STHEEX S" Het vlaggeschip gaat verdwijnen Bij deze ruzie is Oost niet gebaat! De problemen van betaald UB parkeren Politiekorps neemt afscheid van bus uit 1955 COOP {fafhent UzêfF Brand in telefooncel Markt in Westwij k COMMENTAAR Clubhuis moet CJV een stukje burgerhulp geven 17-jarige bekent inbraak Personenauto raakt in brand ■Club over gezondheid P donderdag fi maart 1930 VD/SC/WW Hoek van Holland In een telefooncel aan de Mercator- weg hebben jongelui brand ge sticht Er ontstond vrij veel schade. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aan het Nieuwlandse Molenpad wer den van een warenhuis vijf ruiten vernield. VlaardingenOver twee we ken, op dinsdag 18 maart, tal wethouder Cees Bot (o.a. eco nomische aangelegenheden! de nieuwe weekmarkt aan de Dr. Wiardi Beekmansingel feeste lijk openen. Die markt wordt met ingang van die datum ie dere dinsdag gehouden. Het paradepaardje van het Vlaardingse politiekorps gaat met pensioen. VlaardingenHet Vlaardingse politiekorps neemt binnenkort afscheid van zijn vlaggeschip: een Chevrolet politiebus van het type 3742 met als bouwjaar 1955. Het voertuig heeft meer dan 25 jaar dienst gedaan bij de Vlaar dingse politie; aanvankelijk als volledig operationeel onderdeel van het wagenpark en na 1968 als politioneel paradepaardje bij sportieve en feestelijke manifes taties. De bus werd in 1955 als chassis- met-motorblok aangeschaft en door de Vlaardingse firma Van der Horst opgebouwd. Toen de auto in 1968 buiten gebruik werd gesteld, bleek het korps er teveel aan gehecht, om het robuuste transportmiddel gewoon naar de opkoper te sturen. Met goedvin den van de burgemeester werd de Chevrolet in eigen beheer omgebouwd tot een mobiele poli tiepost, die bij allerlei manifesta ties de Vlaardingse politie kon representeren. Langzaam maar zeker werd de bus het vlagge schip van het korps en die func tie werd nog versterkt door de hoge vlaggemast en de enorme antenne erop. Nu, meer dan vijfentwintig jaai later, is het écht afgelopen me de politiebus. De opvolger staa al in de garage en de agenten ne men afscheid nemen van wa' een kwart eeuw lang de trofc van het korps is geweest. Er zijr al meerdere gegadigden om de bus te kopen en dat is te begrij pen: de wagen kan nog jaren mee Wat een kinderachtig ge kibbel is dat in Schie- dam-Oostl Hoe halen de clubhui8werkera daar het in hun hoofd, om te dur ven zeggen dat de kinde ren, die zij willen opvan gen, niet op kunnen schieten met de kinderen met de CJV? Hier is spra ke van een vreemde be tutteling: alsof kinderen zelf niet uitmaken met wia zij wel of niet willen spelen. Het gaat er gewoon om, dat een paar volwassen mensen elkaar niet mo gen. En daar moet dan de gemeenteraad aan te pas komenl Dat de huurder van het nieuwe wijkcen trum, de KSCA, na vijf jaar plotseling de CJV weigert als onderhuurder, druist volledig in tegen de ideologie achter het huurcontract tussen ge meenten en KSCA, name lijk dat iedereen zich in het nieuwe wijkcentrum thuis moet kunnen voe len. Het rare burgeroor logje, zoals dat nu in Oost wordt gespeeld, staat nog ver af van het gezonde verstand, waar PvdA- raadsüd Van der Lubbe op hoopt. Dat wethouder Posthoorn, gesteund door zijn raads commissie, streng wil op treden tegen de KSCA, is goed te begrijpen. Hij herinnert zich de onder gang van De Tempel, een vrooger werkeenheid van de KSCA, aan de Over- schlesestraat, die moest worden opgeheven omdat ook daar steeds meer ge bruikmakers van het cen trum werden weggeke ken, tot en met de club huiswerker van de KSCA toe. Het verhaaltje van da tien kleine negertjes wil Posthoorn voor Centrum Oost niet doen opgaan! KK "Vlaardingen Een 17-jarige Rotterdammer heeft bekend, dat hij afgelopen zondagoch tend in afie vroegte een per sonenauto heeft gekraakt die geparkeerd stond op de Ko ningin Wilhelminahaven. bit de auto haalde de jonge man een cassetterecorder, enkele cassettebandjes, twee boxen en een zonnebril weg. De knaap pleegde zijn daad nadat hij een café had be zocht. Schiedam „Als de leiders zelf