMD) de nodige vraagtekens. „De motieven deugen niet," zegt Henk Tetteroo Onomwonden. Hij spreekt namens de SMMD. Hij is bang, dat het CDA vasthoudt aan verkeerde feiten, want „er is in het Westland een vuil spelletje gespeeld," aldus Henk Tet teroo. Verslaggever Kor Kegel ging met hem naar het zandlichaam voor rijksweg 19, dat voor een groot deel tussen Schiedam-Groen oord en Vlaardingen-Holy loopt „Kijk maar," zei Tetteroo, „levert de rijks- weg hier geen problemen op? Ze zeggen dus in het Westland maar wat" In bijgaand interview valt hij de Westlandse argumenten aan. Die argumenten staan heel nadrukke lijk los van alternatieven als verbre ding van rijksweg 13 of aanleg van rijksweg 16: tenslotte is ontlasting van rijksweg 13 geen typisch West lands argument; het gaat Tetteroo hier vooral om „de manipulatie vanuit het Westland". Kom kijken naar onze 25e voorjaarskollektie. Speciaal op vrijdag 29 febr. zullen mannequins de gehele dag veel hartveroverende mode uit onze unieke kollektïe showen, zoals bijvoor- bééld de schitterende kombinaties in deze advertentie. Beide in de maten 38 t/m 48 en vele mooie kleuren. Links Spencer 119,-; rok 195,-; blouse 135,- Rechts: vest 129,-; rok 179,-; blouse 119,-. Modehuis SCHIEDAM BROERSVEST 109 TEL. 267416. Ruime parkeergelegenheid t.o. ons modehuis "Donderdag tot 21.00 uur koopavond. Nee"' Mooi 20 Maar laat uw kinderen hel dan ook met drinken Geel ze geen kans Da s niet moeilik Gewoon daar zetten waar ze et niet bij kunnen En doe net nu Wan: B*tl+vrcnc' j Onderhoud en reparatie Voor WITTEN, SCHILDEREN en BEHANGEN het voordeligste en betrouwbaarste adres: P. A, v.d. Kruit, Leliestr. 32-34, Schiedam. Tel. 26.44.32, teie- foonbeantwoorder aanwezig V/h G. J. J. Ponjs. Voor het LEVEREN. SCHOON MAKEN EN REPAREREN van uw geisers naar Smederij Daub. CaJIenburgstr. 80, Vlaardingen. Tel. 34.30,96. I Automarkt T.k. HONDA Civic. ligJt. f 2.650.-. TeL 010-70.20.86 na 18.00 uur. Zaterdag 29 maart 1980. Hou vrij die Nacht! Schrijft op. Leg 't vast. Knoop het in je oren of in jezakdoek. Verzet alles watje maar verzetten kunt. Want zaterdag 29 maart 1980 is iedereen in Ahoy' voorde "Nacht van het Harf\een nacht vol topamusement ten bate van de Nederlandse Hartstichting. STERKEN EARADE U kent ze allemaal, Maar nog nooit zag u ze allemaal in één show. Nu voor de eerste keer samen in de grandioze "Nacht van hei Harf Frieda Boccara Mike Burst)n Julien Clerc Dream Express Fiesta Tropical Nico Haak Kelly Family Jürsen Marcus Massada Henny May Benny Nejman Bertice Reading Its an Rebroff Superjones Lee Towers en vele anderen (wijzigingen voorbehouden) Het Groot Radio- en T.V. Orkest o.l.v. Harry van Hoof. Pierre van Ostade leidt twee loterijen met voor duizenden guldens aan pakkende prijzen: 1. Een loterij waarvoorde nummers op de voorpagina van het programmaboekje prijsbepalend zijn. 2. Een loterij waarvoor tijdens de "Nacht** 30.000 loten a f2.—worden verkocht. Hoofdprijs: Talbot Sunbeam 1.0 LS. t.w.v.f 11.890,— beschikbaar gesteld door Talbot Nederland IN.V, en Autosentce Willemse B.V., officieel Talbot Dealer Rotterdam Eerste prijs: Geheel komplete Kaiser-kcuken t 3 500 beschikbaar gesteld door Gerard de Lange Keukens B.V. Tweede prijs: Philipskleuren-ts t.vv.v. f 2.495.— beschikbaar gesteld door Philips Nederljnd B.V. VVWWVVVWVWWVVVV Voorverkoop aan de kassa van Ahoy'. bij de bekende Ahoy' voorverkoopadressen, de dag en huis-aan-huisbladen in Rotterdam en bij alle WV's in Nederland. Prijzen: f 15.- 20.- 25.- 30.- 40.-45.-55.- en 65.—. Wie het eerst koopt heeft de beste plaats! Diversen Het iulste adres voor al uw MEUBELSTOFFEERWERK Fa. Hassets en Co.. Een dracht- straat 52, tel 341583 - 348764 na 16,00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4