elkaar al naar het leven gaan staan, dan is dat op zijn zachtst gezegd geen goede basis voor samenwerking, om samen in één gebouw te zitten". De sociaal-culturele ruzie in Schiedam-Oost vindt wethouder Herman Pos thoorn ronduit ergerlijk. Hij vindt het vanzelfsprekend, dat de Christelijke Jeugdve reniging (CJV) en clubhuis Oost samen in één gebouw komen, maar dat de CJV als door Kor Kegel onderhuurder van de ver bouwde school aan de Gali- Ielstraat is geweigerd, is in Posthoorns ogen een uiterst misselijke streek van de KSCA, de katholieke stich ting voor sociaal-culturele arbeid, die dit nieuwe cen trum Oost gaat huren. „Er is nu sprake van een standpun tenverharding, waarbij nie mand in die wijk gebaat is", aldus Posthoorn. Hij is wer kelijk laaiend en bezint zich op straffe maatregelen jegens de KSCA. Posthoorn heeft de raads commissie voor vorming en recreatie achter zich staan. Met name PvdA-raadslid Peet van der Lubbe voelt zich geschokt in het vertrou wen, dat de gemeente de KSCA in het huurcontract heeft gegeven. „Dat er ruzie is en dat er in het verleden misschien eens minder pret tige dingen gezegd zijn kan best wezen, maar ik doe een beroep op het gezond ver stand van clubhuis Oost en de KSCA. Laat de CJV erij komen! Die vereniging dreigt om zeep te worden ge holpen, als zij geen ruimte krijgt. Dat is een jammerlijke situatie, waarin alleen een stukje burgerhulp kan red den zegt Van der Lubbe. Brand Zo is de situatie: vijf jaar lang hebben clubhuis Oost en de CJV samen gebruik ge maakt van een houten nood gebouw, centrum Oost, dat aan de Dr. Zamenhofstraat stond. Dat centrum ging vo rig jaar in vlammen op. Bei de instellingen stonden in de kou en daarom ging de ge meente vaart zetten achter de plannen de voormalige school aan de Galileistraat te verbouwen tot nieuw wijk centrum. Huurder werd ook nu de KSCA, waarbij club huis Oost wel, maar de CJV niet is aangesloten. Maar om dat de doelstellingen te veel uiteenlopen, volgens de club huiswerkers, mocht de CJV niet meeverhuizen. Ruimte is er nochtans wel: clubhuis Oost voert besprekingen over het gebruik daarvan met de stichting Maatschap pelijk Werk en de bewoners vereniging van Schiedam- Oost Overigens is de ver bouwing nog aan de gang. Volgens Peet van der Lubbe is clubhuis Oost eensklaps de eigen ellende, ontstaan na de brand, vergeten. Nu zij zelf aan ruimte geholpen worden trekken de medewerkers zich het lot van een oude buur, de CJV, niet meer aan. „Het is een ondankbare we reld", verzucht Van der Lub be. De clubhuis werkers in Oost worden echter razend om die redenatie. „Het conflict is heel eenvou dig dit: dat de CJV juist die lastige kindertjes wegstuurt, die wij net willen opvangen. Dat botst. Dat kan gewoon weg niet samen", zeggen de clubhuiswerkers. Dat club huis Oost en de CJV wel al vijf jaar hebben samen geze ten, was volgens hen niet be vredigend. Er kwam ruzie van. Halfslachtig Clubhuis Oost verwijt de ge meente bovendien, dat door alle schuld in de schoenen van de KSCA te schuiven een „halfslachtig accommo- datiebeleid wordt verdoe zeld". De medewerkers ma ken een streng onderscheid tussen een clubhuis en een multi-functioneel wijkcen trum. Volgens hen was cen trum Oost niet voor meer doeleinden beschikbaar. Dat nu besprekingen worden ge voerd met maatschapelijk werk en de bewonersvereni- ging vloeit slechts voort uit de bepaling in het huurcon tract, dat er geen ruimte on gebruikt mag blijven en dat daarvoor naar onderhuur ders moet worden gezocht. De CJV zou daarbij moeilijk heden geven. Jan van der Most van de CJV zou inderdaad gelukki ger zijn met een eigen ruim te, maar neemt van de ge meente aan dat daarvoor geen technische en financiële mogelijkheden zijn. „Wij hebben in het nieuwe cen trum Oost dus hard een dak boven ons hoofd nodig. Ik betreur dat de clubhuis wer kers zich zo onbillijk opstel len, want als dat zo blijft, kan dat nooit een prettige sfeer worden als wij toch bij elkaar komen", zegt Van der Most En dat de CJV er toch bij komt, is waarop wethouder Posthoorn wil aansturen. Hij vind het argument dat som mige groepen kinderen niet met elkaar overweg kunnen flauwekul, want elke instel ling heeft zijn eigen lokalen en ook vindt hij clubhuis Oost dan niet consequent als bijvoorbeeld wel de bewo nersvereniging mag onder huren, „gaat dat dan beter samen?" Niemand geholpen Hoe Posthoorn precies denkt in te grijpen, zal pas blijken uit de beantwoording op schriftelijke vragen, die PvdA-raadslid Huub de Rui ter over de situatie in Oost heeft gesteld. Op het stads kantoor wordt momenteel uitgezocht, welke pogingen ondernomen kunnen worden om de CJV toch binnen te loodsen: wijziging van het huurcontract? weigering door de gemeente om club huis Oost van het pand ge- bruik te laten maken? Pos- i thoom voelt er in ieder geval niets voor de verdere ver- bouwing te staken, omdat met een vertraagde opleve ring niemand in Schiedam- Oost geholpen is. „Ik ben van mening dat hetj nieuwe centrum Oost er voor iedereen in de wijk moet zijn", zegt Posthoorn, „en ik ben niet van plan die opstel- ling te wijzigen. Het is toch te dol, dat er in één wijkje twee clubs niet bij elkaar kunnen omdat er een paar j medewerkers een beetje mot hebben? Ik laat het dan ook niet over mijn kant gaan, dat de KSCA zomaar een vereni- ging buiten laat staan. Dat I zullen ze weten!" Vlaardingen Op de noord- felijke rijbaan van rijksweg 20, dus in de richting van Hoek van Holland, raakte dinsdagavond een personen auto in brand doordat een Versleten accukabel kortslui ting veroorzaakte. De bestuurster, een 45-jarige inwoonster van Maassluis, zette de wagen op de vlucht strook, waarna de vlammen door een andere automobilist werden gedoofd. De gealarmeerde brandweer hoefde niet in actie te ko men. «Vlaardingen In het buurtcentrum De Haven is een club 'begonnen, die zich bezighoudt met het thema „Je gezond- -heid". ♦Men doet onder meer aan •handenarbeid, spel, gezond *ten en dergelijke. ♦Diezelfde club, die iedere maandag tussen 18.30 en *19.45 uur bijeenkomt, gaat de bomende periode ook andere •thema's behandelen. 'Voor meiges en jongens tn Jte leeftijd van 9 tot 12 jaar nog plaatsen vrij. Wie gneer wil weten is in het Vlaardingen Vlaardingen zal binnen afzienbare tijd moeten gaan be- talen voor het parkeren in de binnenstad. Niet alleen de toekomstige parkeergarages komen daarvoor in aanmerking, ook op andere plaatsen binnen de huidige „blauwe zone" zullen de parkeerschijven verdwijnen en plaats moeten maken voor parkeermeters of betaalde parkeerterrei nen. ADVERTENTIE De klanten hebben het voor 't verletten bij hun COOP. En als ze voordeel willendan krijgen ze dat ook. Vooral in de dingen van altedag. Want dat scheelt! ff Een voorbeeld van een „park-silo". Er zijn plannen om s een dergelijke parkeergarage neer te zetten tussen V D s en het Uesveldviaduct. Het voordeel van een dergelijke garage is het ontbreken van lange aanvoerwegen, de h auto's worden namelijk door een soort heiinstallatie In een vakje gezet. Niemand kan de auto bereiken, waardoor ook de veiligheid beter gegarandeerd kan 1= worden. door Jan Geert Majoor De inspraak werkgroep parkeergara- ges/VCP (verkeerscirculatieplan) binnenstad heeft zich de afgelopen periode voornamelijk bezig gehouden met de plaatsen, waar in de Vlaar dingse binnenstad eventueel parkeer garages zouden kunnen komen. Over het probleem van betaald parkeren en over de vraag wie er straks die parkeergarages gaat beheren is nog nauwelijks gesproken. In de laatste vergadering van de inspraakwerk- groep kwamen beide onderwerpen even ter sprake. Het was een eerste gedachtenwisseling, waar nog geen voorbarige conclusies uit getrokken kunnen worden. Niemand gratis Er was al eens eerder over gesproken. Vooruitlopend op de parkeergarages zou binnen de Vlaardingse binnenstad in de „blauwe zone" betaald parkeren ingevoerd worden. De bedoeling daar van was dat er op die manier een soort gewenning zou ontstaan. Mensen die gewend zijn te betalen voor een par keerplaats in de binnenstad zouden eerder gebruik gaan maken van par keergarages, waar natuurlijk ook voor betaald zou moeten worden. De Vlaardingse middenstanders deden tijdens de laatste vergadering van de inspraakwerkgroep een aantal uitspra ken over het betaald parkeren. Zij zijn van mening dat het betaald parkeren nu al ingevoerd moet worden en wel binnen de bestaande „blauwe zone", het gebied waar nu geparkeerd mag worden met een parkeerschijf. De ge dachten gaan uit naar mogelijkheden voor „lang" (ongeveer een uur) en „ul tra kort" parkeren (ongeveer een half uur). Daarnaast zijn zij van mening, dat de parkeermeters zouden moeten blij ven staan als de parkeergarages er een maal staan. De moeilijkheid bij dit betaald parke ren vormt het autootje van de verschil lende binnenstad bewoners. Zij lieten tijdens de vergadering horen erg wei nig te voelen voor het gaan betalen van hun parkeerplaats. Zij vroegen de ge meente dan ook om garanties voor gra tis parkeren. In een eerste reactie lie ten de ambtelijke leden van de werk groep weten daar niets voor te voelen. „Wonen in de binnenstad heeft voorde len, maar ook nadelen. Dit zou wel eens een van de nadelen kunnen wor den". De gemeente beloofde in ieder geval een onderzoekje te doen naar de behoefte aan parkeerplaatsen bij de be woners die gebruik maken van de par keergelegenheid op de Kuipershof en de Van Leydenshof. De gedachten van de bewoners gaan uit naar parkeerpasjes of gewoon vrijs tellingen voor mensen die in de bin* gemeente daar vooralsnog niets voor voelt Men wil één lijn trekken voor al het parkeren in de binnenstad. Beheer 5 Bij de rondleiding, die de ambtelijke plangroep recent heeft gehouden langs de mogelijke locaties voor parkeergara ges in de vlaardingse binnenstad, bleek men ook graag eens te willen praten over het beheer van de parkeergarages. De Vlaardingse middenstand deed de suggestie om eens het licht op te steken in Enschede. Daar zou met behulp van verschillende ministeries een regeling getroffen ztjn voor het beheer van de parkeergarage. Navraag in Enschede leverde echter een ander beeld op. In Enschede staat inderdaad een parkeergarage voor on geveer 700 auto's. Die is daar een aantal jaar geleden neergezet De gemeente Enschede heeft daarvoor uit de toen malige „pot van Hazenkamp" (regeling modernisering winkelconcentraties) een bijdrage gekregen van ongeveer drie miljoen gulden. Deze mogelijkheid bestaat met meer. Daarnaast heeft het ministerie van volkshuisvesUng en ruimtelijke ordening tachtig procent betaald van de grondkosten. Op de plaats waar de garage nu staat, stond namelijk een textielfabriek waar niet meer gewerkt wordt, een verschijnsel dat in de Achterhoek meer voorkomt. De drie miljoen subsidie en de bijdrage in de verwervingskosten van de grond werken natuurlijk uitermate voordelig ten aanzien van de exploitatie van de garage. Het beheer van de garage is in handen van de Dienst Complementaire Werkgelegenheid in Enschede. Dat is een gemeentelijke dienst die op allerlei gebied voor werkgelegenheid zorgt in deze door werkloosheid zeer geplaagde streek. Deze dienst levert de mensen die zorgen voor de garage. Al met al een totaal andere situatie dan in Vlaardingen. Een dergelijke subsidie als Enschede in de wacht heeft gesleept zit er natuurlijk niet in. Er zijn wel 1 subsidiemogelijkheden; de wet investe- rings rekening (WIR) komt daar onder andere voor in aanmerking, maar een dergelijk hoog bedrag zit er gewoon niet in. Daarnaast heeft Vlaardingen geen dienst die te vergelijken is met de Dienst Complementaire Werkgelegen heid van Enschede. Een andere mogelijkheid, ook door de middenstand genoemd, zou het in het leven roepen van een „parkeerschan" kunnen zijn. Daarin zouden belangheb- aj benden vertegenwoordigd kunnen zijn, i die gezamenlijk het beheer over de '2 parkeergarages gaan voeren. Het is de bedoeling dat de plangroep 1 een lijstje gaat samenstellen waarop een i aantal mogelijke beheersvormen komt te staan. In een later stadium gaat de inspraakwerkgroep daaruit dar\ een

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3